Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Σαπουνι  (Αναγνώστηκε 3452 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Rrrr

• Πολύγραφος Δημιουργός
Σαπουνι
« στις: 30 Ιουλ 2017, 01:09 »
Κορίτσια μου καλησπερα!  Θέλω τη βοήθεια οποιας μπορεί κατι να γνωριζει..  Προσφατα ειπα αντι για υγρο χεριων να παρω σαπουνακι.. Το παραδοσιακο.. Ομως με τη χρήση παρατηρω οτι ο νιπτηρας του μπανιου μου αρχισε να βουλωνει.. Δεν τραβάει καλα τα νερά κ το σιφονι γεμιζει σαν υπολείμματα σαπουνιου που στερεοποιουνται..  Επισης,  γεμιζει αλατα κ οσο και να το καθαρίσω μόλις πλυνουμε τα χέρια μας παλι τα ιδια!  Εχετε καμια ιδεα γιατι συμβαίνει αυτο??  Τι συστατικά εχουν μεσα πια??  Ξερετε καποια μαρκα που δεν δημιουργεί τέτοια θέματα?  Γιατι ομολογω οποια μαρκα κ αν δοκιμασα μια απο τα ιδια..

Αποσυνδεδεμένος mple

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
Απ: Σαπουνι
« Απάντηση #1 στις: 28 Σεπ 2017, 16:23 »
Γιατί σαπούνι και όχι υγρό χεριών ? Μπελάς δεν είναι.. ?
¶σε που αυτά μετα από κάποιες χρήσεις γίνονται μπλιαχ και αισθητικά... Λένε πάντως ότι το πράσινο είναι πιο αγνό..
Πάντως τα σαπούνια περιέχουν έλαια (palm oils etc) τα οποία κανονικα ζεσταίνονται για να διατηρούνται σε υγρή μορφή. όταν κρυώσουν γίνονται σαν σαπούνια. Λογικό είναι αυτά να στερεοποιούνται μέσα στις σωληνώσεις του νιπτήρα.

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 16 Απρ 2018, 12:49 »
Ολα τα σαπουνια θα δημιουργουν το ίδιο "θεμα".
Βοηθάει πολύ ο καθαρισμος με σοδα πλυσεως και ζεστο νερο και ελαφρυ καθαρισμα με τη σκληρη πλευρα του σφουγγαριου κορίτσια.

Μπορειτε να ριξετε και απλή σοδα πλυσεως με ζεστο νερό και λευκό ξιδι. Είναι πολύ καλα καθαριστικα και οικολογικα!!!
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος mple

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
« Απάντηση #3 στις: 17 Απρ 2018, 10:23 »
Ολα τα σαπουνια θα δημιουργουν το ίδιο "θεμα".
Βοηθάει πολύ ο καθαρισμος με σοδα πλυσεως και ζεστο νερο και ελαφρυ καθαρισμα με τη σκληρη πλευρα του σφουγγαριου κορίτσια.

Μπορειτε να ριξετε και απλή σοδα πλυσεως με ζεστο νερό και λευκό ξιδι. Είναι πολύ καλα καθαριστικα και οικολογικα!!!

Λέγε χημικέ ! Εγώ θέλω  να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Μπορείς να απολυμάνεις αποτελεσματικά τον νεροχύτη μόνο με ξύδι όταν πλένεις το κοτόπουλο ? Εγώ ρίχνω detol ξεπλένω και μετά ρίχνω ξύδι αλλά δεν είμαι σίγουρη..