Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τι θα φάμε σήμερα?  (Αναγνώστηκε 179215 φορές)

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Αφού το κατέχουμε... γιατί να μην το έχουμε !!!
Απ: Τι θα φάμε σήμερα?
« Απάντηση #3480 στις: 13 Απρ 2017, 10:22 »
Κυριακή των Βαΐων σήμερα και τρώμε ψάρι! Θα φτιάξω λαβράκια ψητά στο φούρνο!

Φανουλα μου, ηθελα να σε ρωτηςω, παντα τρωμε ψαρια την Κυριακη των Βαϊων στην Ελλαδα ?
Οπως επισης τι λετε αυτη την ημερα ? Π.χ. την Καθαρα Δευτερα λεμε ¨Καλο κουλουμα!¨, των Φωτων ¨Καλη Φωτηση!¨ Των Βαϊων ?

Εμεις φαγαμε σουπια με σπανακι, παραγγελια του ανδρα μου, αν και το εφτιαξε μονος του.
Υποσυνειδιτα καταλαβα οτι τετοια μερα δεν πρεπει να ειναι κρεας, αλλα δεν ειναι ουτι ψαρι...
Is it ok ?  :dontknow:  :;:

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3481 στις: 13 Απρ 2017, 10:36 »
:fofl: :fofl: :fofl:

Γι' αυτό χρειάστηκα τέσσερις ώρες για να τα τελειώσω. Στο τέλος έκαιγαν οι πατούσες μου! Λίγο ακόμη και θα έβγαζα φτερά και θα γινόμουν σπούτνικ!!!!!!

:ole:

Αχαχαχαχαχαχα !!!  :fofl:  :fofl:  :fofl:
Ναι αλλα αξιζε τον κοπο ! Αυτο παει να πει ΝΟΙΚΟΚΥΡΑ !  Μπραβο σου !  :yeah:  :yeah:  :yeah:

Αποσυνδεδεμένος Φανή

• Σημαντικός Δημιουργός
    • Angry
« Απάντηση #3482 στις: 13 Απρ 2017, 10:51 »
Πουπσικάκι μου, ρωτάς για την Κυριακή των Βαΐων. Σύμφωνα με τους πατέρες της Εκκλησίας μας επιτρέπεται στην σαρακοστή του Πάσχα να τρώμε ψάρι την ημέρα της 25ης Μαρτίου (Ευαγγελισμός της Θεοτόκου) και την Κυριακή των Βαΐων. Γι' αυτό φτιάχνω αυτές τις δύο μέρες ψάρι, γιατί τις υπόλοιπες λόγω νηστείας δεν τρώμε.

Όσο για τα αβγά, τα έβρασα και δεν μου έσπασε κανένα... γιούπι!!! Θα τα αφήσω να κρυώσουν και μετά θα τα βάψω κόκκινα. Δεν τα βάφω ποτέ σε άλλο χρώμα... τηρώ την παράδοση.

Σήμερα έχω φτιάξει ρεβυθόσουπα και έχω και από χθες κριθαράκι που είχα φτιάξει στο φούρνο. Και για σαλάτα ντοματούλα με πράσινη πιπεριά και ελίτσες.
Αν θέλουμε κάτι να αλλάξει σε ένα παιδί, πρέπει πρώτα να εξετάσουμε και να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι κάτι σΆ εμάς που θα έπρεπε να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3483 στις: 14 Απρ 2017, 19:11 »
Φανη μου, το κοιταξα οπως και σου υποσχεθηκα. Η θερμοκρασια του νερου οπου αραιωνουμε την μαγια, πρεπει να ειναι γυρω στους 46°C, εκανα λαθος στο προηγουμενο ποστ και σου εδωσα την θερμοκρασια σε farenheit...

Και την συνταγη του τσουρεκιου μπορεις να την δεις στο www.megatv.com/kantooposoakis  :)

Τα ΄φτιαξα για δευτερη συνεχη χρονια ! Και @αματα τσουρεκια βγαινουν και γεμιστα παρακαλω !
Ο Ακης σκιζει !!!!!!!!!!!!!!! Οπως παντα !!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Φανή

• Σημαντικός Δημιουργός
    • Angry
« Απάντηση #3484 στις: 15 Απρ 2017, 17:44 »
Φανη μου, το κοιταξα οπως και σου υποσχεθηκα. Η θερμοκρασια του νερου οπου αραιωνουμε την μαγια, πρεπει να ειναι γυρω στους 46°C, εκανα λαθος στο προηγουμενο ποστ και σου εδωσα την θερμοκρασια σε farenheit...

Και την συνταγη του τσουρεκιου μπορεις να την δεις στο www.megatv.com/kantooposoakis  :)

Τα ΄φτιαξα για δευτερη συνεχη χρονια ! Και @αματα τσουρεκια βγαινουν και γεμιστα παρακαλω !
Ο Ακης σκιζει !!!!!!!!!!!!!!! Οπως παντα !!!!!!!!!!!!!!!!
Σ' ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Μετά το Πάσχα θα δω τη συνταγή και με την πρώτη ευκαιρία θα τη δοκιμάσω! Καλοφάγωτα τα τσουρέκια σου, ψαράκι νοικοκυρεμένο!!!   :bowdown:
Αν θέλουμε κάτι να αλλάξει σε ένα παιδί, πρέπει πρώτα να εξετάσουμε και να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι κάτι σΆ εμάς που θα έπρεπε να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3485 στις: 15 Απρ 2017, 21:49 »
Σ' ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Μετά το Πάσχα θα δω τη συνταγή και με την πρώτη ευκαιρία θα τη δοκιμάσω! Καλοφάγωτα τα τσουρέκια σου, ψαράκι νοικοκυρεμένο!!!   :bowdown:

Να ΄σαι καλα γλυκουλα μου !!! Οτι ποθει η καρδουλα σου και εσενα !  :flower
Αμα μπορεσω θα ανεβασω και τις φωτογραφιες...
Φιλια πολλα !!!

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3486 στις: 09 Μαι 2017, 19:01 »
Σολωμος με λιγο σκορδακι και αναμεικτη σαλατα: μαρουλι, καροτο, καππαρι, ραπανακι και ντοματινια.  :fai:

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #3487 στις: 17 Μαι 2017, 09:03 »
Χθες εφτιαξα μεζεδοκατασταση.
Ειχα πρασιναδα απο τα πατζαρια, και λιγα πατζαρια, τα εβρασα, εβαλα λαδακι, ξυδι, ψιλοκομμενο σκορδακι. Στα μαριναριςμενα μανιταρακια που παιρνω απο το ρωσικο σουπερ μαρκετ εβαλα λαδι και χυμο λεμονιου. Πριν λιγες μερες ειχα πρασινα φασολακια και απο μιςο κιλο εφτιαξα τουρσι, εβγαλα να δοκιμασουμε και αυτα. Καθαριςα και τηγανισα μονο τα καλαμαρακια. Τα φαγαμε συνεδεια παγωμενης μπυρας !

Για επιδορπιο ειχαμε παγωτο καραμελα & nuts.  :fai:

Αποσυνδεδεμένος ritam

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #3488 στις: 24 Μαι 2017, 13:52 »
Έχω παααααρα πολύ καιρό να γράψω στο θεματάκι αυτό όμως σήμερα αξίζει να σας πω ότι έφτιαξα μουσακά!!!!!!!

Μετά από πολύ καιρό , καθότι και μπελαλίδικο φαγητό και είμαι λίγο τεμπέλα στην κουζίνα αλλά σήμερα το αποφάσισα και το έχω στο φούρνο!! Με τη μελιτζανα του, την πατατούλα του και εννοείται την μπεσαμελάρα από πάνω την οποία εμπλούτισα με ωραιότατα παχυντικά κασέρια!!

Καλή μας όρεξη!

Αποσυνδεδεμένος Φανή

• Σημαντικός Δημιουργός
    • Angry
« Απάντηση #3489 στις: 24 Μαι 2017, 20:27 »
Έχω παααααρα πολύ καιρό να γράψω στο θεματάκι αυτό όμως σήμερα αξίζει να σας πω ότι έφτιαξα μουσακά!!!!!!!

Μετά από πολύ καιρό , καθότι και μπελαλίδικο φαγητό και είμαι λίγο τεμπέλα στην κουζίνα αλλά σήμερα το αποφάσισα και το έχω στο φούρνο!! Με τη μελιτζανα του, την πατατούλα του και εννοείται την μπεσαμελάρα από πάνω την οποία εμπλούτισα με ωραιότατα παχυντικά κασέρια!!

Καλή μας όρεξη!
Τέλεια!!! Δεν νομίζω να είσαι τεμπέλα!!!
 :dinner