Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: σαλπιγγογραφια  (Αναγνώστηκε 7171 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

• Διακεκριμένος Δημιουργός
Απ: σαλπιγγογραφια
« Απάντηση #30 στις: 23 Μαρ 2016, 09:16 »
 :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος natasa81

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
« Απάντηση #31 στις: 10 Αυγ 2017, 12:20 »
γεια σας και παλι κοριτσια. ειπα να μην ανοιξω αλλο θεμα εφοσον προκειται κιολας για το ιδιο θεμα. λογω μετακομισης, αλλαξαμε περιοχη. . τον δεκεμβριο που μας περασε εκανα τεστ παπ και υπερηχο στον γυναικολογο που με ξεγεννησε και ηταν ολα καλα. ειμαστε καπου κοντα στη θεσσαλονικη και μου ετυχε ουρολλοιμωξη και πηγα σε μια γυναικολογο εδω. της ανεφερα οτι προσπαθουμε για δευτερο παιδακι και μου συνεστησε να κανω κολπικο υπερηχο και ορμονολογικες εξετασεις. (εκανα τον δεκεμβριο για θυροειδη και κατι για προλακτιηνη και προγεστερονη...ολα καλα). μετα μου συνεστησε να κανω και σαλπιγγογραφια και της λεω εχω ενα παιδι, συνισταται αυτη η εξεταση? δαγκωθηκε λιγο και μου ειπε οτι δεν εχει σημασια και οτι μετα μπορω να μεινω πιο ευκολα. ε δεν αντεξα πηρα τον γυναικολογο μου πανω και μου ειπε οτι εγω δεν χρειαζεται να κανω αυτην την εξεταση γιατι εχω ηδη ενα παιδι και δεν υφισταται λογος να μπαινω σε ψυχολογια εξετασεων που δεν χρειαζονται γιατι και χρονο χανω αλλα και ουσια. και οτι επισης ειναι μυθος οτι μενεις πιο ευκολα εγκυος....συμβαινει σε καποιες αλλα οχι σε ολες. εχει καποια απο εδω μεσα εμπειρια σαλπιγγογραφιας μετα απο μια γεννα? και αν ναι κατω απο ποιες αιτιες...ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος natasa81

• **
« Απάντηση #32 στις: 20 Σεπ 2017, 20:51 »
Καλησπέρα σας. Τελικά δεν χρειάστηκε να κάνω σαλπιγγογραφια γιατί μόλις χτες έμαθα ότι είμαι έγκυος. Αύριο θα πάω γυναικολόγο για εξετάσεις. Δεν το περίμενα καθόλου γιατι τα συμπτώματα της πρώτης εγκυμοσύνης δεν έχουνε καμιά σχέση με αυτά της δεύτερης. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και αν  γίνεται να μην έχω πολλούς εμετούς. Με ταλαιπωρει και ένα συνάχι τώρα αλλά δεν πειράζει. Εύχομαι σε όλες να αποκτήσουνε ότι δεν έχουν καταφέρει ακόμα και να μην το βάζουνε κάτω.

Αποσυνδεδεμένος Hellena

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #33 στις: 21 Σεπ 2017, 07:33 »
Καλημέρα σου φίλη. Ωραία μπράβο σου!! Είδες καμια φορά κάποιοι γιατροί μας αγχώνουν χωρίς λόγο. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί η γυναικολόγος σου είπε να κάνεις σαλπιγγογραφία αφού όλες οι εξετάσεις σου ήταν μια χαρά;; Προσπαθούσατε καιρό;; Εγω θα κάνω σαλπιγγογραφία σε λίγο καιρό και μπήκα σε αυτό το θέμα να δω αν περιγράφει καμοιά κοπέλα την εμπειρία της γιατι μου είπα ότι πονάει αυτη η εξέταση.

Αποσυνδεδεμένος natasa81

• **
« Απάντηση #34 στις: 21 Σεπ 2017, 08:31 »
Καλημέρα. Δεν είναι η γυναικολογος μου που είχα. Ήταν κάποια που πήγαινα για πρώτη φορά γιατί έπαθα ουρολοιμωξη και της είπα ότι προσπαθούμε γύρω στο χρόνο για παιδί και μου είπε να κάνω σαλπιγγογραφια για να δούμε αν οι σάλπιγγες είναι βουλωμένα. Κανείς τις άλλες εξετάσεις αλλά είναι η μοναδική εξέταση που δείχνει τι γίνεται μέσα στις σάλπιγγες. Τώρα για το αν πονάει κάποιες λένε όχι κάποιες λένε ναι. Μακάρι αν χρειαστεί να την κάνεις να μην πονέσεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι πάντως. Κι

Αποσυνδεδεμένος Hellena

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #35 στις: 21 Σεπ 2017, 08:35 »
Ευχαριστώ να σαι καλά. Και εσύ καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις. Εγώ είχα εξωμήτριο τον Ιούνιο και πρέπει να κάνω τη σαλπιγγογραφία να δούμε τι γίνεται στις σάλπιγγες. Έχω ένα άγχος αλλά στη περίπτωση μου επιβάλλεται να γίνει, δεν έχω παιδάκια και θα ήθελα να ξέρω αν είναι ολα καλά για να ξαναπροσπαθήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος natasa81

• **
« Απάντηση #36 στις: 21 Σεπ 2017, 12:35 »
Κοίτα και στον Μιχάλη μου είχε συστήσει ο τότε γιατρός μου την εξέταση αυτή αλλά την απέφυγα γιατί μετά από ένα μήνα ήμουνα έγκυος. Αν χρειαστεί κάνε την. Μπορεί και να μην έχεις τίποτα και να είναι όλα θέμα άγχους.

Αποσυνδεδεμένος Irini1985

• **
« Απάντηση #37 στις: 21 Σεπ 2017, 20:14 »
Ευχαριστώ να σαι καλά. Και εσύ καλή τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις. Εγώ είχα εξωμήτριο τον Ιούνιο και πρέπει να κάνω τη σαλπιγγογραφία να δούμε τι γίνεται στις σάλπιγγες. Έχω ένα άγχος αλλά στη περίπτωση μου επιβάλλεται να γίνει, δεν έχω παιδάκια και θα ήθελα να ξέρω αν είναι ολα καλά για να ξαναπροσπαθήσουμε.
Καλησπέρα κοπέλα μου.  Καταρχήν περαστικά για το εξωμήτριο. Το έζησα κι εγώ τον Φεβρουάριο. Εμένα αρχικά γυναικολόγος μου είπε να μην κάνω σαλπιγγογραφία. Τώρα είναι τρίτος μήνας που προσπαθώ και μου είπε μετά τα Χριστούγεννα χρειαστεί να κάνω. Πρόσφατα όμως με έβαλε να κάνω και μια εξέταση για χλαμύδια. Μου είπε ότι είναι ο κύριος λόγος που προκαλεί εξωμήτριο. Αν δεν έχεις κάνει καλύτερα κάνε πρωτα την εξέταση να είσαι σίγουρη. Επίσης πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο για μία κλινική στην Αθήνα που κάνει σαλπιγγογραφία με τζελ και είναι και τελείως ανώδυνο και βγαίνουν τα αποτελέσματα πιο έγκυρα. Έγω προσωπικά μετα το εξωμήτριο και φοβάμαι πολύ και αγχώνομαι πολύ. Σε πόσο καιρό σας είπα να ξανα προσπαθήσετε ;;
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπ 2017, 20:16 Aπό Irini1985 »

Αποσυνδεδεμένος Hellena

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #38 στις: 21 Σεπ 2017, 20:23 »
Καλησπέρα και σε σένα. Και εσυ πέρασες εξωμήτριο?? Κρίμα τρομερή απογοήτευση. Αλλά δεν θα τα βάλουμε κάτω :-) πώς το αντιμετώπισε ο γιατρός σου με την ένεση τη μεθοτρεξάτη ή βγάλατε σάλπιγγα?? Εμένα μου βάλανε την ένεση γιατί ήταν πολύ μικρό η χοριακή είχε κολλήσει στα 118 και δεν ανέβαινε. Για τα χλαμύδια μου είπε και εμένα ο γιατρός μου και κάναμε καλλιέργεια κολπικού υγρού, ευτυχώς δεν έδειξε κάτι. Εσύ έκανες κάτι άλλο για να δεις αν έχεις χλαμύδια?? Την ένεση την έκανα Ιούνιο και μου είπαν μετά απο 5-6 μήνες μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε αλλά καλό είναι να γίνει και η σαλπιγγογραφία στο ενδοιάμεσο. Εσυ έχεις άλλα παιδάκια;;

Αποσυνδεδεμένος Irini1985

• **
« Απάντηση #39 στις: 21 Σεπ 2017, 20:56 »
Δυστυχώς δεν έχω και δυστυχώς εγώ την έχασα την σάλπιγγα. Εμείς να φανταστείς όταν το κατάλαβα ακούσαμε ήδη και καρδιά. Τι να κάνουμε μωρε συμβαίνουν αυτά δυστυχώς Απλά ήταν μία πολύ δύσκολη και επώδυνη και ψυχολογικά και σωματικά διαδικασία. Κι εγώ για χλαμύδια μόνο μια καλλιεργια έκανα και δεν εδειξε ευτυχώς τιποτα. Εμένα ελεγξε την άλλη σάλπιγγα όταν μου έκανε επέμβαση και μου είπε ότι ήταν εντάξει απλά πρέπει να κάνω και για σίγουρα μια  σαλπιγγογραφία. Απλά διάβασα αυτή με το τζελ και θέλω να το συζητήσουμε το γιατρό. Σου εύχομαι πολύ πολύ γρήγορα να έχεις ένα μωράκι στην αγκαλίτσα σου. Θα ρθει και για μας μια τόσο όμορφη στιγμή δεν μπορεί..

Αποσυνδεδεμένος Hellena

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #40 στις: 21 Σεπ 2017, 21:04 »
Μην απογοητευεσαι και με μια σάλπιγγα μπορείς να μείνεις έγκυος, έχω μια γνωστή μου που έμεινε έγκυος μετά από 8 μήνες που έβγαλε τη σάλπιγγα. Και εγω που την γλίτωσα μπορεί να είναι κατεστραμμένη ή να μην δουλεύει γι αυτό θα κάνω τη σαλπιγγογραφία. Μην αγχώνεσαι μόνο. Το άγχος πολλές φορές είναι αυτό που φταίει και δεν έρχεται η εγκυμοσύνη. Χαλάρωσε και όλα θα γίνουν , θα δεις. Πίστεψε το και θα γίνει.