Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Διακοπη κύησης λόγω μεσογειακής αναιμίας  (Αναγνώστηκε 3879 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Zina1987

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
Καλημέρα κορίτσια!!Σας διαβαζω αρκετες εβδομάδες τώρα και αποφάσισα να σας γράψω και την δική μου πικρή ιστορια!!Σχεδόν απ την αρχή της σχέσης με τον αντρα μου γνωρίζαμε οτι εχουμε στιγμα!Μπορω να πω οτι δεν με αγχωσε διοτι ηταν πολυ νωρις!Τον Ιουλιο του '16 παντρευτηκαμε!!4 ιανουαριου μαθαινω οτι ειμαι εγκυος,το καλυτερο δωρο γιατην γιορτη του αντρουλη μου οπως ειπε(Γιαννης).2 μαρτιου κανω τη ληψη τροφοβλαστη,ελπιζαμε οτι θα ημαστε τυχεροι αν κι εγω απ την πρωτη μερα που εμαθα για την εγκυμοσυνη υπεφερα,δεν κοιμομουν τα βραδια,εκλαιγα συνεχεια κτλ κτλ!13 μαρτιου χτυπαει το τηλεφωνο!Δυστυχως το αγορακι μας επασχε!Το επομενο πρωι διακοπη κυησης!Εχουν γκρεμιστει τα παντα γυρω μου...ο αντρουλης μου κανει τα παντα για να σταματησω εστω και για λιγο να κλαιω!Σημερα,μια εβδομαδα μετα,θα ξεκινησω παλι δουλεια!Προσπαθω,αλλα υποφερω
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαρ 2017, 09:36 Aπό Zina1987 »

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
Απ: Διακοπη κύησης λόγω μεσογειακής αναιμίας
« Απάντηση #1 στις: 20 Μαρ 2017, 14:33 »
Κορίτσι μου καλημέρα.

Ενα θα σου πω.... Το πέρασα.... Για τον ίδιο λόγο... στο πρώτο μου παιδί , ήταν κοριτσακι... τα Χριστουγεννα του 2002.

Το χάλι που βρισκόμουν ήταν και λόγος δημιουργίας αυτού του φορουμ.  Οσο κι αν σου φαίνεται πιεστικό η δουλειά πραγματικά θα σε βοηθησει να πας παρακάτω. Αν ψάξεις να βρεις περι μεσογειακής αναιμιας θα βρεις θεματα εδώ...

Θρήνησε , κλάψε  όσο το χρειάζεσαι και προσπαθησε να θυμασαι ότι θα περασει και ότι συντομα μια άλλη μερα θα έρθει μια εγκυμοσύνη με ένα θετικό τηλέφωνο!!!!
Σύντομα θα σου πω πως  εμείς χάσαμε το πρώτο οπως σου ειπα , 5 μήνες μετα έμεινα έγκυος στο γιο μου Χρυσοβαλαντη ο οποιος τωρα ειναι στην α γυμνασίου και ενα χρονο μετα τον Χρυσοβαλαντη εμεινα εγκυος στην κορη μου την Μαρια- Ελπίδα.

Το πρώτο ήταν κοριτσακι με μεσογειακή αναιμία, ο γιος με στιγμα , η κόρη μετά ουτε καν με στιγμα.

Μην ξεχνας πως ειναι περαστικό. Ο πόνος θα υπαρχει για όλη σου τη ζωή , απλά θα μάθεις να ζεις με αυτόν και σύντομα όταν θα είσαι ετοιμη θα ξαναδοκιμάσεις.
Είναι δυσκολη κατασταση. Για τους άντρες δεν ειναι το ίδιο... Σε εκείνη την εγκυμοσύνη καταλαβα μετά από πολλά χρονια μαζί με τον άντρα μου πόσο διαφορετικοί ήμασταν στο πως το βλεπαμε, στο τι νιωθαμε, στο τι περνουσε ο καθενας. Εκεί άρχισα να καταλαβαινω πως όσο κι αν λεμε πως ειμαστε μαζί τελικά ο καθενας ειναι μονος του και μονος του περναει ότι ειναι να περασει.

Αχ κορίτσι μου ποναω κι εγω μαζί σου ξανά... Δε θελω να διαβαζω για τετοια περιστατικά... μακάρι να μην ζει καμια γυναικα τετοιες καταστασεις.... αλλά δυστυχως γίνονται...
Μπήκα μέσα πρώτη μερα Χριστουγεννων... όλα τα ονοματα στο βιβλιο της κλινικής με μπλε γραμμενα.... και το δικο μου με κοκκινο....  όλες κρατουσαν τα μωρά τους αγκαλιά κι εγώ το έχανα αργά και βασανιστικά... Ποτε στη ζωή μου δε θυμαμαι να περνουσε τοσο αργά ο χρονος, τα λεπτά, να νιωθω τοσο βαριά τα μελη μου όλα, την ψυχή μου...

Μα ήρθε η ώρα που ζήτησα συγχωρεση απο το Θεό για την αδυναμία μου , πίστεψα ότι θα με βοηθησει και μου χάρισε δυο υγιέστατα παιδιά...

Ολα θα γίνουν αλλά ήταν γραφτό σου να το περάσεις .... Οτι θελεις εδω ειμαι. Στειλε μου μήνυμα προσωπικό ή γραψε εδώ ότι επιθυμεις οποια ωρα θελεις να βγαλεις απο μεσα σου ότι νιωθεις, να ελαφρύνεις λίγο μονο λίγο την ψυχή σου....
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Zina1987

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #2 στις: 21 Μαρ 2017, 01:20 »
Καταρχην,να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!Η ιστορια σου μου δινει πολυ κουραγιο!Απο τη μια τρεμω και μονο στην ιδεα οτι μπορει να ξαναπερασω τα ιδια!!Απο την αλλη θελω παρα πολυ να προσπαθησουμε για αλλο παιδακι,να προχωρησουμε παρακατω!Ειμαι πολυ μπερδεμενη,η καρδια μου χιλια κομματια!Κλεινω τα ματια μου και βλεπω μπροστα μου το αγορακι μας!Το τελευταιο βραδυ που το ειχα το μονο που του λεγαμε ειναι οτι το αγαπαμε τοοοοοσο πολυ!Αυτες οι εικονες ειναι χαραγμενες στην ψυχη μου!                                                                                                Σιγουρα ο καθε ανθρωπος βιωνει μια απωλεια με τον δικο του τροπο!Αυτο δεν σημαινει οτι ποναει λιγοτερο...αντιθετως!Ευχαριστω το θεο που εφερε τον αντρα μου στη ζωη μου!Πσντς ειχαμε μια υπεροχη σχεση,τωρα μετα απο αυτο νιωθω οτι τον αγαπαω ακομη περισσοτερο!                              Σ ευχαριστω και σενα για τα λογια σου!Λυπαμαι που επρεπε να περασεις κι εσυ αυτη την κολαση...αλλα χαιρομαι που τα καταφερες να πας στον παραδεισο τελικα!Μακαρι να ημουν η τελευταια 😥😥

Αποσυνδεδεμένος Πληγωμένο πουλί

• Πολύγραφος Δημιουργός
    • Loved
« Απάντηση #3 στις: 21 Μαρ 2017, 21:38 »
Κοπέλα μου εύχομαι να μην ξαναβιώσεις κάτι τέτοιο! Εύχομαι επίσης σύντομα να γίνεις μανούλα και η τωρινή πίκρα που νιώθεις να μετατραπεί σε απέραντη χαρά και ευτυχία!!!!

Αποσυνδεδεμένος Zina1987

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #4 στις: 20 Απρ 2017, 02:09 »
Χρόνια πολλά,Χριστός Ανέστη!Σας ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σας,μου δίνουν πολύ κουράγιο!Εχει περασει 1 μηνας και κάτι απο τότε,έχουμε ξαναμπεί στους καθημερινούς μας ρυθμούς εγώ ομως νοιώθω οτι δεν θα είμοι ποτε η ίδια μέσα μου!Παρόλα αυτα,και με τις ευχες του γιατρου μου,αφου αδιαθετησα ξεκινησαμε παλι προσπαθειες!Και πανω σ αυτο θα ηθελα να σας ρωτησω!Δεν θα επρεπε κανονικα να περασει καποιο μεγαλυτερο χρονικο διαστημα;;Θελω τοσο πολυ να ξαναμεινω εγκυος,αλλα ταυτοχρονα φοβαμαι και παρα πολυ...!!!

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 20 Απρ 2017, 15:17 »
Καλημέρα. Αληθώς ο Κυριος!!
Αν θες τη γνωμη μου επειδή περασα το ίδιο... όχι δε θα είσαι ποτέ πια η ίδια. Θα ζήσεις με αυτή την πληγή τα υπολοιπα χρονια σου κι ενα γερο παιδί που θα γεννηθεί θα σου δώσει ξανά τη δυναμη να συνεχίσεις πιο δυνατή.
Κατα τη γνωμη μου ειναι πολύ νωρίς να ξεκινήσεις προσπαθεια. Εγώ και λόγω συμβουλής γιατρού αλλά και από μονη μου συμφωνησα μαζί του να περιμενουμε 3 μήνες και μετά αν νιωθω έτοιμη να ξαναδοκιμάσω οπως και έκανα.
Μετά από τετοια επεμβαση στο σωμα σου, με απωλεια σε ενα μήνα προσπαθεια; Τι να πω; Κατ εμε ειναι πολυ νωρίς, αλλά αυτό εσύ θα το κρίνεις προσωπικά αν θελεις και μπορεις να προσπαθήσεις ξανά.
Το να προσπαθήσεις σημαινει ότι μπορει να μεινεις εγκυος αμεσως ή λιγο καιρό μετα και να πανε καλά ή να μην πανε. Παλι ρουλετα ειναι κι ο Θεός.

Καλή δύναμη κορίτσι μου κι ότι θες εδώ είμαι. Αν θες να σου στειλω και το τηλ μου να με παρεις αν το θες.
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Zina1987

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #6 στις: 29 Δεκ 2017, 14:33 »
Κοριτσια μου καλησπερα & χρονια πολλα!!Ειχα καιρο να μπω στο forum,ηθελα να ξεφυγω λιγο απ ολα αυτα!!Χθες πηρα θετικη χοριακη και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!!Προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα και εχω πιστη!Ανυπομονω να περασει ο καιρος και να κανω την εξεταση!!Ευχομαι καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απ ολα & το νεο ετος να φερει σε ολους μας οτι επιθυμουμε ❤

Αποσυνδεδεμένος Πληγωμένο πουλί

• Πολύγραφος Δημιουργός
    • Loved
« Απάντηση #7 στις: 30 Δεκ 2017, 19:40 »
Κοριτσια μου καλησπερα & χρονια πολλα!!Ειχα καιρο να μπω στο forum,ηθελα να ξεφυγω λιγο απ ολα αυτα!!Χθες πηρα θετικη χοριακη και ηθελα να το μοιραστω μαζι σας!!Προσπαθω να σκεφτομαι αισιοδοξα και εχω πιστη!Ανυπομονω να περασει ο καιρος και να κανω την εξεταση!!Ευχομαι καλη χρονια σε ολους με υγεια πανω απ ολα & το νεο ετος να φερει σε ολους μας οτι επιθυμουμε ❤
Κορίτσι μου εύχομαι αυτή τη φορά όλα να πάνε καλά. Έχε πίστη και όλα θα γίνουν. Καλή χρονιά και σε σένα με υγεία.

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 31 Δεκ 2017, 00:16 »
Χρόνια πολλά κορίτσι μου και καλά.
Μεσα απο την καρδιά μου όλα να πανε καλά. Ολα. Με ένα γερό παιδί στην αγκαλιά σου σε λίγους μήνες!
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

« Απάντηση #9 στις: 10 Ιαν 2018, 08:52 »
Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το παιδάκι σου! Μην χάνεις την πίστη σου, σκέψου τις κοπέλες που προσπαθούν χρόνια για να συλλάβουν...  :flower :flower :flower :flower :flower :flower