Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Κόλλησαν ψείρες; Πρακτικές συμβουλές.  (Αναγνώστηκε 72696 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
Απ: Ψείρες
« Απάντηση #150 στις: 18 Μαι 2011, 13:27 »
Καθε μερα ελεγχος στα κεφαλακια, κοριτσια!! Η ψειρα κυκλοφορει σαν το κουνουπι πια! Ερχεται υπουλα και ρουφαει! ΣΙΤ!
Και λιγο ξυδι στο κεφαλι μετα απο αθε λουσιμο. Και εγω τα μαζευω γθαναμη κολλησω. αλλα ευτυχως καμια φορα βαφω τα μαλλια καμια δυο φορες το χρονο και τις απωθω!!! ΞΟΥ ΞΟΥ ΞΟΥ! :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio:

Μπαααααααααααααα...................... Πίστεψε με, η βαφή τίποτα δεν κάνει!!!!! Καρατσεκαρισμένο σου λέω!!!! :Confused2: :Confused2: :Confused2:
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
« Απάντηση #151 στις: 18 Μαι 2011, 13:28 »
Μην επαναπαύεσαι επειδή βαφεις τα μαλλιά. Για τις πρώτες μέρες 3-4 δε θα έρχονται που μυρίζει το κεφάλι οξυζενέ και αμμωνία. Μετά έρχονται άφοβα! :fofl: :fofl: :fofl:
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Αγάπα για να ζήσεις-Ζήσε για να αγαπάς!Δ.Σολωμος
« Απάντηση #152 στις: 18 Μαι 2011, 14:13 »
Ξερετε το ειχαμε ξαναανφερει αυτο το θεματακι και οποτε το σχολιαζουμε με τρωει πολυ το κεφαλι μου.. τι καθηκια αυτα τα ψειρακια... γουλι δνε θελωνα κουρευτω, μου αρεσουνε τα μακρυα μαλλια.. αλλα δεν ξερω πω ςνα προστατευτω. Δεν εχω κολλησει ποτε αλλα προπερισυ εβλεπα συνεχεια να περπατανε ψειρες στα θρανια καποιων παιδιων που ειχανε και γονεις φαρμακοποιους.. τους ειχα ενημερωσει για τα παιδια τους και μου ειπανε οτι δεν υπαρχει φαρμακο να τις εξλοθρευσουνε μια κι καλη. Εγω ομως ειχε κυριευτει απο τη τρομαρα οτι θα κολλησω και εγω και πηγαινα ολο με μεζαμενα μαλλια και καπελο στο μαθημα.. Σαν αγορακι ημουνα.. και απο αποσταση ηθελα δνε ηθελα... μεχρι που τελειωσε η χρονια και αναψα κερακι ευχαριστωντας το καλο θεουλη που με φυλαξε απο ψειρα και κονιδα...

Υ.Γ. αχ με επιασε φαγουρα τωρα :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :mastigio: :mastigio: :mastigio: :bur2: :Confused2: :Confused2: :Confused2: :Confused2: :Confused2: :priester: :priester: :priester:

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Busy
« Απάντηση #153 στις: 10 Απρ 2013, 10:39 »
Βρήκα αυτό! Την επόμενη φορά που θα κολλήσουν θα το δοκιμάσω (αν κι εύχομαι να μην χρειαστεί).

Ψείρες
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απρ 2013, 11:06 Aπό Ντόρις »

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
« Απάντηση #154 στις: 10 Απρ 2013, 11:08 »
Βρε αφου ειπαμε τόσους τροπους στο θεμα που ειχαμε ανοιξει.
Εγω τα καθαρισα με ζεστο νερό και ξίδι μεσα και τυλιγμα το κεφαλι όπως ειχαμε γραψει. Επίσης και μαγιονεζα πηχτή και τυλιγμα. Και με τους δυο τροπους σκανε από ασφυξία και ξεμπερδευεις σχετικα ευκολα και γρηγορα χωρις φαρμακα. Ευκολα εννοω το γνωστο ψαξιμο ξανα και ξανα για 2-3 μερες για να μη μεινει τιποτα.
Τα δοκιμασες και δεν τα καταφερες;
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Natalia

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #155 στις: 12 Απρ 2013, 12:17 »
Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει, αλλά την πρώτη φορά που η μεγάλη μου κόλλησε ψείρες άργησα να το καταλάβω και γέμισε. Μου έδωσε ο θείος μου που είναι φαρμακοποιός αυτό γιατί του ζήτησα να μην έχει χημικά και μυρωδιά (η Ραλλού ήταν 3,5 χρονών τότε). Ξεμπερδέψαμε με μία εφαρμογή (στις οδηγίες έλεγε να το κάνεις 3 φορές με διαλείμματα των 7 ημερών). Έβγαλα από το κεφάλι της 14 ψείρες :Confused2: (και από το δικό μου κεφάλι άλλες δύο) και άπειρα αυγά. Μετά από 7 ημέρες που ξαναέκανα δεν βρήκα τίποτα  :yikes:

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

« Απάντηση #156 στις: 12 Απρ 2013, 14:31 »
Δεν ξέρω αν το έχω ξαναγράψει, αλλά την πρώτη φορά που η μεγάλη μου κόλλησε ψείρες άργησα να το καταλάβω και γέμισε. Μου έδωσε ο θείος μου που είναι φαρμακοποιός αυτό γιατί του ζήτησα να μην έχει χημικά και μυρωδιά (η Ραλλού ήταν 3,5 χρονών τότε). Ξεμπερδέψαμε με μία εφαρμογή (στις οδηγίες έλεγε να το κάνεις 3 φορές με διαλείμματα των 7 ημερών). Έβγαλα από το κεφάλι της 14 ψείρες :Confused2: (και από το δικό μου κεφάλι άλλες δύο) και άπειρα αυγά. Μετά από 7 ημέρες που ξαναέκανα δεν βρήκα τίποτα  :yikes:

Κι εγώ ψηφίζω αυτό το προϊόν και με τα δυο μου χέρια! Έχω δοκιμάσει άπειρα πράγματα τόσα χρόνια που πότε το ένα πότε το άλλο παιδί κολλούσαν και μόνο με αυτό απαλλαχθήκαμε!
14 ψείρες έβγαλες και φρίκαρες; Έχω μετρήσει 60 μια φορά που είχε πάει το παιδί σε εκδρομή (με διανυκτερεύσεις) και όταν γύρισε γινόταν το έλα να δεις!!!!!!!!!!!!!!  :yikes: :yikes:

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
Απ: Κόλλησαν ψείρες; Πρακτικές συμβουλές.
« Απάντηση #157 στις: 16 Ιουν 2014, 16:42 »
Καλησπερα.

Μετα από πολλα χρονια ξαναθυμηθηκαμε το θεμα γιατι μας χτυπησε κι αυτή η καταρα στο τελος της άνοιξης.. :fofl: :fofl: :fofl: :fofl:

Πριν 15 μερες κόλλησε η κορη μου ψείρες στο σχολειο.

Εψαξα στο φαρμακειο και όλα τα προιόντα είχαν τουλαχιστο 10 ευρω. Με έπιασε το πεισμα. Οχι λεω. Θα βρω αλλο τροπο χωρις να δωσω τα 10 ευρω.
Ε, λοιπον βρήκα! :ole: :ole: :ole: :ole:

Αν προσεξετε υπαρχουν δυο κατηγοριες προιοντων για τις ψειρες. Η μια κατηγορια προιοντων εχει πυρεθρινη , που ειναι σχεδον  η ίδια ένωση ή παρομοια  με το αροξολ που ριχνουμε  στα διαφορα ζωύφια γυρω μας κι ολα τα συναφή που ψεκαζουμε καποιες φορες το καλοκαιρι... το γνωστο!

Η αλλη κατηγορια εχει έλαια και σκοπος ειναι να ψοφησουν οι ψειρες από ασφυξία!

Πήρα λοιπον κι εφτιαξα με ελαχιστο κοστος 1-2 ευρω, ένα παχυρευστο μειγμα από παραφινελαιο και καστορελαιο. Δε θυμαμαι ποσο εβαλα , αλλα το πιο πολυ ήταν καστορελαιο γιατι ειναι πηχτο. Εφτιαξαν λοιπον ενα πηχτο μειγμα και πασαλειψα την κορη μου με μασαζ σε όλο το μαλλι.
Να σημειωσω ότι το μαλλι της ειναι  μεχρι τη μεση κι εχει και πολυ (πηρε από τη μαμα της βλεπετε).

Σε λιγα λεπτα ειχε λαδωσει ολοκληρη, ξεχωριζαν οι ψειρες που κουνιοταν να σωθουν γιατι προσπαθουσαν να παρουν αερα. :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe:

Μεσα σε λιγη ώρα  τις ειχα βρει όλες και τις ειχα εξολοθρευσει ακομη κι αν ήταν ακομη ζωντανες και παλευαν.

Αφου την αφησα με το λαδι για ωρες (σημειωνω ότι το καστορελαιο το φορανε στα μαλλια όσοι το αντεχουν γιατι δυναμωνει πολυ το τριχωτο της κεφαλης και την τριχα) μετα την ελουσα 2-3 φορες να φυγει η λαδιλα.
Τις επομενες μερες, ειχα απλα ένα μπωλακι με οινοπνευμα 70 βαθμων  , τις εριχνα σε όλο το δερμα και της εκανα μασαζ , της εκλεινα μετα το κεφαλι με πετσετα για μισή ώρα και μετα ξεκινουσα το καθαρισμα.

Επειδή εχω ψυχωση με το θεμα, εγω ετσι κι αλλιως ψαχνω με τον ίδιο τροπο για τουλαχιστο δυο εβδομαδες καθε μερα, μήπως τυχον κι επιβιωσει κατι.  5 μερες μετα δεν υπηρχε ουτε ενα αυγο πανω της.

Απλα λοιπον προτεινω μια εναλλακτική λυση , εαν καποια μαμα ψαχνει ετσι κι αλλιως καθε μερα, σαν εμενα κι αν δε θελει να διαθεσει 10 ή 20 ευρω για να αγορασει προιόντα.

Προληπτικα το μηλοξιδο του Κορρε θεωρω ότι ειναι το καλύτερο.

Φιλακια!!
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος mariana..

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #158 στις: 17 Ιουν 2014, 01:08 »
και εμενα ξυδι μου εβαζε η μανα μου οταν κολουσα στο σχολειο....γιατρικο...τωρα βεβαια υπαρχουν και φαρμακα δεν ξερω κατα ποσο 100 τις 100 τις εξαφανιζη.....

Αποσυνδεδεμένος Ισμηνη

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #159 στις: 19 Ιαν 2017, 21:22 »
Καλησπέρα κορίτσια μου κ ευχαριατω για την αποδοχή.μηπως ξέρετε κάτι κ για τα αυγά μηπως;

Αποσυνδεδεμένος Ισμηνη

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #160 στις: 19 Ιαν 2017, 21:25 »
Καλησπέρα κορίτσι μου μηπως ξέρει καμοια καλη κοπέλα κάτι κ για τα αυγά;

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #161 στις: 20 Ιαν 2017, 10:36 »
καλημέρα κοπέλα μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο φάρμακο για τα αυγά. Θα ρωτήσω την αδερφή μου γιατί είχε μεγάλο πρόβλημα με την κόρη της και θα σου πω.

Αυτό που ξέρω με σιγουριά πάντως είναι ότι πέρα από τα φάρμακα, μπορείς να βάλεις (άφοβα και για όσο διάστημα θέλεις) ξύδι και από πάνω σκουφάκι νάυλον ή ακόμα καλύτερα σακούλα ώστε να σκάσουν τα αυγά. Και φυσικά το γνωστό σε όλους μας χτενάκι...... και πολύ υπομονή!

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΜΙΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ

• Σημαντικός Δημιουργός
« Απάντηση #162 στις: 20 Ιαν 2017, 14:24 »
Ωχ !!!! Η ώρα της ψείρας.... χαχα !!! Θυμάμαι πάντως όταν ήμουν μικρή και κόλλαγα στο σχολείο, το βράδυ ήμουν με καυτό νερό, φάρμακο φουλ, χτενάκι , ξύδι και σκουφάκι και την επόμενη κούρεμα αγορίστικο ...

Πωπώ! Τι έχουμε να περάσουμε...  :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Elisavet Makri

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #163 στις: 29 Δεκ 2017, 21:07 »
Σας βρήκα λύση μαμάδες το πρώτο κέντρο αντιμετώπισης ψειρας στην Ελλάδα βρίσκεται στον Άλιμο 100% καθαρά κεφάλια με την τεχνική τρίχα τρίχα χωρίς φάρμακα χωρίς χημικά και προωθητικά σε 2,5 ώρες καθαρίσατε 100% μαμάδες  και παιδιά στον Άλιμο 2109801870-896

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

« Απάντηση #164 στις: 10 Ιαν 2018, 08:48 »
Τι εννοείτε; 2,5 ώρες ξεψειρίζετε το παιδί; Αν ναι, τότε αναρωτιέμαι πού βρίσκονται αυτά τα παιδιά που κάθονται σε μια καρέκλα 2,5 ώρες για να τα ξεψειρίσουν!