Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Birth plan . (πλάνο τοκετού). Τι είναι, γιατί.  (Αναγνώστηκε 26062 φορές)

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
Πολυ δημοφιλες στην Αγγλια, οχι ακομα Ελλαδα.
Κατα το τελος της εγκυμοσυνης η εγκυος προσκαλειται να δηλωσει γραπως πως θα επιθυμουσε να γινουν καποια πραγματα. Πχ,αν επιθυμει ή οχι ξυρισμα ή κλυσμα, ποιος θελει να ειναι μαζι της στο δωματιο,αν επιθυμει να φερει καποια προσωπικα της αντικειμενα στο δωματιο (βιβλια,αρκουδακια,cd,dvd,i pad,i pod, κερια-οτιδηποτε προσωπικο που να κανει το κρυο δωματιο μιας κλινικης πιο οικειο).Ακομα η εγκυος δηλωνει αν θελει ο συντροφος να ειναι παρων σε τοκετο,βεντουζα η καισαρικη,να βιντεοσκοπειται ο τοκετος απο τον συζυγο η οχι, να της δωθει το μωρο κατευθειαν στην αγκαλια(αν ειναι οκ) με τα αιματα, να κοψει ο μπαμπας τον λωρο, να θηλασει αποκλειστικα ΄η οχι, να χορηγηθούν θηλές ή οχι και οτιδηποτε αλλο μπορει η ιδια να σκεφθει.
Το εχω εφαρμοσει ηδη εδω στην θεσσαλονικη σε 2 κλινικες κ βλεπω εξισου θετικη ανταποκριση. Βοηθαει εμας σαν ιατρους/μαιες κλπ να μπουμε περισσοτερο στην ψυχολογια της καθε γυναικας και εν τελει να την βοηθησουνε (αν οι συνθηκες το επιτρεπουν) να βιωσει οσο πιο ομορφα γινεται την ξεχωριστη εμπειρια του να φερνει στον κοσμο ενα παιδι..
Αυτο που συστηνω ειναι:μην ντρεπεστε τον ιατρο σας. Δεν ειστε αρρωστες-ειστε εγκυες-ανοιχτειτε του-δηλωστε του πως επιθυμειτε καποια πραγματα. Δεν ειναι απαιτηση-ειναι δικαιωμα της καθε εγκυου !

Νίκος Παπανικολάου
μαιευτήρας -γυναικολόγος.

Επισυνάπτεται το έντυπο που μπορεί να τυπωθεί από εσάς ή απλα να το κατεβασετε. Είναι το ερωτηματολόγιο για το σχεδιο τοκετού και τα δικαιώματα που στην ουσια έχει κάθε γυναίκα. Αυτά που θα πρέπει να συζητήσει με το γιατρό της.

* birth-plan.pdf (85.53 KB - έγινε λήψη 339 φορές.)
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Arpa

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
Απ: Birth plan . (πλάνο τοκετού). Τι είναι, γιατί.
« Απάντηση #1 στις: 20 Απρ 2014, 18:20 »
Τι ωραία που θα ήταν να μπορούσαμε να το εφαρμόσουμε και στην Ελλάδα. Μετά από καμία 10αρια χρόνια μπορεί .....εκτός εάν το ζητήσουμε πολλές από εμάς νωρίτερα....το κακό είναι ότι δύσκολα αλλάζει η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα.  Κάποια από αυτά τα πράγματα τα συζήτησα ήδη με την παιδίατρο μου και είναι και εκείνη υπέρ αλλά μου είπε ήδη ότι δεν θα μας αφήσουν να τα εφαρμόσουμε στην κλινική διότι οι μαίες έχουν μάθει αλλιώς και λειτουργούνε στον αυτόματο πιλότο μηχανικά , πολλές φορές παραβλέποντας ακόμη και την παιδίατρο που είναι παρούσα.....μιλάμε για τραγική κατάσταση....επίσης συζήτησα κάποια πράγματα και με τη γυναικολόγο μου στα οποία φάνηκε να συμφωνεί αλλά και εκεί παρουσιάζονται τεχνικές δυσκολίες από την κλινική κλπ
Πχ χθες που πήγα για για καρδιοτοκογραφο στην κλινική με βάλανε να τον κάνω στο δωμάτιο των ωδινων....ε ρε παιδιά το δωμάτιο ήταν 2επι2 τι βόλτα να μπορώ να κάνω για να εξελιχθεί  φυσικά ο τοκετός και τι μπιπ...τέλος πάντων....ίσα ισα που χωρουσαμε εγώ ο άντρας μου και η μαία.....για να μην πω για τα λαϊκά άσματα που ακούγονταν σε όλο το διάδρομο.....δηλαδή έλεος....έτσι και τους δώσω το birth plan πρώτα θα με κοιτάξουν σαν εξωγήινο και μετά θα με "μισήσουν" που θα τους κάνω τη βάρδια δύσκολη....για να μην πω δε για την απαράδεκτη μαία που βαριοταν που ζούσε και ήταν μέσα στην ειρωνία....μου χάλασε όλη τη διάθεση και πραγματικά σκέφτομαι πως θα τα βγάλω πέρα στη γέννα σε τέτοιο περιβάλλον αλλά και της επόμενες μέρες νοσηλείας...τι να πω ??και τους χρυσό πληρώνουμε κιόλας..... :bur2:

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• τα παιδιά μου, όλος ο κόσμος!
« Απάντηση #2 στις: 20 Απρ 2014, 19:51 »
αρπα, ακόμα εδώ είσαι;;!! Αντε, πήγαινε να γεννησεις!!! :pregnancy :game :flower :flower

Για να προχωρήσεις, αρκεί να κάνεις το πρώτο βήμα.

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 21 Απρ 2014, 15:42 »
Τι ωραία που θα ήταν να μπορούσαμε να το εφαρμόσουμε και στην Ελλάδα. Μετά από καμία 10αρια χρόνια μπορεί .....εκτός εάν το ζητήσουμε πολλές από εμάς νωρίτερα....το κακό είναι ότι δύσκολα αλλάζει η νοοτροπία που επικρατεί στην Ελλάδα.  Κάποια από αυτά τα πράγματα τα συζήτησα ήδη με την παιδίατρο μου και είναι και εκείνη υπέρ αλλά μου είπε ήδη ότι δεν θα μας αφήσουν να τα εφαρμόσουμε στην κλινική διότι οι μαίες έχουν μάθει αλλιώς και λειτουργούνε στον αυτόματο πιλότο μηχανικά , πολλές φορές παραβλέποντας ακόμη και την παιδίατρο που είναι παρούσα.....μιλάμε για τραγική κατάσταση....επίσης συζήτησα κάποια πράγματα και με τη γυναικολόγο μου στα οποία φάνηκε να συμφωνεί αλλά και εκεί παρουσιάζονται τεχνικές δυσκολίες από την κλινική κλπ
Πχ χθες που πήγα για για καρδιοτοκογραφο στην κλινική με βάλανε να τον κάνω στο δωμάτιο των ωδινων....ε ρε παιδιά το δωμάτιο ήταν 2επι2 τι βόλτα να μπορώ να κάνω για να εξελιχθεί  φυσικά ο τοκετός και τι μπιπ...τέλος πάντων....ίσα ισα που χωρουσαμε εγώ ο άντρας μου και η μαία.....για να μην πω για τα λαϊκά άσματα που ακούγονταν σε όλο το διάδρομο.....δηλαδή έλεος....έτσι και τους δώσω το birth plan πρώτα θα με κοιτάξουν σαν εξωγήινο και μετά θα με "μισήσουν" που θα τους κάνω τη βάρδια δύσκολη....για να μην πω δε για την απαράδεκτη μαία που βαριοταν που ζούσε και ήταν μέσα στην ειρωνία....μου χάλασε όλη τη διάθεση και πραγματικά σκέφτομαι πως θα τα βγάλω πέρα στη γέννα σε τέτοιο περιβάλλον αλλά και της επόμενες μέρες νοσηλείας...τι να πω ??και τους χρυσό πληρώνουμε κιόλας..... :bur2:

Η απαντηση μου ειναι ότι τα γνωριζω, τα εχω ζήσει και μαλιστα στην ίδια κλινική και σου λεω ΑΠΑΙΤΗΣΕ, ΔΙΕΚΔΗΚΗΣΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Με απαιτηση ως δικαιωματα σου γιατι ολα αυτα ειναι δικαιωματα σου! Και τους πληρωνεις εσύ!!!  Τι παει να πει ότι θα κανεις τη βαρδια δυσκολη; Δηλαδή αν εχεις το μωρο διπλα σου συνεχεια γινεται η βαρδια πιο δυσκολη; Δηλαδή αν περπατας στο διαδρομο έξω να κατεβει πιο γρηγορα κι ευκολα το μωρό ειναι πιο δυσκολη; Πλακα κανουμε; Ολες αυτες οι διευκολυνσεις οι δικες τους ξερεις πόσα μπορουν να σου κοστισουν εσενα σε ταλαιπωρια και πονο; Πολύ!! Γιαυτο μην μασας πουθενα και ζητησε ακομη και την τελευταια στιγμή όσο περισσότερα γινεται.

Απ΄όλους!!
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
    • Busy
« Απάντηση #4 στις: 16 Μαι 2014, 15:49 »
Εδώ στη Θεσσαλονίκη πάντως πολλές γυναίκες πηγαίνουν με πλάνο τοκετού στην κλινική. Η αλήθεια είναι όμως ότι κάποια πράγματα στις κλινικές εφαρμόζονται αλλά οι περισσότεροι γιατροί, μαίες και νοσοκομοι εφαρμόζουν τη γραμμή της κλινικής. Δε πα να έγραψες εσύ ότι δε θες πχ παυσίπονο; Θα στο δώσουν ... δε πα να είπες ότι δε θες να δώσουν ξένο γάλα; Θα δώσουν τη στιγμή που θα το πάρουν και καλά για εξετάσεις... Δυστυχώς έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μπροστά μας και κάποιοι μπορεί να έχουν το κουράγιο να σταθούν μπροστάρηδες και να διεκδικήσουν και να σχηματίσουν τη νέα πραγματικότητα...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 16 Μαι 2014, 16:57 »
Αν μπορουσαμε να κανουμε και καμια μήνυση θα σου έλεγα εγω αν θα έδιναν τοσο ευκολα. Μπορουμε όμως; Η αληθεια ειναι ότι δεν γνωριζω αν υπαρχει το αντιστοιχο νομικο πλαισιο. ΠΙστευω πως δεν υπαρχει πιθανοτατα...
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
    • Busy
« Απάντηση #6 στις: 16 Μαι 2014, 20:16 »
Υπάρχει το νομικό πλαίσιο. Ο ασθενής/έγκυος/πελάτης έχει πολλά δικαιώματα που δεν τα γνωρίζουμε όλα δυστυχώς. Μπορείς να κάνεις μήνυση, αρκεί να έχεις αντίγραφο του πλάνου τοκετού. Το δίκιο σου δεν ξέρω αν θα το βρεις γιατί με την ελληνική δικαιοσύνη και τις κλινικές που πληρώνουν υπέρογκα ποσά αλλά και τους μεγαλογιατρούς που δεν πάνε πίσω ...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
« Απάντηση #7 στις: 17 Μαι 2014, 11:29 »
Ε μα τι νοημα έχει αν δε βρεις το δικιο σου; Να ζουνε οι δικηγοροι; Υποθετω ότι το πλανο πρεπει να ειναι υπογεγραμμενο από το γιατρο σου; Γιατι διαφορετικα πώς θα αποδειξεις ότι ελαβε γνωση; Μπορει να πει "δεν παρελαβα ποτε τετοιο έγγραφο ". :dontknow: :;:
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος full_time_mommy

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #8 στις: 12 Φεβ 2018, 00:17 »
Ευτυχως τα πραγματα αλλαζουν...Εγω ειχα πλανο τοκετου το οποιο τηρησαν κιολας ολοι.Γιναν καποιες αλλαγες στην πορεια οι οποιες ομως συζητηθηκαν με τον γιατρο μου και αποφασισα εγω τι θελω να κανουμε.δεν μου επεβαλλαν απολυτως τιποτα