Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τυλιγμένος ομφαλιος λώρος στο μωρό και φυσιολογικός τοκετός  (Αναγνώστηκε 33927 φορές)

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
Εαν ψάχνεις το πιο ανώδυνο ίσως και να είναι λιγότερο επώδυνος , τι να σου πω...Δεν ξέρω.
Και παλι δεν  νομίζω ότι μπορούμε να συγκρίνουμε μια εγχείρηση με ένα φυσικό τοκετό.  ΥΠάρχουν τοκετοί φυσιολογικοί που είναι  μεγαλη ταλαιπωρία, αλλά και τοκετοί με καισαρικη επίσης με απιστευτη ταλαιπωρία μετά.... για εβδομάδες. Γιατί το να σου κόβουν όλα τα στρώματα της κοιλιάς για να σου βγαλουν το μωρό δε μου φάινεται και ότι καλύτερο...

Γενικά το καλύτερο διαφέρει για τον καθενα γιατί διαφερουν τα κριτήρια με τα οποία επιλέγει κάτι. Αλλο όμως να επιλεγεις γνωρίζοντας τα υπερ και τα κατά της καθε επιλογής κι αλλο να επιλεγεις γιατί έτσι έτυχε να σου  λεει ο γιατρός, μια φίλη , η αδερφή , η μάνα ή οποιοσδήποτε άλλος. Γι αυτό και έσπευσα να παραθεσω εναύσματα για ψαξιμο.

Κάποια γνωστή περασε ακριβως αυτό που περασες εσύ και η ίδια ήθελε πάση θυσία να κάνει καισαρική μετά όταν έπρεπει να γεννήσει τον υγιή γιο της. Κατανοώ ότι νιωθεις κάπως... αλλά δεν κατανοώ πώς συνδέετε το φυσιολογικό τοκετό με την προκαλούμενη αποβολή. Στην μία περίπτωση υποφέρεις σωματικά αλλά κυρίως ψυχολογικά για να γεννήσεις ένα νεκρό μωρό και το γνωρίζεις αυτό εξαρχής!!!
Στη δεύτερη περίπτωση πονάς για να φέρεις στον κόσμο με τον υγιέστερο και φυσιολογικότερο τρόπο ένα γερό μωρό. Συμμετεχεις ενεργά στον ερχομό του παιδιού σου στον κοσμο, το καλοσωρίσεις και γεύεσαι  την ικανοποίηση και την απολαυση των κόπων σου. Και το λεω μετα πλήρους γνώσης αυτό που λέω.
 Το σύνηθες που κρατάει ένας φυσιολογικός τοκετός δεν έιναι 20 ώρες. Πολύ περισσότερο  δεν μιλάμε για 20 ώρες πόνου!!!

Εν πάση περιπτώση δε θελω να σε μεταπείσω για κάτι που ήδη έχεις αποφασίσει. Εγραψες καποια πραγματα  για τα οποία υπαρχει πολύ σοβαρός αντίλογος τον οποίο τον παρεθεσα και τον οποίο βεβαια μπορείς να ψαξεις στο ιντερνετ σε έγκυρες πηγές για να δεις πως έτσι είναι  όλα.  Με όσα έγραψες κατανόησα ότι φοβάσαι και ουσιαστικά έχεις επιλεξει ήδη την καισαρική τομή.

Κατανοητό και απολυτα σεβαστό και το πως νιωθεις και γιατί επιλεγεις ότι επιλεγεις!

Κλείνοντας το θεμα αυτό δεν μπορώ να μην αναφέρω για άλλη μια φορά στο φόρουμ ότι η λογική του 80% καισαρικές σε σχεση με 20% φυσιολογικούς τοκετούς ισχύει νομίζω μόνο στην Ελλαδα σε σχέση με όλη την Ευρώπη και θεωρούνται ως νοοτροπία κάτι σαν Ζιμπαμπουε  που λέμε εμέις... Φυσικά δεν μιλάω για σένα Λίνα -Μαίρη αλλά για τη γενική νοοτροπία που έχει περασει εδώ και χρονια στην ελληνική κοινωνία ότι η καισαρική είναι καλύτερη το φυσιολογικού τοκετού.
 Οταν οι υπολοιποι έχουν  ποσοστά 2-5% καισαρικές κι εμείς 80% αυτό επισης κατι λεει σχετικά με το πόσο ασφαλής είναι ο ένας τοκετός και πόσο ο άλλος.  Τα ποσοστά θνησιμότητας στην Ελλάδα διαφέρουν ελάχιστα από τα ποσοστά θνησιμότητας των υπολοιπων χωρών οπότε δεν δικαιολογείται με τίποτα αυτο το επιχείρημα που συχνά αναφερουν κατά τα άλλα έγκριτοι επιστήμονες... :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:

Είναι μια πολυ ωραια ερώτηση που θα θεσω στο μελλον στον γιατρό μας... ;) ::)

Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Marlowe

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
Απ: Τυλιγμένος ομφαλιος λώρος στο
« Απάντηση #16 στις: 10 Ιουν 2015, 07:07 »
καλημερα ! Εχετε δικιο σε ολα, ισως να ειμαι πολυ παραπανω φοβιτσιαρα απο το κανονικο ,το ξερω μου το λενε ολοι, κοιταχτε, ειναι πολυ καλος ο γιατρος μου και εντιμος θελω να πιστευω,το λεω γιατι γνωρισα και το αντιθετο του με αλλους γιατρους και μπορω να καταλαβω, δεν ειναι υπερ τον καισαρικων καθε αλλο, μου εξηγησε οτι αυτο συμβαινει 1 στις 3 εγκυμοσυνες να τυλιγεται τοσο πολυ το μωρο και σε ολες σχεδον τις φορες τυλιγετα και ξετυλιγεται συνεχως μεχρι να ερθει η ωρα να βγει...οσο για την θεση που εχει ειναι ετσι οποτε εχει τυχει και

Αποσυνδεδεμένος παντι

• ο θεος επλασε την μανα
    • Happy
Εμας η μικρη ειναι τυλιγμενη με τον λωρο στην ραχη της κ επειδη ειναι αναποδα δηλαδη με την πλατη προς εμενα κ κοιταζω τον ποπο της ειπε η γιατρος οταν γυρισει κανονικα με το προσωπο σε μενα για να γεννηθει θα ξετυλιχθει.Θα γινει αυτο ομως 'η θα μεινει ετσι κ θα εχουμε αλλα;Ειδα την γιατρο να κοιταζει κ να ξανακοιταζει τον υπερηχο,να μην μιλαει κ στο τελος μου εδειξε κ μενα τον λωρο στην ραχη της.Ομως ηταν καθησυχαστικη,ειναι σιγουρη πως θα ξετυλιχθει μονη της.Φοβαμαι μηπως παμε για καισαρικη στο τελος κατι που δεν θελω γιατι εχω σκοπο μεσα σε 5 μηνες το πολυ να ξαναπροσπαθησω επειδη ηλικιακα στενευεουν τα περιθωρια.Μπηκα στα 39 κ πρεπει να κανω οτι ειναι αμεσα..αλλα με καισαρικη με παει πισω.Μακαρι να μην καταληξει ετσι.

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• τα παιδιά μου, όλος ο κόσμος!
Εμας η μικρη ειναι τυλιγμενη με τον λωρο στην ραχη της κ επειδη ειναι αναποδα δηλαδη με την πλατη προς εμενα κ κοιταζω τον ποπο της ειπε η γιατρος οταν γυρισει κανονικα με το προσωπο σε μενα για να γεννηθει θα ξετυλιχθει.Θα γινει αυτο ομως 'η θα μεινει ετσι κ θα εχουμε αλλα;Ειδα την γιατρο να κοιταζει κ να ξανακοιταζει τον υπερηχο,να μην μιλαει κ στο τελος μου εδειξε κ μενα τον λωρο στην ραχη της.Ομως ηταν καθησυχαστικη,ειναι σιγουρη πως θα ξετυλιχθει μονη της.Φοβαμαι μηπως παμε για καισαρικη στο τελος κατι που δεν θελω γιατι εχω σκοπο μεσα σε 5 μηνες το πολυ να ξαναπροσπαθησω επειδη ηλικιακα στενευεουν τα περιθωρια.Μπηκα στα 39 κ πρεπει να κανω οτι ειναι αμεσα..αλλα με καισαρικη με παει πισω.Μακαρι να μην καταληξει ετσι.

δεν καταλαβα πώς ακριβώς έιναι το μωρό, αλλά η σωστή θέση που πρεπει να έχει σε αυτή τη φάση, για να μπορεσει να κατεβει και να εμπεδωθεί, είναι αυτή: http://www.maternacare.gr/em_3.html

όσο για το τύλιγμα, τα παιδιά τυλίγονται και ξετυλίγονται πολλές φορες... Αρκετές φορές είναι πρόφαση για καισαρική... ¶λλες ναι, επιβαλλεται η καισαρική...Αυτό -ίσως-δε θα το μάθεις ποτέ(δηλ. το αν ήταν απαραίτητη ή όχι η καισαρική, αν τελικά κάνεις).

Με το καλό! Έφτασες στο τελος!!

Για να προχωρήσεις, αρκεί να κάνεις το πρώτο βήμα.

Αποσυνδεδεμένος παντι

• ο θεος επλασε την μανα
    • Happy
Αχ Κλαραμπελ μου μην με παρεξηγειτε γιατι χθες ημουν σαστισμενη.Αυτην ακριβως την θεση εχει που ειδα στην εικονα.Αλλα ειναι τυλιγμενη στην ραχη της με τον λωρο.Κ οταν γεννηθει θα την γυρισει αυτη για να την ξετυλιξει.'Η μπορει να ξετυλιχθει λεει μονη της.Δεν θελει κ αυτη κ γω καισαρικη,θελουμε φυσιολογικα αφου ολα πανε καλα.Ευτυχως δεν ειναι υπερ της καισαρικης αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος υγειας της εγκυου κ του μωρου.Το εχει ξεκαθαρισει εξ αρχης κ το ειπε κ χθες παλι.Ειπε μην ανησυχω κ εχω ηρεμισει απο χθες.Θα δουμε!Εφτασα στο τελος κ ευχομαι να ειναι αισιο.Φιλια!!

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
Τα περισσότερα μωρά είναι τυλιγμένα κάπου  και δεν υπάρχει συνήθως κανενα προβλημα στον τοκετό γιατι ξετιλίγονται ή αντιμετωπίζονται από το γιατρό. Και η κόρη μου ήταν τυλιγμένη 3 φορες γυρω από το λαιμο και δε χρειαστηκε τιποτα περαν του να κάνω λίγη υπομονή κατά την έξοδό της. Ολα καλα θα πανε!!!!!!!!!!!!!!
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Γιαννουλα27

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
    • Happy
και εγω τυλιγμενη γεννηθηκα.... στο λαιμο.... απλα μετα εκλαιγα για 40 μερες για να ανοιξει ο λαιμος!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

Παντούλα μου, η κόρη μου ήταν τυλιγμένη τρεις φορές με το λώρο γύρω από το λαιμό της (κασκόλ τον είχε κάνει, ίσως και γι αυτό δεν θέλει να τα φορέσει τώρα!!!) και ο μικρός μου είχε κάνει το λώρο ... γαρδούμπα (τον είχε τυλίξει γύρω από το σώμα του και ανάμεσα στα πόδια του, τρόμαξε ο γιατρός όταν το είδε που γεννιόταν), κι όμως έχουν γεννηθεί και τα δύο με φυσιολογικό τοκετό! Μην τρομάζεις, καλά κάνεις και μας λες όλες σου τις σκέψεις γιατί έτσι μπορούμε κι εμείς να σου πούμε όσα έχουμε ζήσει και να ηρεμήσεις! Όλα να πάνε καλά μέχρι το τέλος... :love

Αποσυνδεδεμένος παντι

• ο θεος επλασε την μανα
    • Happy
Παντούλα μου, η κόρη μου ήταν τυλιγμένη τρεις φορές με το λώρο γύρω από το λαιμό της (κασκόλ τον είχε κάνει, ίσως και γι αυτό δεν θέλει να τα φορέσει τώρα!!!) και ο μικρός μου είχε κάνει το λώρο ... γαρδούμπα (τον είχε τυλίξει γύρω από το σώμα του και ανάμεσα στα πόδια του, τρόμαξε ο γιατρός όταν το είδε που γεννιόταν), κι όμως έχουν γεννηθεί και τα δύο με φυσιολογικό τοκετό! Μην τρομάζεις, καλά κάνεις και μας λες όλες σου τις σκέψεις γιατί έτσι μπορούμε κι εμείς να σου πούμε όσα έχουμε ζήσει και να ηρεμήσεις! Όλα να πάνε καλά μέχρι το τέλος... :love
Σχ Μαμαμαρια ηρεμισα πολυ οταν διαβαδα κ απο τα κοριτσια τις δικες τους περιπτωσεις.Ολα καλα ως τωρα,δεν πιστευω να αλλαξει κατι στο τελος.Χθες μας ειπε ειναι ακομα τυλιγμενη αλλα δεν ειναι τιποτα οποτε το εχω βγαλει απο το μυαλο μου εντελως κ εχω επικεντρωθει στον τοκετο που ερχεται συντομα κ στην φατσουλα που θα αντικρυσω..

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

• Αφού το κατέχουμε... γιατί να μην το έχουμε !!!
Ο αδελφος μου γεννηθηκε τυλιγμενος και μελανιασμενος..............
Και για πότε προλαβε και βασικα που βρηκε τον χώρο , γιατι και εγω ημουν μεσα !!! Ανυςηχος απο την  κοιλια  της  μανας , το  κακοπαιδο ! Μελανιασε  μαλλον , επειδη  πρωτα  γεννηθηκα  εγω ,
ο  αδελφος  μου  ηταν  gentleman  και  με αφησε  να  περασω  πρωτη ! Αααααααααααααα , εχω να το λεω !!!
Και μετα απο 10 λεπτα βγηκε και εκεινος , του εδωσε γιατρος μερικα σκαμπιλακια στο ποπο του για να κλαψει , να παρει ανασα !
Μας κοροϊδευαν παντα τα παιδια στο σχολειο , οταν μας ρωτουσαν ποιος ειναι ο μεγαλυτερος !
Και απαντουσα : ¨Εγω , για 10 λεπτα !¨
Και φυσικα ο αδελφος μου ειχε βρει κολπο , οταν καναμε μαζι τις αταξιες και ζηταγαν υπευθυνο - μεγαλυτερη ημουν εγω ,
και οταν παιρναμε τους καλους βαθμους - μεγαλυτερος ηταν εκεινος , που με την αριστη συμπεριφορα του μου εδιχνε το παραδειγμα !!!

Αποσυνδεδεμένος full_time_mommy

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
και ο μικρος μου ηταν τυλιγμενος δυο φορες μασχαλη-λαιμο σαν να φοραει τσαντα ταχυδρομου

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
    • Μωράκια
Γεννηθηκε φυσιολογικά παρόλα αυτά;
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!