Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ 14-16 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ?  (Αναγνώστηκε 14368 φορές)

Αποσυνδεδεμένος tsarli

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 6
Κορίτσια καλησπέρα, έχω μία απορία...τελικά όντως η περίοδος έρχεται πάντα περίπου 14 μέρες μετά την ωορηξία?
Το ρωτάω αυτό γιατί μέχρι τώρα ουδέποτε έψαξα να δω πότε έχω ωορηξία, ούτε συνδύασα τα υγρά με την ωορηξία κλπ. Μία εγκυμοσύνη που είχα πριν μισό χρόνο (παλίνδρομη) έτυχε χωρίς να χω ιδέα σχετικά με το πότε γίνεται ακριβώς η ωορηξία.
Τώρα λοιπόν που πέρασε ο καιρός και αποφασίσαμε να ξαναπροσπαθήσουμε, είπα να το "οργανώσω" το θέμα, δεν έχω καιρό για χάσιμο!
Τελαυταία περίοδος 8 Μαρτίου, η οποία μου κράτησε και ελάχιστα (2 μέρες). Ωορηξία στις 16 Μαρτίου (τελευταία μέρα υγρών ωορηξίας). Στις 17 Μαρτίου λέμε με το σύζυγο να ξεκινήσουμε από τον επόμενο μήνα προσπάθειες, τον Απρίλιο δηλαδή. Σκέφτομαι και γω "είχα σύντομη περίοδο, η ωορηξία έγινε την 9η μέρα, άρα θα έχω και σύντομο κύκλο, τί ωραία τί καλά, θα μου ρθει γρήγορα περίοδος και θα ξεκινήσουμε".
Ακόμη περιμένω!! Ο κύκλος μου είναι 27 ημερών. Διάβασα όμως ότι η επόμενη περίοδος υπολογίζεται βάσει ΠΑΝΤΑ της ημέρας ωορηξίας, από κει δηλαδή εξαρτάται πόσο μεγάλος θα είναι ο κύκλος.
Εμένα έχουν περάσει 20 μέρες από τότε που έγινε η ωορηξία. Σκέφτομαι μήπως συμβαίνει κάτι άλλο, κανένα μικρόβιο κλπ.
Γνωρίζει κάποια κοπέλα σχετικά??
Οι 14 μέρες που ακολουθούν την ωορηξία αποτελούν την εκκριτική (ωχρινική) φάση. Στην περίπτωση μου σαν να παρατράβηξε αυτή η φάση..στο παρελθόν εδεν παρατήρησα κάτι παρόμοιο.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Δες εδώ

κι εδώ

κι εδώ

Εχω η ίδια διαβασει σε αγγλικές σελίδες ότι μπορεί να είναι και 17 οι μέρες μετά την ωορηξία. Αυτά είναι στο περίπου ιδανικά για ένα κυκλο που κρατάει 28 μέρες και η ωορηξία γίνεται περίπου  την 14η μέρα. Τιποτα δεν ειναι απολυτο.
Παλιοτερα υπηρχε κοπελα εδώ που είχε κυκλο πανω από 35 ημερες και θυμαμαι ότι έπιασε παιδιά την 17η μέρα του κυκλου της. Μη σου πω και πιο πολύ.
Μην αγχωνεσαι με τα νούμερα. Περίοδος  όμως 2 ημερων είναι εξαιρετικά λίγο. Είχες κανει επεμβαση πιο πριν ή άλλαξε κάτι;

Εγώ πχ με κυκλο 23-25 ημερων έχω ωορηξία περίπου τη 12η μέρα. Τίποτα δεν είναι απόλυτο για να αγχώνεσαι. :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος tsarli

• **
  • Ωραία τα λες! 6
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, θα κάτσω να διαβάσω όλα τα σχετικά θέματα. Έκανα απόξεση 21 Οκτώβρη, αυτή ήταν η μόνη επέμβαση. Γενικά ο κύκλος μου είναι 27-28 ημερών. Αν συνεχιστεί αυτό ίσως να χρειαστεί να πάω από βδομάδα για κανά τεστ παπ. Αλλά εύχομαι να μου ρθει και να μη χρειαστεί!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
Εχω 2 ερωτήσεις.
1) Πόσοι κύκλοι υπηρξαν μέχρι σήμερα από τον Οκτώβρη και μετά;
2) Πόσον ημερών ήταν ο καθενας και πόσες μερες περίοδο είχες καθε φορά;

Αποσυνδεδεμένος tsarli

• **
  • Ωραία τα λες! 6
Λοιπόν, απόξεση στις 21 Οκτώβη.
1η περίοδος (31 μέρες μετά): 21 Νοέμβρη
2η περίοδος (27 μέρες μετά): 18 Δεκέμβρη
3η περίοδος (27 μέρες μετά): 14 Ιανουαρίου
4η περίοδος (29 μέρες μετά): 11 Φεβρουαρίου
5η περίοδος (27 μέρες μετά): 8 Μαρτίου

Διάρκεια περιόδου πάντα περίπου 3,5 με 4 μέρες. Αυτή τη φορά 2 μέρες.

Τελευταία μέρα υγρών ωορρηξίας: 16 Mαρτίου (9η μέρα του κύκλου)
Επαφή: 18 Μαρτίου απόγευμα (11η μέρα του κύκλου).

Αποσυνδεδεμένος tsarli

• **
  • Ωραία τα λες! 6
Σήμερα ξύπνησα στις 5:00 τα ξημερώματα και έκανα ένα τεστ που είχα από την προηγούμενη φορά. Βγήκε πολύ, μα πάρα πολύ αχνό, και αυτό μετά ένα τέταρτο, μπορεί και πιο μετά. Ήταν της hometest.
Οπότε πήγα στις 9:30 και έκανα 1 χοριακή, θα με πάρουν τηλέφωνο κατά τις 12 να μου πουν το αποτέλεσμα.
Είμαι τόσο σίγουρη ότι θα μου ρθει, ειδικά σήμερα, γιατί την αισθάνομαι που έρχεται. Απλά επειδή με πονάει η μέση μου πολύ και πήρα norgesic και θέλω να συνεχίσω να παίρνω, λόγω της καθυστέρησης, είπα να το βεβαιώσω.

Αποσυνδεδεμένος ninina

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις μια θετικοτατη χοριακη!!!! :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος tsarli

• **
  • Ωραία τα λες! 6
Κοριτσια απίστευτο, είμαι έγκυος! Δεν μπορώ να το πιστέψω!! Χοριακή περίπου 45. Μίλησα με το γιατρό μου, του είπα ημερομηνίες κλπ (δεν μου είπε πώς κατάφερε και έγινε αυτή η σύλληψη χωρίς υγρά γιατί μιλούσαμε τηλεφωνικώς και είχε πελάτισσα), είμαι 4 εβδομάδων, το πολύ 4 εβδ. και 2 ημερών.
Να δώ τώρα τί θα κάνω που πλήρωσα και τη συνδρομή στο γυμναστήριο!! Λέω να συνεχίσω να πηγαίνω, να κάνω μόνο χαλαρό περπάτημα στο διάδρομο.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
Σήμερα ξύπνησα στις 5:00 τα ξημερώματα και έκανα ένα τεστ που είχα από την προηγούμενη φορά. Βγήκε πολύ, μα πάρα πολύ αχνό, και αυτό μετά ένα τέταρτο, μπορεί και πιο μετά. Ήταν της hometest.

Ηθελα να σου πω και με προλαβε το αποτελεσμα, ότι η δεύτερη γραμμή δεν εμφανίζεται ποτέ αν δεν είσαι εγκυος. Εστω και αχνά ή μετά από ώρα! Ετσι έβγαιναν και τα δικα μου τεστ και ο άντρας μου με κοροιδευε! Κι ομως καθε φορα ήμουν έγκυος.
Καλη λευτεριά κοπελα μου! Ολα καλά να πανε. Ποιος το υπολογίζει βρε τώρα το γυμναστήριο; Μίλησε με το γιατρό σου! Προτείνω να περιμενεις και να δεις πως παει η εγκυμοσύνη και μετά να κινηθεις αναλογως.
Καλη λευτεριά και με ένα πόνο που λενε!!! :pregnant: :pregnant: :pregnant: :pregnant: :breast: :breast: :breast: :ole: :ole: :ole: :ole: :ole: :ole: :ole: :ole: :ole:

Αποσυνδεδεμένος αgi

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 12
    • Thirsty
 :pregnant: Με το καλο!!!!!!! Συγχαρτήρια! :yeah: :yeah:

Αdmin V και εγώ το ίδιο είχα πάθει στη πρωτη μου εγκυμοσύνη, η γραμμή ήταν αχνή.
 Ο κύκλος μου είχε πάντα 2 με 3 μέρες καθυστέριση.
Λοιπόν πάω στη αδελφή μου τότε να πιω καφέ (εκείνη ήταν 5 μηνών έγκυος) και ήταν και μια φίλη της εκεί, η οποία ήταν και αυτή   3 μηνών έγκυος. Τι ήθελα κ είπα οτι έχω 2 μέρες καθηστέριση λίσαξαν οτι έιμαι έγκυος, εγώ να τους λέω οτι αυτό μου συμβένει ολη μου τη ζωή, αυτές να επιμένουν οτι είμαι εγκυος, πάρε ένα τέστ να λένε και οι δύο. Σιγά λέω μη με κολήσατε εγκυμοσύνη αυτό δεν είναι ίωση. :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: Βλέπετε παντού μωρά λέω απο τις ορμόνες θα είναι.
 Τέλος πάντων επειδή επέμεναν πολύ, πήρα τεστ κ πίστευα 1000/100 οτι δεν είμαι έγκυος. Πάω σπιτι το κάνω δεν έδωσα σημασία στην αχνή γραμμη και το ξαναέβαλα μέσα στο κουτάκι του. Χαλάσμένο ειναι λέω θα το δίξω και στη αδελφή μου άυριο. Πάω για καφέ την άλλη μέρα  βγάζω το τεστ απο το κουτί και μου λέει η αδελφή μου: Τι αμφιβολείες  μου λες οτι έχεις με το τεστ;;;; Εδώ λέει ξεκάθαρα πως είσαι έγκυος. :briques: :briques: :briques: :briques:
Εκείνη τη στιγμή έπεσα απο τα σύνεφα γιατι συνηδητοποίησα πως είχα μείνει έγκυος. Ευτυχώς χάρηκε πολύ ο άντρας μου όταν του το είπα, γιατι έγω μέχρι να καταλάβω το μωρό δεν ένιοθα κάτι διαφορετικό, ουτε θετικό ουτε αρνητικό.

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
Μπράαααβββοοοοο!!!!! :ole: :ole: :ole: :ole:

Με το καλό όλα να πάνε καλά και σύντομα να μας πεις και τα πρώτα νέα από την επίσημη επίσκεψή σου στον γιατρό!!! :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος tsarli

• **
  • Ωραία τα λες! 6
Ευχαριστλω πολύ κορίτσια για τις ευχές!!
Agi μου άρεσε πολύ η ιστορία σου, απίστευτη!!
Μίλησα και με το γιατρό, μετά τη μεγάλη βδομάδα θα πάω. Για να δούμε αυτή τη φορά... είμαι πολύ συγκρατημένη μετά την προηγούμενη παλίνδρομη. Εννοείται σε γονείς τσιμουδιά!! Μόνο στα αδέρφια. Ας πάει με το καλό καλά, να κλείσουμε τρίμηνο, να κάνουμε εξετάσεις, να φύγει ο κίνδυνος του πρώτου καιρού και βλέπουμε. Βασικά ας το δούμε πρώτα!!

Αποσυνδεδεμένος ninina

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
 :ole: :ole: :ole: :ole: :ole: συγχαρητηρια!!! να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!! :bearhug: :bearhug: :yeah: :yeah:

Αποσυνδεδεμένος αgi

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 12
    • Thirsty
 :-* :-*
Ευχαριστλω πολύ κορίτσια για τις ευχές!!
Agi μου άρεσε πολύ η ιστορία σου, απίστευτη!!
Μίλησα και με το γιατρό, μετά τη μεγάλη βδομάδα θα πάω. Για να δούμε αυτή τη φορά... είμαι πολύ συγκρατημένη μετά την προηγούμενη παλίνδρομη. Εννοείται σε γονείς τσιμουδιά!! Μόνο στα αδέρφια. Ας πάει με το καλό καλά, να κλείσουμε τρίμηνο, να κάνουμε εξετάσεις, να φύγει ο κίνδυνος του πρώτου καιρού και βλέπουμε. Βασικά ας το δούμε πρώτα!!
  Απλά είπα την δική μου ιστορία για να μην έχουν καμία αμφιβολία οι επόμενες κοπέλες που θα κάνουν τέστ κ η γραμμή θα είναι αχνή.
Εύχομαι να σου πάνε όλα όπως τα θέλεις, θα περιμένουμε νεότερα!
 :-*

Αποσυνδεδεμένος vasoula p

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Κοριτσια καλημερα ειμαι νεα στο forum. Θα ηθελα να σας πω την δικια μου περιπτωση και αν μπορειται να με βοηθησετε...Προσπαθω με τον αντρουλη μου εδω και 2 χρονια για παιδακι...Ολες οι εξετασεις σπερμοδιγραμμα, σαλπιγγογραφια ορμονικες όλα τελεια. Λογω αγχους ομως εχω χαλασει τον κυκλο μου και αντι για 30-32 μερες το εχω φτασει και καποιες φορες 38, 40, 45 οτι να 'ναι...Στις 5-6 ειχα ραντεβου με γυναικολογο και να συζητησουμε για σπερματεγχυση. Μου εκανε κολπικο και μου ειπε οτι ειχα κανει ωορηξια πριν κανα 4 μερες περιπου άρα σε περιπου 10 μερες θα αδιαθετησω. Μεχρι σημερα 24-6 τιποτα...Στις 18-6 εκανα ενα τεστ 12 το βραδυ αλλα βγηκε αρνητικο...Απογοητευτηκαμε....Τελικα δεν ισχυει οτι μετα απο 14 μερες ερχεται η περιοδος ή να εκανε λαθος ο γιατρος σε αυτο που ειδε...Το θεμα ειναι οτι λειπει εξωτερικο για να επικοινωνησω μαζι του τωρα....Εσεις τι λετε? Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!!!!
:n: