Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Συμπτώματα εγκυμοσύνης και τεστ.  (Αναγνώστηκε 130317 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 32
Συμπτώματα εγκυμοσύνης και τεστ.
« στις: 17 Ιουν 2006, 17:13 »
Με τον Ηλία δεν ήξερα πότε ήταν η τελευταία φορά που είχα περίδο. Σκέφτηκα 4 μέρες πριν πετάξουμε για Λονδίνο πως έπρεπε να είχε περίοδο γιατί μάλλον είχαν περάσει 5-6 βδομάδες χωρίς να έχω περίοδο. Είχαμε σκοπό να μείνω έγκυος στο εξωτερικό. Δεν κατάλαβα λοιπόν τα τυχόν συμπτώματα και το τεστ το έκανα μετά από 5-6 βδομάδες από την τελευταία εγκυμοσύνη.

Στο θέμα μου λοιπόν τι συμπτώματα είχατε που σας έκαναν να υποψιαστείτε πως περιμένατε παιδάκι; Μετά από πόσο καιρό μπορείς να κάνεις τεστ που θα δείχνει αν είσαι έγκυος ή όχι; Αυτά προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...!!
Απ: Συμπτώματα εγκυμοσύνης και τεστ.
« Απάντηση #1 στις: 17 Ιουν 2006, 19:31 »
Εμένα ο κύκλος μου ήταν σταθερός!Απο την πρώτη κιολας μέρα καθυστέρησης , πήρα το τεστ και βγήκε θετικό :yeah: :yeah:
Τα συμπτώματα ( τουλάχιστον σε εμένα ) ήταν συμπτώματα περιόδου!!Ειχε πρηστεί το στήθος μου , πόναγε η κοιλιά μου , η μέση μου!Βέβαια σε κάθε γυναίκα είναι διαφορετικά τα συμπτώματα!

Φιλάκια :-*

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #2 στις: 17 Ιουν 2006, 22:22 »
Είχα καθυστέρηση δυο εβδομάδες ενω είχα πολύ σταθερό κύκλο!Είχα κιεγώ τα ίδια συμπτώματα με τις περιόδου ,δεν ήθελα όμως να κάνω τεστ στο σπίτι και περίμενα να παω στον γιατρό !Δυο μέρες πριν το ραντεβού είχαν ηδη αρχίσει οι αναγούλες και οι εμετοί και κυκλοφορούσα στο σπίτι αγκαλιά με ενα λεκανάκι ::) Οταν πήγα στο γιατρό ήμουν 6,5 εβδομάδων :)

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #3 στις: 18 Ιουν 2006, 11:31 »
Με την 1η μέρα καθυστέρησης της περιόδου το τεστ δείχνει αν είσαι έγκυος!

Στην 1η μου εγκυμοσύνη έκανα το τεστ μετά από 15 μέρες καθυστέρηση γιατί  είχα αποκλείσει το ενδεχόμενο να μείνω έγκυος φυσιολογικά εφόσο είχα κάνει μία εξωσωματική και περίμενα να αδιαθετήσω γαι να ξεκινήσω την επόμενη!

Τώρα  έκανα το τεστ στην 6η μέρα καθυστέρησης!
Τα συμπτώματα όντως είναι αυτά της περιόδου, αλλά εμένα αυτή τη φορά έχει πρηστεί πάρα πολύ το στήθος μου συν ότι στις εβδομάδες που είμαι έχουν αρχίσει τα αναγουλιαστικά πράγματα!!!!!!!!!!! :-\ :( :P

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 21 Ιουν 2006, 11:53 »
Επειδη εγω ειμαι τρομερα ανυπομονη δεν περιμενα καν να εχω καθυστερηση. Συνηθως εχω κυκλο 30 ημερων. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα τελευταια περιοδο 4/8 και 1/9 το τεστ βγηκε θετικο. Στον Κωστη μου ειχα 27/9 και 24/10 πηρα τεστ θετικο. Τα διδυμα με παιδεψαν αφου ειχα περιοδο 27/12 και 1/2 πηρα τεστ θετικο!!!!
Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη (πριν το μαθω) κοιμομουν τρελα και οταν κοιμομουν μπρουμυτα ποναγε το στηθος μου.
ΣΤα διδυμα ειχα τρελη επιθυμια για αγγουρακι με σως απο την σαλατα του σεφ :yikes: και μου μυριζε απιστευτα το σβηστο τζακι!!!!!
Στο Κωνσταντινο δεν θυμαμαι :-[

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #5 στις: 21 Ιουν 2006, 12:36 »
Στο Κωνσταντινο δεν θυμαμαι :-[

Εχω 11, 14 και 17 χρόνια διαφορά με τα μικρότερα αδέλφια μου. Θυμάμαι περίσσοτερεα από τα παιδικά χρόνια της αδελφής μου που έχουμε 11 χρόνια διαφορά παρά από το παιδικά χρόνια το αδελφού που έχουμε 17 χρόνια αυτά. Πώς γίνεται αυτό; Επείδη εκείνη ήταν το πρώτο 'μωρό' στην οικογένεια;

Hara

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: 21 Ιουν 2006, 13:14 »
Απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης δείχνουν τα σημερινά τέστ!
Στην Φιλοθέη είχα πολύ πρήξιμο στο στήθος και πόνο.....αντιθέτως στην Κωνσταντίνα είχα πρήξιμο στην κοιλιά και καθόλου πόνο στο στήθος!!
Επίσης είχε αυξηθεί αρκετά και η θερμοκρασία μου...όχι πυρετό όμως αλλά αισθανόμουν ζεστή!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 21 Ιουν 2006, 13:17 »
Στο Νίκο είχα τόσους εμετους για περίπου 11 μέρες αν θυμάμαι καλά, που στην αρχή τους ψιλοάντεχα όμως μετά κατέλειξα στον Ευαγγελισμό με αφυδάτωση και νομίζοντας ότι έχω ίωση, με ορούς κλπ... μου έκαναν εκεί τεστ και απλά βγήκε θετικό.

Στον Θεοφάνη από την 6η εβδομάδα μόλις ξάπλωνα και επιανα χαμηλα στην κοιλιά υπήρχε ένα καρουμπαλάκι, ήταν η μήτρα που είχε αρχίσει την δουλειά της! χιχιχι! έτσι το κατάλαβα πολυ πριν κάνω τεστ κλπ.

Α

Αποσυνδεδεμένος xrysa_i

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Γράψτε το προσωπικό σας σλόγκαν!
« Απάντηση #8 στις: 21 Ιουν 2006, 16:42 »
Εγώ είχα φοβερή υπνηλία και συχνοουρία.Ημουνα σίγουρη ότι το τεστ θα έβγαινε θετικό από αυτά τα δύο συμπτώματα και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #9 στις: 21 Ιουν 2006, 19:57 »
Στη Ζήνα είχε πρηστεί το στήθος μου και είχα τα συμπτώματα της περιόδου. Στην Ειρήνη το στήθος μου δεν είχε διαφορά, γιατί θήλαζα τη Ζήνα (ήταν 7,5 μηνών) και έτσι όταν καθυστερούσε η έλευση της κυρίας με τα κόκκινα (χιχι) έλεγα δεν μπορεί να είμαι έγκυος. Τελικά μετά από καθυστέρηση 1 εβδομάδας είμασταν στην Κέρκυρα έκανα το τεστ και βγηκε θετικό...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος argy

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 20 Νοε 2006, 16:41 »
Η δικη μου ιστορια ειναι λιγο περιεργη. Πηγα στο γυναικολογο λιγο πριν αδιαθετησω και μου ειπε οτι ετοιμαζομαι για ωορηξια, οποτε θα καθηστερουσε η περιοδος. Μερικες μερες αργοτερα αρχισα να εχω συμπτωματα περιοδου, πραγμα περιεργο, αφου υποτιθεται θα επρεπε να αδιαθετησω 15 μερες μετα. Εκανα λοιπον ενα τεστ, περιμενα 3-4 λεπτα, τιποτα, λευκο  :dontknow: .
Μετα απο λιγο μου ζηταει ο αντρας μου να δει το τεστ και οταν το πηρε στα χερια του εμφανιστηκε μια ροζ γραμμη  ;D αλλα πολυ πολυ αχνη! Και ηταν και απο τα τεστ που δειχνουν εγκυμοσυνη απο την 5η μερα συλληψης, τρομαρα τους. το επομενο που εκανα 2 μερες μετα εδειξε καθαρα.

Τελικα ημουν εγκυος οταν πηγα στο γιατρο, μολις λιγων ημερων, και προφανως ο γιατρος ειχε δει το ωχρο σωματιο, το οποιο νομιζω ειναι το ωοθυλακιο το οποιο παραμενει για καποιο καιρο μετα τη συλληψη, με σκοπο να τροφοδοτησει το εμβρυο με καποιες ουσιες.

Συμπτωματα λοιπον ιδια με PMS συν μια πολυ πολυ ελαφρα ναυτια.

Αποσυνδεδεμένος EVA25

• Ωραία τα λες! 1
  • ΥΠΟΜΟΝΗ....ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.....
« Απάντηση #11 στις: 20 Νοε 2006, 16:52 »
ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ
ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΡΕΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΣΥΛΛΑΒΕΙ.
ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΚΑΝΩ ΤΟ ΤΕΣΤ ΕΙΧΕ ΠΡΗΣΤΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΑΛΛΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΕΝΑ ΣΦΑΧΤΗΣ ΧΑΜΗΛΑ ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΕΙΧΑ ΥΠΝΗΛΙΕΣ  ΚΑΙ ΕΝΙΩΘΑ ΤΟΣΟ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ..ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΙΜΟΥΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ..
ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΕΥΤΥΧΕΣ ΓΕΓΟΝΟΣ ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΤΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΥΡΩΔΙΕΣ
ΟΠΩΣ ΤΟ ΥΓΡΟ ΑΠΟΡΥΠΑΝΤΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ,ΟΙ ΝΤΟΥΛΑΠΕΣ ...ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΩΡΑ...ΓΕΝΙΚΑ ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΑ
ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΤΡΩΓΑ ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΣΑΝ ΒΟΔΙ .ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 3ο ΠΕΡΔΙΚΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ!!! ΤΩΡΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΠΟΥ ΚΛΩΤΣΑΕΙ!!

Αποσυνδεδεμένος lina28

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 20 Νοε 2006, 18:15 »
Sas zhleuw re zoyzoynes,aman kanw na ta niwsw k egw ayta ta symptwmata!!Kathe mhna liges meres prin thn periodo nomizw pws exw zalades,anagoyles ktl,meta erxetai k katalavainw pws ola einai sto myalo moy epeidi to thelw para poli!! :'( :'( :'( :'(!!Mia fora eixa kathisterisi prin 4 xronia,(arravwniasmeni tote),kanw to test,thetiko,to ksanakanw to epomeno prwi pali thetiko!!Trelathikame,eklega apo tin xara mou,an k den thelame tote paidaki!!Kleinw rantevou ston giatro meta apo mia vdomada me dexetai,egw entometaksi exw kopsei tsigaro-kafe,,k fairomouna san mia egkyos ston mhna tis,,xaxaxaxaxa :D :D!!fysiaka prosgeiwthika apotoma otan mou eipe o giatros pws den eimai :'( :'(!

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #13 στις: 21 Νοε 2006, 01:13 »
Εύχομαι σύντομα το τεστ να δείχνει θετικό και αυτή τη φορά να έρθει το παιδάκι που επιθυμείτε.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: 21 Νοε 2006, 02:38 »
Bρε Λινα μου και πως εδειξε θετικο το τεστ? Περιεργο!!! Ευχομαι ομως συντομα, πολυ συντομα να αποκτησετε το παιδακι σας ;)