Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: προβλημα με το φαγητο  (Αναγνώστηκε 10531 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Aspasia

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 1
προβλημα με το φαγητο
« στις: 11 Αυγ 2012, 22:14 »
Καλησπέρα μαμαδες του φόρουμ! Θέλω τις συμβουλές σας για ακόμα μια φορά!! Το κοριτσάκι μου είναι τώρα 6 μηνών σε λίγες μέρες 7. Πάει ένας μήνας τώρα που προσπαθούμε να φάμε σουπίτσες και φρούτα. Δυστυχώς ομως δεν τρώει καθόλου το μωρό.Τρώει μονο ρυζάλευρο το πρωι και γάλα. Δοκιμασα πολλα διαφορετικα φρουτα μονα τουσ και μαζι.Ακομα δοκιμασα να τα βάλω στο ρυζάλευρο.Τιποτα! Δεν τρώει καθόλου.Το ίδιο και με τισ σουπίτσες. Δοκιμασα διαφορα λαχανικα(πατατουλα,καρότο,κολοκύθι) ακόμα και με μοσχαράκι αλλα και παλι δεν τρώει. Δεν τρώει ουτε ενα κουταλακι. Ανυσυχώ πως δεν θα μάθει ποτέ τισ γεύσεις αφου δεν δοκιμαζει ή δοκιμαζει ελαχιστο χωρίς να αυξανει την τροφή. Τι εμπειρίες είχατε εσείς????:bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 21
Απ: προβλημα με το φαγητο
« Απάντηση #1 στις: 11 Αυγ 2012, 22:33 »
Ασπασια μου μην ανυσηχεις!!!!Ο γιος μου οταν αρχισε τις φρουτοκρεμες με τα φρεσκα φρουτα δεν ηθελε να φαει καθολου...μα καθολου λεμε...οπως την εφτιαχνα την πετουσα και μια φορα μαλιστα που προσπαθησα με το ζορι μου τα εβγαλε.....Για τα φαγητα επισεις το ιδιο....η τα ετρωγα εγω η ο καδος....καθε φορα ομως το πρωτο κουταλακι του το εβαζα στο στομα και ας το εφτηνε....την φρουτοκρεμα την ειχα δοκιμασει και εγω με πολλους συνδιασμους αλλα τιποτα δεν επιανε...μεχρι που του εδωσα την ετοιμη και την καταβροχθιζε....τοτε μου ειπε ο παιδιατρος παρα να μην τρωει καθολου δινε του την ετοιμη.....το φαγητο για  να αρχιζει να τρωει περασαν κοντα 50 μερες...το θυμαμαι γιατι ηταν η σαρακοστη του πασχα οταν αρχισαμε τα φαγητα και το πρωτο κανονικο του γευμα το εφαγε τη μερα της Αναστασης...μαλλον νηστευε τη σαρακοστη το παιδι μου....δεν εξηγηται αλλιως.... :fofl: :fofl: :fofl:
Αρα λοιπον υπομονη...ενα κουταλακι καθε φορα δεν πειραζει σιγα σιγα θα συνηθισει την καινουρια γευση και σιγα σιγα θα φαει ολο το γευμα!!!

:bearhug: :bearhug: :bearhug: :fai: :fai: :fai: :fai: :fai:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
Προβλημα με το φαγητο. Είναι 7 μηνων και δεν τρώει.
« Απάντηση #2 στις: 12 Αυγ 2012, 12:02 »
Ασπασία καλημέρα.

Η δική μου άποψη είναι εν μέρη διαφορετική. Οταν ένα μωρό είναι εντελώς αρνητικό στο να φάει οτιδήποτε κατ' εμέ του δίνεις κι αλλο χρονο. Δεν είναι όλα τα μωρά έτοιμα να ξεκινήσουν στερεες τροφές στο τελος του 6ου μήνα ή και στον 7ο. Πολύ συχνά τα παιδιά που έχουν καποια αλλεργία καθυστερουν αρκετά να ξεκινήσουν το φαγητό γιατί το ίδιο τους το σώμα τα οδηγεί στο να τα προφυλάξει!
Οταν θα ειναι πραγματικά ετοιμο να δοκιμάσει και να ξεκινήσει θα δεις σημάδια όπως να σας κοιτάει έντονα όταν τρωτε, να θελει να σας αρπαξει το κουτάλι ή να σας τραβαει για να φαει. Ακομη κι όταν θα δοκιμάζει κάποια θα του αρεσουν καποια όχι. Οταν όμως ειναι γενικά αρνητικό σε όλα για μενα σημαινει ότι δεν ειναι ετοιμο ακομη να μπει σε αυτο το σταδιο.

Δεν εγινε και τίποτα αν ξεκινήσει τροφες πιο μετά και σίγουρα δεν υπαρχει παιδί που να μην ξεκίνησε φαγητό!!!
Είναι αδυνατον να μην γινει αυτό, ειναι παρα φύσην στα φυσιολογικά σταδια όλων των παιδιων.

Με την αποψη του παιδιατρου ειμαι καθετη!!! Φυσικά και θα φαει τα ετοιμα αν του δωσεις γιατί ειναι γεματα στη ζάχαρη!!
Αυτο θελεις για το παιδί σου; Να συνηθισει τη ζάχαρη μέσα στα φαγητά του παντού;

Δεν θεωρητικολογώ. Η κόρη μου θηλαζε αποκλειστικά και άρχισε να τρωει στους 11-12 μήνες κανονικά από τα φαγητά μας. Ούτε κρεμες έτοιμες, ούτε πιπιλες, τίποτα ετοιματζιδικο. Κανονικά από το πιατο μας , απλα τα λιωναμε όταν χρειαζονταν.

Τελειώνοντας θα σε ρωτήσω : Γνωρίζεις έστω και ενα μωρό που δεν ξεκινησε να τρωει στερεες τροφες και τρεφεται μονο με γαλα;

Εαν αρχίζει να πεινάει και δεν του αρκεί το γαλα και το ρυζαλευρο ,θα δεις ότι μονο του θα γινει πιο δεκτικο και θα ξεκινησει σιγα σιγα να δοκιμαζει.

Και κατι αλλο παλι από τη δικη μου εμπειρία.. Η γεύση ειναι συνήθεια! Με αυτον τον τροπο διατροφής που θα ξεκινήσεις με αυτον θα συνεχισει παρακατω στη ζωή του!

Τα ξαναλέμε σύντομα! :) :) :) :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #3 στις: 12 Αυγ 2012, 19:44 »
Πράγματι και εγώ είμαι αντίθετη με τις έτοιμες κρέμες φρ5ούτων. Γιατί να τις φάει? Υπάρχει λόγος?? Άστο να τρέφεται με το γαλατάκι και με το ρυζάλευρο και μόλις είναι έτοιμο θα φάει και τα φρουτάκια και το μοσχαράκι. Απλά δοκίμαζε μία γεύση τη φορά και μην το μπερδεύεις!!!

Η παιδίατρος μου έλεγε ότι αν δεν θέλει, δεν πειράζει. Μόνο γάλα του αρκεί!!!

Αποσυνδεδεμένος Aspasia

• **
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 12 Αυγ 2012, 23:13 »
Ευχαριστώ πολύ κοπέλες!!!!! Θα ακλουθήσω τις συμβουλές σας και ελπιζω συντομα να φαει κατι το μωρό μου........Οπως πάντα με καθυσυχάσατε αρκετα.Θα σας κρατω ενημερες.>Σημερα και παλι γαλα κ ρυζαλευρο φαγαμε κ αυτα με δυσκολια.... :(

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 13 Αυγ 2012, 08:00 »
Απλά ξεκολλα από το στερεότυπο που υπαρχει στο μυαλο σου "οτι ενα μωρο πρεπει να ξεκιναει να τρωει στους 6 μηνες και μαλιστα απ'ολα" δώσε χρονο και προσπαθησε εντελως ήρεμα και χαλαρά και θα γινει κι αυτο!!!

Διαφορετικά απλά φτύσε με! :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: :fofl: :fofl:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 55
« Απάντηση #6 στις: 13 Αυγ 2012, 13:09 »
Ακόμη κι αυτό το στερεότυπο "το μωρό αρχίζει να τα τρώει όλα στους 6 μήνες" δεν είναι κοινά αποδεκτό από όλους τους παιδιάτρους. Υπάρχουν "σχολές", δηλ αντιλήψεις, παιδιάτρων που μιλάνε για 8ο, 9ο ακόμη και 11ο μήνα στη διατροφή! Οπότε όλα είναι σχετικά... Συμφωνώ με τη Ντόρις, αν και εγώ δεν το έκανα αυτό! Έδωσα στα παιδιά μου έτοιμες κρέμες, γιατί με εξυπηρετούσε ορισμένες φορές και είχα το άγχος του να "μεγαλώσουν". Όχι σε καθημερινή βάση βέβαια, απλώς όταν ήμουν πιεσμένη χρονικά. Τελικά, ενώ και τα τρία μου παιδιά τα μεγάλωσα με τον ίδιο διατροφικό τρόπο πάνω-κάτω, το καθένα έχει διαφορετική στάση απέναντι στη ζάχαρη. Άρα παίζει ρόλο και ο ίδιος ο οργανισμός. Όμως συμφωνώ με την Ντόρις, αν μπορείς να αποφύγεις τα ετοιματζίδικα, απόφυγέ τα! 

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 45
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #7 στις: 13 Αυγ 2012, 13:39 »
κι εμείς ξεκινήσαμε από τον 5ο μήνα ρυζάλευρο. Έτρωγε ελάχιστα. όσο περνούσε ο καιρός προσθέταμε στο διατολόγιο λαχανικά, φρούτα, κρεας κτλ με το ρυθμό και τον τρόπο που μας είπε ο γιατρός. Στην αρχή έτρωγε από 2 κουταλιές εως καμιά!!! Και κρεμες έτοιμες ξεκινήσαμε και τις ψιλοέτρωγε... Είχα ρωτήσει το γιατρό και μου είχε πει να μην αγχώνομαι και να μην τον πιέζω:" Όταν πεινάει το παιδί, θα φαει. Είναι τόσο δυνατό το ένστικτο της πείνας που έχει που, αν πεινάει, θα φαει. Αν δεν πεινάει, και κωλοτούμπες να κάνεις, δε θα φαει. Οπότε πήγαινε με το ρυθμό του παιδιου. όσο θέλει" Έτσι μου είπε, τον άκουσα και όλα πήγαν καλα. ΄Μην ξεχνας ότι και η ζεστη επηρεάζει την όρεξη των παιδιών όπως επισης και η έλλειψη δοντιών. Ο δικός μου είναι 16 μηνων και ακόμα δεν μπορώ να πω ότι τρωει καλά. Γενικά τσιμπολογαει από όλα και από λίγο!! Δεν είναι αυτό που λέμε "φαγανό" παιδί ούτε λαίμαργο. Τον αφήνω να τρωει ό,τι και όσο θέλει!! Του δίνω να δοκιμάζει τα πάντα. Και τώρα και παλιότερα. Γενικά μη φοβασαι να δίνεις "γευσεις" στο παιδί. Όταν περάσει λίγος καιρός εμπολούτισε τη διατροφή της και με κάτι πιο εύγευστο για κολατσιό κτλ (υπάρχουν σχετικές ιδέες και συνταγες εδώ στα μωράκια) Όλο νερόβραστα και αναλατα είναι βαρετά!! Παντως, μην ανησυχείς... όσο περνάει ο καιρός η μικρή σου θα τρωει ολοένα και περισσότερο. Θέλει χρόνο. Φαντάσου ότι μέχρι τώρα είχε μάθει μόνο να καταπίνει το γάλα...

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος Aspasia

• **
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #8 στις: 06 Οκτ 2012, 21:33 »
Καλησπέρα κοπέλες!!! Ακομα βασανιζομαι να φάει κατι η κόρη μου....ειναι 8,5 μηνων με βαρος 6350
7-8 πίνει γάλα 150 μλ ή 100
10--11 τρώει ρυζάλευρο 8 μεζουρες
3-4 φαριν λακτε 8 μεζουρες
8 το βράδυ γαλα
12 γαλα (δεν ξυπνα απλα της το δινω κοιμισμένη)
Κάποιες μέρες παραλείπει κάποιο απο τα πιο πάνω γεύματα.φρουτα λαχανικα ή οτιδηποτε αλλο καθολου ακομα. Δεν της αρεσει.Τώρα ο γιατρος μας εδωσε μια σκονη που ειναι καθαρες θερμιδες κ τις βαζουμε σε καθε γευμα.Τι νομιζετε????????????

• Ωραία τα λες! 45
« Απάντηση #9 στις: 06 Οκτ 2012, 22:19 »
μεσημεριανό δεν τρωει;; Κοτόσουπα, κρεατόσουπα, λαχανικά κτλ;;

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

• Ωραία τα λες! 45
« Απάντηση #10 στις: 06 Οκτ 2012, 22:28 »
τωρα το διάβασα καλύτερα... Και μένα ο δικός μου δεν τρωει γενικά φρουτα και λαχανικά, όμως θ απρεπει με κάποιον τρόπο να επιμείνεις. Μεγαλώνει όπου ναναι θα αρχίσει να στηρίζεται, να περπαταει, έχει αναγκη από καλό και σωστό φαγητό, από ενεργεια. όταν λέω να επιμείνεις δεν εννοώ να την κυνηγάς με το κουταλι, ή να της ανοίγεις με το ζόρι το στόμα. Δοκίμασε κάποιες παραλλαγες. Για παραδειγμα τί έκανα εγώ: εφόσον κι εμενα φρούτο δεν έτρωγε, του το έδινα ως εξης:έκοβα ένα μήλο και ένα αχλάδι, το έβαζα σε μια κατσαρολίτσα με λίγο νερό και κανέλα και το έβραζα μέχρι αν μαλακώσουν τα φρούτα. Μετά τα άφηνα να κρυώσουν, τα πατούσα με ένα πιρούνι να γίνουν πουρες, έριχνα και το ζουμακι(το νερό με την κανελα δηλ. που είχαν βρασει) και το έτρωγε μανιωδώς. ό, τι περίσσευε(αν περίσσευε) το κρατούσα και το πρόσθετα στην κρεμα του!Επίσης, τα λαχανικά δεν του τα έδινα σκέτα, αλλά έβαζα μέσα και λίγο αστράκι ή κουσκουσακι ή φιδέ, ντοματούλα, λαδάκι. Γενικά, μην δίνεις φαγητά που είναι"αχυρα" από άποψη γεύσης. Τα παιδιά θέλουν γεύσεις...Εχε υπόψιν σου ότι σε λίγο καιρό θα πρεπει να τρωει μεσημερι-βραδυ κανονικό φαγητό... Μεγαλώνει και έχει αναγκες. Δεν μπορεί αν είναι με τις κρεμες και τα γαλατα... Υπομονή και επιμονή θελει... :-*

Αποσυνδεδεμένος Aspasia

• **
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #11 στις: 07 Οκτ 2012, 07:59 »
 :euxaristo: Κλαραμπελ.Οχι δεν τρωει μεσημεριανο.Μετα τις 10-11 που τρωει ρυζαλευρο δεν πειναει το μεσημερι.Ξανατρωει κατι στις 3-4.θα συνεχισω βεβαιως τις προσπαθειες...... ;D

• Ωραία τα λες! 45
« Απάντηση #12 στις: 07 Οκτ 2012, 09:05 »
ταπεινή μου αποψη είναι ότι θα πρεπει σιγά σιγά να της αλλάξεις το προγραμμα΄και να αρχίσει να τρωει μεσημεριανό... Γιατί της δίνεις κρεμα στις 4 και όχι φαγητό;Δίνεις στις 10 ρυζάλευρο και στις 3 κρεμα;; Κανε μια αλλαγή εδώ και δώσε στις 10 κρεμα ή φρουτο ενναλλάξ  και στις 3 φαγητό.΄Και μην ακολουθείς κα΄θε μέρα το ίδιο πρόγραμμα. Σίγουρα θα βαριέται! Εσύ κάθε μέα μπορείς να τρως τα ίδια;;

Επίσης δοκίμασε να της δωσεις τραχανα. υΠΆρχει στα μαρκετ και στα καταστηματα βιολογικών ταχανας χωρίς αλάτι. Βραστον σκέτο ή προσθέτοντας λίγη ντομάτα. Επίσης χυλοπιττες-υπαρχουν χυλοπιτες χωρίς αβγό, αν ψαξεις. Αν πάλι ξεκινήσατε αβγό, παρε οποιαδήποτε μαρκα από μαρκετ ή καταστημα βιολογικών. Αλλιώς, ψαξε χωρίς αβγό. Στο χερι σου είανι να αλλάξεις λίγο τις συνηθειες τώρα, γιατί μετά θα είανι ακόμα πιο δύσκολο. Επιπλέον, αν ένα φαγακι σου βγει νερουλό, καντο να πήξει προσθέτοντας στο τελος λίγη γαλέτα. Θα απορροφήσει τα περισσεουούμενα υγρα΄και θα δωσει και γεύση (σαν να τρωει ψωμάκι) Προσωπικά "τεχνητές θερμίδες" δε θα το έδινα στο παιδί μου(για τη σκόνη θερμίδων που ανεφερες), αλλα θα εμπλούτιζα με θερμίδες το ο,τιδήποτε τρωει... Σκέψου  κι εσυ τίμπορεί να φαει στην ηλικία που είναι και πειραματίσου. Αλλά κάνε εναλλαγές, για να μην βαρεθει και σταματήσει να τρωει και αυτό που τρωει.

• Ωραία τα λες! 45
« Απάντηση #13 στις: 07 Οκτ 2012, 09:12 »
και προσθέτω επιπλέον και το γιαούρτι. Δεν αρχίσατε ακόμα; Δωσε γιαούρτι σκέτο και αν δεν το θέλει, βάλε μέσα λίγη τριμμένη μπανανα, ή ψημμένο μήλο(όπως είπα πιο πανω). Και δωσε για δεκατιανό τη μια μέρα κρεμα και το απόγευμα φρούτο, την άλλη μέρα για δεκατιανό κρεμα και το απόγευμα γιαούρτι (ή το αντίστροφο), αλλά το μεσημέρι δωσε οπωσδήποτε φαγητό!!! Επισης,αν της δώσεις για δεκατιανό φρούτο ή γιαούρτι ίσως να μην την "πιάσει" και να ξαναπεινάσει νωρίτερα από τις 3 (γύρω στις 2, ας πούμε). οπότε εκείνη την ώρα δωσε φαγητό και έτσι έχεις περιθώριο για ένα ακόμα γευμα το απόγευμα(εδώ μπορείςνναδωσεις την κρεμα γυρω στις 5 πχ)Επιπλέον γευμα=επιπλέον θερμίδες!! Καπως έτσι νομίζω πρεπει να είανι το διατροφικό της προγραμμα σε αυτήν την ηλικία! καλή τύχη!