Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Έθιμα Κουμπαριάς  (Αναγνώστηκε 1618 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
Έθιμα Κουμπαριάς
« στις: 12 Αυγ 2012, 12:17 »
Καλημέρα!!!!Πρόκειται να παντρέψουμε ένα φιλικό μας ζευγάρι στην Έδεσσα  :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: και αναρωτιόμουν αν εκεί είναι διαφορετικά τα πράγματα όσων αφορά στις υποχρεώσεις των κουμπάρων, μιας και εμείς ζούμε Πάτρα. Για παράδειγμα εμείς εδώ πληρώνουμε τον στολισμό της εκκλησίας, τα στέφανα, τον δίσκο με τα ποτηράκια και τις λαμπάδες. Είναι και κάτι άλλο;;;; Όχι για να δώ......ποιά τράπεζα θα ληστέψω  :fofl: :fofl: :fofl:  :evillol: :evillol: :evillol:
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
Απ: Έθιμα Κουμπαριάς
« Απάντηση #1 στις: 12 Αυγ 2012, 12:46 »
Εύχομαι να σου απαντήσουν γιατί έχω και εγώ περιέργεια να μάθω τι ισχύει...Στην Αθήνα ισχύει και για εμάς το ίδιο ακριβώς που ισχύει για εσάς...Όταν ήρθα εδώ στο Βορρά έχω ακούσει διάφορα σχετικά με τις υποχρεώσεις του κουμπάρου. Για βάπτιση τουλάχιστον που άκουσα πριν κανένα μήνα, σε ένα χωριό έξω από την Έδεσσα, εχτός των κλασσικών ρούχα, λαμπάδα, σταυρό.....ο κουμπάρος πλήρωνε τις μπουμπουνιέρες και τα μισά γλυκά. Ωστόσο από την άλλη, ο κουμπάρος αποφάσιζε σε ποιά εκκλησία θα γίνει το μυστήριο, πότε θα γίνει, τι ώρα αλλά και το γλέντι παρακαλώ πολύ!!!!!!!!

Α....για το γάμο ξέχασες να αναφέρεις και τη πληρωμή της εκκλησίας!!! Αν δεις και δεν λάβεις κάποια συγκεκριμένη απάντηση, καλύτερη να ρωτήσεις ευθέως τη μέλλουσα κουμπάρα για να είσαι ανάλογα προετοιμασμένη.

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #2 στις: 12 Αυγ 2012, 13:56 »
Ευτυχώς με την κουμπάρα μου συνεννοούμαι....Απλά επειδή ξέρει ότι είχαμε έξοδα τώρα με την γέννηση της μπέμπας μας, δεν θέλω να μου "κρύψει" κάτι (με την καλή έννοια το λέω). Δεν έχω και κάποιον άλλο να ρωτήσω  :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:
Μην παρεξηγηθούμε και χωρίς λόγο  :;: :;: :;:
Γνωρίζουμε τι Ε Ι Μ Α Σ Τ Ε  .......   αλλά όχι τι μπορούμε να Γ Ι Ν Ο Υ Μ Ε !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 56
« Απάντηση #3 στις: 12 Αυγ 2012, 14:42 »
Εύχομαι να σου απαντήσουν γιατί έχω και εγώ περιέργεια να μάθω τι ισχύει...Στην Αθήνα ισχύει και για εμάς το ίδιο ακριβώς που ισχύει για εσάς...Όταν ήρθα εδώ στο Βορρά έχω ακούσει διάφορα σχετικά με τις υποχρεώσεις του κουμπάρου. Για βάπτιση τουλάχιστον που άκουσα πριν κανένα μήνα, σε ένα χωριό έξω από την Έδεσσα, εχτός των κλασσικών ρούχα, λαμπάδα, σταυρό.....ο κουμπάρος πλήρωνε τις μπουμπουνιέρες και τα μισά γλυκά. Ωστόσο από την άλλη, ο κουμπάρος αποφάσιζε σε ποιά εκκλησία θα γίνει το μυστήριο, πότε θα γίνει, τι ώρα αλλά και το γλέντι παρακαλώ πολύ!!!!!!!!

Α....για το γάμο ξέχασες να αναφέρεις και τη πληρωμή της εκκλησίας!!! Αν δεις και δεν λάβεις κάποια συγκεκριμένη απάντηση, καλύτερη να ρωτήσεις ευθέως τη μέλλουσα κουμπάρα για να είσαι ανάλογα προετοιμασμένη.

Κι εγώ έτσι ξέρω για τη βόρεια Ελλάδα, ότι ο κουμπάρος πληρώνει και τις μπουμπουνιέρες και τα γλυκά. ι αυτό όταν πάντρεψα φιλικό ζευγάρι από Θεσ/νίκη τους ξεκαθάρισα εξ αρχής ότι δεν έχω δυνατότητα να το κάνω ... αλά βορειοελλαδίτικα, αλλά έτσι όπως το κάνουμε στην Αθήνα!!!! Α, επίσης η εκκλησία είναι πάντα του κουμπάρου.
Καλή κουμπαριά...

Αποσυνδεδεμένος Kardoula

• **
  • Ωραία τα λες! 3
    • Happy
« Απάντηση #4 στις: 12 Αυγ 2012, 16:29 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!! ¶ντε να δούμε.......γιατί μας έχει έρθει και η εφορία  :briques: :briques: :briques:

Αποσυνδεδεμένος ΧΑΡΑ!

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 17
« Απάντηση #5 στις: 14 Αυγ 2012, 20:18 »
καρδουλα εδω στην ξανθη ο κουμπαροσ πληρωνει την εκκλησια τα στεφανα τα ποτηρια με την καραφα κ οτι βαλει η νυφη στο κεφαλι τησ  :briques: :briques: λιγο κουλο αυτο αλλα εδω ετσι ειναι τον στολισμο τησ εκκλησιασ κ το εθιμο με το παπουτσι που δινει στα ελευθερα κοριτσια για να του πουν που ειναι κρυμεννο αλλα κ μεσα στο παπουτσι κ καλα ειναι μεγαλο το παπουτσι.....βλακειεεεεεεεεσ!!!!!!για τισ μπουμπουνιερεσ εδω δεν ισχυει μαλλο στην υλοποιπη βορεια ελλαδα..... :dontknow: :dontknow:παντα αξιοι να ειστε  :yeah: :yeah: :yeah:με το καλο ο γαμοσ!!!!