Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!  (Αναγνώστηκε 65898 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!
« στις: 24 Ιουν 2006, 16:17 »
Ισως πολλές από τις φιλενάδες που είστε στο σπίτι και δεν εργάζεστε να σκέφτεστε ότι μπορείτε να κάνετε κάτι από το σπίτι για να αυξήσετε το εισόδημά σας...
  Ας δώσουμε λοιπόν όλες ιδέες για να μπορέσουν όσες θέλουν να εργαστούν έτσι...
  Εγώ σκέφτηκα τα εξής:
*** Το σιδέρωμα (αν και είναι κουραστικό από μόνο του για την οικογένεια)
*** το μαγείρεμα για άλλες οικογένειες που η γυναίκα δουλεύει και θέλει να τρώει ένα σπιτικό φαγητό- έτσι μέσα στο φαγητό που βάζουμε στο τσουκάλι μπορούν να προστεθούν και μερίδες για επιπλέον ατομα(κάτι πολύ έξυπνο, πολύ προσοδοφόρο και πολύ ευπρόσδεκτο από τις οικογένειες)
*** την φύλαξη παιδιού ή παιδιών - συμμαθητών των παιδιών μας για κάποιες ώρες που θα περιλαμβάνει διάβασμα τις καθημερινές ή και δημιουργική απασχόληση καθημερινές και Σάββατα για τις μητέρες τους που λόγω δουλειάς δεν μπορούν να τα δουν, να τα διαβάσουν.
*** Την βόλτα κατοικίδιων ζώων (αν και θέλει αντοχή ιδίως αν είναι μεγαλόσωμα ζώα βλ. άλογα χαχα)
*** την πώληση καλλυντικών σε φίλες - μαμάδες συμμαθητών (αν μπείτε στη σελίδα που έχω βάλει για τα βιολογικά καλλυντικά στα Links μπορείτε να συνεργαστείτε μαζί τους).
*** μέσω υπολογιστή την οποιαδήποτε πώληση...
  Εσείς τί άλλες ιδέες έχετε;

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος bibini

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!
« Απάντηση #1 στις: 29 Ιουν 2006, 07:16 »
- Θα μπορούσες κάλλιστα να πάς σε καταστήματα με βαφτιστικά ή είδη γάμου και να ζητήσεις να φτιάχνεις μπουμπουνιέρες στο σπίτι (κατόπιν εντολής βέβαια του ιδιοκτήτη του καταστήματος, δηλαδή μπουμπουνιέρες που έχει ήδη στο νού του για κάποιους γάμους ή βαφτίσεις και δεν του φτάνει ο χρόνος). Εχω ακούσει για τέτοια πράγματα. Εάν είσαι άνθρωπος με καλλιτεχνικές τάσεις, τότε σίγουρα θα σου αρέσει. Μακάρι να μπορούσα και εγώ αλλά βλέπεις δουλεύω και ο χρόνος μου είναι ελάχιστος για να αφιερώσω σε κάτι τέτοιο τα απογεύματά μου.
- Να δακτυλογραφείς εργασίες φοιτητών στον Ηλεκτρονικό Υπολογιστή (εφόσον φυσικά έχεις). Ετσι θα πίνεις το καφεδάκι σου ανενόχλητη και θα γράφεις με την ησυχία σου στο κομπιούτερ.
- Να πάρεις κάποιες οδηγίες χρήσεως για το πώς φτιάχνουν κεριά και να δημιουργείς με την δική σου φαντασία και να τα πουλάς (εάν δώσεις την λέξη "candles" στο www.yahoo.com σου βγάζει αμέτρητες σελίδες που σε ενημερώνουν για αυτά, εγώ το έχω ψάξει απλώς δεν το έκανα γιατί είπα ότι έφτασε η ώρα μου για να κάνω παιδιά).

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #2 στις: 04 Ιουλ 2006, 22:53 »
Πολύ ωραίες ιδέες! Αντε και οι άλλες. Ετσι που θα κάνω και εγώ κάτι παράλληλα με τη δουλειά...Αυτό με τα κεριά μου φαίνεται πολύ ωραίο. Γιατί για να δακτυλογραφώ στον υπολογιστή δεν το βλέπω...τόσες ώρες μπροστά στον υπολογιστή στη δουλειά δεν θα το άντεχα...χαχα! Αλλά αυτό με τα κεριά σαν χόμπυ...πολύ ωραίο ακούγεται...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 05 Ιουλ 2006, 04:54 »
Εγώ σκέφτηκα τα εξής:
*** το μαγείρεμα για άλλες οικογένειες που η γυναίκα δουλεύει και θέλει να τρώει ένα σπιτικό φαγητό- έτσι μέσα στο φαγητό που βάζουμε στο τσουκάλι μπορούν να προστεθούν και μερίδες για επιπλέον ατομα(κάτι πολύ έξυπνο, πολύ προσοδοφόρο και πολύ ευπρόσδεκτο από τις οικογένειες)
*** την φύλαξη παιδιού ή παιδιών - συμμαθητών των παιδιών μας για κάποιες ώρες που θα περιλαμβάνει διάβασμα τις καθημερινές ή και δημιουργική απασχόληση καθημερινές και Σάββατα για τις μητέρες τους που λόγω δουλειάς δεν μπορούν να τα δουν, να τα διαβάσουν.
*** Την βόλτα κατοικίδιων ζώων (αν και θέλει αντοχή ιδίως αν είναι μεγαλόσωμα ζώα βλ. άλογα χαχα)
*** την πώληση καλλυντικών σε φίλες - μαμάδες συμμαθητών (αν μπείτε στη σελίδα που έχω βάλει για τα βιολογικά καλλυντικά στα Links μπορείτε να συνεργαστείτε μαζί τους).

Πολύ καλές όλες αυτές οι δουλιές βρε Νανσούλα, αλλά για πές μου σε παρακαλώ, αν ξέρεις:

Οι πρώτες τέσσερεις εργασίες που προτείνεις, πώς κοστολογούντε και τί θα κάνω για να εργαστώ με αυτό τον τρόπο; Να βάλω αγγελία σε εφημερίδα ή υπάρχει και καλύτερος τρόπος;

Και οι ιδέες απο την bibini μου φένοντε πολύ καλές, αλλά πώς κοστολογήται η κατασκευή μπομπονιέρων ή κεριών ή η δαχτυλογράφηση εργασιών για φοιτητές;

Αποσυνδεδεμένος bibini

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 05 Ιουλ 2006, 07:09 »
Εγώ σκέφτηκα τα εξής:

Πολύ καλές όλες αυτές οι δουλιές βρε Νανσούλα, αλλά για πές μου σε παρακαλώ, αν ξέρεις:

Οι πρώτες τέσσερεις εργασίες που προτείνεις, πώς κοστολογούντε και τί θα κάνω για να εργαστώ με αυτό τον τρόπο; Να βάλω αγγελία σε εφημερίδα ή υπάρχει και καλύτερος τρόπος;

Και οι ιδέες απο την bibini μου φένοντε πολύ καλές, αλλά πώς κοστολογήται η κατασκευή μπομπονιέρων ή κεριών ή η δαχτυλογράφηση εργασιών για φοιτητές;

Τούλα μου,
για τις μπουμπουνιέρες ξέρω ότι δεν τις κοστολογείς απλώς πληρώνεσαι με το κομμάτι. Οσο πιο πολλά κομμάτια φτιάξεις τόσο περισσότερα χρήματα βγάζεις. Οσο για τα κεριά, αυτό που ξέρω (απο την ξαδέλφη μου που έφτιαχνε μια εποχή)είναι  ότι το κόστος τους είναι ελάχιστο εφόσον θα πάρεις μια άλφα ποσότητα απο φιτίλια, και όλα τα απαραίτητα υλικά για να φτιάξεις ένα κερί. Εάν σε ενδιαφέρει, μπορώ να ρωτήσω την ξαδέλφη μου απο πού πήρε τα υλικά, να σου πώ και να ρωτήσεις για το κόστος. Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ ενδιαφέρον hobby και μην ξεχνάμε ότι είναι κάτι που κάνεις μέσα στο χώρο σου, χωρίς βιασύνη και άγχος...

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #5 στις: 05 Ιουλ 2006, 09:57 »
Τουλίτσα όταν είχα γεννήσει την Ειρήνη επειδή δεν είχα χρόνο καθόλου για σιδερο έπαιρνα γυναίκα. Ημουν πολύ ευχαριστημένη, ερχόταν στο σπίτι μου, και σιδέρωνε άψογα τα ρούχα (καλύτερα και απο εμένα). Επαιρνε για 3 ώρες που σιδέρωνε (κάθε 15 μέρες την έπαιρνα και φαντάζεσαι τί ρούχα είχε να σιδερώσει) 40 ευρώ. Δηλαδή περίπου 13 ευρώ την ώρα.
  Στο μαγείρεμα μπορείς να το κοστολογήσεις ανάλογα με το μενού της εβδομάδας. Σίγουρα θα έχεις πενθήμερο μαγείρεμα και θα ρωτήσεις τις διατροφικές συνήθειες της οικογένειας γιατί μπορεί να είναι αλλεργικοί σε κάτι και δεν θές να χάσεις πελάτες από μία απροσεξία δική τους που δεν στο ανέφεραν αλλά και από δική σου που δεν ρώτησες. Πρέπει να ρωτήσεις πρώτα αν τρώνε όλα τα φαγητά και αν ναι τότε διαμορφώνεις εσύ το πρόγραμμα με βάση τις δικές σας προγραμματισμένες διατροφικές συνήθειες. Αν δεν τρώνε π.χ. λαχανικά θα αποφύγεις να μαγειρεύεις λαχανικά το πενθήμερο και θα τα μαγειρεύεις για εσάς το ΣΚ. Αν δεν τρώνε κρέας, μπορείς να μαγειρεύεις πάλι για εσάς το ΣΚ το κρέας της εβδομάδας...  Κοστολογείται περίπου σε 50 ευρώ το πενθήμερο. Δηλαδή 200 ευρώ το μήνα.
  Η φύλαξη παιδιού είναι 6 ευρώ την ώρα. Με ένα σνακ για να φάει και δική σας απασχόληση. Οπως στον παιδότοπο.
  Στη βόλτα των κατοικίδιων από μία γνωστή μου που το κάνει αυτό στο Πανόραμα (εκεί που μένουν οι νεόπλουτοι της Θεσσαλονίκης) το κοστολογεί 60 ευρώ το σκυλάκι την εβδομάδα. Αν μείνεις στο σπίτι κάποια περίοδο που θα λείψουν οι ιδιοκτήτες και στο εμπιστευτούν, παίρνεις για 10 ημέρες περίπου 300 ευρώ.
  Οσο για το πώς θα γίνει γνωστό, μπορείς να βάλεις αγγελία, αλλά μπορείς να το πεις από στόμα σε στόμα ιδίως αν επιλέξεις τη φύλαξη των παιδιών - συμμαθητών της Χρυσούλας ή το μαγείρεμα στο σπίτι. Πάλι για το μαγείρεμα θα πρέπει να κινηθείς μέσω γνωστών. Αν και ποτέ μία αγγελία δεν βλάπτει!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 05 Ιουλ 2006, 23:24 »
Νανσούλα, πολύ ενδιαφέρων μου ακούγεται και θα σκεφτώ πολύ καλά πώς θα διαμορφώσω το πρόγραμμά μας για να μπορώ να εκτελώ αυτές τις εργασίες στο σπίτι μου και ακόμη κι αυτή με το σιδέρωμα.
Μόλις γυρίσουμε απο τις καλοκαιρινές μας διακοπές θα κάνω τις απαραίτητες ενέργιες που χρειάζοντε, μήπως και διορθωθούνε λιγάκι τα οικονομικά μας γιατί δεν πάει άλλο !!!!!!
Αυτή τη στιγμή έχω απλήρωτους λογαριασμούς ύψους 410 Ευρώ, άλλοι έχουν ήδη λύξει και άλλοι θα λύξουν μέσα στις επόμενες μέρες κι εγώ έχω μόνο 170 Ευρώ για να περάσουμε εώς τις 23. του Ιουλίου που θα ξαναπληρωθεί ο Αντώνης. Και μ΄αυτά τα χρήματα θέλουμε να πάμε και τα παιδιά στα πεθερικά μου !!!!!!

Βλέπω να το παθαίνω το εγκαιφαλικό που περιμένω εδώ και πολύ καιρό !!!!!!! :o :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #7 στις: 06 Ιουλ 2006, 10:43 »
Βουρ λοιπόν! Ο,τι μπορείς να κάνεις καλό θα είναι...αρκεί να το διαφημίσεις καλά... αν θες μπορώ να σε βοηθήσω...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 06 Ιουλ 2006, 11:58 »
Βουρ λοιπόν! Ο,τι μπορείς να κάνεις καλό θα είναι...αρκεί να το διαφημίσεις καλά... αν θες μπορώ να σε βοηθήσω...

Φυσικά και θα χαρώ με την βοήθειά σου. Έχεις πάντα φοβερές ιδέες εσύ. Σ΄ευχαρηστώ πολύ, γλυκιά μου !!!!

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
« Απάντηση #9 στις: 06 Ιουλ 2006, 15:06 »
Επαιρνε για 3 ώρες που σιδέρωνε (κάθε 15 μέρες την έπαιρνα και φαντάζεσαι τί ρούχα είχε να σιδερώσει) 40 ευρώ. Δηλαδή περίπου 13 ευρώ την ώρα.

Πολλά δεν είναι; Η κοπέλα που με βοηθά στις δουλειές σιδερώνει κιόλας. Σε μένα κάνει περίπου 1,5 ώρα σίδερο την εβδομάδα και 4,5 ώρες δουλειές και της δίνω 40 Ευρώ.
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 07 Ιουλ 2006, 11:59 »
Κι εγώ για 6 ώρες συνολικά (σίδερο  και δουλειές στο σπίτι)  δίνω 40 ευρω.
Την ώρα τη μοιράζει ανάλογα με το πόσο σίδερο έχω. Αν έχω πολύ της λέω να μην κάνει πχ τα τζάμια και τα πατζούρια.
Αλλά γενικά για οικιακές δουλειές ζητάνε περίπου 6 την ώρα. Εγώ επειδή είμαι ευχαριστημένη και είναι και μεγάλο το σπίτι, απλά το στρογγυλεύω και δίνω 40 και θα τύχει και φορά να καθήσει και 6,5 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Maria B.

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 28 Νοε 2006, 15:20 »

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #12 στις: 28 Νοε 2006, 20:35 »
http://mail-biz.com/?108836

Επειδή δεν υπάρχει κάποιο σχόλιο για αυτό το site  παραθέτω το παρακάτω λινκ:
http://www.geocities.com/apatesgr/index.html

πρόκειται για μια ιστοσελίδα που ο δημιουργός της θεωρεί οτι υπάρχουν πολλές απάτες στο ιντερνετ αλλά και αλλού. Έχει ενδιαφέροντα επιχειρήματα.
Επίσης μου άρεσε μια ενότητα με email  που τους έχουν στείλει διάφοροι και τα έχει χωρισμένα σε υπέρ και κατά.
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος euapap

• **
  • Ωραία τα λες! 0
    • Παντού μαζι!
« Απάντηση #13 στις: 01 Μαρ 2008, 23:28 »
Μπορεί κάποιος να φτιάχνει μπομπονιέρες ή προσκλητήρια κτλ

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΑ

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0