Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Μεταλλικη γευση να το πω....?πικρη γευση να το πω....?  (Αναγνώστηκε 9169 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙ

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
Καλησπερα κοριτσια!ειμαι νεο μελος στο φορουμ σας.
ειμαι η Βαλεντινα,30 χρονων και στην προσπαθεια για μωρακι.τελευταια περιοδος 30/9 με κυκλο 28 μερες αυτο το μηνα.γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο.κυμαινεται απο 28-30 μερες.
ξεκινησα τεστακια ωορρηξιας αυτο το μηνα.θετικο τεστακι μου βγηκε στις 14 του μηνα.επαφουλες 11,και 13 του μηνα.(προς 13!ηταν ξημερωματα!χιχιχιχ!)
πονακια εχω καθε μηνα οταν ειναι να αδιαθετησω,το στηθος μου ειναι νορμαλ!δεν εχει πτηστει καθολου.αλλα και η κοιλια μου δεν ειναι πρισμενη!ολα νορμαλ!
απο χθες ομως και σημερα εχω μια μεταλλικη γευση στο στομα...μια πικριλα....τρωω κατι γλυκο να μου αλλαξει τη γευση...κατι πικρο μετα....αλλα μετα απο λιγο τα ιδια παλι......πικριλα και κακο!!!
τωρα ειμαι στην 23η μερα του κυκλου μου!υπαρχει η περιπτωση να ειναι δειγμα εγκυμοσυνης?

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!
Εγώ πότε θα γίνω μάνα??????

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Ναι η μεταλλική γέυση θα μπορούσε να ειναι δείγμα εγκυμοσύνης. Μαλιστα το ειχα κι εγώ και στις δυο εγκυμοσυνες μου.
Μην το δενεις και κομπο όμως πριν καν  να έχεις καθυστερηση , γιατί το ίδιο σύμπτωμα το δημιουργεί και η έλλειψη καποιων βιταμινων ή ιχνοστοιχειων. Θυμαμαι ότι το ειχα διαβασει καπου αλλα δεν θυμαμαι ποια ακριβως το προκαλεί.

Ευχομαι ότι επιθυμείς να έρθει!! :wlc: :wlc: :wlc: :wlc: :wlc:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
Ντορις σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!να χαιρεσαι τα παιδακια σου!
να σε ρωτησω....θυμασαι ποτε ειχες αυτη τη μεταλλικη-πικρη γευση στο στομα σου?πριν μαθεις για την εγκυμοσυνη σου?ειμαι στην 23η μερα του κυκλου μου,και απο χθες το αισθανομαι αυτο!αν ειναι ενδειξη εγκυμοσυνης δεν ειναι λιγακι νωρις...?λεω εγω τωρα....!
αυτο το μηνα ειχα κυκλο 28 μερες....οποτε στις 27 του μηνα περιμενω...?
δεν εχω και σταθερο κυκλο!
το τεστακι ωορριξιας εγινε θετικο την 14η μερα!αλλα οι επαφουλες μας ηταν 12η,και 13η μονο.εχω πιθνανοτητες..?απο συμπτωματακια γιοκ!!!!
χαλαρα ολα!

καλως σας βρηκα λοιπον!!!!!!!!!! :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 47
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
 :wlc: :wlc:εε,αφού το τεστ ήταν θετικό την 14η, κάντε αγκαλίτσες και14η και 15η!  :) ;)Καλές και οι δυο προηγούμενες, καλές και οι δυο επόμενες, αφού είναι ακόμα πιο κοντά στη μέρα της ωορρηξίας!! ;) ;) Πέρα από τα αστεία, ήρθατε σε επαφή κοντά στη μέρα της ωορρηξίας, οπότε έχεις πιθανότητες. Αν κι εγώ πιστεύω ότι ίσως είναι ακόμα νωρίς για συμπτώματα εγκυμοσύνης, εφόσον είσαι ακόμα στην 23η μέρα, αλλά κάθε οργανισμός είναι μοναδικός και αντιδρά διαφορετικά σε τετοιες περιπτώσεις-όπως και κάθε εγκυμοσύνη είναι μοναδική και διαφορετική ακόμα και στο ίδιο άτομο. Δεν έχεις παρά να περιμένεις να δεις αν έχεις καθυστερηση και μετά να κάνεις τεστ ή ακόμα καλύτερα χοριακή!
Σου εύχομαι το καλύτερο!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

• Ωραία τα λες! 47
επίσης, να συμπληρώσω ότι, αν κάθε μήνα η μέρα που αδιαθετείς είναι μεταξύ 28ης-30ης, ο κύκλος θεωρείται σταθερός. Ασταθής θεωρείται μια περίοδος όταν τον ένα μήναπ.χ. έχεις στις 28 μέρες, τον άλλον στις 35, τον επόμενο στις 45 μετά στις 30, μετά πάλι 40 κτλ.  Πού να βγάλεις άκρη;; Αν όμως γενικά είσαι γύρω στις 28-30, τότε είσαι μια χαρά. Όλες μας αδιαθετούμε συν πλην μια δυο μέρες αργότερα ή νωρίτερα από ό,τι γενικά περιμένουμε. Αυτό δε σημαίνει αστάθεια! ;)

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
Καλησπερα clarabelle και καλως σε βρηκα! :)
επαφουλες ειχαμε πριν την ωορρηξια απ οτι καταλαβες...απο την ωορρηξια και μετα γιοκ!
μα ναι,το ξερω οτι ειναι νωρις για συμπτωματακια εγκυμοσυνης επειδη ειμαι στην 23η μερα του κυκλου μου.και με κυκλο?απο 28-30!διαλεγει και περνει η Κυρια!
αλλα διαβασα σε σαιτ οτι ειναι συμπτωμα εγκυμοσυνης....αλλα λεω...νωρις ειναι!
πολυ πικριλα λεμε ομως!!!λες και τρωω σιδερα!!!!κουταλιανος!!!!!

μπορει να μου λειπουν και καποια ιχνοστοιχεια οπως προανεφερε και η Ντορις!
θα διξει!ε,ναι!υπομονη!τι αλλο.........

αυτο που σκεφτομαι ειναι το ποτε θα αδιαθετησω......?στις 27/10(επειδη αυτο το μηνα ειχα κυκλο 28 μερες)...στις 28/10....29/10...?τελος του μηνα????????? :yikes: :yikes: :yikes:

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
Λοιπον μπηκα σε ενα σαιτ στο ινερνετ και λεει οτι:οτι η μεταλλικη γευση,πικρη γευση στο στομα οφειλετε στην ελλειψη ψευδαργυρου,και οτι προκαλει και ελλειψη της ορεξης!!!!
εγω τρωω πολυ!!!!και γιατι πειναω αλλα και για να αλλαξει η γευση!!!αλλα που.........!
επιασα το κουταλακι με τη μερεντα τωρα!!!! ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Ολα τα δικά μου συμπτώματα είχαν ξεκινήσει μετά την καθυστέρηση. Πριν την καθυστερηση απλα ήμουν μια χαρά χωρις να έχω τα συνήθη συμπτώματα προ περιόδου. Είναι λιγο νωρίς ,όμως έχει τύχει κοπελες να έχουν διαφορα συμπτώματα πριν να δουν την καθυστερηση. Επειδή όμως τις περισσότερες φορες ειναι απλά αυθυποβολή, γιαυτο παντα προτεινω να περιμενετε τουλαχιστο να εχετε καθυστερηση. Εσύ αφου έχεις κυκλο 28-30 (σταθερός μια χαρά) μετά την 30 μερα θα μπορεις να συζητας για καθυστερηση.

Πιες νερό ή χυμό. Μην τρως τσαμπα και παιρνεις κιλα για να αλλαξει η γευση. 'Η μασησε τσιχλες. ;) ;) ;)
Συμφωνώ σε όλα με την Clarabelle.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
καλησπερα σε ολες!!!καλα εισαστε?εγω ολα οκ!
Ντορις ο πληθυντικος σου με τρελανε λεμε!!!χααχαχαχαχ!
η πικρα στο στομα συνεχιζετε.τηλ.στην μικροβιολογο μου,για μια εξεταση αιματος.της εξηγησα τα καθεκαστα,και μου ειπε μαλλον επεσε το σιδηρο σου!οποτε αυριο θα παω να δω τι γινεται!και τσιχλες μασισα,και νερο ηπια,και χυμους και ολα!αλλα δεν.....θα σας εχω ενημερες!

• Ωραία τα λες! 47
και μου ειπε μαλλον επεσε το σιδηρο σου!

επειδή έχω θέμα με το σίδηρο και τη φερριτίνη(η δυνατότητα αποθήκευσης του σιδήρου από τον οργανισμό) σου παραθέτω και κάποια ακόμα συμπτώματα που πιθανόν να έχεις εντοπισει, μοιάζουν με της εγκυμοσύνης και μπορεί να σε μπερδέψουν: η έλλειψη σιδήρου ή/και φερρτίνης μπορεί να προκαλέσει ένα είδος ιλίγγου, ζάλης, μετεωρισμού, αστάθειας, να νιώθεις ότι κουνιέται το πάτωμα. Όλο αυτό διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα. Επίσης, έντονη τριχόπτωση. Η αλλοίωση της γεύσης που προανέφερες. Αίσθημα κόπωσης, ατονία, αδυναμία. Όοοοοολα αυτά εγώ τα αισθάνομαι σε περιόδους που μου πέφτει ο σίδηρος (συνήθως φθινόπωρο ή άνοιξη) ή όταν περνώ στρεσογόνες και αγχωτικές καταστάσεις. Και πάντα με μια αιματολογική φαίνεται ότι ο σίδηρος και η φερριτίνη μου έχουν πιάσει πάτο!!! Οπότε, αρχίζω σίδηρο για κάποιο διάστημα και συνέρχομαι μέχρι την επόμενη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Ωραία τα λες! 21
Καλησπερα Βαλεντινα και απο εδω...συμφωνω με τις προλαλλησασες φιλες μου.....
Λιγες μερες εμειναν...θα φανειιι...ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!
 :pregnant: :pregnant: :pregnant:

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
Κοριτσια καλησπερα σας! :)
clarabelle απ ολα αυτα που προαναφερες δεν εχω.....οσο για την τριχοπτωση  την εχω παντα....!θα κανω αυριο την εξετασουλα μου,και θα σας εχω ενημερες!
η μεταλλικη γευση συνεχιζεται και ειναι και πολυ ενοχλητικη μπορω να πω!χθες το βραδυ ξυπνησα απ αυτη τη γευση και σηκωθηκα και ξαναβουρτσισα τα δοντια μου!
οι τσιχλες πανε και ερχονται!!!!αχαχχχαααχχα!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
επειδή έχω θέμα με το σίδηρο και τη φερριτίνη(η δυνατότητα αποθήκευσης του σιδήρου από τον οργανισμό) σου παραθέτω και κάποια ακόμα συμπτώματα που πιθανόν να έχεις εντοπισει, μοιάζουν με της εγκυμοσύνης και μπορεί να σε μπερδέψουν: η έλλειψη σιδήρου ή/και φερρτίνης μπορεί να προκαλέσει ένα είδος ιλίγγου, ζάλης, μετεωρισμού, αστάθειας, να νιώθεις ότι κουνιέται το πάτωμα. Όλο αυτό διαρκεί λίγα δευτερόλεπτα. Επίσης, έντονη τριχόπτωση. Η αλλοίωση της γεύσης που προανέφερες. Αίσθημα κόπωσης, ατονία, αδυναμία. Όοοοοολα αυτά εγώ τα αισθάνομαι σε περιόδους που μου πέφτει ο σίδηρος (συνήθως φθινόπωρο ή άνοιξη) ή όταν περνώ στρεσογόνες και αγχωτικές καταστάσεις. Και πάντα με μια αιματολογική φαίνεται ότι ο σίδηρος και η φερριτίνη μου έχουν πιάσει πάτο!!! Οπότε, αρχίζω σίδηρο για κάποιο διάστημα και συνέρχομαι μέχρι την επόμενη φορά.

σε ευχαριστω πολυ κοπελα μου!!!να σαι καλα!ναι οτι ειναι να γινει θα γινει!εσυ εχεις παιδακια η εισαι στις προσπαθειες?

• Ωραία τα λες! 47
πατουσίνι, τα τικεράκια μας(αυτά που είναι κάτω από αυτά που γραφουμε) συνηθως αναφέρουν την ηλικία των παιδιών μας ή του γάμου μας. Για παράδειγμα εγώ έχω τον Κωνσταντίνο (τον μέγα) που είναι σχεδόν 19 μηνών. Έχω και έναν άντρα με τον οποίο είμαστε μαζί περίπου 7 χρόνια...Βλέπε τα τικεράκια μας!!  ;)

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
ααααα!οκ!τα ειδα αλλα δεν εδωσα βαση...πως μπορω να βαλω και εγω τικερακι????