Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: μετα την αποβολη...φοβοι...  (Αναγνώστηκε 10583 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Bella28

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 6
    • Loved
μετα την αποβολη...φοβοι...
« στις: 01 Δεκ 2012, 13:50 »
Γεια σας κοριτσια....τελικα ισως να μη χρειαστω αποξεση.Η χοριακη χτες επεσε στο 154.Τη δευτερα εχω να κανω αλλη μια  κ να ενημερωσω το γιατρο.Μετα θα περιμενω περιοδο κ στις 6 μερεε θα παω για υπερηχο να δουμε αν εφυγαν οι 2 κυστεις στις ωοθηκες,πραγμα που ελπιζω αφου ο ακτινολογος ειπε πως ειναι ωχρα σωματια απο την κυηση.Απλα θελω να ξερω ποτε μπορω ξανα να προσπαθησω...το ηθελα τοσο μα τοσο πολυ...θελω να μην ξαναπαθω τα ιδια ποτε...πως μπορω να το αποφυγω;Τι πρεπει να κανω για να ειμαι δυνατη για να στηριξω μια νεα εγκυμοσυνη αργοτερα;Σας ευχαριστω ολες...ελπιζω να καταλαβαινετε τη στεναχωρια μου και να μην παρεξηγειτε το πτο ηδη σκεφτομαι μια νεα εγκυμοσυνη.Μονο ενα μωρο θα μου καλυψει την απωλεια μου...ολη μου τη ζωη το ονειρευομουν.Πολλα φιλια..

Αποσυνδεδεμένος dim.eva

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 1
Απ: μετα την αποβολη...φοβοι...
« Απάντηση #1 στις: 01 Δεκ 2012, 16:52 »
Καλησπερα και καλο μηνα.Ευχομαι ο Δεκεμβρης να τελειωσει πολυ πιο ομορφα για σενα απο,τι ο προηγουμενος μηνας.Φανταζομαι οτι συντομα θα μπορεσεις να ξαναπροσπαθησεις για νεα εγκυμοσυνη αφου δεν υπηρξε καμια επεμβαση ιατρικη,π.χ αποξεση.Αλλα αυτο θα στο απαντησει σιγουρα ο γιατρος σου.Οσον αφορα την δικη σου κατασταση ,εχεις κανει ποτε ελεγχο ορμονων να δεις μηπως ειναι καμια στα κατω της?Εγω ας πουμε εχω χαμηλη προγεστερονη κατι που εμποδιζει την δημιουργια εγκυμοσυνης.Αυτο το διαπιστωσα με μια εξεταση αιματος.Κατι επιπλεον που εχω ακουσει οτι ειναι καλο για την αναπτυξη του νευρικου συστηματος του εμβρυου ειναι το φυλλικο οξυ,το οποιο πρεπει να λαμβανεται και πριν την επιτευξη εγκυμοσυνης.Αυτα ειναι κατι χαπακια που τα βρισκεις ευκολα  και κανουν καλο και σε σενα γιατι περιεχουν βιταμινες.Ρωτα τον γιατρο σου για ολα αυτα και για οποιαδηποτε αλλη απορια εχεις.Γιαυτο ειναι οι γιατροι!Ελπιζω συντομα να φτιαξει η ψυχολογια σου. :)

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #2 στις: 01 Δεκ 2012, 18:19 »
Κανείς δεν σε παρεξηγει ήταν στα αρχικά στάδια. Δεν ξέρω πολλα αλλα πολλές κοπέλες έχουν μείνει έγκυες σε σύντομο χρονικό διαστημα μετα απο αποβολή. Πολλές φορές δεν ξέρει κανείς τα αίτια της αποβολής πάντως ρωτά πρώτα το γιατρό αν χρειάζεται να κανείς εξετάσεις ή να πάρεις κάποιο φάρμακο.

Αποσυνδεδεμένος kwnstantina

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 3
« Απάντηση #3 στις: 01 Δεκ 2012, 22:04 »
τωρα μου ειρθε στο μυαλο κατι που ειπαν στην αδελφη μου μετα απο 2 αποβολες μια στον 2ο μηνα κ μια στον 5ο,κ μαλιστα καθηγητης γυναικολογιας,μεχρι 3 αποβολες τις θεωρουν τυχαιες...υπερβολη η οχι δεν ξερω

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #4 στις: 02 Δεκ 2012, 08:17 »
τωρα μου ειρθε στο μυαλο κατι που ειπαν στην αδελφη μου μετα απο 2 αποβολες μια στον 2ο μηνα κ μια στον 5ο,κ μαλιστα καθηγητης γυναικολογιας,μεχρι 3 αποβολες τις θεωρουν τυχαιες...υπερβολη η οχι δεν ξερω
Ακουγεται εξωφρενικό, αλλα για την ιατρική των αριθμων ,ισχυει. Αναφερεται μεσα στο άρθρο που μετεφρασα για την αποβολή πριν λίγες μερες. Το έχω αναρτήσει. Αν βάλετε στην αναζήτηση τη λεξη αποβολή θα το βγαλει.

Bella πιστευω κι εγω ότι δε θα χρειαστεις αποξεση γιατι όλη η διαδικασία έγινε τελειως φυσικά απο το σωμα σου οποτε δεν έχεις υποστεί επεμβαση για να χρειαζεσαι αναρρωση.  Ισως να μπορεσεις κι από τον επομενο μήνα, ΑΡΚΕΙ πρωτα να κάνεις τις απαιτουμενες εξετασεις ορμονων κλπ που χρειαζονται ώστε να ξεκινήσεις σωστά.

Το λόγο δεν τον γνωριζουμε, όμως να λες παλι καλά που σταματησε τωρα που ήταν παρα πολυ νωρίς!
Οταν παρεις όλες τις απαραίτητες οδηγιες από το γιατρό και θα είσαι ετοιμη ψυχολογικά ξεκίνα και παλι τις προσπαθειες, αν το επιθυμειτε τοσο πολυ.
Καθε εγκυμοσύνη ειναι και διαφορετική. Ελπιζω να πανε όλα καλά στην επομενη και να έρθει γρηγορα.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Bella28

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 6
    • Loved
« Απάντηση #5 στις: 03 Δεκ 2012, 01:51 »
Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...αυριο θα κανω χοριακη να δουμε αν κατεβηκε κι αλλο απο 154 την παρασκευη...ελπιζω...
  Δυστυχως ειδικα σημερα δεν ημουν καλα εχω πονους περιοδου και το στηθος μου πρηστηκε σε υπερβολικο βαθμο.Κοιμομουν συνεχεια αλλα λογικα αναρρωνω απο την ταλαιπωρια και επισης η zinadol μου προκαλει απιστευτη υπνηλια...
  Περα απ'αυτα, ευελπιστω η αποξεση να μη γινει τελικα και να μπορεσω να προσπαθησω συντομα.Πολυ συντομα.Ο γιατρος μου  ειπα να το δω ως κατι τυχαιο και λεω να το κανω αφου αλλαξω μερικες απο τις κακες μου συνηθειες.Απο τη μια φοβαμαι να περασω τα ιδια,απο την αλλη το πολυ ξεψαχνισμα ξερω πως θα μου προκαλεσει φοβιες και αγχη.Ισως κανω ο,τι ειναι απαραιτητο απλα για να νιωσω πιο ασφαλης.
  Πλεον καταλαβα πως τιποτε αλλο δεν εχει τοση σημασια για μενα,οση ενα παιδι με τον ανθρωπο που αγαπω.Περασα απο τρομο,αγωνια,πονο,αγχος,κλαμα,ξενυχτια και καρδιοχτυπια...πλεον ειμαι σε φαση εσωτερικευσης και ο,τι εγινε θελω να το αφησω πισω και να δοκιμασω να αποκτησω ενα μωρο.Θα κανω θυσιες για αυτο και ειμαι ετοιμη στο 100% να προσπαθησω.
  Θελω να πω σε οσες κοπελες προσπαθουν ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ στα συμπτωματα τους!!!!!!!!!!!!!!!!!Εγω ειπα ''μπα αποκλειεται'' και το πληρωσα πολυ ακριβα.Επινα καφεδες,καπνιζα,ηπια και ποτο,τη μερα που ''αδιαθετησα'' κατεβασα 5 (!!!)depon,σηκωσα τσαντες απο super market και βαρη,εκανα δουλειες.Δεν πιστεψα σε μενα,στο σωμα μου.Συνελαβα την 9η μερα της περιοδου και μονο αυτη(μονο τοτε ειχα επαφη γι αυτο το ξερω) και αν και ηρθε το αιμα την 28η δεν ξερω τι θα μπορουσα να εχω γλιτωσει αν ειχα πιστη σε μενα και με προστατευα.Ποτε ξανα λοιπον.Προσπαθω σημαινει προσεχω.Να ακουτε το σωμα σας.....σε μενα αυτο εγινε ΜΑΘΗΜΑ,εστω κι αν ο λογος δεν ηταν αυτος.. :euxaristo:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 68
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
Μετα την αποβολη...φοβοι...
« Απάντηση #6 στις: 03 Δεκ 2012, 11:24 »
Να προσέχεις,  αλλα μην τα ρίχνεις εκεί σε καμια περιπτωση. Ηταν να γινουν έτσι τα πραγματα. Δε φταις εσύ. Εδω αλλες κανουν τα τερατα και πανε όλα καλά. Τι μου λες τωρα;

Εστω κι έτσι ειναι ένα μαθημα κι αυτο για τη ζωή σου. Να προσεχεις!! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #7 στις: 03 Δεκ 2012, 13:59 »
Κοριτσάκι μου γλυκό.........δεν ήταν εύκολο αυτό που πέρασες και το ότι αποδείχθηκε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα το πόσο εύκολο είναι να περάσεις από την απίστευτη χαρά στην απόλυτη λύπη, όμως μην πιάνεις τα άκρα και μη σκέφτεσαι ότι ευθύνεσαι για αυτό που έγινε.........Καλό είναι φυσικά εφόσον κάνεις συνειδητές προσπάθειες για να συλλάβεις να προσέχεις κάποια πράγματα αλλά δεν σημαίνει πως το αντίθετο φέρνει και τη καταστροφή. Όταν έμεινα έγκυος στο μικρό, είχα τα τρεχάματα του γάμου, όλο τον Ιούλιο και τον Αύγουστο είχα τρελλό τρέξιμο και ωράριο στη δουλειά γιατί καλύπταμε ως συνήθως και τις άδειες, όπου όταν έφτασε η ώρα να συνειδητοποιήσω ότι έχω καθυστέρηση ήμουν σίγουρη ότι ήταν καθαρά ψυχολογικό γιατί το έχω αυτό το θεματάκι ψυχολογίας-περιόδου.........παρόλα αυτά βγήκε θετικό και όλα πήγαν καλά........Εφόσον λοιπόν ενώ πριν κάποιους μήνες προσπαθούσαμε, εκείνη τη περίοδο είχε φύγει το μυαλό μου από εκεί και έμεινα έγκυος χωρίς να το ξέρω , και κάπνιζα, και τους φραπέδες λόγω καλοκαιριού τους έπινα σε κουβάδες, και κάτι ουζάκια πορτοκάλι είχα χτυπήσει, και άγχος και σηκώματα και στο σπίτι και στη δουλειά...και όλα πήγαν καλά.....Το όλα γίνονται για κάποιο λόγο βρες το τρόπο να το πιστέψεις και να το αποδεχθείς.....θα περάσει αυτό, θα βάλεις και πάλι μπρος........και όλα θα πάνε καλά...Μη σου κολλήσει στο μυαλό ότι επειδή συνέβη μια φορά θα συμβεί ξανά.....κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική είτε είναι το πρώτο είτε το πέμπτο παιδί....Έλα πάρε λίγο τα πάνω σου..........και όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα και εδώ είμαστε και θα το δεις!!! :bearhug: :bearhug: :bearhug: :bearhug:

Αποσυνδεδεμένος Bella28

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 6
    • Loved
« Απάντηση #8 στις: 03 Δεκ 2012, 14:23 »
Σ ευχαριστω πολυ κοριτσι μου...η αληθεια ειναι πως δεν ξερω που να ριξω το φταιξιμο αρπαζομαι με ολα και δεν θελω να το συζηταω με κανεναν αλλο περα απο δω...Βασικα δεν ξερω τι να κανω,να το δω ως ενα τυχαιο γεγονος ή να ξεκινησω να τρεχω σε γιατρους να βρω(αν βρω) το λογο?Σκεφτομαι να κανω το 1ο αν και φοβαμαι.Να βγαλω απο το μυαλο μου ολο αυτο που μου προκαλεσε η ασχημη αυτη περιπετεια και να ξεκινησω παλι απο την αρχη?Σκεφτομαι μηπως κοροιδευω τον εαυτο μου και εχω κανενα προβλημα...Σημερα το απογευμα θα παρω τη χοριακη να δουμε ποσο και αν εχει πεσει..μακαρι να ειμαι στο 0,αν και δυσκολο...περιμενω...περιμενω για να δω πως θα κινηθω απο εδω και περα...θελω επιτελους να αναρρωσω και να ξεκινησω παλι απο την αρχη...

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 46
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #9 στις: 03 Δεκ 2012, 14:35 »
να το δεις ως τυχαίο γεγονός και φυσικά να φροντίσεις να θεραπεύσεις τα πρβλήματα που έχουν προκύψει και σχετίζονται με εγκυμοσύνη. Αν θυμάμαι καλά έχει κάποια κύστη; Και καποιο πρόβλημα στη μια σάλπιγγα; Αυτά πρεπει να κοιτάξεις οπωσδήποτε πριν μπεις ξανά στη φαση "προσπάθεια για μωρό". Θα κάνεις ό,τι σου πει ο γιατρός σου. Μην απασχολείς άλλο το μυαλό σου με "γιατί και πως και αν και τί", γιατί δε βγάζει πουθενά. Ό,τι γίνεται, γίνεται για κάποιο λόγο, αυτό είναι το motto μου στη ζωή. Δε θα το ξεχάσεις-δε λέω ότι θα το ξεχασεις- λέω ότι άστο πίσω σου και προχώρα μπροστά. Βρες και πάλι τον εαυτό σου, τους ρυθμούς σου και ξαναμπες στο "παιχνίδι" . Μη βιάζεσαι, όμως... Θελει και το σωμα σου κάποιο χρόνο για να επανέλθει, όπως θέλει και η ψυχή σου. Πρεπει να είσαι εσύ απόλυτα καλά και οργανικά και σωματικά και ψυχολογικά για να πάνε όλα καλά και να πετύχει μια νεα εγκυμοσύνη. Και να θυμάσαι πάντα ότι καθε εγκυμοσύνη είναι νέα, διαφορετική, ξεχωριστή, μοναδική. Δε σημαίνει ότι, επειδή απέβαλες μια φορά, θα αποβάλεις και την επόμενη. Να είσαι ψύχραιμη, γιορτές έρχονται, ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός και όλα θα έρθουν όπως επιθυμείς. Αρκεί να κάνεις σωστες και μεθοδικές κινήσεις:πήγαινε στο γιατρό(όχι για να δεις τί προκάλεσε την αποβολή, νομίζω ότι ουτε αυτός θα μπορεί να σου απαντήσει), αλλά για τη δική σου υγεία. Ασε λίγο χρόνο να περάσει, να απλύνεις την ψυχή σου, να "ξεχαστείς" και τότε ξεκίνα. Σου εύχομαι το καλύτερο!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος Bella28

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 6
    • Loved
« Απάντηση #10 στις: 03 Δεκ 2012, 16:31 »
να το δεις ως τυχαίο γεγονός και φυσικά να φροντίσεις να θεραπεύσεις τα πρβλήματα που έχουν προκύψει και σχετίζονται με εγκυμοσύνη. Αν θυμάμαι καλά έχει κάποια κύστη; Και καποιο πρόβλημα στη μια σάλπιγγα; Αυτά πρεπει να κοιτάξεις οπωσδήποτε πριν μπεις ξανά στη φαση "προσπάθεια για μωρό". Θα κάνεις ό,τι σου πει ο γιατρός σου. Μην απασχολείς άλλο το μυαλό σου με "γιατί και πως και αν και τί", γιατί δε βγάζει πουθενά. Ό,τι γίνεται, γίνεται για κάποιο λόγο, αυτό είναι το motto μου στη ζωή. Δε θα το ξεχάσεις-δε λέω ότι θα το ξεχασεις- λέω ότι άστο πίσω σου και προχώρα μπροστά. Βρες και πάλι τον εαυτό σου, τους ρυθμούς σου και ξαναμπες στο "παιχνίδι" . Μη βιάζεσαι, όμως... Θελει και το σωμα σου κάποιο χρόνο για να επανέλθει, όπως θέλει και η ψυχή σου. Πρεπει να είσαι εσύ απόλυτα καλά και οργανικά και σωματικά και ψυχολογικά για να πάνε όλα καλά και να πετύχει μια νεα εγκυμοσύνη. Και να θυμάσαι πάντα ότι καθε εγκυμοσύνη είναι νέα, διαφορετική, ξεχωριστή, μοναδική. Δε σημαίνει ότι, επειδή απέβαλες μια φορά, θα αποβάλεις και την επόμενη. Να είσαι ψύχραιμη, γιορτές έρχονται, ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός και όλα θα έρθουν όπως επιθυμείς. Αρκεί να κάνεις σωστες και μεθοδικές κινήσεις:πήγαινε στο γιατρό(όχι για να δεις τί προκάλεσε την αποβολή, νομίζω ότι ουτε αυτός θα μπορεί να σου απαντήσει), αλλά για τη δική σου υγεία. Ασε λίγο χρόνο να περάσει, να απλύνεις την ψυχή σου, να "ξεχαστείς" και τότε ξεκίνα. Σου εύχομαι το καλύτερο!
Clarabelle  ναι συμφωνω και εγω με οσα λες.Δε θελω να μπω στη διαδικασια του ψαξιματος το θεωρω υπερβολικα ψυχοφθορο,τι να πω.Μπορει να κανω και λαθος.Προβλημα με τις σαλπιγγες μου δεν εχω ,ειχα περασει μια φλεγμονη το καλοκαιρι αλλα πηρα φαρμακα και ειμαι καλα.Οι κυστεις (γιατι πλεον ειναι 2) μου ειπαν οι γιατροι πως ειναι ωχρα σωματια της εγκυμοσυνης(λογικα 2πλη ωορρηξια) και αναμενεται να φυγουν με την περιοδο.6 με 7 μερες αφου αδιαθετησω θα παω για να βεβαιωσουμε με υπερηχο πως εφυγαν.Τωρα ψυχολογικα δε μπορω να πω πως ειμαι καλα,κατι τετοιο θα ηταν τρελο.Αλλα πιστευω πως την επομενη φορα θα τα καταφερω,δε θελω να το βαλω κατω.Και αυτη θα ερθει συντομα.Νομιζω πως βγηκα ή θα βγω πολυ πιο δυνατη απο ολο αυτο,οσο κι αν με ποναει....

• Ωραία τα λες! 46
« Απάντηση #11 στις: 03 Δεκ 2012, 16:48 »
ωραία λοιπόν! Ούτε θα βάλεις τη ζωή σου στη γυάλα. Καλό είναι, εφόσον επίθυμείς παιδί, να ελαττώσεις ή να κόψεις το κάπνισμα, να τρεφεσαι σωστά και υγιεινά κτλ αλλά μέχρι εκεί... Μην οδηγηθείς στο άλλο άκρο να τα ψειρίζεις όλα και να φτάσεις σε υπερβολές. Όσο για αυτό που γραφεις ότι σήκωνες βάρη από το μαρκετ κτλ και πάλι δεν έχει σημασία, γιατί η αποβολή σου συνέβη πάααααααρα πολύ νωρίς. Δεν ήταν γραφτό να ολοκληρωθεί αυτή η εγκυμοσύνη, αυτό να σκέφτεσαι και σίγουρα για καλό τη διέκοψε ο οργανισμός σου. Όπως σου είπε και η αλντα πιο πάνω όλες μας μέχρι να καταλάβουμε ότι είμαστε έγκυες, έχουμε κάνει τις άπειρες "γκάφες" αλλά τελικά όλα πήγαν καλά! Να σου φέρω παραδειγμα εμένα που δεν είχα μάθει ακόμα ότι ήμουν έγκυος πήγαινα κάθε μέρα στη θάλασσα με κάυσωνες, καθόμουν στον ήλιο πολλή ώρα να μαυρίσω, έπινα μπύρες, ούζα και φραπέδες και έκανα και μετακόμιση!!! Κι όμως η εγκυμοσύνη μου πήγε θαυμάσια. Ομοίως η κουμπάρα μου το καλοκαίρι που μας πέρασε πήγε Ταϋλάνδη, άλλαξε 3 αεροπλάνα να πάε και τρία να γυρίσει, ανέβηκε σε ελέφαντα, έτρωγε περίεργα φαγητά(σούσι, μούσι...), έπινε πολύ αλκοόλ και κοκτέιλ και ήταν έγκυος, δεν το ήξερε και το έμαθε όταν επέστρεψε και είχε καθυστερηση. Τωρα είναι 6 μηνών εγκυος και έχει ομαλότατη εγκυμοσύνη.
Οπότε; Μην αγχώνεσαι και όλα θα πάνε καλά!!!  :sendkiss:

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος Bella28

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 6
    • Loved
« Απάντηση #12 στις: 04 Δεκ 2012, 14:12 »
Καταλαβα ....Βασικα ο,τι και να κανεις εσυ εαν ειναι να σου φυγει το μωρο σου,δε μπορεις να το κρατησεις...δυστυχως.Και εδω που τα λεμε ειχα τρομοκρατηθει με το ενδεχομενο να περασω 9 μηνες ξαπλα(θα το εκανα βεβαια αν ηταν απαραιτητο αλλα δε θα χαιρομουν την εγκυμοσυνη).Χτες μιλησα με το γιατρο,η χοριακη μου κατεβηκε στο 55 και δε θα κανω αποξεση(ευχαριστω θεε μου...).Θα πρεπει να περιμενω να αδιαθετησω και μετα να κανω τον υπερηχο και να παω παλι να με δει.Η απορια μου ηταν για το αν θα χρειαστει να κανω εξετασεις(αυτες που συνηθως κανουν μετα απο τετοιες περιπτωσεις) και μου ειπε πως απλα θα κανω εναν προγεννητικο ελεγχο και δε θεωρει πως πρεπει να το δω ως κατι πιο σοβαρο αφου σταματησε σε αρχικα σταδια.Τωρα συνεχιζω την αντιβιωση μου,πονους εχω αρκετους και αποφευγω τα παυσιπονα για να βλεπω πως αντιδρα ο οργανισμος μου.Επαφες δεν εχω καθολου,βασικα δε ρωτησα καν...και περιμενω την περιοδο να ξαναμπαινουμε σε μια σειρα σιγα σιγα.Ο καλος μου μου''υποσχεθηκε'' συντομα να εχουμε ενα μωρακι που τοσο το θελουμε και με συγκινησε πολυ... :pray: :pray: :pray:

• Ωραία τα λες! 46
« Απάντηση #13 στις: 04 Δεκ 2012, 14:30 »
Καταλαβα ....Βασικα ο,τι και να κανεις εσυ εαν ειναι να σου φυγει το μωρο σου,δε μπορεις να το και μου ειπε πως απλα θα
Καταλαβα ....Βασικα ο,τι και να κανεις εσυ εαν ειναι να σου φυγει το μωρο σου,δε μπορεις να το κρατησεις...δυστυχως.

ετσι ακριβώς... ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!

μου ειπε πως απλα θα κανω εναν προγεννητικο ελεγχο και δε θεωρει πως πρεπει να το δω ως κατι πιο σοβαρο αφου σταματησε σε αρχικα σταδια.Επαφες δεν εχω καθολου,

όταν αποφάσισαμε να κάνουμε ελευθερα είχα κάνει τις απαραίτητες προγεννητικές εξετάσεις εντελώς προληπτικά, ώστε, αν είχα κάτι, να το προλάβαινα στην αρχή. Οπότε καλό είναι, κατά τη γνωμη μου, να γίνονται αυτές οι εξετάσεις.
Και τελος, ασε να περάσει λίγος καιρός μέχρι να ξανααρχίσετε τις επαφές. Θέλει και ο οργανσμός σου λίγο χρόνο να πανέλθει από το ¨"σοκ" και ν αβρει τους ρυθμούς του και πάλι. όλα θα γίνουν. όχι εδώ και τώρα... Αλλά σίγά σιγά όλα θα γίνουν....

Αποσυνδεδεμένος Bella28

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 6
    • Loved
« Απάντηση #14 στις: 04 Δεκ 2012, 14:41 »

ετσι ακριβώς... ό,τι είναι να γίνει θα γίνει!!

όταν αποφάσισαμε να κάνουμε ελευθερα είχα κάνει τις απαραίτητες προγεννητικές εξετάσεις εντελώς προληπτικά, ώστε, αν είχα κάτι, να το προλάβαινα στην αρχή. Οπότε καλό είναι, κατά τη γνωμη μου, να γίνονται αυτές οι εξετάσεις.
Και τελος, ασε να περάσει λίγος καιρός μέχρι να ξανααρχίσετε τις επαφές. Θέλει και ο οργανσμός σου λίγο χρόνο να πανέλθει από το ¨"σοκ" και ν αβρει τους ρυθμούς του και πάλι. όλα θα γίνουν. όχι εδώ και τώρα... Αλλά σίγά σιγά όλα θα γίνουν....
Σαφως δεν περιμενω το ''εδω και τωρα'',αλλιως θα καναμε αγκαλιες εστω και με προσοχη αλλα θελω λιγακι να ηρεμησω..ολες μου οι αποριες αφορουν στο πως θα μπορεσω να προχωρησω μελλοντικα με μια σχετικη ασφαλεια.Δε θελω να σκεφτω το ενδεχομενο να ζησω παλι τετοιες καταστασεις....να ονειρευτω θελω και να ξεχαστω χωρις να φοβαμαι το αυριο.Δε θελω να αφησω χρονο πολυ να περασει παντως γιατι ετσι εδραιωνονται οι φοβιες και εχω ζωντανο παραδειγμα...και δυστυχως αυτο ειναι πολυ ασχημο.Θελω να ενημερωθω για να προφυλαξω τον εαυτο μου προς το παρον και αυριο μεθαυριο ενα νεο μωρακι....