Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Εξόγκωμα στο κεφάλι  (Αναγνώστηκε 21512 φορές)

Αποσυνδεδεμένος katerinatsav

• Σημαντικός Δημιουργός
    • Loved
Απ: Εξόγκωμα στο κεφάλι
« Απάντηση #15 στις: 03 Οκτ 2013, 22:43 »
Μπερδευτηκα λιγο.. Τι σχεση ο λεμφαδενας με τις ψειρες; Ο κυκλος θεραπειας για τις ψειρες τι περιλαμβανει ακριβως;;;;;

Να σου πω την αληθεια πιστευω πως ότι κι αν βάζεις αν δεν καθαρισεις και το παραμικρο αυγο από το κεφαλι δεν καθαρίζει το παιδί. Εχω βαλει τι κανουμε εμεις σε τετοια περιπτωση σε θεμα ψειρων και ποτε δεν ταλαιπωρηθηκαμε πανω από 3-4 μερες. Περαστικά για το μωράκι σου... Η ζωή σου όλη μια ταλαιπωρία ε;
Ο λεμφαδενας για τον οποίο μιλάμε είναι ο ηνιακός και βρίσκεται στο πίσω μέρος του κεφαλιού,στο πάνω μέρος του αυχένα.Η μικρή γρατζουνίστηκε απ το ξύσιμο και γι αυτό είχαμε τη διόγκωση.Έχω κάνει καθάρισμα ένα ένα τα αυγά,καθε μερα χτενάκι,μία φορά την εβδομάδα με αντιφθειριακό,άλλαγμα σεντόνια,έκλεισα τα λούτρινα με λεβάντα σε σακούλες (αυτές που τραβάς από μέσα τον αέρα με σκούπα)μετά από οδηγίες γιατρού.Παρόλαυτα,το κεφάλι της είναι γεμάτο κόνιδες και αυγά ,ειδικά στο πίσω μέρος.Έχω απελπιστεί,δεν ξέρω που να στρέψω το ενδιαφέρον μου,το κεφάλι της απλά ΔΕΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΙ.Την τελευταια φορά ήμουνα 3 ωρες πάνω από το κεφάλι της μικρής και άλλο τόσο στης μεγάλης.Έχουν πια περάσει 2,5 μήνες και δεν ξέρω τι να κάνω...

Αποσυνδεδεμένος Tinkerbell....

• Διακεκριμένος Δημιουργός
« Απάντηση #16 στις: 04 Οκτ 2013, 00:11 »
Καλησπερα Κατερινα...πολυ καιρο ταλαιπωρεισαι με τις ψειρες....Η ανιψια μου ειχε θεμα και δυσκολευτηκε η αδερφη μου να την καθαρισει...με αυτο που ειδε τεραστια διαφορα ηταν το παρα πλας...την ψεκασε 2 φορες(με καθαρισμα μαζι) και ψειρες τελοςςς!!!

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
« Απάντηση #17 στις: 04 Οκτ 2013, 14:56 »
Κατερίνα για να καταφερεις να καθαρίσει πρεπει να μην αφήσεις ουτε ένα αυγο πανω. Αν σου ξεφευγει έστω κι ενα αυγο την πατησες!

Εγω στα παιδια βάζω ελαχιστο οινοπνευμα ή καθολου, ξίδι και ζεστό νερό  και τους περναω το κεφαλι όλο. Μετα πετσετα και κλεισιμο το κεφαλι για 5-10 λεπτα να ανεβει η θερμοκρασια της επιδερμιδας και να σκασει ότι υπαρχει. Επειτα ανοιγμα το κεφαλι και καθαρισμο με το χτενακι. Αυτο κάνω τουλαχιστο μια φορα τη μερα και παντα καθαριζουν  μεσα σε 3-4 μερες. Υπαρχει περιπτωση να μη σου λεω τις οδηγιες σωστα αλλα αν δεις το θεμα με τις ψειρες σίγουρα θα βρεις πολλα.

Είσαι σίγουρη ότι βλεπεις απολυτα καλά;;;; Μήπως φταιει κατι τετοιο και σου ξεφευγει καθε φορα 1-2 αυγα και ξαναγεμίζει;
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος katerinatsav

• Σημαντικός Δημιουργός
    • Loved
« Απάντηση #18 στις: 04 Οκτ 2013, 23:44 »
Κατερίνα για να καταφερεις να καθαρίσει πρεπει να μην αφήσεις ουτε ένα αυγο πανω. Αν σου ξεφευγει έστω κι ενα αυγο την πατησες!

Εγω στα παιδια βάζω ελαχιστο οινοπνευμα ή καθολου, ξίδι και ζεστό νερό  και τους περναω το κεφαλι όλο. Μετα πετσετα και κλεισιμο το κεφαλι για 5-10 λεπτα να ανεβει η θερμοκρασια της επιδερμιδας και να σκασει ότι υπαρχει. Επειτα ανοιγμα το κεφαλι και καθαρισμο με το χτενακι. Αυτο κάνω τουλαχιστο μια φορα τη μερα και παντα καθαριζουν  μεσα σε 3-4 μερες. Υπαρχει περιπτωση να μη σου λεω τις οδηγιες σωστα αλλα αν δεις το θεμα με τις ψειρες σίγουρα θα βρεις πολλα.

Είσαι σίγουρη ότι βλεπεις απολυτα καλά;;;; Μήπως φταιει κατι τετοιο και σου ξεφευγει καθε φορα 1-2 αυγα και ξαναγεμίζει;
Αχ βρε κορίτσια,τι να σας πω?Έχουν και οι δύο μακριά μαλλιά και όποτε τους κάνω όλο το κεφάλι μου τρώει ώρες ατελείωτες.Οπότε ναι ,μπορεί να μου ξέφυγε κάποιο αυγό,τι να πω...Δεν ήξερα τόρις οτι υπάρχει θέμα για τις ψείρες,θα το δω αμέσως .Φιλιά σε  όλες,σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
« Απάντηση #19 στις: 07 Οκτ 2013, 17:19 »
Σε καταλαβαινω. Το Μαρακι μου εχει μαλλια μεχρι τη μεση!  Μαλωναμε όσο δεν παιρνει τοτε και το μονο που την έκανε να υπομενει για λιγο το ψαξιμο ήταν ότι θα της κοψω τα μαλλια εντελως κοντα. :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe: Δε θελω ουτε να θυμαμαι την γκρινια της, όμως με όσα γραφω στο θεμα με τις ψειρες ευτυχως ξεμπερδεψαμε γρηγορα και δεν ξαναειχαμε προβλημα από τοτε.
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!