Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Πώς βγάζει τα δόντια ο οδοντίατρος σε παιδάκια;  (Αναγνώστηκε 8095 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Ναι , ναι ναι όσο κι αν δεν ήθελα το εμαθα προχθες.
Εδω και καιρό η κορη μου μπροστα ειχε 2 μικρα δοντακια στη θεση ενος μεγαλου καινουριου και τελευταια υπηρχαν και τα 3 ταυτοχρονα στην ίδια θεση. Οσο κι αν της ελεγα να τα κουναει γιατι κουνιοταν τα παλια ειχε αφεθει και δεν προσπαθουσε καν.
Πηγαμε λοιπον και ειπε ότι επρεπε να της βγαλει το ενα.
Σε μενα το ειπε φυσικα γιατι η μικρή θα τρελλαινοταν. Ηταν χαλαρή νομιζοντας οτι δε θα νιωσει τιποτα... Της βαζει λοιπον μια αλοιφή και δεν προλαβε να περασει λεπτό της το τραβηξε μια και εξω με την πενσα.

Φυσικα το παιδι τσιριξε και εκλαιγε  και φυσικα έσκασα.

Και ρωταω τωρα... Δεν υπαρχει πιο ευκολος τροπος; Εμενα μου ειπε ο οδοντιατρος ότι αν της εκανε ενεση με την ενεση θα πονουσε πιο πολύ.
Εσείς γνωριζετε κατι περισσότερο; Είναι απορία μου αν όντως έκανε σωστα τη δουλειά του γιατι κατι μου λεει ότι γινεται και πιο ευκολα... :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
Απ: Πώς βγάζει τα δόντια ο οδοντίατρος σε παιδάκια;
« Απάντηση #1 στις: 27 Ιουλ 2013, 00:52 »
Κοίτα όντως πονάει και η ενεσούλα, αλλά ο πόνος της εξαγωγής δεν συγκρίνεται νομίζω! Δεν έχω εμπειρία από τα παιδιά μου σε κάτι ανάλογο, αλλά θυμάμαι να βγάζω δόντι σε οδοντίατρο μικρή (λίγο πιο μεγάλη από την Μαρία) και ήταν με ένεση κανονικά. Το βρίσκω πολύ βάναυσο να γίνει έτσι όπως σας το έκανε! Περαστικά της και μακάρι να ήταν η τελευταία τέτοια κακή εμπειρία της από οδοντίατρο!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 27 Ιουλ 2013, 07:45 »
Και μετά μου έκανε και μάθημα ότι παραδίνω σημασία κι ότι τα παιδια τρεφονται από το νταντεμα. :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2:
Ενας πόνος ήταν για λίγο και πέρασε λέει... Ηθελα να ήξερα αυτος στα δικά του παιδια έτσι λέει; :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2:

Αποσυνδεδεμένος Νόπη

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
  • καλωσηρθες αγορακι μου !!!
« Απάντηση #3 στις: 27 Ιουλ 2013, 23:27 »
γεια σου Βασω μου!!! λυπαμαι που η μικρη σου ειχε ασχημη εμπειρια στον οδοντιατρο, πραγμα το οποιο δε θα το ξεχασει και το κακο ειναι οτι θα λεει κ στα αλλα παιδακια οτι την πονεσε ο οδοντιατρος..... :hehehe: αν το δοντι κουνιεται παρα πολυ και η ριζα του εχει απορροφηθει σχεδον εξ'ολοκληρου τοτε ναι, αρκει μονο το τοπικο αναισθητικο ξυλοκαινης στο ουλο πανω με τη μορφη ζελε ή σπρευ. και μετα απο ενα λεπτακι με μια γαζα, ή εστω με το εργαλειο , με μια κινηση θα βγει χωρις να το καταλαβει το παιδι. εχω δει παρα πολλα παιδια να το περνανε ετσι χωρις να αντιληφθουν οτι το δοντακι βγηκε. αυτο το δοντι που βγαλτε ειχε καθολου ριζα 'η μονο το κομματι που φαινεται στο στομα ? κουνιοταν πολυ?
 θα μπορουσε μετα το τοπικο ζελε να  κανει μιση δοση αναισθητικου την οποια ειδικα στα πανω δοντια δε θα καταλαβαινε καθολου το παιδι. αληθεια. και δεν ισχυει οτι θα πονουσε περισσοτερο. ελεος.  σιγουρα ετσι δε θα καταλαβαινε καθολου την εξαγωγη το παιδι.... :baby . την επομενη φορα ας τα κουναει μονη της με τη γλωσσα, να το πιεζει μπρος πισω...'η με το δαχτυλακι.

!!! αν γινει καλη αναισθησια, η εξαγωγη δεν ποναει καθολου !!!
κακως ταλαιπωρηθηκε το παιδι. δεν εχει να κανει με νταντεμα. ηθελε καλυτερη κ πιο προσεκτικη προσεγγιση απ τη στιγμη που ηταν κ η πρωτη της φορα. δεν κατηγορω κανεναν συναδελφο φυσικα  ;)

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #4 στις: 28 Ιουλ 2013, 22:36 »
ο γιος μου έχει βγάλει αρκετά στην οδοντίατρο, αλλά ποτέ χωρίς ένεση. μάλιστα επειδή δεν του αρέσει η γεύση του τζελ προτιμά την ένεση κατευθείαν μόνη της πριν το βγάλσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 29 Ιουλ 2013, 10:34 »
Το δοντακι ήταν μωρουδιακο χωρις ριζες  αλλα ειχε παρει μονο του στροφή και δεν ήταν στη θεση του.
Το ωραιο ήταν ότι μου εκανε και μαθημα περι νταντεματος του παιδιου και περι πονου.

Εχω θυμωσει παρα πολυ και πραγματικα σκεφτομαι η επομενη επισκεψη μας θα ειναι στον ίδιο.

Νοpitsa αλλη μια ερωτηση.
Ο ίδιος γιατρος προτεινε μασελακι για το γιο μου  στο πανω μερος του στοματος. Ο γιος μου τωρα ειναι 9,5 ετων. Περσυ ειχε προτεινει μασελακι που θα κρατουσε περι που 1,5 χρονο και θα κοστιζε 400 ευρω. Προχθες επειδη του ειπα ότι δεν υπαρχουν χρηματα ειπε για 2 μασελακια που θα κρατησουν 2 χρονια από τεταρτη εως εκτη δημοτικου και θα κοστισουν 300 ευρω.
Γιατι δυο μασελακια που θα κρατησουν πιο πολυ και θα έχουν και λιγοτερα λεφτα;;;;;

Στην ερωτηση αν θα βγαλουμε δοντια στο παιδί μου  γιατι το ακουσα κι αυτο από ορθοδοντικο μου ειπε ότι αν αλλαζει τα δοντια του χωρις προβλημα οπως γινεται μεχρι τωρα δε θα χρειαστει. Η ορθοδοντικος ομως μου ειπε ότι πρεπει να βγαλουμε μια πανοραμικη ακτινογραφια και μετα να δουμε αν θα χρειαστει να βγαλει δοντι και μετα το μεσαλακι....

Εγω τωρα πως βγαζω ακρη που δεν ειμαι οδοντιατρος μου λετε; Γιατι φυσικα και δε θελω να μπω στη διαδικασια να βγαζω προληπτικα δοντια στο παιδί!

Καμια ιδεα;

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #6 στις: 29 Ιουλ 2013, 11:45 »
Δε θέλω να ακούω για οδοντιάτρους......ο μικρός έχει ένα σφραγισματάκι που θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει.....δεν επείγει αλλά πρέπει να γίνει...και δεν μπορώ να διανοηθώ πώς θα γίνει αυτό...Πώς κάθεται ένα παιδί με ανοιχτό το στόμα για να του χώσει, μετά συγχωρήσεως μέσα τον τροχό, όταν εγώ κοτζάμ γαϊδάρα δεν μπορώ να κάτσω....Όσο για τον οδοντίατρό σας.....εγώ θα έλεγα να μην περάσετε ξανά ούτε έξω από τη πόρτα του..Δεν ξέρω αν αυτό ηταν πάντα το στύλ του ή αν πέσατε σε κακή του μέρα, όμως κανένα από τα δυο δεν δικαιολογεί την συμπεριφορά του απέναντι στο παιδί...Αυτό το παιδί, πώς θα ξαναπάει σε οδοντίατρο όταν μια από τις πρώτες επαφές του έγινε με τέτοιο τρόπο...Και αναφορικά με τα μασελάκια, θα ακολουθήσεις τις οδηγίες και τις συστάσεις ορθοδοντικού, όχι οδοντίατρου...και σίγουρα όχι του συγκεκριμένου!!!

Αποσυνδεδεμένος Νόπη

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 29 Ιουλ 2013, 20:13 »
Βασω μου, καλησπερα !
Το νεογιλο δοντακι ετσι οπως το περιγραφεις το πιο πιθανο ειναι να μη χρειαζοταν αναισθησια..... μιας και ειχε αλλαξει θεση λογω ελλειψης στηριξης των ριζων.... απλως ηθελε πιο ηπια και ευγενικη προσεγγιση και στο παιδι και σε σενα.... πολλα δοντια στα παιδακια τα βγαζουμε χςρις την ενεση και το παιδι δεν αντιλαμβανεται πραγματικα τιποτα.........
Αν γενικα εισαι ευχαριστημενη απο τον οδοντιατρο, τοτε ισως να του δωσεισ και δευτερη ευκαιρια....  :)
Ο γιος σου γιατι χρειαζεται μασελακι ? εννοω, εχει καποια στραβα μονιμα δοντακια ??? ναι τα μασελακια αυτα τα χρεωνουν δυστυχως παρα πολυ......ειναι δηλαδη ΠΟΛΥ υπερτιμημενα...... και φετος γιατι χρειαζεται και στην πανω και στην κατω γναθο ? περσυ δηλαδη δεν ειχε προβλημα στα κατω δοντια ??? απλως ερηξε την τιμη. το χρονικο διαστημα ειναι σχετικο, μπορει να ειναι και λιγοτερο 'η και περισσοτερο. εξαρταται απο το κοκκαλο του παιδιου...ποσο ελαστικο ειναι ας το πω ετσι, ωστε με τη δυναμη απο το μασελακι να ισιωσει τα δοντακια.
Αυτο που ξερω εγω οτι μεχρι να βγουν ολα τα μονιμα δοντια, στα 12 περιπου δηλαδη, δε βγαζουμε κανενα δοντι για ορθοδοντικουσ λογουσ. οι γνωσεις μου περι οθοδοντικης ειναι θεωρητικες και δυστυχως δε μπορω να βοηθησω πολυ. σιγουρα ομως θα ακουσεισ αυτο που θα σου πει ο ειδικος, και οχι ο γενικος οδοντιατρος. ουτε καν ο παιδοδοντιατρος !!! για την πανοραμικη ακτινογραφια εχει απολυτο δικαιο . εκει θα φανει αν τα μονιμα δοντια κατεβαινουν ισια 'η οχι.
πιστευω πως αν εχει καποια στραβα μονιμα δοντακια και δεν υπαρχει χωρος για να βγουν και τα υπολοιπα μονιμα, τοτε θα χρειαστει μασελακι. θα το εκτιμησει φυσικα ο ορθοδοντικος.... το καλο με αυτο ειναι οτι αν οντωσ χρειαζεται μασελακι και το βαλει τωρα, αργοτερα δε θα χρειαστει σιδερακια !!! τα οποια ειναι για 2 χρονια περιπου κ κανουν μπορει και 2 χιλιαδεσ.....ω ναι.... αυτα τα λιγα :)

Αποσυνδεδεμένος Νόπη

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #8 στις: 29 Ιουλ 2013, 20:22 »
Alda, καλησπερα ! το παιδι πρεπει να παρει παραδειγμα απο σενα. θα κλεισεισ ενα ραντεβου και θα πας μαζι με το παιδι σου. θα κατσεις εσυ πρωτα και θα του δειξεις οτι δεν ειναι τιποτα και φυσικα δεν ποναει καθολου. για την ακριβεια απεφυγε την λεξη πονος. και μετα 'η στην ιδια επισκεψη 'η σε καποια αλλη θα κατσει αυτο. πολλα παιδακια πολυ μικρης ηλικιασ καθονται πολυ καλυτερα απο τουσ μεγαλουσ !!! αν τωρα το παιδι  δε συνεργαζεται, τοτε θα χρειαστει να πατε σε παιδοδοντιατρο. αν συνεργαζεται 'η οχι εξαρταται φυσικα απο το παιδι, απο σενα και φυσικα απο τον τροπο του οδοντιατρου..... :) τα παιδικα δοντακια χαλανε πιο γρηγορα οποτε μη το καθυστερησεις πολυ κ χρειαστει απονευρωση............ φιλια !

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #9 στις: 30 Ιουλ 2013, 15:47 »
Βρε Βάσω μου δεν  ψάχνεις για κάποιον άλλον οδοντίατρο και ορθοδοντικό?
Εγώ τα απιδά μου τα πηγαίνω από 2 χρονών για έλεγχο κάθε χρόνο, έχουμε κάνει σίλαντ, καθαρισμό τώρα που ο Γιώργος είναι μεγαλύτερος και πραγματικά όταν ακούνε οδοντίατρο,πάνε ευχάρστα χωρίς να τον περνάνε για μπαμπούλα. Αυτό το να βγάλουν δόντια προληπτικά δεν το καταλαβαίνω πργαματικά. Πάρε και άλλη γνώμη.
Εμένα ο Γιώργος έτσι έβγαζε τα καινούρια δόντια ενω τα παλιά απλά κουνιόντουσαν. Το ένα χρειάστηκε να του το βγάλει γιατί έβγαινε το καινούριο στραβά. Του έκανε ένεση ενώ του είχε πιάσει τη συζήτηση, του έλεγε διάφορα για μπάλα και άλλα ενδιαφέροντα δικά του και ούτε που κατάλαβε πότε το έβγαλε, γιατί και η ένεση που του κάνει έναι μικρότερης δόσης μιας και τα παλιά δοντάκια δεν θέλουν και πολύ για να ξεριζωθούν όταν κουνιούνται και λίγο. Και μάλιστα ήτα στην ηλικία των 6,5 αν θυμάμαι καλά.
Καλά το ξέρεις χρόνια αυτόν τον οδοντίατρο?
Πού να ξανακούσει το παιδί τώρα για οδοντίατρο και δίκιο θα έχει.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 30 Ιουλ 2013, 22:59 »
Στον οδοντιατρο παμε εδω και μια τριετία σίγουρα για έλεγχο και αφαιρεση πετρας καθε εξαμηνο σχεδον.
Αυτο με την εξαγωγη δοντιων μου το πεταξε η ορθοδοντικος. Το μασελακι το προτεινουν και οι δυο γιατι ολα ταπανω δοντια βγαινουν πιο μπροστα από τα κατω, ειδικα τα πανω μπροστινα και δεν υπαρχει σύγκλιση στο στομα. Οταν κλεινει δηλαδή το στομα τα πανω δοντια ειναι πιο μπροστα από τη σειρα των κατω.

Μήπως το σύμπαν μου λεει να τα αφησω ετσι και να μην κανω τιποτα;  Η ορθοδοντικος επίσης πασιγνωστη με ουρα απ'΄εξω μου ειπε για 800 ευρω το μασελακι ενω ο οδοντιατρος για 2 μασελακια για δυο χρονια και 300 ευρω με αρχική τιμή 400 περσυ.  Δε μπορει παρακατω γιατι θα μπει μεσα λεει.

Εγω παλι γιατι τα βλεπω όλα υπερτιμημενα; Γιατι δεν εχω λεφτα; Παμε καλα; Για ενα παιδικο μασελακι  300 έως 800 ευρω;;;;;;;;;;;;;;; :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2: :bur2:

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #11 στις: 31 Ιουλ 2013, 11:05 »
Ναι δυστυχώς οι τιμες είναι ανεβασμε΄νες γιατί όλα τα παιδιά πλεόν βάζουν μασελάκια και σδεράκια κλπ. Το έχουν καταντήσει αηδία. Μιλάμε για πολλά λεφτά. Πάντως πάρε και μια άλλη γνώμη. Εσύ ξέρεις!!!

Αποσυνδεδεμένος Νόπη

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #12 στις: 31 Ιουλ 2013, 14:58 »
φυσικα και θα χρεωσει πολυ παραπνω το μασελακι ενασ ορθοδοντικος., επειδη και καλα ειναι ειδικος...

ετσι κ αλλιως, φυσιολογικα τα πανω δοντια βρισκονται περιπου 2 χιλ πιο μπροστα απο τα κατω., επειδη η πανω γναθος ειναι μεγαλυτερη.

με οσα ειπες πιστευω πως δε χρειαζεται να κανεισ τιποτα, εχει ακομα αρκετα νεογιλα δοντακια που θα αλλαξουν,κ ισως βελτιωθει η κατασταση...

ο ορθοδοντκος δεν ειπε ομωσ για 2 μασελκια, αλλα για ενα.ο οδοντιατρος παλι ειπε για 2.....δεν προκειται να μπει μεσα με τιποτα μ αυην την τιμη παντως  ;)

θα παρεις οπωσδηποτε κ αλλη  γνωμη. που μενεις, σε ποια πολη?

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 31 Ιουλ 2013, 23:24 »
φυσικα και θα χρεωσει πολυ παραπνω το μασελακι ενασ ορθοδοντικος., επειδη και καλα ειναι ειδικος...

ετσι κ αλλιως, φυσιολογικα τα πανω δοντια βρισκονται περιπου 2 χιλ πιο μπροστα απο τα κατω., επειδη η πανω γναθος ειναι μεγαλυτερη.

με οσα ειπες πιστευω πως δε χρειαζεται να κανεισ τιποτα, εχει ακομα αρκετα νεογιλα δοντακια που θα αλλαξουν,κ ισως βελτιωθει η κατασταση...

ο ορθοδοντκος δεν ειπε ομωσ για 2 μασελκια, αλλα για ενα.ο οδοντιατρος παλι ειπε για 2.....δεν προκειται να μπει μεσα με τιποτα μ αυην την τιμη παντως  ;)

θα παρεις οπωσδηποτε κ αλλη  γνωμη. που μενεις, σε ποια πολη?

Μένουμε Λάρισα. Εχω την αισθηση ότι ο οδοντιατρος εχει κι αλλα στο πισω μερος του μυαλου του τα οποια δε μου λεει. Τα δε 800 φυσικα και δεν έχω να τα δωσω στην ορθοδοντικο. Αν έχεις κατι αλλο υποψιν πες μου.
Nopitsa εσύ είσαι οδοντιατρος παιδιων ή ενηλίκων; ΜΠορω να σου στειλω φωτογραφια του χαμογελου του γιου μήπως και καταλαβεις κατι παραπανω. Ο άντρας μου παλι λεει να μην κανουμε τιποτα και να το αφησουμε ετσι.

:dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
Από ότι κατλαβαίνω και εγώ το πρόβλημα του παιδιού δεν είναι φοβερό...οπότε αν όχι διαπαντώς άστο για πιο πίσω.....Μασελάκι στα πάνω δόντια έβαλε πέρυσι και η φιλενάδα μου στη μικρή της πάνω στη Βέροια πέρυσι για δυο χρόνια αν θυμάμαι καλά, και της πήγε 400 ευρώ συν τις επισκέψεις που πληρώνει κάθε δίμηνο συνήθως στον ορθοδοντικό........Ωστόσο και εγώ είχα στα νιάτα μου δώσει περί τις 400.000 δραχμάς τότε και για την ακρίβεια οι γονείς μου όχι εγώ, για να βάλω σιδεράκια στα δόντια γιατί απλά ένα δόντι ψιλοκαβαλάει μπροστά το άλλο, τα φόρεσα ένα χρόνο, ταλαιπωρήθηκα....και τώρα μετά απο κάμποσα χρόνια, το ίδιο δόντι τήνει να ξανακαβαλήσει το άλλο όπως ακριβώς ήταν......Δεν ξέρω αν δεν έκανα σωστή συντήρηση αλλά δεν θα φορούσα και το μασελάκι επ'αόριστον για να μείνει το χαμόγελο της Τζοκόντα....Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα στο παιδί και δεν του δημιουργεί η οδοντοστοιχία του γλωσσολογικό πρόβλημα....(αχ...που είσαι Δέσποινα να με ακούσεις).....θεωρώ ότι για ένα ή δυο χιλιοστά δεν χάλασε και ο κόσμος...άλλωστε είναι τόσο όμορφος που αν είναι ένα τικ μη ευθυγραμμισμένα τα δόντια του δεν θα αποτελέσει λόγο για να κάψει λιγότερες καρδιές από τις προβλεπόμενες!!!!!