Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΡΑΓΑΔΕΣ.....  (Αναγνώστηκε 37803 φορές)

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...!!
ΡΑΓΑΔΕΣ.....
« στις: 07 Ιουλ 2006, 12:06 »
Κοριτσάρες μου καλή σας ημέρα!!!
Καταρχήν μου φαίνεται τόσο περίεργο που ανοίγω θέμα στο 3ο τρίμηνο....Πότε καλέ πέρασε ο καιρός......Πότε σας έλεγα τον έρωτα μου με τον Νίκο μου και πότε έφτασε η ώρα που κοντεύω να γεννήσω....... :pipila: :pipila: :pipila:!!!Δεν το πιστεύω......

Θα ήθελα να σας πώ για ένα θέμα που τον τελευταιο καιρό με έχει απασχολήσει πάρα πολύ και θα ήθελα την γνώση σας και την εμπειρία σας !!!!
Τον τελευταλιο μήνα περίπου έχει γεμίσει σχεδόν όλο μου το σώμα με ραγάδες.. :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:Στο στήθος , στην κοιλιά , στους προσαγογούς......!Δεν ξέρω τί να κάνω!!!Η ειρωνία είναι πως απο τον 2ο μήνα τις εγκυμοσύμης δεν έχω σταματήσει να βάζω κρέμες ( κάτι που πλέον έχω βαρεθεί )Πρωί-βράδυ , τώρα πλέον και μεσημέρι και απόγευμα , είμαι με μια κρέμα ή βαζελίνι στο χέρι!!!Και πιο είναι το αποτέλεσμα???Να έχω γίνει χάλια!! :yikes: :yikes:Φανταστείτε να μην έβαζα κιόλας τί θα γινόταν!!
Μια γνωστή μου , που σχεδόν είμαστε στις ίδιες βδομάδες της εγκυμοσύνης , δεν έχει βάλει ούτε μια φορά κρέμα και έχει πάρει μέχρι στιγμής περίπου 25 κιλά!Εγω η κακομοίρα έχω πάρει 16 κιλά!!Αλλά απ'οτι κατάλαβα δεν παίχει ρόλο πόσα κιλά θα πάρεις ή πόσο θα τσιτώσεις , αλλά παίζει ρόλο το δέρμα τις καθεμιάς!!
Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βλέπω το σώμα μου μέσα σε αυτές τις κατακόκκινες ραγάδες , οι οποίες μετά θα παραμείνουν και θα γίνουν άσπρες!! :yikes: :yikes:

Θα ήθελα να μου πείτε την δικιά σας εμπειρία , μπας και νιώσω καλύτερα!!Μήπως υπάρχει κανένα τρικ τουλάχιστον , που μετά την γέννα , όταν επανέλθει το σώμα σου , κάπως να ελλατωθούν???? ??? ??? :'( :'( :'(

Σας φιλώ πολύ όλες :-* :-*

Hara

• Επισκέπτης
Απ: ΡΑΓΑΔΕΣ.....
« Απάντηση #1 στις: 07 Ιουλ 2006, 12:24 »
Δυστυχώς δεν θα σου τα πώ ευχάριστα!!
Και εγώ έκανα ραγάδες χαμηλά στην κοιλιά και στο μέσα μέρος των μηρών στη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Είναι θέμα δέρματος πιστεύω και εγώ!
Απλά μετά γίνονται άσπρες και μαθαίνεις να ζείς με αυτές!! :-\

Δεν ξέρω κάποιο τρίκ!! :-\

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #2 στις: 07 Ιουλ 2006, 14:02 »
Εγώ ευτυχώς στην 1η μου εγκυμοσύνη δεν έκανα ραγάδες. Έβαζα μία κρέμα που μου είχε συστήσει ο γιατρός πάρα πολύ καλή που ακόμη και μετά το μπάνιο ήταν λιπαρή!
Το ίδιο κάνω και τώρα!
Μήπως μεγάλωσε ξαφνικά η κοιλίτσα σου?
Εγώ από το 1ο τρίμηνο κάνω κοιλιά και αυτό είναι σχετικά καλό, γιατί δεν φουσκώνω  απότομα!
Πάντως μήν ανησυχείς γιατί υπάρχουν ειδικές κρέμες για τις ραγάδες που δεν τις εξαφανίζουν βέβαια τελείως, αλλά τις μειώνουν αρκετά!
Εγώ έχω ραγάδες στο στήθος, αλλά απόι δίαιτες και όχι από εγκυμοσύνη! :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #3 στις: 07 Ιουλ 2006, 14:10 »
Για πές Βουλίτσα μου καμία κρέμα??Πως την λέγανε την κρέμα που σου είχε συστήσει ο γιατρός??
Εγώ βάζω την Simulcium g3

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #4 στις: 07 Ιουλ 2006, 14:19 »
Λέγεται Candinet.
Την βάζω, πηγαίνω για μπάνιο, και όταν βγαίνω είναι σαν να μην βράχηκα καθόλου! ;D ;D
Δοκίμασέ την ακόμη και τώρα και ακόμη και μετά την εγκυμοσύνη που θα επανέρχεται το σώμα σου!

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #5 στις: 07 Ιουλ 2006, 14:37 »
Σε ευχαριστώ πολύ! :yeah: :yeah:Θα πάω σίγουρα να την πάρω !!!

Αποσυνδεδεμένος koritsi

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 29 Ιουν 2008, 12:52 »
μεγαλο προβλημα οι ραγάδες...

ποια ειναι καλυτερη η simulcium ή η salba mamma duo?

Αποσυνδεδεμένος christie.m

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 29 Ιουν 2008, 19:38 »
εμενα η γυνακολογος μου συστησε η μπειμπι οιλ η βαζελινη.φανταζομαι οτι ολες οι κρεμουλες ενυδατωνουν το ιδιο

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 67
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 18 Αυγ 2009, 11:58 »
Επειδή έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς ,για κρέμα κατά των ραγάδων, για συγγενικό μου πρόσωπο βρήκα τα παρακάτω:

Candinet       περίπου 20 ευρώ
Fissan mama   περίπου 8 ευρώ
Salba mama    περίπου 11 ευρώ
milupa
recostria (frezyderm)  περίπου 25 ευρώ
αμυγδαλέλαιο
βαζελίνη

Προσωπικά θα έψαχνα για το αμυγδαλέλαιο. Επιπλέον όσα προϊόντα έχω δοκιμάσεις της Frezyderm είναι πάρα πολύ καλά.
Δεν συνιστώ την βαζελίνη γιατί είναι παράγωγο του πετρελαίου ,οπότε δε θα έλεγα ότι είναι και το καλύτερο να απορροφάται από την κοιλιά και να περνάει στο αίμα κατά 80% όπως όλα άλλωστε όσα απορροφώνται από τις κρέμες που βαζουμε.

Παρακαλώ αν έχετε άλλα στοιχεία για κρέμες να ενημερώσουμε το θέμα. ;) :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
« Απάντηση #9 στις: 23 Αυγ 2009, 18:07 »
Για τις ραγάδες μου είχαν δώσει μία κρέμα με την οποία ξετρελάθηκα, είναι της Phytomer Seatonic. Δεν πωλείται σε φαρμακεία αλλά όποια την θέλει μπορώ να της στήλω στοιχεία του αντιπρόσωπου της περιοχής που είναι. Από όλες τις μάρκες που είχα χρησιμοποιήσει αυτή ήταν η πιό αποτελεσματική.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: 23 Αυγ 2009, 18:16 »
Κοριτσια οι δικες μου ραγαδες στην κοιλια ειναι αρκετες σαν μεγαλα σκισιματα :(.... Τωρα ειδικα που πηρα και ενα χρωματακι απο τα μπανια ειναι τελειως χαλια..... Τις εχω αρκετα χρονια.... Υπαρχει καμια κρεμουλα λιγακι να τις συμμαζεψει?

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 67
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 23 Αυγ 2009, 19:32 »
Eαν έχουν ασπρίσει δε γίνεται τίποτα. Οι ραγάδες μπορούν να προληφθούν ή να βελτιωθούν αν είναι στην αρχή ή ακόμη κόκκινες. :(

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος thenia

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 28 Φεβ 2011, 21:34 »
GEIA sas   :Κ:  .. ;D ti kanente??8a i8ela na rwtisw sxetika m to 8ema tis ragadas..egw exw para polles ragales k eimai molis 17...evala 20 koila se 9 mines k exw polles kokkines ragades...ti mborw na kanw gia na figoun i etsw na meiw8oun gt einai upervolika magales k ftanoun ws ton afalo sxedon...pliz dwste m mia lisei... ;D filiaaaaa t leme

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #13 στις: 14 Μαρ 2011, 04:22 »
GEIA sas   :Κ:  .. ;D ti kanente??8a i8ela na rwtisw sxetika m to 8ema tis ragadas..egw exw para polles ragales k eimai molis 17...evala 20 koila se 9 mines k exw polles kokkines ragades...ti mborw na kanw gia na figoun i etsw na meiw8oun gt einai upervolika magales k ftanoun ws ton afalo sxedon...pliz dwste m mia lisei... ;D filiaaaaa t leme
ΓΕΙΑ σας :Κ: .. ;D τι "κανεντε"??θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά m το θέμα τις ραγάδας..εγώ έχω παρα πολλές "ραγαλες" k είμαι μόλις 17...έβαλα 20 κοίλα σε 9 μήνες k έχω πολλές κόκκινες ραγάδες...τι μπορώ να κάνω για να φύγουν η "ετσω" να μειωθούν gt είναι υπερβολικά μαγάλες k φτάνουν ως τον αφαλό σχεδόν...pliz δώστε m μια λύσει... ;D filiaaaaa t λέμε

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #14 στις: 14 Μαρ 2011, 08:46 »
Tnν προηγουμενη εβδομαδα πηρα ενα υπεροχο προιον για τις ραγαδες.
Ειναι της macrovita , λεγεται strech marks cream και κοστιζει 16 ευρω στο μαγαζι και 12.5 on line.
Tην βαζω πρωι βραδυ και ηδη εχω δει τα πρωτα αποτελεσματα (που μεταξυ μας δεν πιστευα οτι μπορει να γινει κατι). Ηδη εχουν γινει πιο λειες (εχουν σχεδον χαθει οι αυλακες). Κοιταζομαι και ξανακοιταζομαι και λεω μηπως ειναι αυθυποβολη!!!!
Κανει και για προληψη.
Ξεχασα να πω οτι μυριζει καταπληκτικα!!!!!!