Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΑΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!  (Αναγνώστηκε 3295 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kleio

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
ΑΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!
« στις: 13 Δεκ 2013, 11:22 »
Καλημερα κοριτσια εχω προβλημα με το βαρος του 2 μηνων μωρου μου! καταρχην να σας πω οτι γεννησα φυσιολογικα το κοριτσακι μου γεννηθηκε 3010 απο το νοσοκομειο φυγαμε  2970 τον πρωτο μηνα που την πηγαμε στον παιδιατρο το βαρος της ηταν 4050.Ξεχασα να αναφερω οτι θηλαζω αποκλειστικα!! τωρα που ξαναπηγαμε ομως στον παιδιατρο για την εξεταση του 2ου μηνα το βαρος της δεν ηταν το αναμενομενο. 4550. ενω τον πρωτο μηνα πηρε 1κιλο περιπου τον 2ο πηρε μονο 500 γρ !!!η παιδιατρος μου ειπε μηπως  δεν της φτανει το γαλα!!!τον πρωτο μηνα μου ειχε πει να μην την ξυπναω το βραδυ για να φαει να τρωει οποτε θελει το μωρο  ετσι και εκανα ! η μικρη δεν ξυπναει καθολου το βραδυ κοιματε απο τις  11 μεχρι τις 7 συνεχομενα  ! μηπως ομως αυτο φταιει για το ελλειπες βαρος της ? μηπως δεν ειναι καλο το γαλα μου? δεν θελω να κοψω τον θηλασμο αλλα αν δεν ειναι καλο το βαρος της στην επομενη εξεταση πιθανων η παιδιατρος να μου συστησει ξενο γαλα ! επισεις εχω κοψει  τα γαλακτοκομικα γιατι μου ειπε οτι πειραζουν την μικρη  να επισυμανω ομως οτι τον πρωτο μηνα που ετρωγα  κανονικα τα παντα και γαλακτοκομικα πηρε ενα κιλο τον 2ο μηνα που τα εκοψα πηρε μονο 500 γρ αλλα η παιδιατρος επιμενει πως την πειραζουν επιδει τα κακακια της ειναι πρασινοπα !!!κατα τα αλλα το μωρο ειναι ευδιαθετο και φαινετε ευχαριστιμενο βρεχει πολλες πανες και εχει τουλαχιστον 3 καινοσεις την μερα αλλα παντα το χρωμα ειναι πρασινο!!!οπως καταλαβατε ειμαι μια νεα μανουλα με πολυ ανχος πολλες ερωτη :briques: :briques: :briques:σεις και πραγματικα αισθανομαι πολυ μπερδεμενη η βοηθεια σας θα ηταν πολυτιμη!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!
« Απάντηση #1 στις: 13 Δεκ 2013, 12:33 »
kleio  καλημέρα. Να σου ζήσει το μωρό σου και καλως ήρθες στο φορουμ.

Θα μπορεσω να σου απαντησω το βραδυ γιατι η σημερινη μερα μου ειναι τοσο γεματη που πραγματικα δε θα παρω ανασα μεχρι το βραδυ, στην χειροτερη περιπτωση αυριο. Θελω όμως να μας γραψεις σε ποια πόλη μενεις καθως και αν η μικρή σου σταματησε να κάνει πρασινα κακα από τοτε που εκοψες το γαλα ή αν συνεχιζει. Πάνω σε αυτο θελω να μας πεις περισσότερες λεπτομερειες. Πότε εκοψες τα γαλακτοκομικα, αν τα εκοψες όλα, πότε η μικρή άρχισε να κανει πρασινα κακα , αν σταματησε ή αν ξαναρχισε καθως κι αν το μωρό μεσα στη μερα πότε και πόσα γευματα έχει. Η αληθεια ειναι ότι αν κοιμαται τοσες ωρες κανονικα τη μερα θα πρεπει να ειναι αυτοκολλητη επανω σου για θηλασμο σε αυτή τη φαση.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος kleio

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: ΑΝΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ!!!
« Απάντηση #2 στις: 13 Δεκ 2013, 13:25 »
ειμαι στην καστορια. τα γαλακτοκομικα εχει ενα μηνα που τα εκοψα σχεδον μαχαιρι και λεω σχεδον γιατι  δυο φορες εφαγα απο ενα κοματακι σοκολατα που τη λυγουρευτικα αλλα μονο αυτο !!!τα κακακια της δεν εχουν δειξει ιδιαιτερη βελτιωση. ειναι πρασινοκιτρινα με υφη κρεμας και μια φορα τη μερα κανει και λιγο πιο σκουρα πρασινα . ναι την νυχτα κοιματε πολλες ωρες και αυτο με προβληματισε στην αρχη μεχρι που η γιατρος μου ειπε να μην την ξυπναω . την μερα ειναι ξυπνια ολη μερα και φυσικα θηλαζει συνεχια απο το μεσιμερι και μετα κυριος, μετα το απογευμα ξαπλωνουμαι στον καναπε και ο θηλασμος ξεκιναει απο τις 7 και τελιωνει στις 11 που την περνει ο υπνος .δεν ξερω αν τρωει ομως η αν απλα πιπιλιζει .η μικρη ξεκινισε να κανει πρασινα κακα απο τοτε που την επιασαν κολικοι πρωτη φορα απο τοτε που εκοψα ομως τα γαλακτοκομικα δεν εχει κανει ξανα κολικους αλλα τα κακακια μεινανε πρασινα.ελπιζω να μην σε μπερδεψα

Αποσυνδεδεμένος kleio

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 14 Δεκ 2013, 12:32 »
εψαξα λιγο στο ιντερνετ για συμπτωματα αλεργιας στα γαλακτοκομικα και οσο περναει η ωρα πιθομαι ολο και περισσοτερο οτι μαλλον αυτο φταιει !πολλα απο τα συμπτωματα ταιριαζουν στην μικρη μου!χαμηλη προσληψη βαρους , τριβει συνεχεια τα ματακια της αρα μαλλον την φαγουριζουν (κνησμος), ξηροδερμια στο προσωπο και τα ποδαρακια της , ανησυχια την μερα με αποτελεσμα το βραδυ να ειναι τοσο κουρασμενη που κοιματε ολοκλυρη την νυχτα και φυσικα πρασινα κακακια ! οποτε λεω να ξεκινισω απο σημερα κιολας αυστιρη διατροφη αφαιροντας απο την διατροφη μου ολα τα γαλακτοκομικα καθως και ολες τις τροφες που περιεχουν λακτοζη γαλακτοποιητες η οποιαδηποτε υπολιματα γαλακτος επισεις θα αφαιρεσω και το μοσχαρι και γενικα θα προσπαθησω να τα τρωω ολα σκετα λυτα χωρις σαλτσες και τετοια μεχρι να καθαρισουν τα κακακια της . μετα θα προσθετω στην διατροφη μου ενα προιον καθε φορα ωστε να μπορεσω να διαπιστωσω τι την πειραζει . ελπιζω να πιασει .οποιαδηποτε συμβουλη ή ενημερωση πανω στο θεμα θα μου φανει πολυ χρησιμη!!! θα σας ενημερωσω εν καιρο για την πορεια και τα αποτελεσματα αυτου του πειραματος μου για μανουλες που τυχον αντιμετοπιζουν το ιδιο προβλημα!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #4 στις: 14 Δεκ 2013, 16:57 »
Kleio με έχεις μπερδέψει. Πιο πανω λες ότι έκοψες τα γαλακτοκομικά, σταματησαν οι κολικοι αλλα τα κακα παρεμειναν πρασινα. Στο τελευταιο σου μήνυμα λες ότι θα κοψεις τα γαλακτοκομικά εντελως. Τι συμβαινει τελικά από τα δυο;

Λοιπον όσον αφορα όλα τα συμπτωματα που περιγραφεις είναι σχεδον ξεκαθαρα  για ένα παιδί που παρουσιάζει αλλεργια σε κατι. Συνήθως ειναι τα γαλακτοκομικά και μαλιστα περισσότερο από όλα ως πιο επικινδυνο ειναι το αγελαδινο γαλα. Να έχεις επίσης υποψιν ότι ένας οργανισμος χρειαζεται τουλαχιστο 3-4 εβδομαδες για να καθαρίσει εντελως από τις πρωτεινες του γαλακτος αρα για να καταλαβεις αν πραγματικα την πειραζουν τα γαλακτοκομικά πρεπει να κοψεις αυστηρα ότι εχει γαλα για τουλαχιστο ενα μηνα. Βεβαια σταδιακα θα δεις διαφορα στη συμπεριφορα του παιδιου όμως τα κακακια ίσως να μην σταματησουν αμεσως να ειναι πρασινα.

Δες εδω: Αλλεργίες - θηλασμός

Συμπτώματα - αλλεργίες

Στα άρθα που έχω βαλει θα δεις πολλες οδηγίες για το πως να κινηθεις. ΝΟμιζω ότι δε χρειαζεται να ταλαιπωρηθείς με το να κόψεις ένα σωρό τροφιμα έτσι αοριστα αλλα να ξεκινήσεις δοκιμες ενα ένα για να εντοπισεις που εχετε προβλημα. Ως πιθανοτερος παραγοντας συνηθως ειναι τα γαλα και μαλιστα το αγελαδινο.
Η κορη μου ακομη και τωρα που ειναι 8 ετων αν ξεκινήσει αγελαδινο γαλα ή τυρι μεσα σε 1-2 μερες ξεκινάει και το έκζεμα.
 Για τα ματακια της μπορεις να της ριχνεις 1-2 σταγονίτσες φυσιολογικο ορο.

Επίσης προσεχε πολυ την κρυμμενη λακτοζη γιατι υπαρχει σε πολλα τροφιμα έτοιμα. Φυσικά προτεινω οπως παντα και εναλλακτική ιατρική.

Στο αλλο θεμα... Καταλαβαινεις αν πιπιλαει ή αν πίνει παρατηρωντας αν καταπίνει. Αν καταπίνει σημαινει ότι παιρνει γαλα από εσενα αν όχι τοτε απλα κοιμαται και πιπιλαει. Δεν ξερω αν δίνεις πχ πιπιλα. Με τις πιπιλες τα μωρα χανουν γευματα ή γαλα που θα έπιναν. Αποκλειεται το μωρό να θηλαζει και να πινει γαλα συνεχεια από τις 7 έως τις 11.

Προσπάθησε να κοψεις τα γαλακτοκομικά μαχαιρι και να την θηλαζεις όσο γινεται περισσότερο από το πρωί που ξυπναει μεχρι το βραδυ που κοιμαται.  Εαν έχεις 3- 4 κενωσεις τη μερα και πολλες κατουρημενες πανες (θα το δεις στο φορουμ και αυτο ,δε θυμαμαι ακριβως τον αριθμο) τοτε παιρνει ποσοτητα γαλα αλλα το προβλημα ειναι το παραπανω που συζητησαμε.Επομενως, πρωτα νομιζω ότι πρεπει να ξεκαθαρισει το θεμα αλλεργια το οποιο ειναι σχεδον σιγουρο ότι εχετε. Αν δεν επαιρνε γαλα από εσενα τοτε δε θα ειχε κενωσεις πολλες ή κατουρημενες πανες οπως λες. Μετρα και σημειωνε καθε μερα πότε κάνει τσισα και κακα καθως και το χρωμα τους!

Ελπιζω να βοηθησα και να τα ξαναπουμε σύντομα!

Αποσυνδεδεμένος kleio

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 14 Δεκ 2013, 19:43 »
συγνωμη αν σε μπερδεψα .... στην αρχη εκοψα μονο τα προφανη γαλακτοκομικα (γαλα,τυρι,κασερι,βουτιρο,γιαουρτι) αλλα τελικα ανακαλιψα οτι τα γαλα εμφανιζετε σε ενα σωρο τροφιμα που δεν πηγενε το μυαλο μου οπως για παραδιγμα τα αλλαντικα που περιεχουν λακτοζη και αλλα υπολιματα γαλακτος αυτο εννοουσα οταν ειπα οτι θα κοψω εντελος τα γαλακτοκομικα ,οτι θα κοψω  τα προιοντα  με κρυμενη λακτοζη . πχ μου εφερε μια μερα ο αντρασ μου μαυρη σοκολατα και αφου την εφαγα ειδα πισω απο την συσκευασια που ελεγε οτι μπορει να περιεχει γαλα γιατι παραγεται στην ιδια γραμμη παραγωγης με την σοκολατα γαλακτος  (ελεος) !!!!

Αποσυνδεδεμένος !!ΔΩΡΑ!!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 14 Δεκ 2013, 20:58 »
Κλειο μου σωστα ολα αυτα για το ενδεχομενο αλεργιας στο γαλα για τα πρασινα κακακια αλλα μηπως πρεπει να δοκιμασεις να δωσεις στο μωρακι σου και ξενο γαλα σαν συμπληρωμα??????.το κακο με το θυλασμο ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις ποσα γραμμαρια πινει καθε φορα και αν χορταινει ή κοιματε απο την κουραση της προσπαθειας του να πει το γαλα που δεν ερχεται και ετσι να χανει βαρος

Συνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 48
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #7 στις: 15 Δεκ 2013, 13:13 »
το κακο με το θυλασμο ειναι οτι δεν μπορεις να ξερεις ποσα γραμμαρια πινει καθε φορα και αν χορταινει ή κοιματε απο την κουραση της προσπαθειας του να πει το γαλα που δεν ερχεται και ετσι να χανει βαρος

το  παιδί πάντα πίνει τόσο μέχρι να χορτάσει!! Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσα μλ πίνει, συμφωνώ, αλλά είμαστε σίγουρες ότι θα πιει μέχρι να χορτασει, είτε είναι 10 μλ είναι 100 μλ!! Αυτό είναι σίγουρο, οπότε μην σε ανησυχεί... Εφόσον κάνει αποκλειστικό θηλασμό, κάνει το καλύτερο από όλα!! Αρκεί να εντοπίσει αν όντως είναι σε κάτι αλλεργικό το μωράκι!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 15 Δεκ 2013, 18:21 »
το  παιδί πάντα πίνει τόσο μέχρι να χορτάσει!! Δεν μπορούμε να ξέρουμε πόσα μλ πίνει, συμφωνώ, αλλά είμαστε σίγουρες ότι θα πιει μέχρι να χορτασει, είτε είναι 10 μλ είναι 100 μλ!! Αυτό είναι σίγουρο, οπότε μην σε ανησυχεί... Εφόσον κάνει αποκλειστικό θηλασμό, κάνει το καλύτερο από όλα!! Αρκεί να εντοπίσει αν όντως είναι σε κάτι αλλεργικό το μωράκι!

Συμφωνώ απόλυτα Κλαραμπελ.

Αποσυνδεδεμένος kleio

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 16 Δεκ 2013, 19:20 »
καλησπερα κοριτσια αν και μου ειπαν οτι τα αποτελεσματα θα αργησουν να φανουν 3 μερες μετα το μωρακι ειναι καλητερα !!! τα κακακια του ειναι πιο ανοιχτοχρωμα κιτρινα σχεδον  , η ξηροδερμια αρχισε να υποχωρει ,σταματισε να τριβει τα ματακια της ,και ειναι πολυ πιο ησυχη επισεις κοιματε περισσοτερες ωρες  , και της εχει αυξηθει η ωρεξη πλεον ξυπναει και το βραδυ για ενα γευμα . την τεταρτη θα παμε ξανα στον γιατρο να δουμε το βαρος της ελπιζω να δουμε και εκει καποια βελτιωση . αν συνεχιστει αυτο ολα καλα αν οχι τοτε θα κανουμε αναλυση ουρων μου ειπε η γιατρος μηπως και μπορεσουμε να εντοπισουμε τι την πειραζει αν και πραγματικα πιστευω πως δεν θα χρειαστει.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 16 Δεκ 2013, 20:19 »
Μπράβο Κλειο!!! Συνέχισε και θα δεις ακομη μεγαλύτερη βελτιωση. Πιστευω ότι δε θα χρειαστεις κάτι αλλο όμως δώσε χρόνο. Κανονικα το φυσιολογικο ειναι τα μωρά να ξυπνανε για γευμα ανα 3-4 ώρες όλο το εικοσιτετραωρο τον πρωτο καιρο. Αυτο γινεται εκ φυσεως για να παιρνουν πρωτεινες και να μεγαλώνει σωστα ο εγκεφαλος τους. Είναι απολυτα φυσικο να γινεται για τα ανθρωπινα μωρα. Το αφυσικο ειναι να κοιμουνται πολλες ώρες!
Δώσε μια εβδομαδα τουλαχιστο χρονο από τη στιγμή που θα κόψεις εντελως τα γαλακτοκομικα, καθε πηγή λακτοζης. Στη συνεχεια θα βρεις τροφες ωστε να παιρνεις ασβεστιο. Μην ανησυχεις υπαρχουν αφθονες. Το γαλα δεν ειναι αναντικαταστατο!!!

Συνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 48
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
« Απάντηση #11 στις: 16 Δεκ 2013, 22:34 »
 :yeah:  :yeah: :yeah:
χαίρομαι πολύ με τα καλά νέα σου!! Συνέχισε έτσι!! Να έχεις εμπιστοσύνη στο μητρικό ένστικτο και συνέχισε το θηλασμό απερίσπαστη, με όποιες αλλαγές στη διατροφή σου χρειαστεί να κάνεις!!! :thankyou :thankyou

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!