Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Αλεργια στην πρωτεινη του γαλακτος και εισαγωγη στα στερεα!!!  (Αναγνώστηκε 1610 φορές)

Αποσυνδεδεμένος kleio

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Καλημερα κοριτσια!!!Η μπεμπα μου χτες εκλεισε τον 5ο εχουμε αλεργια στην πρωτεινη του γαλακτος και μεχρι τωρα θηλαζαμε αποκλειστηκα με εμενα να κανω την απαρετητη διατροφη ! χτες πηγαμε στην παιδιατρο για αλλη μια φορα το βαρος της ομως δεν ηταν ικανοποιητικο 14/2  5550γρ  14/3 (χτες) 5830γρ
πηρε δηλαδη 280 γρ (γεννηθηκε 3010γρ) απο την γιατρο υπονοηθηκε  οτι μηπως δεν την θηλαζω σωστα η δεν την ταιζω αρκετα πραγμα που πολυ με εκνευρισε γιατι την εχω στο στηθος συνεχεια καθε 2 ωρες και για πολυ ωρα καθε φορα ! παρολα αυτα η μικρη ειναι πολυ ευδιαθετη και δεν δειχνει να ειναι πεινασμενη ! επεισης μας ειπε να ξεκινησουμε ρυζαλευρο σιγα σιγα ! εγω την ρωτησα μηπως πρεπει να της δωσουμε ξενο γαλα  για να παρει βαρος και μου εγραψε ενα υποαλεργικο ! και καπως ετσι ξεκινησε ο καβγας με τον αντρα μου ο οποιος λεει πως δεν θελει να δωσουμε ξενο γαλα στο παιδι και οτι δεν προσπαθω αρκετα για να την κανω να φαει και οτι βαρεθηκα τον θηλασμο και βρηκα ευκαιρια και αλλα τετοια ωραια . η αληθεια ειναι οτι ουτε και γω θελω να σταματισω να θηλαζω αλλα φοβαμαι μηπως φερομαι εγωιστικα και κανω κακο στο παιδι! θελω την γνωμη σας λοιπον ... αν συνεχιζω να θηλαζω  κανονικα σε συνδιασμο με τη στερεα τροφη θα ειναι αρκετο για να παρει λιγο βαρος  η να ενταξω το ξενο γαλα στην διατροφη της????

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 65
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
Κλειω καλημερα. Με τον θηλασμό εφοσον κανεις τη σωστη διατροφή  θα έπρεπε να παιρνει αρκετό βαρος. Κοιτατε τις καμπυλες που ισχυουν για τα θηλαζοντα μωρά ή κοιταει όπως κανουν σχεδον όλοι οι παιδιατροι τις καμπυλες για τα μωρα που τρεφονται με αγελαδινο γαλα;

Επίσης μηπως πχ περνανε πολλες ωρες να κοιμαται και χανει γευματα;

Σαν αρχή πιστευω ότι πρεπει οποσδηποτε να μεινετε μακριά από εισαγωγή ξενων τροφων εφοσον το παιδι έχει μια τοσο έντονη αλλεργια. Οσο πιο κοντα μεινεις σε φυσικες και αγνες τροφες οπως το μητρικο γαλα αλλα και η στερεα τροφή τοσο το καλύτερο για το παιδι.

Δεν ειναι λυση να πληρωνεις μια περιουσια για να αγοραζεις υποαλλεργικα γαλατα!

Αν θελεις πες μου έστω με προσωπικο μηνυμα σε ποια πολη μενεις. Αυτο το Σ/Κ έχει κατεβει κατω στην Αθηνα μια φιλη παιδιατρος επαγγελματιας θηλασμου και αν θελεις μπορει να σε δει κι απο κοντα να σου δωσει οδηγιες για το τι ακριβως θα κανεις.  Επικοινωνησε αμεσα μαζι μου μήπως σε βοηθησει. Διαφορετικά γινεται και από skype αν σε ενδιαφερει. Πραγματικα κι αλλο μελος του φορουμ το δοκιμασε και ξεπερασε όσα προβληματα ειχε και επανηλθε  και στον αποκλειστικο θηλασμο.

Για το αν τρεφεται σωστα μπορεις να επισης να μετρησεις πόσες πανες με τσισα εχει στο εικοσιτετραωρο και ποσες με κακα.

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 45
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
πολύ χοντρικά οι παιδίατροι λένε ότι τους πρώτους έξι μήνες ζωης το παιδί θα πρεπει να έχει διπλασιάσει το αρχικό του βαρος. Δηλ. τον επόμενο μήνα, θα πρεπει να είναι 6 κιλά και κάτι(ήδη είναι κοντα στα έξι κιλά και είναι 5 μηνων). Θεωρώ ότι δεν υπαρχει πρόβλημα με το θηλασμό και καλά κάνεις και δε θες να σταματησεις. Δεν καταλαβαίνω γίατί θεωρείται (γενικά) ότι με το ξένο γαλα το παιδί θα πάρει βαρος. Από πού συνεπάγεται αυτό; :dontknow: :;: Με το θηλασμό το παιδί παίρνει πάντα τόσο όσο να χορτασει. Θηλάζει όσο θέλει. Και εφόσον το βλέπεις χαρούμενο, ηρεμο και καλό στο χρωμα, δεν υπαρχει λόγος να ανησυχείς. Πραττεις πολύ καλά!!Εξαλλου, κάποια παιδάκια είναι πιο μικροκαμωμένα από άλλα; Όλα πρεπει να είναι τροφαντα;;!! Σε καλούπι τα βάζουμε;;!!  Ο δικός μου ανεκαθεν -και τωρα ακόμα- είναι μεσα στις καμπύλες αναπτυξης-αλλά ως προς το βαρος στα κατωτατα φυσιολογικά(για να στο πω αλλιώς, επρεπε να είναι περίπου 2 κιλά παχυτερος)- και ως προς το ύψος στα ανωτατα φυσιολογικά(έχω ένα γιο σαν μακαρόνι!!). ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ΠΟΤΈ ο παιδίατρός μου (που είναι και σύμβουλος θηλασμού) δεν με προέτρεψε να του δώσω συμπλήρωμα "για να χορτασει", ή να εμπλουτίσω το γάλα του ή ότιδήποτε άλλο λένε οι γιατροί. Ίσα ίσα που μου έλεγε:"το παιδί είναι υγιέστατο, μην το πιέζεις με το φαγητό, γιατί θα πετύχεις το αντίθετο:να το αποστρέφεται. Να του δίνεις να τρωει όσο θέλει και να σεβεσαι πότε θα σου δείξει ότι χόρτασε. Εσένα θα ήθελες να σε "μπουκώνουν";;" Αυτά ήταν τα λόγια του κΑι έτσι μου υπαγόρευε και μένα το ένστικτό μου.
Ακολούθησε κι εσύ το δικό σου και θα είσαι κερδισμενη και εσύ και το παιδί!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!