Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΟΥΡΕΣ!  (Αναγνώστηκε 49238 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΟΥΡΕΣ!
« στις: 29 Σεπ 2004, 15:28 »
Ως γνωστό στις έμπειρες το τριτο τρίμηνο είναι γεμάτο από καούρες!  [smiley=cwm4.gif]θυμάμαι εγώ και στις δύο εγκυμοσύνες μου από τον 6ο μήνα κιόλας ότι έτρωγα μου δημιουργούσε μετά από λίγο καούρες στο στομάχι.  [smiley=cwm8.gif] Ετσι λοιπόν όταν τα είχα δοκιμάσει όλα- συνδυασμούς τροφών, δεν έτρωγα κάποια τροφιμα που δικαιολογούν τις καούρες (πίτες, ψωμί,γενικά δηλαδή προϊόντα από άσπρο αλεύρι, πιπεριές, κρεμμύδι, σκόρδο) δεν έπινα νερο με το φαγητό μου- και είδα οτι τίποτε δεν αποδίδει, απευθύνθηκα στην μαία μου. Ο γιατρός μου όταν του είπα τα συμπτώματα μου έδωσε συνταγή για να πάρω simeco. Πράγμα που δεν ήθελα, γιατί δεν μπορείς για 4 μήνες να είσαι συνέχεια κάθε φορά που τρως- το λιγότερο 3 φορές την ημέρα- με ένα χάπι στο στόμα.... Απευθύνθηκα λοιπόν στην μαία μου που μου πρότεινε κάτι απλό. Σας δίνω λοιπόν αυτή τη συμβουλή και όσες διανύετε την περίοδο της εγκυμοσύνης σας θα σωθείτε!  [smiley=cwm40.gif]
  Κάθε φορά που νιώθετε καούρα φάτε ένα ξινόμηλο.  Αν δεν έχετε ξινόμηλο πιείτε ένα ποτό που φτιάχνετε ως εξής: Σε ένα φλιτζάνι του τσαγιού βάζουμε μέχρι τη μέση νερό, προσθέστε το χυμό μισού λεμονιού και προσθέστε 1/4 κ.γ. σόδα μαγειρικής. Ανακατέψτε μέχρι να αφρίσει και πιείτε το. Σε περίπτωση που δεν έχετε κάτι από όλα τα υλικά ή είστε έξω για φαγητό προτιμήστε να πιείτε μία σόδα, χωρίς ζάχαρη. Σας τα παραθέτω με τη σειρά που πρέπει να τα προτιμάτε.  [smiley=drink_2.gif]
 Αυτά τα τρία πράγματα κάνουν πραγματικά θαύματα.  [smiley=cwm12.gif] [smiley=cwm12.gif]Οταν άρχισα να τρώω τα ξινόμηλα ένιωθα πραγματική ευτυχία. Ακόμη και το βράδυ όταν με έπιανε καούρα στο κρεβάτι, σηκωνόμουν και έτρωγα ένα ξυνόμηλο.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Μαι 2006, 15:34 Aπό nancy »

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος elpida

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Η κορούλα μας μας έχει ξετρελάνει!!!!!
Re: ΚΑΟΥΡΕΣ!
« Απάντηση #1 στις: 30 Σεπ 2004, 12:30 »
Αχ βρε Νάνσυ μου να μην το 'ξερα πιο νωρίς!!!! Οι καούρες μ'έπιαναν γύρω στις τρεις τα ξημερώματα και δεν ήξερα τι να κάνω!!! Σηκωνόμουν κι έκανα βόλτες!!!!
Στην επόμενη εγκυμοσύνη  ;D ;D θα το έχω υπόψη μου!!!!!
:-*

Αποσυνδεδεμένος XRISOULA

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 30 Σεπ 2004, 12:50 »
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΦΟΒΕΡΕΣ ΚΑΟΥΡΕΣ.
Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 30 Σεπ 2004, 12:58 »
Oι παλιες ξερουν και τα περισσοτερα αρκεί να εχουν την καλη διαθεση να στα πουν όμως... ;) ;D ;D ;DΕυτυχως δεν ειχαπολλες αλλά ήταν και βραδια που εκοβα κι εγω βολτες μεχρι να περασει και να μπορεσω να ξανακοιμηθω. 8) 8) 8) :-* :-* :-*

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #4 στις: 30 Σεπ 2004, 13:15 »
Το μυστικό με όλα αυτά τα γιατροσόφια για τις καούρες είναι ότι στο στομάχι μετά από το φαγητό εκχύνονται ένα σωρό οξέα για την πέψη των τροφών άρα δημιουργείται ένα όξινο περιβάλλον. Στην εγκυμοσύνη επειδή χαλαρώνει το διάφραγμα τα όξινα αυτά υγρά περνούν πιό εύκολα στον οισοφάγο και για αυτό δημιουργείται η αίσθηση καύσου. Ετσι λοιπόν για την αντιμετώπισή της δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάτι γλυκό, ή αλμυρό ....απλά κάτι ξυνό. ;D Για αυτο βάζεις και το λεμόνι ή τρως ξινόμηλο. Η σόδα από την άλλη έχει το ανθρακικό που είναι και αυτο οξύ και έχει τα ίδια αποτελέσματα. Αυτά για την χημεία της όλης ιστορίας! ;D

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος EFOULAKI

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΟΥΡΕΣ!
« Απάντηση #5 στις: 10 Ιουλ 2006, 15:38 »
αχ θα τα δοκιμασω....γιατι εχω τρελαθει στις καουρες. Μοιλς μπηκα στον 6ο μηνα και δεν αντεχω αλλο. Τι θα κανω τοσους μηνες!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #6 στις: 10 Ιουλ 2006, 23:44 »
Κορίτσια με το ξινόμηλο, σώθηκα τώρα στην 2η εγκυμοσύνη!
Πόύ να το ήξερα στην 1η? :dontknow: :dontknow:
Όχι μόνο βοηθάει στην καούρα, αλλά και στην πέψη!
Χωνεύεις αμέσως!! :yeah: :yeah:

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #7 στις: 29 Ιουλ 2006, 14:08 »
Κορίτσια με το ξινόμηλο, σώθηκα τώρα στην 2η εγκυμοσύνη!
Πόύ να το ήξερα στην 1η? :dontknow: :dontknow:
Όχι μόνο βοηθάει στην καούρα, αλλά και στην πέψη!
Χωνεύεις αμέσως!! :yeah: :yeah:

;D ;D ;D ;D ;D Αρα επιβεβαιώνεται από μία ακόμη.... Αν χωνεύεις λέει; Θες μετά να φας κι άλλο ... κι άλλο.... και μετά σε λέει ο γιατρός χοντρή.... Για αυτό πρέπει να το πολεμήσουμε..... (όχι δεν είμαι έγκυος αν και θα το ήθελα πάαααααααρα πολύ)...ftp://

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Ωραία τα λες! 13
    • Happy
« Απάντηση #8 στις: 29 Ιουλ 2006, 14:25 »
Νάνσυ θα ήθελες κι άλλο μωράκι σετην ηλικία που είναι τώρα τα ζουζούνια σου? Εννοώ τώρα που είναι ακόμη μικρούλικα?  :o :o

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #9 στις: 29 Ιουλ 2006, 14:38 »
Οοοοοοοχι! Λέω ότι θέλω να ξαναμείνω εγκυος και θα το κάνω γιατί ειλικρινά ζηλεύω όσες βλέπω με την κοιλίτσα τους- πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες περιόδους της ζωής μιάς γυναίκας- με το παράξενο περπάτημά τους.... αλλά θα το κάνω όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμη. Η Ειρήνη ως γνωστόν και από άλλο ποστ που το ανέφερα είναι στη δύσκολη ηλικία των 2 που γκρινιάζει, έχει εκρήξεις θυμού και δεν θα άντεχα να είμαι και έγκυος... για αυτό μόλις κλείσει τα τρία και ηρεμήσει κάπως και μπορούμε να συνεννοούμαστε πιό άνετα θα προβώ στο διάβημα....χιχιχι! Υπομονή έναν χρόνο περίπου....γιατί δεν έρχονται και όποτε τα προγραμματίσεις... αλλά ελπίζω του χρόνου να σας ανακοινώσω και εγώ τον ερχομό του τρίτου παιδιού .... (εκτός και αν είναι δίδυμα) χιχιχιχι!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Ωραία τα λες! 13
    • Happy
« Απάντηση #10 στις: 29 Ιουλ 2006, 16:14 »
Μπράβο Νάνσυυυυυυυυυυυυυυυυυυ! :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 30 Ιουλ 2006, 23:52 »
Παράθεση
Η Ειρήνη ως γνωστόν και από άλλο ποστ που το ανέφερα είναι στη δύσκολη ηλικία των 2 που γκρινιάζει, έχει εκρήξεις θυμού και δεν θα άντεχα να είμαι και έγκυος... για αυτό μόλις κλείσει τα τρία και ηρεμήσει κάπως και μπορούμε να συνεννοούμαστε πιό άνετα θα προβώ στο διάβημα....χιχιχι!
Νάνσυ φαντασου τι περασα εγω που εχω απο το Φθινοπωρο ετσι που ήμουν έγκυος και τωρα εχω το ένα στα 2,5 και το αλλο να βγαζει δοντια και να τρελλαινεται απο την ζεστη.
χιχιχιχιχι
Υπομονή.Κι μενα μου λενε να κανω τριτο να διοριστω αλλά ειδικα με το προβλημα που ειχα φοβαμαι παρα πολυ.Ασε που ένα τριτο παιδι θα με εστελνε και θα κατερρεε το νευρικο μου συστημα. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος EVA25

• Ωραία τα λες! 1
  • ΥΠΟΜΟΝΗ....ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.....
« Απάντηση #12 στις: 21 Δεκ 2006, 11:49 »
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΤΑΡΑΞΕΙ ΟΙ
ΚΑΟΥΡΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ...ΤΩΡΑ ΤΡΩΩ ΕΝΑ ΞΙΝΟΜΗΛΟ... :laugh:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 21 Δεκ 2006, 13:47 »
Αν θα εχει καλά αποτελεσματα γραψτο μας για να το υποστηριξουμε και στις επομενες εγκυμονουσες. ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος EVA25

• Ωραία τα λες! 1
  • ΥΠΟΜΟΝΗ....ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΟΤΡΟΧΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ.....
« Απάντηση #14 στις: 21 Δεκ 2006, 13:51 »
ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΦΑΓΑ ΗΡΕΜΗΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ 5 ΛΕΠΤΑ!!
ΕΒΓΕ!