Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τράπουλα.Οι μαγισσες της Σμύρνης.  (Αναγνώστηκε 8252 φορές)

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Διαβασε κάποια κοπέλα το βιβλιο; Ειδατε την εκπομπη σημερα στην Μενεγακη; Εχεια καποια την τραπουλα και την ριχνει και βγαινει;
Θα ήθελα πολυ να μαθω. [smiley=0trampoline.gif] [smiley=0trampoline.gif] [smiley=0trampoline.gif] [smiley=0trampoline.gif] ??? ???

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Re: Τράπουλα.Οι μαγισσες της Σμύρνης.
« Απάντηση #1 στις: 30 Σεπ 2004, 13:58 »
?????? Τί είναι αυτό? Θέλω και εγώ να μάθω! Εγώ πάντως παλιά έριχνα μόνη μου τα ταρό- ερασιτεχνικά από το Αστρα και Οραμα είχα πάρει την τράπουλα- και μου έβγαινε συνέχεια γάμος+ παιδί για ένα διάστημα περίπου 2 μηνών πριν μείνω έγκυος και παντρευτούμε εσπευσμένα.  :o :o

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 30 Σεπ 2004, 18:57 »
Η συγγραφεας που έγραψε το γνωστο βιβλιο πριν 2 χρονια "οι μαγισσες της Σμυρνης" ισχυριζεται ότι ριχνοντας αυτην την τραπουλα η οποιια πουλιεται μαζί με ένα βιβλιο επεξηγηματικο και την ανακαλυψε εδω και χρονια και ειναι πολυ παλια,σου δειχνει τι έπεται στην συνεχεια...
Δεν θυμαμαι το όνομα αλλά αν πεις το βιβλιο αυτο στο βιβλιοπωλειο σιγουρα θα βρεις τι σου λεω.
Ειπε ότι στην αρχή δεν τα πιστευε ως επιστημων που ειναι αλλά ψαχνοντας και ριχνοντας τα χαρτια βγαινουν χωρις ακομη να εχει βγει η εξηγηση .Πιστευει όμως ότι στηριζεται στο υποσεινηδητο του ανθρωπου που τα ριχνει.
Κοριτσια θα το ψαξω το θεμα γιατι με απασχολει και δεν μου αρεσει να απορριπτωπραγματα όπως ειπε κι αυτη που δεν καταλαβαινω ή που δεν εχει βρεθει η εξηγηση τους...
Μολις μαθω κατι θα σας πω.Θα ψαξω να αγορασω τα παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος smaragda

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Don't worry,Be happy.
« Απάντηση #3 στις: 30 Σεπ 2004, 20:23 »
Κοριτσια εγω εχω και το βιβλιο και την τραμπουλα.

Το βιβλιο οι μαγισσες της Σμυρνης ειναι τελειο, το διαβασα και μου αρεσε παρα πολυ.
Τωρα για την Τραμπουλα την εχω, την ριχνω,μεχρι τωρα δεν εγινε κατι συνταρακτικο στη ζωη μου αλλα που θα παει. ;D

Ομως εγω την ριχνω απο την αρχη με ενα δικο μου τροπο.
Ανακατευω τα χαρτια και τραβαω ενα ενα και τα βαζω σε κυκλο.
Τραβαω 7 χαρτια οσες ειναι και οι μερες τις εβδομαδας.
Ριχνω τα χαρτια καθε Παρασκευη,το πρωτο ειναι για το Σαββατο το δευτερο για την Κυριακη και παει.
Βλεπω δηλαδη πως θα μου παει η βδομαδα, δεν ρωτω κατι συγκεκριμενο.

Οπως ειπε και η συγγραφεας τροποι υπαρχουν πολλοι,η καθε μια επιλεγει τον δικο της.

Αυτην την Παρασκευη θα δοκιμασω και τον τροπο της Ελενιτσας και θα σας πω.

Φιλικα Σμαραγδα

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 01 Οκτ 2004, 09:57 »
Λέω ότι δεν τα πιστεύω αυτά... αλλά κατά βάθος δε θέλω να μου λένε τα χαρτιά τον καφέ η οτιδήποτε άλλο γιατί φοβάμαι.
Ουσιαστικά πιστεύω ότι αυτοί οι άνθρωποι εκμεταλλεύονται τη θέληση μας και την ελπίδα μας, να ξέρουμε το μέλλον και χωρίς να έχουν καμία ικανότητα. Έτσι αυτός που ακούει τις προφητίες(αφού τα πιστεύει κιόλας) επηρεάζεται και υποσυνείδητα επηρεάζει και τη ζωή του.
Ελάχιστες περιπτώσεις στον κόσμο πιστεύω ότι έχουν την ικανότητα και κάποια άλλη αίσθηση να βρίσκουν κάποια πράγματα. Αυτούς τους θεωρώ πολύ έξυπνους ανθρώπους που ξέρουν να σε διαβάσουν και να σε κουμαντάρουν και μέσα από συνδυαστικά γεγονότα συμπτώσεις + την ικανότητα τους.. πέφτουν μέσα.
Αλλά δε θέλω να ξέρω τι θα μου συμβεί. Αυτή είναι και η μαγεία της ζωής. Νομίζω ότι αν ακούσω κάτι θα επηρεαστώ και θα επηρεάσω και τη ζωή μου προς κάποια κατεύθυνση.
Γιατί τελικά εμείς επηρεάζουμε τη ζωή μας με τις αποφάσεις και τη στάση μας γενικότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Οκτ 2004, 09:58 Aπό Roula »

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #5 στις: 01 Οκτ 2004, 13:05 »
Eγω παντως θα συμφωνησω απολυτα με αυτο που ειπε η συγγραφεας προχθες η οποια λεγεται Μαρω Μειμαρακη παρεπιπτοντως.
Οτι στη ζωή μας δυο πραγματα μας έρχονται ξανα και ξανά.

Αυτα που θελουμε παρα πολυ και αυτα που φοβομαστε παρα πολυ.

Σε μενα έχουν επαληθευτει και τα 2 επανελλημενα... 8) ::) ::)

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 01 Οκτ 2004, 13:17 »
Η τραπουλα Σμαραγδα μου πωλειται μαζί με το βιβλιο;Ο αντρουλης μου παντως δεν με αφηνει να την παρω για να μην κολλησω και δεν διαβαζω για τον διαγωνισμο.χιχιχιχι ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 01 Οκτ 2004, 13:18 Aπό admin »

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 03 Οκτ 2004, 17:26 »
Βασουλα μου την συγγραφεα την λενε Μαρα Μειμαριδη. Το πρωτο βιβλιο της "Οι μαγισσες της Σμυρνης" ειναι απο τις εκδοσεις καστανιωτη. Μου το εκαναν δωρο το καλοκαιρι αλλα δεν ενθουσιαστηκα καθολου. Συνηθως τα βιβλια μου τα διαβαζω 5-6 φορες απανωτα αλλα αυτο τωρα το ξαναρχισα για δευτερη φορα.
Νομιζω οτι αυτο με την τραπουλα ειναι αλλο βιβλιο.
Συμφωνω με την αποψη οτι αυτο που φοβομαστε πολυ το παθαινουμε ξανα και ξανα. Και εγω αυτο που φοβομουν απο μικρη το εχω "λουστει". Οσο για την τραπουλα , εχω και εγω μια περιεργεια να μαθω τα μελλουμενα αλλα φοβαμε. συνηθως θελω να μαθω οταν ειμαι σε κακη ψυχολογικη κατασταση. παντως οποια εχει νεα περιμενω να μας ενημερωσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Οκτ 2004, 17:27 Aπό ZWH »

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #8 στις: 03 Οκτ 2004, 21:34 »
Κορίτσια εψαξα και βρήκα ότι άλλο είναι το βιβλίο "Οι μάγισσες της Σμύρνης " και άλλο βιβλίο- το δεύτερο που έγραψε η ίδια συγγραφέας- με τίτλο "Deste" αυτό που περιέχει την τράπουλα και τις ερμηνείες κάθε χαρτιού. Οπότε όποιος θέλει να προμηθευτεί την τράπουλα την προμηθεύεται με το βιβλίο αυτό.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #9 στις: 04 Οκτ 2004, 21:41 »
Νάνσυ θα το αγορασεις; Βρηκες κανενα καλό παιδαγωγικο που λεγαμε;Ευτυχως ο διαγωνισμος παει για Ιανουαριο.Δεν προλαβαινουν με τιποτα.
Ουτε κι εγω βεβαια ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #10 στις: 04 Οκτ 2004, 22:11 »
"Ψυχοπαιδαγωγική" του Χρ. Π. Φράγκου και Εξελικτική ψυχολογία του Παρασκευόπουλου- 4 τόμοι που αναλύουν πολύ καλά.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 05 Οκτ 2004, 12:50 »
4 τομοι; ;D ;D ;D ;D
καλα δεν ειπαμε να με πεθανεις κιολας πριν τον διαγωνισμό ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #12 στις: 06 Οκτ 2004, 14:11 »
Χαχαχα βρε Βάσω....Εγραφα προχθες γρήγορα την απάντηση γιατί ξύπνησε η μικρή και έπρεπε να κλείσω, οπότε δεν ήμουν διευκρινιστική. Οταν λέω 4 τομοι εννοώ , 4 διαφορετικά βιβλιαράκια- περίπου 100 σελίδων το καθένα- που αναφέρουν για την εξέλιξη του παιδιού από μωρό έως και το τέλος της εφηβείας. Μιλά για της μεθόδους του Πιαζέ, του Μοντεσόρι και τα αναλύει όλα πολύ καλά. Μπορείς να διαλέξεις ποιούς τόμους θες να αγοράσεις. Εγώ πήρα τον τρίτο και τον τέταρτο μόνο- σύντομα θα πάρω και τους άλλους δύο για να τα έχω ολοκληρωμένα- γιατί αυτοί με ενδιέφεραν. Αναφέρονταν στα στάδια από 10 - 18 ετών. Δυσκολεύτηκα σε κάποια σημεία βεέβαια γιατί ανέφερε πράγματα που είχε πει στους άλλους τόμους, οπότε καλό είναι αν μπορείς να τους πάρεις όλους και να τους διαβάσεις. Είναι πολύ ευχάριστα βιβλία. Εγώ παλιά είχα διαβάσει και τους άλλους δύο και είναι πολύ ωραία όσα λέει για τα βρέφη και τα παιδιά.
 Θα δεις θα τα διαβάσεις πολύ γρήγορα και θα πετάξεις το άχρηστο από το μυαλό σου κρατώντας όσα σου χρειάζονται για τις εξετάσεις....

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών