Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Αγορές για νεογέννητα  (Αναγνώστηκε 1116 φορές)

Συνδεδεμένος Goufos14

• Διακεκριμένος Δημιουργός
Αγορές για νεογέννητα
« στις: 04 Νοε 2016, 09:32 »
Κορίτσια καλημέρα! επειδή η ¶μαζον έχει δίκιο είπα να ανοίξω ένα σχετικό θέμα εδώ για τις αγορές για τα νεογέννητα!

Όσο για τα καρότσια η δικιά μου προσωπική συμβουλή είναι να είναι ένα καρότσι απλό (χωρίς πολλά εξαρτήματα), ελαφρύ, εύκολο στο άνοιξε κλείσε και φυσικά να χωράει στο αμάξι σας! επίσης δεν χρειάζεται να ξοδέψετε μια περιούσια σε πανάκριβα καρότσια τα οποία συνήθως μετά τους πρώτους 4 μήνες δεν βολεύουν καθόλου!

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
Απ: Αγορές για νεογέννητα
« Απάντηση #1 στις: 04 Νοε 2016, 11:47 »
Εμείς εχουμε το καροτσι 2 σε ενα δηλ το αυγό για το αυτοκίνητο το πορτ μπεμπε που το χρησιμοποιούμε συνέχεια ρωρα που ειναι ακομα μικρούλης και πρέπει  να ξαπλωνει και το κλασικο κάθισμα το  έχουμε για μετα τους 6 μηνες που θα κάθεται κιολας. Το πορτ μπεμπε το εχουμε κατά βολευτεί γτ μπορουμε κ κανουμε βολτες κ ο μπέμπης κοιμάται άνετα! Το συνιστώ για γονεις που τους αρέσει να βολταρουν... :arpa:

Συνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #2 στις: 04 Νοε 2016, 12:02 »
γενικά κι εγώ συνιστώ ή καρότσι με πορτ μπεμπε ή αν δεν θέλετε πολυκαρότσι, τότε ένα καρότσι που ξαπλώνει η πλάτη εντελώς και γίνεται ευθεία και έτσι είναι κατάλληλο για μωράκια από 0+ (που πρέπει να είναι ξαπλωμένα ή αλλιώς στο ειδικό καθισματάκι για μπεμπε - το αυτό! )

Αποσυνδεδεμένος valerie25

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
« Απάντηση #3 στις: 04 Νοε 2016, 17:47 »
Εδω που ζω μόνο καρότσι τρακτέρ μπορω να βρω αχαχαχαχ! Σήμερα πήγα να ψωνίσω σεντονάκια κτλ και προβληματίστηκα αν πρέπει να του πάρω υπνόσακο ή πάπλωμα...Έχουμε και πολύ κρύο εμείς εδώ το χειμώνα... Σήμερα ήδη έχουμε 4 βαθμούς...

Συνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #4 στις: 07 Νοε 2016, 09:29 »
λοιπόν θα σου έλεγα για τα πρώτα χρόνια της ζωής του (και ιδίως για τον πρώτο χρόνο) να του πάρεις υπνόσακο...είναι πιο ασφαλής (μην κουκουλωθεί κατά λάθος) και πιο σίγουρο να μην ξεσκεπαστεί! εγώ την πρώτη χρονιά της είχα υπνόσακο και πέρσι της φόραγα τους υπνόσακους που είναι σαν φορμάκια....

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #5 στις: 07 Νοε 2016, 12:46 »
Και εγώ για υπνοσακο θα σου έλεγα. Είναι καλύτερος από την άποψη ότι δεν ξεσκεπαζετε και σίγουρα δεν μπορεί να κουκουλωθει τελείως.

• **
« Απάντηση #6 στις: 09 Ιαν 2017, 22:11 »
Κορίτσια τι θερμόμετρο να πάρω για το μωρό?

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

« Απάντηση #7 στις: 10 Ιαν 2017, 08:11 »
Κορίτσια τι θερμόμετρο να πάρω για το μωρό?
Καλημερα! Εγω εχω ψηφιακό με ευκαμτη μύτη μπροστά  :goodmorning

• **
« Απάντηση #8 στις: 10 Ιαν 2017, 11:25 »
Πηραμε ενα τετοιο και το δοκιμασα σε εμας σε μασχαλη και ολο θερμοκρασιες κατω απο 36 μου βγαζει...Κατι δεν κανω σωστα...Σκεφτομαι να παρω αυτο που μπαινει στο αυτι..

Καλημερα! Εγω εχω ψηφιακό με ευκαμτη μύτη μπροστά  :goodmorning

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

« Απάντηση #9 στις: 10 Ιαν 2017, 16:42 »
Οταν το ανοιγεις περιμενεις να γραψει Lo κ το βαζεις στην αμασχαλη τότε

Συνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #10 στις: 11 Ιαν 2017, 09:42 »
καλημέρα! εγώ έχω και ηλεκτρονικό αλλά και το άλλο με τις υπέρυθρες το οποίο βοηθάει όταν θέλεις να δεις αν το μωράκι σου έχει πυρετό ή πόσο έχει ανέβει ή κατέβει χωρίς να το αναστατώσεις μιας και απλώς το βάζεις κοντά στο κούτελο και το σκανάρει...βέβαια για να είμαι απόλυτα σίγουρη για την θερμοκρασία της ΄βάζω ηλεκτρονικό (το καλύτερο από όλα είναι το υδραργυρικό, αλλά μας έσπασαν όλα...)

Παρόλα αυτά το άλλο με τις υπέρυυθρες βολεύει γιατί όσο μεγαλώνουν (όχι όλα τα παιδάκια αλλά τα περισσότερα) και ιδίως όταν είναι άρρωστα δεν θέλουν να τα πασπατεύεις πόσο μάλλον να τους βάλεις θερμόμετρο...ιδίως η δική μου η κόρη.....καλύτερα να την κρεμάσεις παρά αυτό... γιατί δεν ξέρω

• **
« Απάντηση #11 στις: 11 Ιαν 2017, 15:51 »
Θα πάω αύριο στο φαρμακείο για να πάρω αυτό με τις υπέρυθρες... Καλά ο δικός μας είναι ακόμα στην κοιλιά και άμα τον ακουμπάμε γίνεται χαμός..Σκέψου όταν θα γεννηθεί να προσπαθώ να του βάλω θερμόμετρο...Πόλεμος...χαχαχα

καλημέρα! εγώ έχω και ηλεκτρονικό αλλά και το άλλο με τις υπέρυθρες το οποίο βοηθάει όταν θέλεις να δεις αν το μωράκι σου έχει πυρετό ή πόσο έχει ανέβει ή κατέβει χωρίς να το αναστατώσεις μιας και απλώς το βάζεις κοντά στο κούτελο και το σκανάρει...βέβαια για να είμαι απόλυτα σίγουρη για την θερμοκρασία της ΄βάζω ηλεκτρονικό (το καλύτερο από όλα είναι το υδραργυρικό, αλλά μας έσπασαν όλα...)

Παρόλα αυτά το άλλο με τις υπέρυυθρες βολεύει γιατί όσο μεγαλώνουν (όχι όλα τα παιδάκια αλλά τα περισσότερα) και ιδίως όταν είναι άρρωστα δεν θέλουν να τα πασπατεύεις πόσο μάλλον να τους βάλεις θερμόμετρο...ιδίως η δική μου η κόρη.....καλύτερα να την κρεμάσεις παρά αυτό... γιατί δεν ξέρω

Συνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #12 στις: 11 Ιαν 2017, 15:55 »
πόλεμος όπως το λες.... και την λυπάμαι από την μια που είναι αρρωστούλα και από την άλλη με εκνευρίζει που δεν με αφήνει να της βάλω θερμόμετρο.... χαχα

Αποσυνδεδεμένος Φανή

• **
    • Mellow
« Απάντηση #13 στις: 11 Ιαν 2017, 20:34 »
πόλεμος όπως το λες.... και την λυπάμαι από την μια που είναι αρρωστούλα και από την άλλη με εκνευρίζει που δεν με αφήνει να της βάλω θερμόμετρο.... χαχα
Δύσκολος ο ρόλος της μάνας Goufaki μου, αλλά και τόσο γλυκός!
Αν η ζωή σου εξαρτάται από την αποδοχή των άλλων, τότε θα πεθάνεις από την απόρριψή τους.