Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τα νεα της εγκυμοσύνης!!  (Αναγνώστηκε 8005 φορές)

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Αφού το κατέχουμε... γιατί να μην το έχουμε !!!
Απ: Τα νεα της εγκυμοσύνης!!
« Απάντηση #180 στις: 11 Ιαν 2017, 14:31 »
Κορίτσια μου σας ευχαριστώ όλες, είστε πολύ αναλυτικές και υποστηρικτικές!!  :-* :-* :-*

Έχω νέα εξέλιξη. Μόλις πήρα τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις θρομβοφιλίας που έκανα μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος (την έκανα με αφορμή την προηγούμενη παλλίδρομη κύηση). Βλέπω ότι σε κάποιους παράγοντες είμαι ομόζυγη ή ετερόζυγη και προβληματίζομαι. Πιστεύετε ότι πρέπει να επισκεφτώ αιματολόγο ή να τις δείξω στην γυναικολόγο μου και να αρκεστώ στη δική της γνώμη; Και ο δεύτερος προβληματισμός: να πάω σε ιδιώτη αιματολόγο ή σε νοσοκομείο (που φαντάζομαι ότι θα αργήσω να βρω ραντεβού);;; :;:

toxoti σε ποια πολη μενεις ? Αν εισαι στην Αθηνα θα σου στειλω τα στοιχεια της δικης μου αιματολογο.
Πιστευω πως πρεπει να πας στον αιματολογο και οχι στο γυναικολογο, γιατι ειναι ειδικος σε αυτο το αντικειμενο. Και στον ιδιωτη, γιατι εισαι εγκυος αυτη την στιγμη! Και μπορει να χρειαστει να παρεις καποιο φαρμακο τωρα. Λεω ¨μπορει ¨, χωρις να θελω να σε αγχωσω, ετσι ?

Αν δεν ησουν εγκυος τωρα, το πραγμα θα μπορουσε να περιμενει και θα μπορουσες να κλεισεις ραντεβου και στο κρατικο νοσοκομειο. Αν και η δικη μου γιατρος ειναι στο κρατικο, απλα κλεισαμε απογευματινο ραντεβου, γιατι ειχε πιασμενη σειρα 2,5 μηνες μπροστα...

Αυτη ειναι καθαρα η αποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος toxotis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #181 στις: 11 Ιαν 2017, 14:39 »
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι καλό είναι να πάω σε αιματολόγο ιδιωτικά, ώστε να επιταχύνω την επίσκεψη.

Ναι Αθήνα μένω πουπσικ, οπότε ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία για γιατρούς!  :sweat:

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ρωτήσω, αν δεν επιτρέπεται ας σβηστεί από τους admins, για τον κ. Χατζηαντωνίου και τον κ. Αναγνώστου (που είναι αιματολόγοι) έχετε ακούσει κάτι;
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #182 στις: 11 Ιαν 2017, 15:00 »
Εγώ δεν ξέρω κάποιον, αλλά επειδή μια φίλη έκανε ενέσεις αντιπηκτικές και στις δύο της εγκυμοσύνες μπορώ να την ρωτήσω και να σου πω....

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #183 στις: 11 Ιαν 2017, 15:04 »
Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, ότι καλό είναι να πάω σε αιματολόγο ιδιωτικά, ώστε να επιταχύνω την επίσκεψη.

Ναι Αθήνα μένω πουπσικ, οπότε ευπρόσδεκτη κάθε πληροφορία για γιατρούς!  :sweat:

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να ρωτήσω, αν δεν επιτρέπεται ας σβηστεί από τους admins, για τον κ. Χατζηαντωνίου και τον κ. Αναγνώστου (που είναι αιματολόγοι) έχετε ακούσει κάτι;

Αυτους τους συγκεκριμενους αιματολογους δεν τους εχω ακουστά, μηπως ομως τους ξερει καποια αλλη κοπελα απο το φορουμ.

Ο.κ. σε λιγο τελειωνω με την κουζινα και θα σου στειλω τα στοιχεια της αιματολογου που με παρακολουθουσε.

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #184 στις: 11 Ιαν 2017, 16:07 »
toxoti, κοιταξε τα πμ σου. Σου εχω στειλει.

Αποσυνδεδεμένος Αννουλίτσα85

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
« Απάντηση #185 στις: 11 Ιαν 2017, 17:35 »
Τοξοτι μου οπωσδηποτε να πας σε αιματολογο γιατι λογικα θα ξεκινησεις αντιπηκτικες.

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #186 στις: 12 Ιαν 2017, 08:41 »
toxoti μου, και αφου θα πας στον αιματολογο και σου προτεινει καποια θεραπια ( αν χρειαστει ! ), να ενημερωσεις και τον γυναικολογο σου, να ξερει και εκεινος που βρισκεσαι και τι χαπια παιρνεις (και ξαναλεω, αν χρειαστει να παρεις, αχρειαστα να'ναι !)

My point is, οτι ο γυναικολογος σε καθοδηγει και πρεπει να ξερει τα παντα για το ιστορικο σου...

Καλη επυτυχια σου ευχομαι !  :goodluck

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #187 στις: 12 Ιαν 2017, 09:57 »
καλημέρα συμφωνώ απόλυτα με την Πούπτσικ!

Αποσυνδεδεμένος toxotis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #188 στις: 12 Ιαν 2017, 10:03 »
Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Έκλεισα απόψε ραντεβού με αιματολόγο να πάρω μια πρώτη άποψη! Πουπσικ μου σε ευχαριστώ για το πμ, μάλλον θα κανονίσω και με τη γιατρό σου για μια δεύτερη γνώμη... και φυσικά θα μιλήσω με τη γυναικολόγο μου ίσως το Σαβ/κο αλλιώς από βδομάδα σίγουρα που θα πάω να με δει!

Αποσυνδεδεμένος πουπσικ

« Απάντηση #189 στις: 12 Ιαν 2017, 10:13 »
Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Έκλεισα απόψε ραντεβού με αιματολόγο να πάρω μια πρώτη άποψη! Πουπσικ μου σε ευχαριστώ για το πμ, μάλλον θα κανονίσω και με τη γιατρό σου για μια δεύτερη γνώμη... και φυσικά θα μιλήσω με τη γυναικολόγο μου ίσως το Σαβ/κο αλλιώς από βδομάδα σίγουρα που θα πάω να με δει!

Ωραια !!! Να παρεις δυο αποψεις - το καλυτερο !!!

:bearhug:  :baby  :flower

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #190 στις: 12 Ιαν 2017, 10:14 »
άντε μπράβο! σου εύχομαι όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος toxotis

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #191 στις: 13 Ιαν 2017, 10:28 »
Καλημέρα και πάλι!

Χθες πήγα στον αιματολόγο, καλός μου φάνηκε... Μου πήρε συνολικό ιστορικό, είδε και τις εξετάσεις θρομβοφιλίας, συζητήσαμε γύρω στα 50 λεπτά και τελικά μου είπε ότι κατά τη γνώμη του δε θα έπρεπε να πάρω κάποια θεραπεία.

Θα μιλήσω και με τη γυναικολόγο μου και ίσως πάρω και μια δεύτερη γνώμη την άλλη εβδομάδα...

Όλα αυτά βέβαια θα εξαρτηθούν και από τον αποψινό υπέρηχο!

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #192 στις: 13 Ιαν 2017, 10:57 »
όλα καλά θα πάνε μην ανησυχείς!

Αποσυνδεδεμένος valerie25

• Σημαντικός Δημιουργός
« Απάντηση #193 στις: 13 Ιαν 2017, 17:11 »
Αχ κοριτσια κάθε βράδυ συσπάσεις και δεν μπορώ να κοιμηθώ...Εντελώς ακανόνιστες όμως...Το πρωί περνάνε όλα..Αυτές οι τελευταίες μέρες- εβδομάδες δεν περνάνε με τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
« Απάντηση #194 στις: 13 Ιαν 2017, 17:44 »
Αχ κοριτσια κάθε βράδυ συσπάσεις και δεν μπορώ να κοιμηθώ...Εντελώς ακανόνιστες όμως...Το πρωί περνάνε όλα..Αυτές οι τελευταίες μέρες- εβδομάδες δεν περνάνε με τίποτα...
Και το πρωι θα εχεις καποιες αλλα επειδη εισαι πιο ενεργητικη τις χανεις.. το βραδυ που ξεκουραζεσαι συγκεντρωνεσαι στον εαυτό σου και τις καταλαβαίνεις ολες! Ετσι ημουν κ εγω. Το ζουζουνι ειναι ζωηρό!