Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΓΕΝΝΑ !!!  (Αναγνώστηκε 738 φορές)

Συνδεδεμένος Goufos14

• Διακεκριμένος Δημιουργός
Απ: ΓΕΝΝΑ !!!
« Απάντηση #30 στις: 09 Ιαν 2017, 10:44 »
Κοριτσια μου!!!! γέννησα το μπέμπαρό μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!Στις 38 και 5 μέρες!! Το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δώρο που θα μπορουσαμε να έχουμε!!Τώρα ειμαστε σε φάση γνωριμίας, αποκλειστικού θηλασμού :sendkiss :sendkiss και ...αχαλίνωτης αυπνίας!! αλλά χαλάλΙ!!!Εύχομαι σε όλες τις εγκυούλες έναν εύκολο τοκετο!!Το αποτέλεσμα σε αποζημιώνει!!!!!! :baby :baby :baby :baby :baby :baby :baby

Να σου ζήσει κοπέλα μου!!!!!!!!!!!!!!!! Καλή χρονιά να έχετε!!!!!!!!!!!!

Μην ανησυχείς θα περάσουν οι αυπνίες....

Αποσυνδεδεμένος valerie25

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
« Απάντηση #31 στις: 09 Ιαν 2017, 23:39 »
Πάντως αν θέλετε πείτε με αναίσθητη αλλά εγώ δε φοβάμαι καθόλου τον πόνο!Ίσα ίσα ανυπομονώ να έρθει η στιγμή να δω το παιδάκι μου...Πάντως εδώ δεν σου κάνουν με τίποτα καισαρική, μόνο αν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος...Ούτε πρόκληση κάνουν πριν τις 41 εβδομάδες. Ρώτησα τη μαία μου για επισκληρίδιο και μου είπε οτι ειναι αρνητική και θα ακολουθήσουμε φυσικές μεθοδους για ελάττωση του πονου πχ μου προτείνει να γεννήσω στο νερό...Εσάς πως σας φαίνεται η ιδέα του νερού?

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
« Απάντηση #32 στις: 10 Ιαν 2017, 08:20 »
Πάντως αν θέλετε πείτε με αναίσθητη αλλά εγώ δε φοβάμαι καθόλου τον πόνο!Ίσα ίσα ανυπομονώ να έρθει η στιγμή να δω το παιδάκι μου...Πάντως εδώ δεν σου κάνουν με τίποτα καισαρική, μόνο αν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος...Ούτε πρόκληση κάνουν πριν τις 41 εβδομάδες. Ρώτησα τη μαία μου για επισκληρίδιο και μου είπε οτι ειναι αρνητική και θα ακολουθήσουμε φυσικές μεθοδους για ελάττωση του πονου πχ μου προτείνει να γεννήσω στο νερό...Εσάς πως σας φαίνεται η ιδέα του νερού?
Το νερο οντως χαλαρωνει το κορμι κ τους συνδέσμους. Τωρα αν δε χωραει να βγει το παιδι κ χρειαστεί περινεοτομη πως θα γίνει; κ ο καρδιοτοκογραφος πως θα μπει για να παρακολουθουν τους παλμους του παιδιου μηπως κ πεσουν κ πρέπει να επέμβουν πιο γρήγορα; Αυτα δε στα λεω για να σε σποτρεψω.. αλλά για να εισαι σιγουρη οτι υπαρχει ασφάλεια κ για εσενα κ για το παιδακι σου κατα τη διαδικασια της γέννας. Με το καλό να ερθει το ζουζουνάκι σου!

Αποσυνδεδεμένος valerie25

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
« Απάντηση #33 στις: 10 Ιαν 2017, 11:20 »
Με εβαλες σε σκεψεις τωρα.. Είδες ειναι το πρωτο μου και δεν ξερω τιποτα..Θα τα ρωτησω ολα με μια βδομαδα που εχω ραντεβου.. Αν δεν μας προλαβει ο μπεμπης μεχρι τοτε γιατι πολυ χαμηλα ειναι τελευταια...

Το νερο οντως χαλαρωνει το κορμι κ τους συνδέσμους. Τωρα αν δε χωραει να βγει το παιδι κ χρειαστεί περινεοτομη πως θα γίνει; κ ο καρδιοτοκογραφος πως θα μπει για να παρακολουθουν τους παλμους του παιδιου μηπως κ πεσουν κ πρέπει να επέμβουν πιο γρήγορα; Αυτα δε στα λεω για να σε σποτρεψω.. αλλά για να εισαι σιγουρη οτι υπαρχει ασφάλεια κ για εσενα κ για το παιδακι σου κατα τη διαδικασια της γέννας. Με το καλό να ερθει το ζουζουνάκι σου!

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
« Απάντηση #34 στις: 10 Ιαν 2017, 21:45 »

Καλησπέρα. Ρώτησε περισσότερες λεπτομέρειες και θα ήθελα να μου πεις που είναι το εδώ...  Είναι πολλή καλή μέθοδος ανακούφισης και υπάρχουν κι άλλες. Δεν αποτελεί εξαιρετική μέθοδο μόνο για ανακούφιση από τον πόνο αλλά και για την πολύ όμορφη, ομαλή έλευση του ίδιου του μωρού. Από το νερό , εισέρχεται πάλι στο νερό έξω από τη μητέρα και μετά ομαλά στη μητέρα ξανά εκτός νερού. Ολα αυτά όμως προυποθέτουν πως εκείνη την ώρα ο τοκετός θα έχει μια πολυ ομαλή έκβαση και θα έχουν ελέγξει σίγουρα και εσένα και το μωρό.
Εαν ο τοκετός πάει καλά κι έχει γίνει προετοιμασία με ειδικά έλαια στο περίνεο της μητέρας από νωρίτερα από την ίδια την μητέρα (υπαρχουν ασκήσεις και υλικο στο διαδίκτυο) τότε είναι επίσης σύνηθες εκείνη την ώρα να μην χρειαστεί καν περινεοτομή.
Ρώτησε όμως αναλυτικά τα βήματα και πως προχωράνε ο γιατρός και η μαία σε όλη αυτή τη λογική κι αν θελεις πες μας κιολας για όσα μάθεις.
Μπορουμε να μιλησουμε για αυτά και μαζί εδώ με γυναίκες που ήδη είναι μητέρες  για να κρίνεις και το αν και κατά πόσο πραγματικά ισχύουν τα όσα σου λένε.

Οπως κι αν έχει καλή λευτεριά κορίτσι μου. Ολα εύκολα να έρθουν για σένα και το μωρό σου!
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Συνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #35 στις: 11 Ιαν 2017, 10:08 »
Valerie μου γενικά όταν ο τοκετός έρχεται φυσικά (δηλαδή χωρίς πρόκληση με φάρμακα) τότε ο ίδιος ο οργανισμός παράγει συγκεκριμένες ορμόνες για την απάλυνση του πόνου...

επίσης ο τοκετός στο νερό είναι μία εξαιρετική μέθοδος και για το μωρό και για την μητέρα για τους λόγους που αναλύει παραπάνω η ¶μαζον... εγώ πχ πολύ θα ήθελα να το δοκιμάσω... απλά στην Ελλάδα (δυστυχώς) η συγκεκριμένη μέθοδος δεν είναι αρκετά διαδεδομένη και είναι λίγοι οι γιατροί και οι μαίες που το αναλαμβάνουν και έχουν εμπειρία, όπως και τα μαιευτήρια που πραγματοποιείται.... πχ αν ήξερα ότι ο γιατρός μου μπορεί να το κάνει και έχει σχετική εμπειρία... θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!!!!!!!!!!!!!!

σου εύχομαι να έχεις έναν πολύ καλό, γρήγορο, εύκολο και ανώδυνο τοκετό.... η ηρεμία της μητέρας και η πίστη στο μωράκι και την φύση (που γνωρίζουν πώς να πράξουν ακριβώς) βοηθάνε πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!