Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Προγεστερονη στην εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 1745 φορές)

Αποσυνδεδεμένος bouat

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
Προγεστερονη στην εγκυμοσύνη
« στις: 11 Ιαν 2017, 13:43 »
Χαίρετε!!ειμαι νεα στο forum.Μετα από απόξεση που εκανα θελω φυσικα να αλλαξω γυναικολογο.Θα ηθελα να μου παραθεσετε γνώμες για τη λήψη προγεστερονης και βιταμινών/φαρμακων κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, πχ μαγνησιο και ασπιρινη. Εμενα εξ αρχης μου έδωσε ασπιρινη ,προγεστερονη, μαγνησιο και φυλλικο οξυ..Τα αποτελεσματα βεβαια ηταν μια παλινδροη κυηση.Παρατηρώ οτι υπάρχουν γιατροι οι οποίοι δεν χορηγουν προγεστερονη καθολου ή το πολυ πολυ οταν εχει μια κοπέλα λιγο αίμα.Μια φιλη μου δεν το ηξερε καν τι ηταν ενω αλλες το πηραν για πολυ λιγο στην αρχη λογω κπ αιμοραγίας. Εμένα με "μπούχτισε"στην προγεστερονη ενω τα επιπεδα ηταν οκ και το αποτελεσμα ηταν παλινδρομη.Οι μαναδες μας δεν επαιρναν τετοια πραγματα.Μονο σιδηρο και ασβεστιο.Το δινουν οι γιατροι για να βγαζουν επιπλεον χρηματα απο φαρμακοβιομηχανια ή όντως το χρειάζεται ο οργανισμός?

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

• Διακεκριμένος Δημιουργός
Απ: Προγεστερονη στην εγκυμοσύνη
« Απάντηση #1 στις: 11 Ιαν 2017, 14:27 »
καλώς ήρθες στο φόρουμ. αρχικά να σε ρωτήσω την ασπιρίνη γιατί στην έδωσε? είχες κάποιο θέμα με την πήξη του αίματος? προγεστερόνη είναι ορμόνη που παράγεται από τον πλακούντα και βοηθάει στην εγκυμοσύνη, συνήθως την δίνουν σε περιπτώσεις εξωσωματικής, ιστορικού παλίνδρομης ή εάν συντρέχει κάποιος άλλος λόγος για να βοηθήσουν την κύηση (εγώ πχ πήρα το πρώτο τρίμηνο λόγω προηγούμενης παλίνδρομης κύησης) δεν ξέρω αν το δίνουν άλλοι γιατροί και σε κύηση έτσι απλά... στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πχ δεν είχα πάρει.
φολικό οξύ δίνουν από την αρχή (και πολλές φορές σου λένε ότι καλό είναι να το παίρνεις από πριν μείνεις έγκυος ενώ προσπαθείς ναμέινεις) γιατί βοηθάει πολύ ανάμεσα στα άλλα και στην ανάπτυξη του εμβρύου.

Μαγνήσιο εγώ και στις δύο μου εγκυμοσύνες πήρα από τον 4-5 και μετά γιατί είχα τραβήγματα, πονάκια και βάρος στην μήτρα και μου το έδωσε για αυτά.
δεν γνωρίζω γιατί στα έδωσε όλα αυτά από την αρχή. τον ρώτησες? καλό είναι να ρωτάμε εξηγήσεις ξανά και ξανά για ότι μας δίνουν και φυσικά να το ψάχνουμε και λίγο αν κάτι δεν κολλάει....

Αποσυνδεδεμένος bouat

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #2 στις: 11 Ιαν 2017, 14:38 »
Τη ασπιρινη για να ΜΗΝ κανω θρομβοφιλια και την προγεστερονη για να ΜΗΝ παθω αποκολληση.Τον ιδιο γιατρο ειχε και μια άλλη φιλη τα ιδια επαιρνε.Πιστευω οτι ειναι τακτικη του για να ειναι ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΣ.Νομιζα οτι ολες οι εγκυες παιρνουν.Αλλα εκ των υστερων που εκανα μεγαλη ερευνα με φιλες (δεν το ειχα πει σε πολλους πριν) αντιλήφθηκα οτι δεν ειναι ετσι .Τα πηρα και παρολ' αυτά είδες τη έπαθα.Το στομαχι μου ειχε γινει χαλια.Μετα εκανα εξετασεις για 13 μεταλλαξεις θρομβοφιλιας και βιοχημικο ελεγχο και μου ειπε ο νεος γιατρος στο μελλον ενεσεις.Μηπως ολα αυτα δεν επρεπε να τα παρω??Το Γιατι αυτο μου εχει φαει την ψυχη το τελευταιο τριμηνο.Νομιζω οτι δεν θα το ξεπερασω ποτέ.
Αγαπητή φίλη σε ευχαριστώ για την απάντηση.Εάν έχεις κπ γιατρό να προτείνεις στείλε μου.

Αποσυνδεδεμένος ritam

• Πολύγραφος Δημιουργός
« Απάντηση #3 στις: 11 Ιαν 2017, 15:05 »
Κ εγω έπαιρνα ολα αυτα που ππηρες κ ειχα παλινδρομη.  Δεν εχουν καμια σχεση με την εκβαση.  Το έμβρυο θα παλινδρομουσε οπως κ να ειχε..  Η προγεστερονη μονο καλο κανει.  Μη βάζεις τετοιες σκεψεις στο μυαλό σου.

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #4 στις: 11 Ιαν 2017, 15:11 »
Συγγνώμη βρε κοπέλα μου που θα ρωτήσω, αλλά είχες διαγνωστεί με θρομβοφιλία???? όσο για την αποκόλληση μην τυχόν και κάνεις...επίσης δεν το έχω ξανακούσει....

δεν είμαι γιατρός για να ξέρω τι σου συνέβει και είχες αυτήν την άσχημη εμπειρία, αλλά δεν πιστεύω ότι έφταιγε η προγεστερόνη ή η ασπιρίνη... επίσης, το γιατί ξέρω ότι σε τρώει αλλά δυστυχώς δεν θα σε βοηθήσει πουθενά να σε τριβελλίζει.... ξέρω ότι πονάει, αλλά θα το ξεπεράσεις ή έστω θα το ξεχάσεις στο μέλλον... τι γιατρό ψάχνεις γυναικολόγο? που μένεις?

Αποσυνδεδεμένος Dafnoula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
« Απάντηση #5 στις: 11 Ιαν 2017, 15:17 »
Θα  συμφωνήσω σε ολα με ρο γκουφακι μας!

Αποσυνδεδεμένος bouat

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #6 στις: 11 Ιαν 2017, 15:32 »
Εγραψα αλλα δεν εγινε οριστική αποστολή μαλλον.Παλι λοιπον..
Δεν ειχα κανει προγγενητικο ελεγχο.Γενικα κανενα θεμα ποτε με το αιμα μου.
Τωρα που εκανα για τις 13 μεταλλαξεις βρεθηκε οτι εχω.
Οκ θα κανω ενεσεις.Αλλα μπορει και να οφείλετο και σε χρωμοσωματική ανωμαλια.
Μαλλον ετσι ειναι οπως το λετε.Δε φταινε τα χαπια απλα σε τετοιες περιπτωσεις καπου θες να ρίξεις τις ευθύνες.
Αλλα πρεπει να προχωρήσω.Το ξέρω.
Είμαι Αθηνα , κεντρονοτια..Δεκτες οι γνώμες για ιατρούς γυναικολογόγους ειδικά αν ειναι και υπερ ΦΤ.Επιτρέπεται να γραφουμε ονόματα ιατρών ελεύθερα?
Ευχαριστώ..

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #7 στις: 11 Ιαν 2017, 15:42 »
θα σου στείλω π.μ.

όσο για τον προγεννετικό...συγγνώμη αλλά τι εβδομάδα ήσουν όταν το έχασες? γιατί σε κάποιο άλλο θέμα έγραψες μετά την αυχενική...δεν σου είχε δώσει να κάνεις προγενετικό έλεγχο?

Αποσυνδεδεμένος bouat

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #8 στις: 11 Ιαν 2017, 15:50 »
Σον τριτο ημουν(2,5 βασικα γιατι το εμβρυο δεν ειχε καρδουλα 15 μερες)
Ειχα κανει ολες τις εξετασεις αλλα μετα εκανα φαντασου βιοχημικες, για κυστικη υνωση και για 13 μεταλλαξεις θρομβοφιλιας τις οποίες δεν μου ειχε πει να κανω εξ αρχης  και νομιζω αυτες τις κανουν προ εγκυμοσυνης οι γυναικες
Εγω ειχα κανει ολο το πακετο το κλασικο αλλα οχι και για μεταλλαξεις .Αυτο φαντασου κανει περιπου 300¤ οποτε δυσκολα το δινουν να το κανουν.
Βεβαια αν το ειχα κανει ισως τα πραγματα να ηταν διαφορετικα.

Αποσυνδεδεμένος Goufos14

« Απάντηση #9 στις: 11 Ιαν 2017, 15:52 »
μην σκέφτεσαι έτσι.... συνήθως στο πρώτο τρίμηνο η ίδια η φύση προστατεύει το έμβρυο...

Αποσυνδεδεμένος bouat

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
« Απάντηση #10 στις: 11 Ιαν 2017, 16:02 »
ευχαριστώ!