Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Διαβήτης σε παιδί και συμπτώματα.(όλα να τα παίρνουμε σοβαρά...)  (Αναγνώστηκε 4414 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Κοριτσια συμβαινουν πολλά και ασχημα εδω αλλά τελευταια έγινε κατι που με εριξε πολυ.Πριν μερες,μετα την βαφτιση συγγενικό μας πρόσωπο μας ελεγε ότι το παιδι της ,ένα υγιεστατο αγορι 1,5 χρονων,ι πινει πολυ νερο και ξυπναει πολλες φορες μεσα στη νυχτα για να πινει νερο και ξανακοιμαται.

Προχθες έμαθα ότι το παιδι ειχε διαβητη εδω και καιρο, δεν έδωσε την πρεπουσα σημασία ο παιδιατρος στα συμπτωματα, και το προλαβαν στο παρα πεντε πριν πεσει σε κωμα.Το πηγαν στο νοσοκομειο οταν αρχισε να εχει δυσπνοια και εκεί τους ειπαν ότι εχει ζαχαρο 400!!! :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:
Εμεινε μεσα 1 εβδομαδα και τωρα τα παρακολουθουν με τσιμπηματα καθε 2 ώρες όλο το 24ωρο και μαλλον θα μεινει διαβητικο σε όλη του τη ζωή ενω ειναι και ευχαριστημενοι που το προλαβαν πριν πεσει σε κωμα και πεθανει!
Πολυ σπανια περιπτωση για παιδι 1,5 χρνων αλλά συμπερασμα;
Να μην παιρνουμε τιποτα επιπολαιο κι όταν κατι μας φαινεται ασυνηθιστο ή παραξενο για το παιδι μας να παιρνουμε γνωμες και να το ψαχνουμε κι ας μην ειναι τιποτα.
Είναι κι αυτή εγκυος στην αρχή,η εγκυμοσύνητης δεν παει καλά και πρεπει να ειναι στο κρεβατι και ειναι πολυ χαλια.
Εχω κι εγω αλλα εδω πολλά αλλά θα σας τα γραψω αλλου σε αλλο θεμα.

Προσοχή λοιπον γιατι όλα αυτα τα σπανια όλο και σε καποιον θα τυχουν.Τα ματια 400 για να προλαβαινουμε ότι μπορουμε !!! :pray: :pray: :pray: :( :( :(
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Αυγ 2009, 00:25 Aπό Vaso, Αιτία: Επεξηγηματικός τίτλος »

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: Ολα να τα παιρνουμε σοβαρα!
« Απάντηση #1 στις: 10 Οκτ 2006, 16:42 »
Ευχομαι να πανε ολα καλα για το μικρουλι. Δεν ξερω αν μπορει ο διαβητης να ειναι κατι παροδικο. Ο ξαδελφος μου εχει απο τα 13 του χρονια. Τωρα ειναι 28 και ακομη τσιμπιεται νομιζω καθημερινα και παιρνει και ινσουλινη. Το εχει πλεον σαν συνηθεια. Η ζωή του κυλαει ομαλα αλλα προσεχει αυτα που του εχει πει ο γιατρος.Τον ειχε αναλαβει ενας πολυ καλος γιατρος απο το Παιδων. αν θελεις λεπτομερειες για τον γιατρο πες μου και θα επικοινωνησω με τον ξαδελφο μου και θα σε ενημερωσω.

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
« Απάντηση #2 στις: 10 Οκτ 2006, 17:09 »
 Κρίμα για το παιδάκι! Ο διαβήτης είναι όντως ύπουλη ασθένεια. Ευτυχώς, με σωστή αντιμετώπιση το παιδάκι θα μπορέσει να ζήσει μια φυσιολογική ζωή. Αλλά με πολλές στερήσεις και πολλή ταλαιπωρία! Ο Θεός να τους δίνει κουράγιο!
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 10 Οκτ 2006, 17:13 »
Βρε κοριτσια εχω μια απορια που δεν μου την εχουν λυσει ποτε. Ο διαβητης μπορει να δημιουργηθει ΚΑΙ απο την διατροφη? Ο ξαδελφος μου οταν ηταν μικρος δεν ετρωγε σχεδον τιποτα. Για να μην μεινει νηστικο το μικρο η μαμα του του εφτιαχνε ταψια με σιροπιαστα γλυκα. Αυτα φυσικα τα ετρωγε. Ζουσε μονο με γλυκα. Υπαρχει περιπτωση να το επαθε απο αυτο η απλα ηταν στα γονιδια του?

Αποσυνδεδεμένος Andagr

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 10 Οκτ 2006, 18:16 »
diaviti eixe i giagia mou, o pateras mou kai xero oti einai klironomiko.  Episis rolo nai, pezei i diatrofi.  O pateras mou nai men gnorize to istoriko tis oikogeneias tou alla den prosehe pote.  Epine litra tis coca coles kathimerina kai pleon exei mathei kai zei me auto.  Insoulini den kanei omos exei kataferei me diatrofi kai askisi na exei isoroppisei ta epipeda zaxarou ston organismo tou.

O diavitis einai monimi katastasi kai den perna.

Episis kapoia gnosti edo stin Ameriki, kapote tis eipan oti o gios tis eixe atixima kai ekeini apo tin tromara, to stress kai tin ipervoliki tis agapi pros to pedi kai ton fovo min ton xasei epathe zaxaro.  Den xero kata poso isxuei pantos auto leei aristera kai dexia.
ΝΙΚΟΣ 12 χρ.
ΡΟΥΛΑ 10 χρ.
ΟΛΥΜΠΙΑ 1 χρ.
και

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 11 Οκτ 2006, 03:03 »

Episis kapoia gnosti edo stin Ameriki, kapote tis eipan oti o gios tis eixe atixima kai ekeini apo tin tromara, to stress kai tin ipervoliki tis agapi pros to pedi kai ton fovo min ton xasei epathe zaxaro. Den xero kata poso isxuei pantos auto leei aristera kai dexia.

Αυτό όντως υσχίει Άντα. Το είχε πάθει και η μητέρα μου πρίν απο πολλά, θυμάμαι ότι ήμου γύρω στα 7 - 10 χρονών τότε. Δεν θυμάμαι για πιο ακριβώς λόγο είχε στενοχωριθεί τόσο πολύ, αλλά όποτε την ρωτάω μου λέει πως είχε για περίπου ενα χρόνο ζάχαρο, λόγο μεγάλης στενοχώριας και με την κατάλληλη διατροφή το καταπολέμισε.

Σήμερα έχει μόνο ο πατέρας μου διαβήτη, αλλά αυτό οφήλεται στην κακή διατροφή που έκανε όλα τα προϊγούμενα χρόνια του.

Hara

• Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: 11 Οκτ 2006, 11:50 »
Όντως πρέπει να προσέχουμε τα παιδιά πολύ!
Η μητέρα μου πάντα λέει "καλύτερα να πάς το παιδί στο γιατρό με την πρώτη υπόνοια ότι κάτι έχει, και να σου πεί δεν έχει τίποτα...παρά να το πάς μετά απο καιρό και να σου πούν πού ήσασταν κυρία μου...!".

Αποσυνδεδεμένος sofoula

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Η απόλυτη ευτυχία για μένα είναι η οικογένεια μου!
« Απάντηση #7 στις: 24 Οκτ 2006, 13:28 »
Aγχώθηκα τώρα :(
Και η δικιά μου πίνει πολύ νερό και το βράδι ξυπνάει και ζητάει νερό μία φορά σίγουρα μπορεί και δύο, σπάνια καμία.
Τώρα τελευταία για να κοιμηθεί ζητάει επίμονα να πιεί νερό.
Τι άλλα συμπτώματα είχε το αγοράκι Βάσω ξέρεις να μου πείς;;;

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
« Απάντηση #8 στις: 24 Οκτ 2006, 15:14 »
 Ο διαβήτης είναι κατά βάση κληρονομική ασθένεια. Η διατροφή παίζει ρόλο από τη στιγμή που έχει κάποιος διαβήτη, αλλά όχι πριν. Παράγοντες που επηρεάζουν την εμφάνιση διαβήτη είναι η κληρονομικότητα και η παχυσαρκία.

Ενδιαφέροντα sites:

http://www.diabetes-in-greece.gr/view.asp?id=1
http://www.diabetes-in-greece.gr/view.asp?ID=70
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #9 στις: 24 Οκτ 2006, 15:50 »
Aυτο το παιδακι ειχε μεγαλο διαστημα που ξυπνουσε πολλες φορες μεσα στη νυχτα και επινε νερο και ξανακοιμοταν εκτος του ότι όλη μερα επινε επισης παρα πολυ νερο.
Ακομα ξερω ότι ειχε πονοκεφαλο και συχνοουρια αλλά τον πονοκεφαλο δεν μπορουσε να τον περιγραψει γιατι δε μιλαει ακομα.Μην αγχωνεσαι με το παραμικρο απλά παρακολουθησε αν γκρινιαζει,αν πινει πολυ νερο μερα νυχτα, κι αν εχει και συχνοουρια.Αυτα ειναι τα συμπτωματα κι απο εκεί και περα ο γιατρος κρινει για να γινει μια γενική αιματος.
Εκτος αυτου ειναι παρα πολυ σπανιο αλλά τα τονιζουμε ότι βλεπουμε για να ξερουμε και να προσεχουμε και οι υπολοιπες.
Να θυμομαστε ότι όλα αυτα τα απιθανα που συμβαινουν ,θα γινουν σε καποια σαν εμας και όσο απιθανα κι αν ειναι καποτε τυχαινουν και σε καποιον.
Γι αυτο προσοχή κι όχι άγχος χωρις λογο.Μονο κακο κανουμε με το αγχος και δεν αλλαζει τιποτα. ;) :) :)

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 25 Οκτ 2006, 11:03 »
...........ένα υγιεστατο αγορι 1,5 χρονων,..................

...............το παιδι ειχε διαβητη εδω και καιρο, δεν έδωσε την πρεπουσα σημασία ο παιδιατρος στα συμπτωματα.........

Τώρα θα φανώ κακιά, ομως τι σκατά παιδίατρο ήταν??? γι αυτό φωνάζουν όλοι οι σωστοι παιδίατροι "ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 12 ΜΗΝΩΝ!!!!!!!!!!!!!!" γιατί φωνάζουν? γιατί δεν έχουν κάτι καλύτερο να κάνουν?????

Δεν είναι υποχρέωση των γονιών να τρέχουν και να μαντεύουν ποιες εξετάσεις και πότε πρέπει να κάνουν στα παιδιά τους! είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ των παιδιάτρων!!! παίζουν με ζωές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! αν το παιδί πέθαινε τι θα έλεγε ο γιατρός "συγγνώμη"????????????

Κάτι τέτοια ακούω και βγαίνω από τα ρούχα μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Α

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
Ο γιατρός δεν αντιλήφθηκε ότι το παιδί έχει συμπτώματα διαβήτη ,ούτε καν υπέδειξε εξετάσεις αίματος προφανώς από αμέλεια.
Οι γονείς έσωσαν τη ζωή του παιδιού πηγαίνοντας εγκαίρως στο νοσοκομείο το παιδί πριν πέσει σε κώμα και χωρίς να γνωρίζουν τίποτα μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Μπορεί να είναι σπάνιο να εμφανιστεί διαβήτης στην ηλικία των 1,5 χρόνων τα συμπτώματα ήταν ξεκάθαρα.

Ευτυχώς τώρα το παιδάκι είναι περίπου 4 χρονών,παίρνει ινσουλίνη μόνιμα αλλά είναι πολύ συνεργάσιμο. Με το χαμόγελο στα χείλη τα κάνει όλα. Έχει γίνει καθημερινότητα το τσιμπιματάκι στο δάκτυλο και ότι χρειάζεται άλλο να πάρει.
Κατά τα άλλα ζει μια ζωή που μπορούμε να πούμε ότι είναι πάρα πολύ κοντά στο φυσιολογικό.

Αποσυνδεδεμένος Spourgiti

• Ωραία τα λες! 10
  • να ζεις, να αγαπάς και να μαθαίνεις
Μια απλή εξέταση αίματος δεν είναι δύσκολο πράγμα ρε γ...το! Είναι τόσο απλό και τα αποτελέσματα τα πέρνεις άμμεσα σχεδόν και βλέπεις πολλά πράγματα! Μα είναι τόσο δύσκολο?