Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Ψηφοφορία

Πιστεύετε ότι υπάρχει ζωή μετά θάνατο;

Ναι
Οχι
Ισως
Δεν με ενδιαφέρει

Αποστολέας Θέμα: ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ ΖΩΗ;  (Αναγνώστηκε 2003 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ ΖΩΗ;
« στις: 11 Νοε 2006, 17:13 »
Εγω έχω να σας διηγηθώ τρία περιστατικά...και μετά θα σας πω τί πιστεύω...

Οταν ήμουν στο νοσοκομείο λίγες μέρες μετά από το δυστύχημα και ενώ εγώ δεν γνώριζα ότι η μητέρα μου είχε χαθεί... ήμουν κατάκοιτη στο κρεβάτι με σπασμένο το μηριαίο οστό, το άλλο πόδι σε νάρθηκα, και το χέρι σπασμένο. Κοινώς δεν κουνιόμουν από το κρεβάτι, οριζόντια και ακίνητη. Ενα βράδυ λοιπόν που κοιμόμουν είδα στον ύπνο μου τη μητέρα μου (σημειώνω ότι δεν γνώριζα ακόμη ότι είχε πεθάνει). Ηρθε λοιπόν ντυμένη στα λευκά από τη μπαλκονόπορτα του δωματίου και με πλησίασε. Της είπα: "μαμά δεν ξέρω αν θα περπατήσω ξανά" και μου απάντησε:"αντε χαζούλα, θα περπατήσεις!" Και με σήκωσε εκείνη τη στιγμή από το κρεβάτι και περπάτησα... Σε λίγες μέρες έκανα την εγχείρηση και μετά από 45 ημέρες σηκώθηκα από το κρεβάτι.
  Οταν επέστρεψα σπίτι μου, γνωρίζοντας ήδη ότι η μαμά δεν υπάρχει, με χάλια ψυχολογία, με κατάθλιψη, με ένα σωρό "γιατί" να με κατακλύζουν, με έναν πατέρα που έχει παραιτηθεί και που θεωρεί ένοχο τον εαυτό του για ότι είχε συμβεί (αν και δεν έφταιγε), έπαθαν τα νεύρα μου...σκεφτόμουν συνέχεια το θάνατο, πόσο μα πόσο ήθελα και εγώ να φύγω...να ησυχάσω, να μην πονάω, να μην παίρνω χάπια, να μην μου κάνουν ενέσεις για την κατάκλυση...
  Το δεύτερο βράδυ της επιστροφής μου είδα την μαμά μου στον ύπνο μου. Ημουν στον Πολύγυρο ( ο τόπος καταγωγής της) σε μια καφετέρια στον κεντρκό δρόμο, ήταν σούρουπο και ξαφνικά είδα τη μαμά να ανεβαίνει τον δρόμο. Πήγα κοντά της και της έπιασα τα δύο χεράκια της. Της είπα με παράπονο:"καλά βρε μαμά, περνάς από εδώ με βλέπεις και δε μου μιλάς; Γιατί;" δεν μου απάντησε. Χαμογέλασε μόνο και άρχισε να ανυψώνεται προς τον βραδυνό ουρανό. Της λέω λοιπόν κρατώντας της τα χέρια ακόμη:"μαμά αχ μαμά πάρε με μαζί σου, πάρε με μαζί σου". Θύμωσε! Πήρε το άγριο της βλέμμα, μου έσπρωξε τα χέρια και μου είπε: "τρελή είσαι; Εχεις τόσα να κάνεις εσύ εδώ"...και εξαφανίστηκε.
   Το τρίτο και τελευταίό περιστατικό που θα σας διηγηθώ ήταν λίγο καιρό πριν παντρευτώ με τον Χρήστο (εμάς γίνανε πολύ γρήγορα τα πράγματα λόγω εγκυμοσύνης). Είδα λοιπόν στον ύπνο μου, ότι περπατούσα, εγώ, η αδελφή μου (ήδη παντρεμένη με 2 παιδιά) και η μαμά μου σε ένα λιβάδι καταπράσινο. Εκεί στη μέση του λιβαδιού ήταν ένα μικρό άσπρο εκκλησάκι. Είπε τότε η μαμά μου: "εδώ έρχονται οι ανύπαντρες κοπέλες και ανάβουν κερί στην Παναγία για να παντρευτούν τον καλό τους"...εμείς προχωρήσαμε και προσπεράσαμε το εκκλησάκι. Κάποια στιγμή σταμάτησα εγώ και στράφηκα προς τη μητέρα μου: "Βρε μαμά, γιατί δεν μπήκαμε και εμείς στην εκκλησία για να ανάψω εγώ ένα κερί;" Μου χαμογέλασε και μου είπε: "Εσύ αγάπη μου το έχεις ανάψει το κερί εδώ και καιρό τώρα"...
 Σε δύο μήνες παντρεύτηκα το Χρήστο...
  Μετά από όλα αυτά είμαι πεπεισμένη ότι κάτι υπάρχει. Οχι ίσως όπως το αναφέρει η θρησκεία μας, Παράδεισος, άγγελοι κλπ. αλλά ως ενέργεια που διαχέεται στον αέρα και αγκαλιάζει τα πρόσωπα που αγαπούσε, τα προστατεύει και τα ακολουθεί σε κάθε τους βήμα, προειδοποιώντας με ότι μπορεί για το τι θα συμβεί...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΣΤΗ ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΟ ΖΩΗ;
« Απάντηση #1 στις: 11 Νοε 2006, 19:52 »
Δεν ξερω τι να πω... Θυμαμαι ενα βραδυ του Αυγουστου που ηρθε στον υπνο μου ενα κοριτσακι ίδιο ακριβως με την Ειρηνη. Με ρωτησε γιατι την ξεχασα.... Πραγματικα εκεινον τον Αυγουστο δεν ειχα παει στο νεκροταφειο ουτε την ημερα των γενεθλιων αλλα ουτε την ημερα που ειχε χαθει...

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #2 στις: 12 Νοε 2006, 17:43 »
 :'( :'( :'( :'( :-\

Αχ βρε Ζωούλα!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 12 Νοε 2006, 18:44 »
Εγω κοριτσια πιστευω ότι υπαρχει.Θα θελα να συνεχισουμε να κουβαλαμε την αγαπη που νιωθουμε και να ειμαστε παλι καποια στιγμή με όλα τα αγαπημενα μας προσωπα.
Θυμαμαι 3όνειρα στη ζωή μου.
Το ένα ειναι ,όταν λιγο καιρο πριν κανω διακοπη της εγκυμοσύνης, ονειρευτηκα ότι κουνουσα στο κρεβατι μου διπλα μια κουνια ροζ αλλά μεσα δεν υπηρχε μωρο και απορουσα και εκλαιγα με αυτο. :'( :'( :'( Ενα μηνα μετα το εχασα και εμαθα ότι ήταν κοριτσακι. :'( :'( :'(

Το αλλο ήταν προπαραμονή Χριστουγεννων 1 μερα πριν βγουν τα αποτελεσματα και ειδα τον παππου μου που ειχε πεθανει και με αγαπουσε πολυ να ερχεται να με κοιτα πολυ στεναχωρμενος και να εχει σωμα μικρου παιδιου. :'( :'( :'(

Φυσικα καταλαβα το νοημα αλλά δεν ήθελα να το αποδεχτω μεχρι που εμαθα Παραμονή Χριστουγεννων τα αποτελεσματα.

Το τριτο ήταν όταν ήμουν στην Τηνο και επροκειτο να ανεβω γονατιστή όλη την ανηφορα επειδή ο μπαμπας μου εγινε  καλά απο καρκινο.Ειχα πολυ αγωνια για το πως θα τα καταφερνα και ξαφνικα μου φαινοταν πολυ δυσκολο.Ονειρευτηκα λοιπον λιγο πριν χτυπησουν οι καμπανες 6 το πρωί για την Κυριακάτικη Θεια Λειτουργια και ξυπνησω, ότι ήρθε μια μαυροφορουσα γυναικα( δεν ειδα προσωπο) και μου λεει:"Γιατι ανησυχεις τοσο πολυ; Δεν ειναι τιποτα αυτο που θα κανεις.Εγω εδω ειμαι και σε περιμενω με ανοιχτή την αγκαλια μου!"

Ξυπνησα 1 λεπτο μετα απο την καμπανα της εκκλησιας και όλο χαρα και δυναμη ξεκινησα σαν να μην ήταν τιποτα. :D :D :D

Ισως να θυμηθω και αλλα.Αλλα δεν τα βρισκω τυχαια...
Δεν ξερω που σταματαει η επιλογή του ανθρωπου και μεχρι ποιο σημειο ειναι οι επιλογες του Θεου αλλά πιστευω ότι κατι υπαρχει σιγουρα. :) :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #4 στις: 12 Νοε 2006, 23:37 »
Η μαμά μου είχε άλλα 3 αδέλφια. Ο μεγάλος της ο αδελφός, ο Κώστας, πέθανε στα 19 του από καρκίνο σε καλπάζουσα μορφή. Μία μέρα που έτρεχε σε αγώνες (ήταν αθλητής) λίγο πριν το τέρμα έπεσε διπλωμένος στα δύο. Πήγε στον γιατρό και του βρήκε καρκίνο στους όρχεις. Μέσα σε μία εβδομάδα έφυγε. Η γιαγιά μου δεν το ξεπέρασε ποτέ. Επαθε και αυτή καρκίνο και πέθανε. Αλλά πριν πήγαινε κάθε βράδυ στα μνήματα και έκλαιγε μέχρι τα ξημερώματα. Εκλαιγε και φώναζε ότι δεν έχει μία φωτογραφία του να κρατά στο χέρι της, να τον βλέπει.
  Ο θείος μου λοιπόν όταν ζούσε ήταν πολύ συνδεδεμένος με μία πρώτη ξαδέλφη του που είχε την ίδια ηλικία. Στις 40 μέρες από τον θάνατό του η ξαδέλφη αυτή, η Αννα, είδε στον ύπνο της τον θείο Κώστα που της είπε να πάει να ανοίξει το τετράδιο της Φυσικής του και εκεί θα βρει όλες τις φωτογραφίες του.  Πρωί πρωί η Αννα πήγε στη γιαγιά τη Φερενίκη και της είπε να πάνε να βρουν το τετράδιο της Φυσικής. Εκεί μέσα ήταν οι φωτογραφίες του...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #5 στις: 13 Νοε 2006, 07:06 »
Βρε κορίτσια. Δάκρυσα και ανατρίχιασα. Ναι πιστεύω αλλά αλλά δεν ξέρω τι υπάρχει ακριβώς μετά το θάνατο.

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #6 στις: 15 Νοε 2006, 22:54 »
Οταν ήμουν έγκυος στην Ειρήνη μου (οι περισσότερες παλαιές θα το θυμάστε, απλά το αναφέρω για τις νέες που δεν το ξέρουν), στον 4ο μήνα έκανα την εξέταση αίματος για τα σύνδρομα. Μου βρήκαν αυξημένη πιθανότητα για σύνδρομο ντάουν. Επρεπε να κάνω αμνιοπαρακέντηση και είπαμε με τον γιατρό μου να κάνουμε πρώτα τον μεγάλο υπέρηχο και μετά αν δείξει κάτι ανησυχητικό να κάνουμε αμνιοπαρακέντηση. Ο υπέρηχος δεν έδειξε τίποτε παρα μόνο μικρότερο βάρος για την εβδομάδα, αλλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα αμνιοπαρακέντηση.
  Οταν γύρισα στο σπίτι μου, ήταν Παρασκευή θυμαμαι, έβαλα την Ζήνα για ύπνο και ξάπλωσα και εγώ στο κρεβάτι μας που ήταν ενωμένο με το κρεβατάκι της. Εβαλα τα κλάμματα. Φοβόμουν! Ηθελα το μωρό μου να είναι υγιές, ήθελα το μωρό μου! Παρακάλεσα τον Αγιο Ραφαήλ να είναι καλά και θα του έδινα το όνομά του. Εκεί στα κλάματα επάνω με πήρε ένας ελαφρύς ύπνος. Είδα τότε, την πόρτα της κρεβατοκάμαρας να ανοίγει και να μπαίνει ένας λεπτός άντρας μέσα. Εκατσε στο κρεβάτι ανάμεσα σε εμένα και τη Ζήνα. Σηκώθηκα πανικόβλητη και τον ρώτησα:"ποιός είσαι", μου είπε: "ο Ραφαήλ". Τότε του είπα:"μου είπαν οτι θα έχει πρόβλημα στο κεφάλι " (εννουσα διανοητικό) και μου απάντησε "δεν θα έχει πρόβλημα, θα είναι καλά". Ξύπνησα απότομα και έβαλα ξανά τα κλάματα από χαρά όμως. Ημουν πλέον ανακουφισμένη και σίγουρη. Οταν μετά από 1 εβδομάδα με πήραν και μου είπαν ότι τα πρωτα αποτελεσματα έδειξαν το φύλο ΧΧ και ότι δεν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία ανακουφίστηκα τελείως.
  Την Ειρήνη την λένε Ειρήνη- Ραφαέλλα...............

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος moraki

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 27 Νοε 2006, 15:12 »
Γειά σας κορίτσια. Είμαι σχετικά καινούργια στο forum.Θέλω να σας γράψω τις δικές μου εμπειρίες.

Περιστατικό 1ο:
Ο πατέρας μου έχει πεθάνει εδώ και πέντε χρόνια απο καρκίνο σε καλπάζουσα μορφή. Στο ταξίδι που πήγαμε πέρυσι μετά τον γάμος μας με τον άντρα μου, είδα ένα βράδυ τον πατέρα μου στον ύπνο μου. Έβλεπα την φιγούρα του σαν μαύρη σκιά και δίπλα του ακριβώς μια δεύτερη φιγούρα γυναικεία, να κοιτάζουν ένα φωτεινό μέρος και τα χέρια τους ήθελαν ένα χιλιοστό για να ακουμπήσει το ένα το άλλο. Ξύπνησα το πρωϊ και ήμουν προβληματισμένη, γιατί η δεύτερη φιγούρα έμοιαζε με εμένα. Διηγήθηκα στον σύζυγό μου το όνειρο γιατί με είδε προβληματίσμένη και στο τέλος του είπα ότι παρόλο που νόμιζα οτι ήμουν εγώ δίπλα του, κάτι μου έλεγε μέσα μου ότι είναι η αδερφή της μητέρας μου που της μοιάζω πολύ και αναρωτιόμουν για ποιο λόγο να είναι η θεία μου με τον πατέρα μου δίπλα - δίπλα.... 9:00 το πρωϊ διηγήθηκα στον άντρα μου το όνειρο, 9:30 με πήρε τηλέφωνο η αδερφή μου και μου είπε ότι ή θεία μου έπαθε εγκεφαλικό και πρέπει να γυρίσουμε στην Αθήνα γιατί μπορεί να μην την προλάβουμε ζωντανή..... Ευτυχώς ζεί και είναι μια χαρά...

Περιστατικό 2ο:
Όταν ήμουν έγκυος, αναρωτιόμουν πάντοτε αν πατέρας μου ήξερε ότι είμαι έγκυος και ότι περιμένω αγοράκι.
Κάποια μέρα μου τηλεφωνεί η αδερφή μου κλαίγοντας και μου είπε ότι είδε τον πατέρα μας στον ύπνο της. Της είπε να μου πει ότι ξέρει ότι είμαι έγκυος και ότι περιμένω αγοράκι και να μην ανησυχώ για την γέννα, γιατί θα πάνε όλα καλά. Ζήτησε να του κρατήσουμε μια θέση στο μαιευτήριο γιατί θα είναι εκεί να με προσέχει και ότι δεν έρχεται στον ύπνο μου όπως του ζητώ κάθε μέρα, για να μην στεναχωρηθώ τώρα που έιμαι έγκυος.

Μετά απο αυτά τα δύο περιστατικά πως να μην πιστεύω στη ζωή μετά θανατό; Πως να μην πιστεύω ότι κάπου πηγαίνουν οι ψυχές και ότι πάντα μας παρακολουθούν και επεμβαίνουν αν κάτι δεν πάει καλά;