Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΠΕΡΙΤΟΜΗ  (Αναγνώστηκε 5002 φορές)

Αποσυνδεδεμένος popo

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
ΠΕΡΙΤΟΜΗ
« στις: 15 Νοε 2006, 22:25 »
το μωρακι μου ειναι κοντα 3 μηνων και θελουμε να του κανουμε περιτομη.ειχα ρωτησει την παιδιατρο που ερχεται στο σπιτι και μου ειχε πει οτι ειναι μια απλη διαδικασια,κανουν τοπικη αναισθησια και αντε να τσουξει λιγο οταν θα πρωτοκανει πιπι το μωρο μετα.πηγα λοιπον στο Ελενα να κανονισω με παιδοχειρουργο και μου ειπε πως αυτοι εκει δεν αναλαμβανουν να κανουν περιτομη με μερικη αναισθησια [μεθη το ειπε αν θυμαμαι] και το σχολιασε και αρνητικα παρα με ολικη οποτε το παιδι θα πρεπει να μεγαλωσει ,κοντα στο χρονο περιπου που θα'ναι 8-10 κιλα.θα παω μια απο αυτες τις μερες και στο Παιδων να ρωτησω αλλα θα ηθελα αν καποια μαμα εχει προσωπικη εμπειρια η αν γνωριζει να μου πει.παντως κουφαθηκα που η παιδιατρος εκανε λογο για απλη διαδικασια με τοπικη αναισθησια και ο παιδοχειρουργος στο ελενα σχεδον το ειρωνευτικε

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: ΠΕΡΙΤΟΜΗ
« Απάντηση #1 στις: 15 Νοε 2006, 22:35 »
Τί να σου πω! Υποθέτω ότι είναι καλύτερα να γίνει αν μπορεί να αποφευχθεί η ολική μία τοπική αναισθησία για να μην πονέσει το μωράκι. Αν είναι θέμα θρησκείας και είναι απαραίτητο να το κάνετε τότε κάντε το με το λιγότερο πόνο για το μωρό. Αν είναι θέμα άλλο και όχι θρησκείας τότε σκεφτείτε το ξανά! Αξίζει;

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 15 Νοε 2006, 22:43 »
σιγουρα θα προτιμουσα τοπικη αναισθησια,η ολικη μου φαινεται too much για παιδακι σε αυτη την ηλικια,και οι δυο μου ειπαν οτι δεν ποναει παρα ενα τζουξιμο οταν θα κανει πιπι το μωρο.το θελει ο αντρας μου για θρησκευτικους λογους,το ιδιο ρωτησε και η παιδιατρος η οποια ειπε οτι και για για λογους υγιεινης δεν θα ταν ασχημο
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Νοε 2006, 22:45 Aπό popo »

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 15 Νοε 2006, 22:56 »
νανσυ να ρωτησω κατι ασχετο,τι σημαινει οτι καποιος ειναι συντονιστης σε καποια θεματα οπως εσυ πχ?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 15 Νοε 2006, 23:32 »
Αυτο με την καθαριοτητα δεν το πολυκαταλαβαινω. Βασικα αν επρεπε να λειπει "κατι" θα γεννιοντουσαν τα αγορια μας χωρις αυτο!!! Μου θυμηζει ενα βιβλιο που ειχα διαβασει για μια Σομαλη που της εκανα περιτομη οταν ηταν μικρη. Οταν μεγαλωσε και εγραφε το βιβλιο ειπε οτι ηταν καλο που της το εκαναν γιατι ολες εμεις ειμαστε βρωμικες ενω η περιτμημενες ειναι πιο καθαρες(?). Εγω το θεωρω οτι ειναι ακρωτηριασμος. Τουλαχιστον οσον αφορα την γυναικα.

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 15 Νοε 2006, 23:53 »
Αυτο με την καθαριοτητα δεν το πολυκαταλαβαινω. Βασικα αν επρεπε να λειπει "κατι" θα γεννιοντουσαν τα αγορια μας χωρις αυτο!!! Μου θυμηζει ενα βιβλιο που ειχα διαβασει για μια Σομαλη που της εκανα περιτομη οταν ηταν μικρη. Οταν μεγαλωσε και εγραφε το βιβλιο ειπε οτι ηταν καλο που της το εκαναν γιατι ολες εμεις ειμαστε βρωμικες ενω η περιτμημενες ειναι πιο καθαρες(?). Εγω το θεωρω οτι ειναι ακρωτηριασμος. Τουλαχιστον οσον αφορα την γυναικα.
ειμαι μαζι σου αλλα συγκρινεται η περιτομη στον αντρα με αυτη στη γυναικα?σε τετοια περιπτωση η γυναικα ειναι καταδικασμενη,στον αντρα δεν παιζει.ξερω δεν ειναι απαραιτητο αλλα οι λαοι που το κανουν το κανουν για θρησκευτικους λογους και επειδη στην πατριδα του αντρα το κανουν σε ολα αναιξερετως τα αρσενικα βρεφη,θελει και στο γιο μας,εγω δεν βλεπω κατι μειον.στην περιπτωση των αντρων.οταν λεω καθαριοτητα εννοω την καθαριοτητα στο πανω μερος του πεους οχι τιποτα αλλο,καθαροτητα ψυχης[!?] πχ

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #6 στις: 15 Νοε 2006, 23:53 »
νανσυ να ρωτησω κατι ασχετο,τι σημαινει οτι καποιος ειναι συντονιστης σε καποια θεματα οπως εσυ πχ?

Επιβλέπω τη συζήτηση στα θέματα που είμαι συντονιστής και αν παρεκτρέπονται τα μέλη τα επαναφέρω στην τάξη. Αν δεν γίνει τίποτε και συνεχίζει η κατάσταση έχω το δικαίωμα να κλειδώσω το θέμα και να πάψει η συζήτηση. Ενα άλλο που κάνω να διαχωρίζω τα θέματα. Δηλαδή εδώ τώρα συζητάμε για την περιτομή του γιού σου. Αν παρεβληθεί κάποιο άλλο θέμα που αρχίζει να συζητιέται με την χ.ψ αφορμή είμαι υποχρεωμένη να διαχωρίσω τη συζήτηση σε δύο συζητήσεις. Ετσι τα μέλη συζητούν ξεχωριστά το νέο θέμα και απαντούν στο παλιό χωρίς να υπάρχουν παρεμβολές. Μπορώ επίσης αν κάποιο μέλος είναι προσβλητικό απέναντι στις απαντήσεις άλλων μελών να του κάνω με προσωπικό μήνυμα σύσταση ή να διαγράψω την απάντησή του αφού του το επισημάνω με προσωπικό μήνυμα. Πάνω κάτω αυτά...
  Σε μερικά δευτερόλεπτα μετά που θα διαβάσεις την απάντησή μου αυτό το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί....χιχιχι!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 16 Νοε 2006, 00:21 »
Δεν συγκρινεται για αυτο και το διαχωρισα ;)

Αποσυνδεδεμένος smaragda

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Don't worry,Be happy.
« Απάντηση #8 στις: 16 Νοε 2006, 00:27 »
Πριτομη δεν κανουν μονο οι Ισλαμιστες, κανουν και οι Εβραιοι.....αν δεν κανω λαθος. :-\ :-\

Παντως γνωμη μου ειναι να κανεις οτι ειναι δυνατο για να πονεσει λιγοτερο το μωρακι σου,αφου δεν μπορεις να το αποφυγεις. :dontknow:

Φιλικα Σμαραγδα

Αποσυνδεδεμένος smaragda

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Don't worry,Be happy.
« Απάντηση #9 στις: 16 Νοε 2006, 00:43 »
Ασχετο, αλλα οσες εχουμε αγορια, υπαρχει μια περιοδος που και στον παιδιατρο που τα πηγαινουμε, κανει καποια διαδικασια στο πουλακι τους και τους τραβαει πισω την πετσουλα. :P :P :P

Χωρις αναισθησια αυτο. :-\ :-\

Εδω στην Κυπρο το πηγαινουμε το μωρο σε ειδικη επισκεψη για να του "ανοιξει την πουλουν του". :P :P :P

Θυμαμαι που πηγα τον Αντρεα,παναγια μου χριστε μου,ουρλιαζε το παιδακι μου,μεχρι το ταβανι πεταγοταν απο τους πονους.Ταραχτηκα παρα πολυ εκεινη την μερα. :( :(

Παντα φιλικα Σμαραγδα

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #10 στις: 16 Νοε 2006, 00:47 »
Και στον Κωστη το εκανε ο παιδιατρος και μαλιστα ειχαμε προβληματακια. Πρηστηκε και χρειαστηκαμε αλοιφη με αντιβιωση για να επανελθει :-\

Αποσυνδεδεμένος Andagr

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 16 Νοε 2006, 04:04 »
περιτομη κανουν οι Εβραιοι.  Πλεον ομως το κανουν οι περισσοτεροι  απο εμας και ειναι καθαρα για θεμα υγιεινης. Καναμε και στον βαφτισιμιο μας περιτομη την ιδια μερα μολις γεννηθηκε.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχεση μεταξυ περιτομη αγοριου και κοριτσιου.  Μην μπερδευουμε τα θεματα.
ΝΙΚΟΣ 12 χρ.
ΡΟΥΛΑ 10 χρ.
ΟΛΥΜΠΙΑ 1 χρ.
και

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 16 Νοε 2006, 09:40 »
Δεν συγκρινεται για αυτο και το διαχωρισα ;)
ok :)

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 16 Νοε 2006, 09:54 »
περιτομη κανουν οι Εβραιοι.  Πλεον ομως το κανουν οι περισσοτεροι  απο εμας και ειναι καθαρα για θεμα υγιεινης. Καναμε και στον βαφτισιμιο μας περιτομη την ιδια μερα μολις γεννηθηκε.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχεση μεταξυ περιτομη αγοριου και κοριτσιου.  Μην μπερδευουμε τα θεματα.
ο συζυγος ειναι χριστιανος κοπτης,αναφερεται η περιτομη στην παλαια διαθηκη και συμφωνα με αυτους [εγω δεν γνωριζω το θεμα] η Παναγια ειχε παει τον Ιησου στο ναο σε βρεφικη ηλικια  για περιτομη οποτε το κανουν απο παντα στα παιδια τους,τρομαξα λιγο που λετε οτι ποναει..αλλα δεν το αποφευγω,σχετικα με την ηλικια οντως γινεται σε βρεφικη ηλικια εμεις δηλ το εχουμε καθυστερησει

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #14 στις: 16 Νοε 2006, 09:59 »
περιτομη κανουν οι Εβραιοι. Πλεον ομως το κανουν οι περισσοτεροι απο εμας και ειναι καθαρα για θεμα υγιεινης. Καναμε και στον βαφτισιμιο μας περιτομη την ιδια μερα μολις γεννηθηκε.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχεση μεταξυ περιτομη αγοριου και κοριτσιου. Μην μπερδευουμε τα θεματα.
Περιτομή κάνουν οι Εβραίοι και οι Μουσουλμάνοι. Δεν έχω ακούσει περιτομή σε εμάς! Ούτε για θέμα υγιεινής. Ισα ίσα αυτό που έχω ακούσει είναι ότι δεν πρέπει να το πειράζεις καθόλου το πετσάκι στο πουλάκι τους και σε κάποια ηλικία από μόνο του μεγαλώνοντας αρχίζει να ανεβαίνει. Από την άλλη ο ανηψιός μου στην ηλικία των 2 ετών έπαθε βαλανοποσθίτιδα, έβγαλε πύον στο μέρος κάτω από το πετσάκι, ο παιδίατρος δεν το είχε ανακαλύψει, το παιδί είχε 40 πυρετό και ο παιδίατρος ίωση και ίωση έλεγε. Πέρασαν 6 μέρες με πυρετό και η αδελφή μου το πήγε στο Αχέπα. Εκεί αμέσως ο παιδίατρος σήκωσε το πετσάκι είδε το πύον και έβαλε το μικρό στο νοσοκομείο για 5 μέρες. Αντιβιώσεις, μπεταντίν κλπ. Αλλά περιτομή δεν του έκανε.
  Ο Χρήστος (ο άντρας μου ) από την άλλη μικρός έπαθε και αυτός βαλανοποσθίτιδα και του έχουν κάνει 3 εγχειρήσεις και φυσικά του έκαναν περιτομή...Δεν ξέρω οι γνώμες διίστανται.
  Οσο για τη γυναίκα, είναι όντως τελείως διαφορετικό θέμα. Η γυναίκα μετά δεν έχει καμία σεξουαλική ευχαρίστηση, είναι μισός άνθρωπος...είναι φρικτό αυτό που τους κάνουν. Ξέρω πολλές πολλές λεπτομέρειες για αυτό το θέμα, είναι ανατριχιαστικές και δεν θα ήθελα να τις παραθέσω για να μη σας σοκάρω.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών