Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Το γαλακτομπουρικο σπαει ταμεια!!!  (Αναγνώστηκε 1947 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Κοριτσια και αγορια ;) δεν μπορειτε να φανταστειτε τι γινεται εδω με το γαλακτομπουρικο. ΠΟΛΕΜΟΣ. Το "εθνικο" μας γλυκακι εχει σπασει ταμεια. Οπου σταθω και οπου βρεθω , ανθρωποι που το εχουν δοκιμασει μιλανε μονο για αυτο. Ειχα παει ενα ταψι στα αγγλικα μου οπως σας ειχα πει και μου ζητησαν την συνταγη. Εκατσα, την μετεφρασα (τι εχω γραψει δεν λεγεται) και την πηγα στην καθηγητρια που μου την ζητησε. Μολις με ειδε ανοιξε τα ματια της, το χαμογελο εφτασε μεχρι τα αυτια και μου ελεγε οτι ειπε σε ολο τον γνωστο της κοσμο για το γλυκο απο την Ελλαδα. Δεν σας λεω στα lunch τι γινεται.... Πεφτουν με τα μουτρα, αφηστε που ολες εχουν μαζι ταπερακι και παιρνουν και για το σπιτι. Βρε λετε να ανοιξω κανενα γαλακτομπουρεκαδικο και να βγαλω φραγκα με την σεσουλα? ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
Απ: Το γαλακτομπουρικο σπαει ταμεια!!!
« Απάντηση #1 στις: 29 Νοε 2006, 21:24 »
Μπράβο. ΄Εχεις βάλει τη συνταγή στο φόρουμ; Δεν έχω φτιάξει ποτέ γαλακτομπούρικο. Φτιάχνει ωραίο η πεθερά μου και με 5-6 ευρώ αγοράζεις ταψί.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 29 Νοε 2006, 21:33 »
Ειρηνη μου το εβαλα. Καλε τοσο φτηνα το παιρνει? Στην Ελλαδα το παιρναμε απο το Κοσμικο τουλαχιστον 11 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #3 στις: 29 Νοε 2006, 23:14 »
Με 6 ευρώ ένα ολόκληρο ταψί? :o :o :o :o :o
Μπράβο?
Πάντως Ζωή εκεί που πήγες, δεν πρέπει να πλήττεις καθόλου έτσι? ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 30 Νοε 2006, 01:06 »

Με 6 ευρώ ένα ολόκληρο ταψί? :o :o :o :o :o
Μπράβο?
Πάντως Ζωή εκεί που πήγες, δεν πρέπει να πλήττεις καθόλου έτσι? ;D ;D ;D ;D

Μην το ξαναπείς αυτό Βουλάκι !!!!  ;D ;D ;D

Ούτε η Νατάσσα Καραμανλή να ήταν, σε τόσες κοινωνικές εκδηλώσεις κι πάρτυ που πηγαίνει η Ζωήτσα μας !!!  ;D ;D ;D

Πολύ το χαίρομαι αυτό γιατί έτσι περνάει υπέροχα κι όλο και κάτι ενδιαφέρον έχει να μας γράφει για την ζωή στην Αμερική.

Μπράβω Ζωήτσα, εύχομαι να περάσεις έτσι όλα τα χρόνια (ελπίζω μόνο δύο  ;D ;D ;D ) που θα μείνετε στην Αμερική !

Μην ανοίξεις μαγαζάκι με γαλακτομπούρεκα γιατί θα έχει μεγάάάλη επιτυχία κι έτσι δεν θα έχεις χρόνο να πηγαίνεις στα πάρτυ !  ;D ;D ;D  :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #5 στις: 30 Νοε 2006, 18:32 »
Είναι γεγονός, το Κοσμικόν φτιάχνει φοβερό γαλακτομπούρεκο. Κάθε φορά που ανεβαίνουμε Αθήνα παίρνουμε ένα ταψάκι για το σπίτι. Επίσης ωραίο γαλακτομπούρεκο είχα φάει στη Ρόδο στο ζαχαροπλαστείο ενός Τούρκου. Διαφορετική η κρέμα του, εντελώς άσπρη με ωραία μυρωδιά λεμονιού. Πως άραγε να το έφτιαχνε;
Εγώ συνήθως τρώω μόνο τα φύλλα και η Κωνσταντίνα την κρέμα. Ετσι με ένα κομμάτι βολευόμαστε και οι δύο. Οι άλλοι δύο της οικογένειας -όπως καταλάβατε- τρώνε όλο το υπόλοιπο ταψάκι!

Αποσυνδεδεμένος stella

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 23 Απρ 2007, 12:25 »
ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ.20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΦΑΓΑ 10 ΓΑΛΑΚΤΟΜΠΟΥΡΗΚΑ ΜΑΖΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.
O ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ...ΘΗΛΑΣΤΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ....