Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ  (Αναγνώστηκε 36266 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Mariadelmar

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ
« στις: 29 Νοε 2006, 21:01 »
Κορίτσια διάβασα όλα αυτά που λέτε εδώ για τον θηλασμό και τα βρήκα όλα πολύ ενδιαφέροντα.
Δυστυχώς δεν είχα δει την εκπομπή του Χαρδαβέλα γιατί δεν ήξερα καν ότι θα γίνει τέτοια εκπομπή και μάλιστα λίγες μέρες πριν είχα κάνει την πρώτη μου συνάντηση με τον Σύνδεσμο Θηλασμού Ελλάδος.
Βλέπω ότι υπάρχουν εδώ αρκετές κοπέλες που έχουν θηλάσει και θα ήθελα όσο το δυνατόν γίνεται να πάρω κάποιες πληροφορίες. ::)
Παρ' όλο που ενημερώνομαι πολύ καλά τον τελευταίο καιρό πολλές φορές νιώθω να απογοητεύομαι από τους γύρω μου με αυτά που μου λένε και με επηρεάζουν αρνητικά. Θα ήθελα πολύ να το συζητήσουμε περισσότερο με όποιες ενδιαφέρονται.
Εντομεταξύ τελικά απ' ότι κατάλαβα δεν έγινε άλλη εκπομπή. Κρίμα γιατί πιστεύω ότι ο θηλασμός είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα (ειδικά στη χώρα μας) που δεν φτάνει μία εκπομπή δύο ωρών για να βγει κάποιο συμπέρασμα και να ενημερωθεί σωστά ο κόσμος.  :dontknow:
Τελικά μήπως όλο αυτό γίνεται για να μην ενημερώνονται σωστά οι γυναίκες;
Δεν ξέρω. Είναι πολύ μεγάλο θέμα, εγώ το σκέφτομαι διαρκώς τώρα τελευταία και παρ' όλο που έχω πειστεί ότι θα τα καταφέρω γιατί από θέληση έχω πάρα πολύ, πολλές φορές φοβάμαι ότι θα μου συμβούν τραγικά πράγματα και δεν θα αντέξω.

"Η αγάπη μετριέται μ' ότι απαρνιέται κανείς για χάρη της, ακόμα και την αγάπη"

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #1 στις: 29 Νοε 2006, 21:19 »
Να μην αφηνεις κανεναν να σε απογοητευει. Ειναι δικαιωμα σου να θηλασεις και να κανεις το καλυτερο για το μωρο σου οπως και δικαιωμα του μωρου να παρει την καλυτερη τροφη!!!
Εγω δυστυχως ακουσα νοσοκομα και δεν το εκανα.... Μεγαλο μεγαλο λαθος μου. Ακομη το μετανοιωνω. Πολλες φορες επειδη ειμαστε ταλαιπωρημενες απο τον τοκετο βλεπουμε ως ευκολη λυση το μπουκαλι. Ποιο ειναι ομως ποιο ευκολο, να προσφερεις το στηθος σου στο μωρο σου ή να πρεπει να πλυνεις να αποστηρωσεις, να ξεστανεις νερο και να φτιαξεις γαλα? Ετσι και αλλιως το βραδυ δεν θα σηκωθεις αν πειναει το μωρο? Μην ακους κανεναν που μιλαει αρνητικα για τον θηλασμο. Κανε αυτο που σου λεει η καρδουλα σου. Πολλα κοριτσια απο την παρεα μας θα μπορεσουν να σε βοηθησουν. Φιλια πολλα.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 33
« Απάντηση #2 στις: 29 Νοε 2006, 21:22 »
Καλημέρα. Πιστεύω πως είναι πολύ καλό να θέλεις να ενημερώνεσαι από άλλες κοπέλες για το θηλασμό. Εχουμε ζωντανά π.χ. εδώ μέσα ότι μπορείς να θηλάσεις το παιδί σου για πολύ καιρό ακόμα και όταν δουλεύεις. Εγώ προσωπικά θήλασα για 10 μήνες αλλά όχι αποκλειστικά (οι λόγοι είναι πολλοί και τους έχω γράψει αλλού) και είχα τρελαθεί από τις 'συμβουλές' των άλλων ειδικών και μη. Η κάθε νοσοκόμα και μαία είχε τη δική της άποψη για το πως να θηλάσεις, οι συγγενείς αρνητικοί στο θηλασμό (εκείνοι δεν είχαν θηλάσει και τα παιδιά τους βγήκαν μια χαρά). Κάπου βιάζασα ότι ενώ ξεκινάει ΄83% των μανάδων να θηλάζουν στον 6ο μήνα θηλάζουν μόνο 32%. Δεν ξέρω πόσο καλά είναι τα στατιστικά αλλά πιστεύω πως αντιπροσωπεύουν την πραγματικότητα που ξέρω. Πολλές κοπέλες σταμάτησαν να θηλάζουν το 2ο μήνα. Για μένα ο θηλασμός δεν ήταν ένα από τα πιο εύκολα πράγματα που έκανα (είχα όμως και πολλούς παράγοντες που το έκαναν δύσκολο-πρωτοέπιασα το παιδί μου στα χέρια μου όταν ήταν 3 ημερών γεμάτος σωλήνες, καλώδια, κτλ) αλλά σίγουρα ήταν ένα από τα ωραιότερα πράγματα. Δεν καταδικάζω κάποιον που δεν θηλάζει αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσει αν δεν υπάρχουν γιατρικοί λόγοι να μην το κάνει.

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 29 Νοε 2006, 21:54 »
Όλα αυτά που λέτε πολύ σωστά.
Θα σας πω δύο - τρία πράγματα παραπάνω για να καταλάβετε περίπου τι μου έχει συμβεί μέχρι τώρα.
Έμεινα έγκυος αρχές Μαίου, τώρα είμαι 7 μηνών, σε λίγες μέρες μπαίνω στον 8ο.  :laugh:
Στο περιβάλλον μου για να πω την μαύρη αλήθεια δεν υπήρξε θηλασμός, δεν έχω έρθει δηλαδή σε κοντινή επαφή με γυναίκα που θηλάζει.
Η μητέρα μου δυστυχώς δεν θήλασε κανένα παιδί αρκετά. Μου λέει πως η σύσταση του γάλακτος της ήταν πολύ αραιή, σαν νερό και πως δεν είχε και ποσότητα, τι να πω, δεν ξέρω τι συνέβη τότε.
Η νύφη μου (γυναίκα του μεγάλου μου αδελφού) είχε δίδυμα. Τέλος του 7ου γέννησε πρόωρα τα μωράκια, μπήκαν θερμοκοιτίδα στο Αλεξάνδρα 1 μήνα το κοριτσάκι και 1 1/2 το αγοράκι αντίστοιχα. Για τι θηλασμό να μιλήσουμε; Όταν τα έφεραν σπίτι συνέχισαν το μπουκάλι όπως γινόταν και στο μαιευτήριο, παρ' όλο που αυτή πιστεύω ήθελε να θηλάσει.
Η άλλη νύφη μου (πρώην γυναίκα του μικρού μου αδελφού) και στα δύο παιδιά δεν ήθελε να θηλάσει. Κατευθείαν μπουκάλι και χάπια για να γυρίσει το γάλα της πίσω. Ήθελε να καπνίζει βλέπετε  >:( (ας μην το σχολιάσω, δεν μου πέφτει και λόγος)
Φίλες κ.τ.λ. οι περισσότερες φίλες μου είναι ανύπαντρες. Και γενικότερα γνωστές, αν τύχει και έχει καμία παιδάκι φυσικά μπουκάλι.
Ο θηλασμός έχει γίνει είδος προς εξαφάνιση!
Έρχεται λοιπόν η σειρά μου. Αφού μένω έγκυος και έχει αρχίσει και περνάει λίγο και ο καιρός λέω εγώ θα θηλάσω. Ξεκινάω με την πρόθεση δηλαδή χωρίς να ξέρω τι μου γίνεται. Σε διάφορες συζητήσεις που κάνω με τη μαμά μου, μου λέει: ε, θα του δώσεις και λίγο συμπλήρωμα γιατί το δικό σου δεν θα φτάνει (το βγάλαμε το συμπέρασμα, το μητιρκό δεν φτάνει σε καμία  :yikes:) θα του δίνεις και λίγο ζεστό λέει καμιά φορά.
Εγώ φυσικά όλα αυτά τα βλέπω φυσιολογικά, δεν έχω ιδέα καν για πόσο καιρό θηλάζει ένα μωρό, θεωρώ από μόνη μου ότι 2 - 3 άντε 4 μήνες το πολύ μια χαρά είναι. (κούνια που με κούναγε!) Και να σας πω την αλήθεια βρε κορίτσια αν δεν το έψαχνα, αν δεν τύχαινε να βρεθώ στον Σύνδεσμο Θηλασμού ακόμα τα ίδια θα πίστευα και θα έκανα και βλακείες, αφού δεν ήξερα τι μου γινότανε.
Για να μην σας τα πολυλογώ, μέσα από φόρουμ μου πρότεινε μία κοπέλα να πάω στον Σύνδεσμο Θηλασμού. Όταν πήγα εκεί έπεσα από τα σύννεφα, δεν είχα ιδέα ούτε για τα μαιευτήρια, ούτε για την αξία του μητρικού γάλακτος, ούτε πως τοποθετούμαι σωστά το μωρό στο στήθος. Τίποτα, μαύρα μεσάνυχτα  :hehehe:
Ενημερώθηκα όπως καταλαβαίνετε και μάλιστα πάρα πολύ καλά! Νευρίασα σε κάποια φάση, γιατί ένιωσα σαν κορόιδο. Μετά αποφάσισα ότι εγώ θα τα καταφέρω. Ενημέρωση κι άλλη ενημέρωση κ.τ.λ. Μόλις άρχισα να συζητάω τις απόψεις μου ανοιχτά το τι άκουσα δεν λέγεται (όχι από την μητέρα μου, της εξήγησα και πιστεύω ότι έχει καταλάβει και τώρα με στηρίζει, πιστεύει ότι ίσως έπεσε κι εκείνη θύμα της παραπληροφόρησης.) από το γύρω περιβάλλον τέλος πάντων. Τα ποιο κουφά που έχω ακούσει είναι τα εξής: Ότι με αυτόν τον τρόπο θα μάθω το μωρό χέρια γιατί είναι λάθος λέει μόλις κλαίει να το παίρνουμε αγκαλιά μόλις κλαίει. Ότι ο θηλασμός είναι πολύ δύσκολος γιατί, μπορεί να μην έχω γάλα, μπορεί το γάλα μου να μην είναι καλό, μπορεί το παιδί να μην παίρνει βάρος κ.τ.λ. κ.τ.λ. κ.τ.λ.
Το καλύτερο επιχείρημα τους; Καλά θα δεις, ωραία είναι τα σεμινάρια λέει, αλλά μόλις θα μπεις στο χωρό θα σου πω εγώ! Εμείς άλλωστε τα έχουμε περάσει και ξέρουμε, εσύ δεν έχεις δει τίποτα ακόμα. Καλή η θεωρία αλλά θα ανακαλύψεις ότι στην πράξη είναι τελείως διαφορετικά.
Ελάτε στη θέση μου, δεν θα νιώθατε κάποια απογοήτευση; Έχω την αίσθηση ότι μερικοί εύχονται να αποτύχω για να μου αποδείξουν πόσο αφελής και ονειροπόλα ήμουν  :o
Συγνώμη για το μεγάλο ποστ και για τις τόσες λεπτομέρειες, όμως ήθελα να σας τα πω όλα από την αρχή για να καταλάβετε λίγο πολύ τι μου συμβαίνει.
Παρ' όλα αυτά εγώ συνεχίζω να ελπίζω και να γεμίζω τον ευατό μου με θέληση, ελπίδα και αισιοδοξία ότι θα τα καταφέρω, γιατί το θέλω πάρα πολύ. Όχι για να αποδείξω σε κανέναν τίποτα αλλά για να κάνω το καλύτερο για το μωρό μου.  :pipila:

Αποσυνδεδεμένος popo

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 29 Νοε 2006, 22:12 »
εγω μαρια το μωρο το παλευα να το θηλασω 18 μερες,εδινα και 2 μπουκαλια τη μερα γαλα οταν το παιδι τρελενοταν απο την πεινα τελικα και δεν ησυχαζε.μετα με φοβισε η παιδιατρος γιατι το μωρο ειχε χασει βαρος(30 γρμ!!!!)και του ξεκινησα κανονικα το μπουκαλι βαζοντας τον και στο στηθος αλλα οτι επαιρνε πριν επαιρνε και μετα.δεν ειμαι το καταλληλο ατομο να σε συμβουλεψει,αλλα απο τη στιγμη που το θες και που αυτο ειναι απο τα μεγαλυτερα καλα που μπορεις  να κανεις στο μωρο σου,καντο με οτι τυχον δυσκολιες θα εχεις.θα τις ξεπερασεις,ζητα βοηθεια και συμβουλες απο τις συμβουλους θηλασμου και οχι απο αλλους,αν ο παιδιατρος σου δεν θα υποστηριζει τον θηλασμο,εχε τον μονο για ιατρικα θεματα,οχι να σου λεει και για τον θηλασμο.στην περιπτωση μου θεωρω οτι προσπαθησα πολυ,δεν ηταν αρκετο ομως,ακομα δεν το εχω ξεπερασει και οσες φορες το σκεφτομαι στεναχωριεμαι :'(.σου ευχομαι το μωρακι σου να γεννηθει υγιεστατο και να σου ερθουν ολα οπως επιθυμεις,συνεχισε να παιρνεις πληρ,ετσι θα πετυχεις αυτο που θελεις :-*

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 29 Νοε 2006, 22:16 »
Στην αρχη τα περισσοτερα μωρακια χανουν βαρους. Εκει πατανε οι διαφοροι ειδικοι στους φοβους μας. Και εγω φοβηθηκα και στα δυο παιδια μου. Στα διδυμα το παλεψα αλλα.... ο φοβος με κυριευσε γιατι το παιδι μου ηταν μικρο θα κουραζοταν και δεν θα ετρωγε την ποσοτητα που επρεπε. Αυτο μου το ειπε κυρια μεσα απο τα προωρα στο παιδων. Η παιδιατρος προσπαθουσε ναμου αλλαξει γνωμη αλλα εγω αγυριστο κεφαλι.  Ακουγα μονο τα κακα >:(
Στο Κωνσταντινο λογω ερπητα.... Ακουσα το γυναικολογο που του εχω απεριοριστη εμπιστοσυνη και το παιδιατρο ο οποιος ειπε για 20 μερες να βγαζω το γαλα και να το πεταω. πολυ κουραστικο για μενα πουηδη ειχα ταλαιπωρηθει.... Τελικα η κορη μου ηπιε μονο 10 μερες δικο μου γαλα και ο γιος μου 6!!! Το πως το εχω μετανοιωσει. Μακαρι να γυριζα τον χρονο πισω...

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 29 Νοε 2006, 22:23 »
πιο πολλα εμαθα μετα παρα πριν αν και το ειχα ψαξει,προφανως οχι οσο επρεπε.μου ειχε ξαναπει νωριτερα η παιδιατρος να του ξεκινησω κανονικα τα μπουκαλια αλλα δεν ηθελα και οταν εφτασε το μωρο να χασει το τεραστιο!! βαρος των 30 γρμ,με φοβισε.και γω θα ηθελα να ηταν δια φορετικα.στο επομενο μωρο  :pipila:θα ειναι αλλιως,θα ξερω καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #7 στις: 29 Νοε 2006, 22:32 »
Αφού το θέλεις θα το καταφέρεις,μην ανησυχείς.Απο την εμπειρία μου και απο οτι εχω δει στους γυρω μου χρειαζεται πολυ θεληση και υπομονη.
Ο πρωτος καιρος μπορεί να είναι δύσκολος  αν τα παρατήσεις και πεις δεν αντεχω αλλο το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Μετά φυσικά όλα στρώνουν και απολαμβάνεις μοναδικές στιγμές!
Μην ανησυχείς το γάλα σου είναι το ίδιο θρεπτικό για το παιδί σου όσο και κάποιας άλλης μάνας για το δικό της παιδί,θα ξέρεις οτι το μητρικό γάλα είναι ζωντανός ιστός και καλύπτει τις εκάστοτε ανάγκες του μωρού σου.
Αφου είσαι ενημερωμένη θα τα καταφέρεις,εγώ είμουν ελάχιστα ενημερωμένη αλλά το ένστικτό μου μου έλεγε να μην ακούω τους άλλους που μου έλεγαν
το παιδί δεν κοιμάται γιατί δε χορταίνει,δωστου μπουκάλι να αναπτυχθεί έτσι πως θα μεγαλώσει,λες και δεν είχε μεγαλώσει!Να φανταστείς δεν ήθελα να πηγαίνω στη γιαγιά μου γιατί καθε φορά μου έλεγε"αντε καλέ δωσε μπουκάλι στο μωρό να χορτάσει,τωρα δεν τα θηλάζουν τα μωρα η τάδε 40 μέρες θήλασε κλπ"και δεν είχα διαθεση καθε φορά να απολογούμαι γιατι θηλάζω το μωρό μου!

Εκμετάλευσου τις συμβούλους θηλασμού για οτι απορία έχεις

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 29 Νοε 2006, 22:54 »
Θα σου πω κατι.Το πρωτο μου παιδι δεν το θηλασα καθαρα απο κακες συμβουλες και γιατι άφησα να του δινουν μπουκαλι στο μαιευτηριο.Ταλαιπωρηθηκα αφανταστα.Οταν γυρισα στο σπιτι ειχε μαθει στο μπουκαλι και αρνουνταν το στηθος.Φυσικα τοτε ενιωθα ανασφαλεια νομιζοντας ότι δεν χορταινει ενω ειχα γαλα πλυμμυρα. >:( >:( >:(

Την κορη μου την θηλαζω αποκλειστικα εδω και ένα χρονο ,δεν μου την πηραν παρα μονο για 3 μπανια στην κλινική. ;D ;D ;D ;D ;D
Απλά τα μωρα που θηλαζουν τρωνε πιο συχνα!!!Δεν σημαινει αυτο ότι δεν χορταινουν ή λιμοκτονουν.Τον πρωτο καιρο ειναι συνεχεια στο στηθος.Είναι μωρα και αυτο εχουν αναγκη.
Τ μαμα τους.
Πρεπει να εχεις θεληση,ηρεμια,σωστες συμβουλες και βοηθεια τουλαχιστο τον πρωτο καιρο!!!

Δεν μπορω να τα γραψω όλα τωρα αλλά θα πουμε πολλά αν θες. Ηδη εχουν γραφτει πολλά για το θηλασμό αν ψαξεις στην αναλογη κατηγορια κι όχι μονο. ;) ;) ;)

Είμαι ένθερμη οπαδος ,εχει καποια πλην το θεμα αλλά τα θετικα ειναι πολυ περισσοτερα!!!
Με αποζημιωνε καθε φορα που εβλεπα όλους μας αρρωστους και τη μικρή μου να τα περναει όλα στα γρηγορα και στο ποδι. :D :D :D :D :D
Με αποζημιωνει να  βλεπω ποση ασφαλεια,αγαπη νιωθει και ποσα χαμογελα μου δινει ,όταν την εχω στο στηθος ,αν και τωρα τελευταια το τραβαει για να παιξει κιολας. ;D ;D ;D ;D ;D
Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 29 Νοε 2006, 23:51 »
Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.
Να πω και κάτι άλλο. Και για εσάς που δεν θηλάσατε αφού προσπαθήσατε τόσο τι να γίνει, δεν είναι ανάγκη να νιώθουμε τύψεις, δεν βγαίνει τίποτα με αυτό. Καταλαβαίνω βέβαια ότι πολλές τα έχετε με τα μαιευτήρια, με τους γιατρούς με την κακή πληροφόρηση που είχατε κ.τ.λ.  :-\
Σημασία έχει ότι εσείς το θέλατε, άσχετα με το τι έγινε τελικά.
Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη, είναι μεγάλο πράγμα για μένα. Αλλά ακόμα μεγαλύτερη υποστήριξη είναι να βλέπω μαμάδες που θηλάζουν τα μωρά τους, αυτό μου αποδυκνύει ότι δεν είναι κάτι ακατόρθωτο, αντίθετα είναι κάτι εφικτό που ίσως να το καταφέρω κι εγώ.
Ότι πληροφόρηση υπάρχει πάντως σχετικά με το θέμα πολύ θα την ήθελα.
Καλό βράδυ σε όλες.  :pipila:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 30 Νοε 2006, 13:05 »
To μωρο μου κοριτσι μου δεν ξερει τι ειναι το μπουκαλι!Τωρα το ανακαλυπτει που εγινε 1 χρονων και δοκιμαζοντας αφου βλεπει το μεγαλο.
Αυτα ειναι παραπληροφορηση και σχεδον παντα λαθος.
Το ίδιο μου ελεγε και η μαμα μου ότι ήταν αραιο το γαλα και δεν εκανε και τετοια.Εκανα όμως του κεφαλιου μου και πηγαν όλα μια χαρα.
Που μενεις; Να δουμε ποια κοπελα και με ποιο τροπο μπορουμε να βοηθησουμε.
Η καλυτερη αποδειξη ειναι ότι υπαρχουν πολλες μαμαδες που θηλαζουν για πολυ καιρο και ιδιαιτερα στην Β.Ελλαδα που βοηθαν οι γιατροι και δενυπαρχει τοση εμπορικοτητα οπως πιο νοτια.
Πρεπει όμως για να μην πανικοβληθεις ,επειδή τομωρο θα κλαιει συχνα να εισαι σωστα ενημερωμενη ,και να ερχεται καποιος πολυ συχνα στην αρχή να βλεπει αν όλα πανε καλά.
Παιζει μεγαλο ρολο στο να μη γινουν λαθη και επισης στο να εχεις καλη ψυχολογια και αυτοπεποιθηση γιατι θα συναντησεις στην πραγματικοτητα ένα εχθρικο περιβαλλον προς το θηλασμό.
Επισης τα μωρα χανουν βαρος στην αρχή έτσι κι αλλιως λογω της ταλαιπωριας τους που περασαν και της προσαρμογης στο νεο τους κοσμο εκτος της μαμας!

Το να χασει 30 γραμμαρια ειναι πολυ λιγο δεν ειναι κανενα βαρος σημαντικο και ειναι αφορμή για να σε οδηγησει καποιος στο συμπληρωμα.
Οταν βλεπεις ένα μωρο ότι τρωει και κοιμαται (ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΑ!!!!!) και παιρνει βαρος όλα πανε καλά!!! ;) ;) ;)
Η μικρή μου στην αρχή (που λενε ότι δεν φτανει το γαλα και ειναι αραιο και κουραφεξαλα) ήταν στο 97% στις καμπυλες δηλαδή πανω απο το 97% των παιδιων σε βαρος και αναπτυξη και περασε και αυτα που παιρναν αγελαδινο. ;D ;D ;D ;D ;D

Αν υπαρχουν οι σωστες προυποθεσεις συνηθως όλα πανε καλά.Συνηθως όμως δενυπαρχουν οι σωστες προυποθεσεις για να θηλασουν οι γυναικες γι αυτο και δεν παει καλα το όλο θεμα.
Δεν φταιει το γαλα αλλα φταινε.... >:( >:( >:( >:(

Στειλε μηνυμα που εισαι μήπως βρω τροπο να βοηθησω. ;) ;) ;) :) :) :) :)
Καλη λευτερια προς το παρον και θα περιμενω μήνυμα. :) :) :) :)
Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος popo

• **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 30 Νοε 2006, 13:26 »
Το να χασει 30 γραμμαρια ειναι πολυ λιγο δεν ειναι κανενα βαρος σημαντικο και ειναι αφορμή για να σε οδηγησει καποιος στο συμπληρωμα.
:yeah: :yeah: :yeah:δεν ηξερα οτι τα 30 γρμ ειναι το τιποτα,''το μωρο θα επρεπε ηδη να ειχε παρει βαρος,ετσι θα το αφησεις?''θα εφταιγα δηλ κioλας :2:γευμα κανονικο ποτε δεν πηρε απο μενα
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Νοε 2006, 14:29 Aπό popo »

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ
« Απάντηση #12 στις: 30 Νοε 2006, 13:53 »
Οπως βλέπετε διαχώρισα τη συζήτηση για να μην εμπλέκεται με το θέμα της εκπομπής του Χαρδαβέλλα.
  Μαρία εγώ θήλασα τα παιδιά μου για πολύυυυυυυυυυυυυυυ καιρό. Οταν ήμουν έγκυος στη Ζήνα έλεγα ότι καλά θα θηλάσω αλλά θα δώσω και μπουκάλι δεν θα πάθει και τίποτε. Την ημέρα που γέννησα και αφού μου την φέρανε στο δωμάτιο που θα την είχα όλη την ώρα μαζί μου, μόλις την έβαλα στο στήθος μου ένιωσα ότι έχω στην αγκαλιά μου το σύμπαν όλο. Ενιωσα ότι αυτός είναι ο τρόπος που θέλω να μεγαλώσω το παιδί μου. Διέγραψα από το μυαλό μου το μπουκάλι και αφοσιώθηκα στον θηλασμό. Πέρασα πολύ δύσκολα (μη νομίζεις ότι είναι όλα ρόδινα), κάθε μισή ώρα στη διάρκεια της μέρας το μωρό ήταν στο στήθος, δεν είχα χρόνο να φάω, να παω τουαλέτα, να κάνω ένα μπάνιο. Μόνη στο σπίτι, χωρίς βοήθεια για φαγητό ή δουλειές, με ένα απαιτητικό μωρό που ήθελε κάθε τρεις και λίγο να είναι στο στήθος. Και επιπλέον όταν βρισκόμουν στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον να μου λένε όλοι"Τώρα το έβγαλες από το στήθος, τώρα το ξαναβάζεις; Αστο να πεινάσει, δώστου μπουκάλι να χορτάσει..." και όλα αυτά τα ωραία που λένε. Εγώ όμως πείσμωνα περισσότερο. Κάθε μισή ώρα θέλει στήθος κάθε μισή ώρα θα του δίνω. Και το βράδυ, ξαπλωμένη με το μωρό στο διπλο κρεβάτι, να κοιμάμαι μαζί της και να τη θηλάζω μισοκοιμισμένη κάθε φορά που το ήθελε. Πέρασε ο πρώτος μήνας, ο πρώτος δύσκολος μήνας, με κλάμματα και υστερίες δικές μου οι οποίες όμως με πείσμωναν περισσότερο. Πήγαμε στην παιδίατρο και ζυγίσαμε το μωρό, είχε βάλει 1 κιλό με αποκλειστικό θηλασμό.  :yeah: :yeah: :yeah: Συνέχισα στους ίδιους ρυθμούς για ακόμη ένα μήνα όπου η μικρή είχε βάλει 800 γραμμάρια επιπλέον στο τέλος του 2ου μήνα. Και είχε απο μόνη της στρώσει τα ωράρια.  :yeah: Τώρα πιά έτρωγε κάθε δύο ώρες. Είχα χρόνο να ασχοληθώ λίγο με τον εαυτό μου, να κάνω ένα μπάνιο (με το μωρό μέσα στην τουαλέτα στο ριλάξ  ;D ) , να φτιάξω ένα φαί να φάω. Τα δύσκολα είχαν μείνει πίσω. Απο εκεί και πέρα απολάμβανα κάθε στιγμή, κάθε λεπτό...μόνο που σύντομα χρειάστηκε να γυρίσω στη δουλειά και αυτό με σκότωσε...
  Αλλά δεν πτοήθηκα. Γύρισα στη δουλειά, είχα μειωμένο ωράριο, έπαιρνα το θήλαστρο μαζί μου και έβγαζα γάλα εκεί, ώστε να δώσω μήνυμα στον οργανισμό μου ότι ο θηλασμός συνεχίζεται και δεν κόβω ένα γευμα. Ετσι το μωρό μου είχε δικό μου γάλα στο σπίτι για να τρώει όσο λείπω στη δουλειά. Συνέχισα έτσι μέχρι τον 6ο μήνα όπου μπήκαν οι τροφές. Απο εκεί και έπειτα δεν έπαιρνα το θήλαστρο στη δουλειά.
  Το ίδιο σκηνικό ακολούθησε και με την δεύτερη κόρη μου.
  Στα περιέγραψα όλα αυτά για να δεις ότι τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο, αρκεί να το θέλεις πραγματικά. Από τη στιγμή που έχεις έρθει σε επαφή με το Σύνδεσμο Θηλασμού δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Ο,τι σου λένε οι άλλοι, μπενάκιας βγαινάκιας. Κάνε ότι δεν ακούς,. Εγώ είχα φτάσει στο σημείο να χαμογελώ στωικά σε ότι μου λέγανε. Ο θηλασμός είναι δικαίωμα του μωρού σου και η καλύτερη συνέχεια μετά την εγκυμοσύνη. Αυτό να σκέφτεσαι και θα παίρνεις θάρρος. Σκέψου ότι η κάθε μέρα που θα περνά με επιτυχή θηλασμό θα σε κάνει πιό δυνατή, θα σε πεισμώνει για να συνεχίσεις. Σου εύχομαι να γεννήσεις με έναν πόνο το μωρό σου και να το θηλάσεις με επιτυχία.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 30 Νοε 2006, 20:13 »
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Ειλικρινά με βοηθάτε πάρα πολύ. Και στον Σύνδεσμο Θηλασμού επίσης οι κοπέλες βοηθάνε πάρα πολύ.  ;) ;) ;)
Θέλω να πιστεύεω ότι θα τα καταφέρω. Με μία κοπέλα που μιλούσα σήμερα η οποία γέννησε πρόσφατα μου έφερε όμορφα νέα. Το μωρό της δεν το ήθελε καθόλου το ξένο που του έδιναν στο μαιευτήριο και το έφτυνε.  :yeah: :yeah: :yeah:
Έπιασε εύκολα στο στήθος και από την στιγμή που γύρισαν στο σπίτι το μωρό θηλάζει αποκλειστικά.  ;D
Πάντως στο μαιευτήριο δεν τη βοήθησαν ιδιαίτερα. Και ξένο του έδωσαν και μετά τις 10:00 το βράδυ δεν της το πήγαιναν το μωρό.  >:( >:( >:(
Αλλά πολλές φορές τα πράγματα έρχονται φυσικά, από μόνα τους.

Βάσω μένω Αθήνα - Δυτικά προάστεια. Θεωρώ ότι έχω βοήθεια αφού έχω πάει ήδη σε δύο συναντήσεις του συνδέσμου θηλασμού και σε μία εβδομάδα θα πάω πάλι. Εντομεταξύ οι κοπέλες εκεί είναι πολύ ευγενικές και πρόθυμες να σε βοηθήσουν. Μπορείς να τις πάρεις τηλέφωνο όποτε θες και έρχονται ακόμα και στο σπίτι όταν έχεις προβλήματα. Σκοπεύω όταν θα έρθει η ώρα αν τις χρειαστώ να έχω άμεση επικοινωνία μαζί τους.

Αυτά, σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες.  :pipila:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 33
« Απάντηση #14 στις: 30 Νοε 2006, 22:02 »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι αν και δεν είμαι καν έγκυος ακόμα απλά αναγκάστικα να δώσω συμπλήρωμα στον Ηλία γιατί τις 5 βδομάδες που ήταν στο νοσοκομείο ήμουν ράκος. ΄Εβγαζα με θήλαστρο δικό μου γάλα το οποίο προσφέρναμε πρώτα αλλά μετά αναγκαστικά δίναμε ξένο γάλα. Δεν είναι βέβαια κακό απλώς με το δεύτερο θα ήθελα να προσπαθήσω να μη δώσω ξένο γάλα καθόλου αν γίνεται.

Λοιπόν αν πάνε όλα καλά θα πάρω άδεια για κανένα χρόνο οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα απλά το Σάββατο διδάσκω 4 ώρες παιδιά της 2ας και 3ης λυκείου και δε θα ήθελα να το σταματήσω. Νάνσυ εσύ που θήλαζες πότε έδωσες δικό σου γάλα στα παιδιά σε μπουκάλι. Με άλλα λόγια να πάρω και από κει άδεια (δε θα πληρωθώ) για 2-3 μήνες; Με τον Ηλία γύρισα όταν ήταν 7 εβδομάδων αλλά αυτός είχε μάθει να πίνει από μπουκάλι από το νοσοκομείο.