Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ  (Αναγνώστηκε 36292 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ
« Απάντηση #30 στις: 22 Δεκ 2006, 16:25 »
Με το μπουκάλι δεν κατάλαβα τι εννοείς Νάνσυ μου. Δηλαδή της έδινες ξένο ή δικό σου με μπουκάλι και πότε;

Μακάρι να μην κοπεί το γάλα μου!

Ξένο γάλα της έδινα με το μπουκάλι. Είχα σταματήσει να αντλώ από τον 6ο μήνα, μόλις είχαμε αρχίσει τις τροφές έκοψα την άντληση. Πιστεύω ότι θα έχεις γάλα, αλλά μάλλον από μόνος του θα το κόψει, όταν αλλάξει η γεύση του. Ετσι συνήθως συμβαίνει. Πάντως είναι πολύ πιθανό αν το κόψει, να το ξαναρχίσει με το που θα δει το μωρό να θηλάζει.

Βάσω μου και εγώ δούλευα και όμως είχα την αντοχή. Νομίζω ότι όλα είναι στο μυαλό μας και στο τί προτεραιότητες βάζουμε. Εγώ σαν προτεραιότητα είχα αυτό και όχι την δική μου καλοπέραση. Υπήρξαν βέβαια στιγμές που κουραζόμουν, αλλά στη σκέψη και μόνο ότι κάνω το καλύτερο που μπορώ για τα παιδιά μου έπαιρνα θάρρος και κουράγιο για να συνεχίσω. Και τώρα ανταμοίβομαι (αν μπορώ να πω κάτι τέτοιο) με το να βλέπω τα παιδιά μου, να μεγαλώνουν χωρίς να αρρωσταίνουν. Για εμένα αυτό ήταν το βασικό. Και αν κάνω τρίτο θα το ξανακάνω. Είναι θέμα το τί προτεραιότητες βάζει ο κάθε άνθρωπος. Πιστεύω ότι και εσύ είσαι των ίδιων απόψεων με εμένα. Και εσύ κάνεις τα ίδια με την μικρή. Οσο για τον Βαλάντη άστον, καλό θα του κάνει κακό δεν θα του κάνει. Είναι και η επαφή μαζί σου, του δίνει διαφορετικά πράγματα η σωματική επαφή μαζί σου, και άλλωστε αφού το έχει στερηθεί δώστου την χαρά αυτή τώρα. Εστω και για πλάκα.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #31 στις: 22 Δεκ 2006, 17:29 »
Κορίτσια σας παραθέτω μερικές συμβουλές επιγραμματικά για τον μητρικό θηλασμό.

Το κυριότερο από όλα είναι να μην ακούτε κανέναν που προσπαθεί να σας αποθαρρύνει ( μην τους ρωτάτε καν) συζητήστε μόνο με θετικά άτομα τα οποία θα σας χαρίσουν αισιοδοξία. Η συμμετοχή σε μαθήματα θηλασμού θα σας δώσουν τις γνώσεις, την δεξιοτεχνία και την αυτοπεποιθηση που χρειάζεστε. Δεν υπάρχει μητέρα που να ήθελε πραγματικά να θηλάσει και να μην το κατάφερε -και αυτό το γνωρίζω από πρώτο χέρι γιατί είναι κομμάτι της δουλειάς μου!!! Τωρα, οι περιπτώσεις των γυναικών που πάνε σπίτι και μετά κόβετε το γάλα είναι ενα άλλο θέμα και έχει μεγάλη σχέση με το άγχος και την κούραση - γι' αυτό μην στεναχωριέστε και μην αγχώνεστε!!! :yikes:

Επιγραμματικά:

:pipila: Ο θηλασμός μπορεί και, καλό θα ήταν, να αρχίσει από την πρώτη μέρα της γέννησης του μωρού σας (συνήθως αρχίζει μεταξύ της 6ης με 12ης ώρας). Έρευνες υποστηρίζουν ότι την πρώτη μέρα το ένστικτο του θηλασμού είναι πιο έντονο, οπότε γιατί να μην εκμεταλλευτείτε αυτό το γεγονός;
 Ο θηλασμός της πρώτης μέρας δεν θα πρέπει να σας προκαλέσει άγχος γιατί δεν θα πρέπει να σας ενδιαφέρει να φάει το μωρό, αλλά να γίνει η πρώτη επαφή, η πρώτη γνωριμία μεταξύ εσάς και του μωρού σας. Μην δίνεται σημασία στο αν το μωρό θα πιάσει την θηλή σας για να φάει ή όχι (α και το πιο πιθανό είναι ότι θα την πιάσει), σημασία έχει να γίνει αυτή η επαφή! Όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους σιγά-σιγά!

:pipila: Πριν από κάθε θηλασμό πρέπει να πλένετε τα χέρια σας, το στήθος και τις μασχάλες σας πολύ καλά με χλιαρό νερό. Ενώ το πλένετε κάντε απαλές κυκλικές κινήσεις στο στήθος (μασάζ) για να ρέει το γάλα εύκολα.

:pipila: Να θυμάστε ότι όσο πιο συχνά και πιο πολύ θηλάζετε το μωρό σας, τόσο περισσότερο γάλα θα έχετε! Γι’ αυτό ξεκινήστε τον θηλασμό αφήνοντας το μωρό στο στήθος αρκετή ώρα : έως και 10 λεπτά  την πρώτη και δεύτερη μέρα είναι αρκετά και μετά αυξάνετε την διάρκεια στα 15-20 λεπτά στο κάθε στήθος. Μετά το θηλασμό στηρίξτε το μωρό στον ώμο σας για 10-15’ έτσι ώστε να ρευτεί και μετά βάλτε το στο κουνάκι του στο πλάι ή ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι.

:pipila: Τα μεσοδιαστήματα ανάμεσα στα γεύματα κυμαίνονται από 2-4,5 ώρες περίπου ανάλογα με το πόσο καλά έχει φάει το μωρό στο τελευταίο του γεύμα. Μερικά μωρά μπορεί να κοιμούνται και για 4-6 ώρες συνεχόμενα μετά από ένα πολύ χορταστικό γεύμα!
Αν το μωρό αναζητά τροφή πριν περάσουν 2,5-3 ώρες τότε πιθανόν ο θηλασμός να μην  είναι επαρκής και να χρειάζεται συμπλήρωμα (εκτός αν έχετε την διάθεση να θηλάσετε κάθε μία ώρα). Επίσης, μπορείτε να ζυγίζετε το μωρό σας μια φορά την εβδομάδα κατά τις πρωινές ώρες πριν φάει. Αν το μωρό σας αυξάνει το βάρος του κατά 150 gr και άνω την εβδομάδα, τότε το μητρικό γάλα το καλύπτει. Φυσικά, για αυτά θα σας ενημερώσει και ο παιδίατρός σας όταν πάτε σπίτι σας (αρκεί να είναι υποστηρικτής του θηλασμού).

:pipila: Μετά το θηλασμό πιέστε λίγο γύρω από την θηλή έτσι ώστε να βγουν 2-3 σταγόνες από το πρωτόγαλα που έχετε και απλώστε το πάνω στην θηλή σας. Αυτό θα προστατέψει το στήθος σας από πιθανόν τραυματισμούς και μολύνσεις. Μην ξεχνάτε ποτέ να χρησιμοποιείτε επιθέματα μέσα από το σουτιέν σας τα οποία θα τα αλλάζετε συχνά στην διάρκεια της ημέρας.

:pipila: Κάθε θηλασμός θα πρέπει να ξεκινάει με εκείνον τον μαστό που στο προηγούμενο γεύμα είχε δοθεί τελευταίος έτσι ώστε να αποτραπεί η υπερφόρτωσή τους.

:pipila: Τις πρώτες 3-5 ημέρες δεν έχετε γάλα αλλά πύαρ (το πρωτόγαλα) το οποίο είναι πάρα πολύ θρεπτικό για το μωρό σας και καλό είναι να το θηλάζετε από την πρώτη μέρα και όχι να περιμένετε μέχρι να κατέβει το γάλα. Το γάλα θα κατέβει μετά το 3ο 24ωρο και εφόσον έχετε αρχίσει τον θηλασμό άμεσα.

:pipila: Το σημαντικότερο από όλα είναι να μην έχετε άγχος κατά την διάρκεια του θηλασμού, να είστε ήρεμη και γεμάτη από θετικά συναισθήματα. Ο θηλασμός, ειδικά κατά τις πρώτες προσπάθειες χρειάζεται υπομονή - είναι μια διαδικασία την οποία πρέπει να την μάθετε και εσείς αλλά και το μωρό σας, να είσαστε σίγουρη πάντως ότι θα την μάθετε! Να μην σφίγγετε ασφυκτικά το μωρό σας πάνω σας, να είναι ντυμένο έτσι ώστε να μην κρυώνει αλλά και να μην ζεσταίνεται και να είναι καθαρό διαφορετικά θα νιώθει δυσφορία και θα κάνει τον θηλασμό πιο δύσκολο.

Με εκτίμηση
Αννα Κονοβέση, Μαία

Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #32 στις: 22 Δεκ 2006, 17:37 »
Αννα μου έχω κάποιες αντιρρήσεις σε αυτά που παρέθεσες, με βάση αυτά που μου είπε η παιδίατρός μας που είναι και σύμβουλος θηλασμού (IBCLC) και με βάση την εμπειρία μου. Βέβαια τώρα δεν μπορώ να τα παραθέσω γιατί είμαι στη δουλειά, αλλά θα το κάνω αύριο που θα έχω χρόνο.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #33 στις: 22 Δεκ 2006, 18:17 »

:pipila: Ο θηλασμός μπορεί και, καλό θα ήταν, να αρχίσει από την πρώτη μέρα της γέννησης του μωρού σας (συνήθως αρχίζει μεταξύ της 6ης με 12ης ώρας). Έρευνες υποστηρίζουν ότι την πρώτη μέρα το ένστικτο του θηλασμού είναι πιο έντονο, οπότε γιατί να μην εκμεταλλευτείτε αυτό το γεγονός;
 Ο θηλασμός της πρώτης μέρας δεν θα πρέπει να σας προκαλέσει άγχος γιατί δεν θα πρέπει να σας ενδιαφέρει να φάει το μωρό, αλλά να γίνει η πρώτη επαφή, η πρώτη γνωριμία μεταξύ εσάς και του μωρού σας. Μην δίνεται σημασία στο αν το μωρό θα πιάσει την θηλή σας για να φάει ή όχι (α και το πιο πιθανό είναι ότι θα την πιάσει), σημασία έχει να γίνει αυτή η επαφή! Όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους σιγά-σιγά!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

:pipila: Πριν από κάθε θηλασμό πρέπει να πλένετε τα χέρια σας, το στήθος και τις μασχάλες σας πολύ καλά με χλιαρό νερό. Ενώ το πλένετε κάντε απαλές κυκλικές κινήσεις στο στήθος (μασάζ) για να ρέει το γάλα εύκολα.

:pipila: Να θυμάστε ότι όσο πιο συχνά και πιο πολύ θηλάζετε το μωρό σας, τόσο περισσότερο γάλα θα έχετε! Γι’ αυτό ξεκινήστε τον θηλασμό αφήνοντας το μωρό στο στήθος αρκετή ώρα : έως και 10 λεπτά την πρώτη και δεύτερη μέρα είναι αρκετά και μετά αυξάνετε την διάρκεια στα 15-20 λεπτά στο κάθε στήθος. Μετά το θηλασμό στηρίξτε το μωρό στον ώμο σας για 10-15’ έτσι ώστε να ρευτεί και μετά βάλτε το στο κουνάκι του στο πλάι ή ανάσκελα με το κεφάλι στο πλάι.

Τα μεσοδιαστήματα ανάμεσα στα γεύματα κυμαίνονται από 2-4,5 ώρες περίπου ανάλογα με το πόσο καλά έχει φάει το μωρό στο τελευταίο του γεύμα. Μερικά μωρά μπορεί να κοιμούνται και για 4-6 ώρες συνεχόμενα μετά από ένα πολύ χορταστικό γεύμα!
Αν το μωρό αναζητά τροφή πριν περάσουν 2,5-3 ώρες τότε πιθανόν ο θηλασμός να μην είναι επαρκής και να χρειάζεται συμπλήρωμα (εκτός αν έχετε την διάθεση να θηλάσετε κάθε μία ώρα). Επίσης, μπορείτε να ζυγίζετε το μωρό σας μια φορά την εβδομάδα κατά τις πρωινές ώρες πριν φάει. Αν το μωρό σας αυξάνει το βάρος του κατά 150 gr και άνω την εβδομάδα, τότε το μητρικό γάλα το καλύπτει. Φυσικά, για αυτά θα σας ενημερώσει και ο παιδίατρός σας όταν πάτε σπίτι σας (αρκεί να είναι υποστηρικτής του θηλασμού).

ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΨΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΗΛΑΖΕΙ, ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ 30-40 ΛΕΠΤΑ ΘΗΛΑΣΜΟΥ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΛΙΓΩΝ ΗΜΕΡΩΝ Ή ΜΗΝΩΝ "ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΑΝ 3 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΟΥ ΓΕΥΜΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΩ". Η LLL ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΙ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΣΟ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ. ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΦΙΚΤΟ ΝΑ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.
 :pipila: Μετά το θηλασμό πιέστε λίγο γύρω από την θηλή έτσι ώστε να βγουν 2-3 σταγόνες από το πρωτόγαλα που έχετε και απλώστε το πάνω στην θηλή σας. Αυτό θα προστατέψει το στήθος σας από πιθανόν τραυματισμούς και μολύνσεις. Μην ξεχνάτε ποτέ να χρησιμοποιείτε επιθέματα μέσα από το σουτιέν σας τα οποία θα τα αλλάζετε συχνά στην διάρκεια της ημέρας.

:pipila: Κάθε θηλασμός θα πρέπει να ξεκινάει με εκείνον τον μαστό που στο προηγούμενο γεύμα είχε δοθεί τελευταίος έτσι ώστε να αποτραπεί η υπερφόρτωσή τους.

:pipila: Τις πρώτες 3-5 ημέρες δεν έχετε γάλα αλλά πύαρ (το πρωτόγαλα) το οποίο είναι πάρα πολύ θρεπτικό για το μωρό σας και καλό είναι να το θηλάζετε από την πρώτη μέρα και όχι να περιμένετε μέχρι να κατέβει το γάλα. Το γάλα θα κατέβει μετά το 3ο 24ωρο και εφόσον έχετε αρχίσει τον θηλασμό άμεσα.

:pipila: Το σημαντικότερο από όλα είναι να μην έχετε άγχος κατά την διάρκεια του θηλασμού, να είστε ήρεμη και γεμάτη από θετικά συναισθήματα. Ο θηλασμός, ειδικά κατά τις πρώτες προσπάθειες χρειάζεται υπομονή - είναι μια διαδικασία την οποία πρέπει να την μάθετε και εσείς αλλά και το μωρό σας, να είσαστε σίγουρη πάντως ότι θα την μάθετε! Να μην σφίγγετε ασφυκτικά το μωρό σας πάνω σας, να είναι ντυμένο έτσι ώστε να μην κρυώνει αλλά και να μην ζεσταίνεται και να είναι καθαρό διαφορετικά θα νιώθει δυσφορία και θα κάνει τον θηλασμό πιο δύσκολο.

Με εκτίμηση
Αννα Κονοβέση, Μαία

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #34 στις: 23 Δεκ 2006, 00:00 »
Τίνα μου και η δική μου ειναι απαιτητική οπως ο δικος σου. :) :)
Εαν με βλεπει και ειναι στο σπιτι μαζί μου δεν κοιταξα το ρολοι αλλά θηλαζει παρα πολυ συχνά μπορει και ανα 1 ώρα σαν το δικο σου. :evillol: :evillol: :evillol:

Αννα διαφωνω στα περι χρονου κατω απο 3 ώρες,δηλαδή σε αυτο που διαφωνουν και τα αλλα κοριτσια.
Ακολουθησα ότι έλεγε ο συνδεσμος μιας και ειχα κοντα μου τη Μιλενα Ρουζκοβα (συμβουλο θηλασμου) που ήταν και η γυναικολογος μου στην Ξάνθη. ;) :) :) :)

Εδινα στο μωρο όποτε ήθελε και όσο ήθελε! ::) ::) ::)Δεν κοιταξα ουτε μια φορα το ρολοι και δεν αγχωνομουν. :pipila: ::) ::)
Στην αρχή ήταν σχεδον συνεχεια στο στηθος.Ειδικα τις πρωτες 2 μερες που ειχα μονο το πρωτογαλα .Επαιρνε όμως θυμαμαι γυρω στο 1,5 κιλο στις 40 μερες και ήταν στο 97% στις καμπυλες των βιβλιαριων που ειναι φυσικα για τα μωρα που παιρνουν αγελαδινο γαλα.
Δεν ξερουμε ποσο τρωνε καθε φορα και τι ακριβως εχουν αναγκη οποτε δεν μπορουμε να πουμε ότι αν θηλαζουν σε χρονο κατω απο 3 ώρες π.χ δε χορταινουν.(θηλαζουν για ανασφαλεια για τροφή για αγαπη για πολλά πολλά πραγματα.)

Η γενική οψη,το βαρος και οι πανες με τσισα και κακά ειναι αυτα που κοιταμε για να ειμαστε σιγουροι ότι όλα πανε καλά. ;)
Παντα υπενθυμιζω ότι ακολουθω το συνδεσμο και γιαυτο συμφωνω με τα κοριτσια ,ομως τα ειδα και στη πραξη ότι ετσι ειναι τα πραγματα. ;)

Τωρα η μικρή μου ειναι 13 μηνων και τρωει την νυχτα, πιστευω κατα ένα μεγαλο κομματι ,γιατι τη μερα πινει αρκετο γαλα απο εμενα και δεν την "κραταει".Προσπαθω να την στρεψω πιο πολυ στο φαγητο ,αλλά ειδικα τις μερες που δεν τρωει καλά με τσακιζει όλη νυχτα. ::) ::)

Ο θηλασμος προσφερει χαρα , ικανοποιηση και δεσιμο μανας παιδιου ,σαφως και πολυ λιγοτερες αρρωστιες ,όμως ειναι περισσοτερο κοπιαστικος για τη μανα νομιζω γιατι το παιδι τρωει πολυ συχνα.

Ο αντρας μου  κι αυτος στην αρχή ειχε βρει τη χαρα του γιατι δεν ξυπνουσε καθολου όλη τηη νυχτα.Τωρα όμως διαφωνει και θελει να βρουμε καποια λυση γιατι ειναι σχετικα κουραστικο να εχεις 2 παιδια στο  κρεβατι σου και αναμεσα στο ζευγος πολλες φορες. :hehehe: :hehehe: :hehehe:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #35 στις: 23 Δεκ 2006, 00:47 »
Κορίτσια μάλλον πρέπει να αποκαταστήσω την κατάσταση... :Confused2:

1. Εγώ δεν λέω ότι πρέπει να τρώνε κάθε 3 ώρες, αλλά ότι τα περισσότερα παιδιά συνήθως πεινάνε μετά τις 2 ώρες από τον θηλασμό. :pipila:

2. Επίσης δεν υποστηρίζω ότι αν πεινάνε νωρίτερα από το δίωρο πρέπει του δίνεται μπουκάλι για συμπλήρωμα αλλά ότι είναι θέμα κάθε γυναίκας άν θέλει και έχει την διάθεση να θηλάζει τόσο συχνά (μην νομίζετε ότι έχουν όλες αυτήν την διάθεση- δυστυχώς δεν την έχουν...) και μπράβο  :yeah: , φυσικά σε εσάς που το κάνετε παρόλες τις δυσκολίες που έχετε!

3. Τα περί χρόνου που θα μείνει το μωρό στο στήθος εγώ προσωπικά δεν το υποστηρίζω και στα μαθήματά μου λέω οτί ο χρόνος είναι απεριόριστος  και ότι το μωρό μόνο του θα αφήσει το στήθος όταν χορτάσει. Το κείμενο το έστειλα πολύ βιαστικά γιατί έφευγα για δουλειά & δεν προλαβα να διορθώσω αυτήν την λεπτομέρεια.

4. Συμφωνώ ότι οι σύμβουλοι θηλασμού είναι ειδικευμένα άτομα, γνωρίζω πόσο υποστηρίζουν τον θηλασμό και κάνετε πολύ καλά που τις εμπιστεύεστε! Είναι λάθος όμως να πιστεύετε ότι οι μαίες είναι ειδικές μόνο για θέματα εγκυμοσύνης, τοκετού και περιποίησησης νεογνού. Ο θηλασμός είναι μία από τις κύριες αρμοδιότητές μας. Αφού ολοκληρωθεί ο τοκετός εμείς είμαστε εκείνες οι οποίες τις μαθένουμε να θηλάζουνε και τις βάζουμε το μωρό στο στήθος δίνοντας και όλες τις οδηγίες και πληροφορίες για έναν επιτυχημένο θηλασμό (και οι περισσότερες μας πέρνουν τηλέφωνο για μήνες μετά ζητώντας μας βοήθεια και συμβουλές!). Ο θηλασμός, επίσης, είναι ένα από τα κυριότερα μαθήματα που κάνουμε για την προετοιμασία της εγκύου.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βλέπουμε όλες οι μαίες τον θηλασμό με το ίδιο μάτι. Δυστυχώς, αρκετές δεν τον υποστηρίζουν και δεν βοηθούν τις γυναίκες να θηλάσουν. Να σκεφτείτε ότι υπάρχουν ακόμα άτομα που λένε ότι τις πρώτες μέρες να θηλάζουν μόνο για 3-5' στο κάθε στήθος ( τα 10' που κατά λάθος ανέφερα παραπάνω τους φαίνεται πολύ!!!)

Στην πορεία θα δωθεί η ευκαιρία να διαπιστώσετε μόνες σας αν γνωρίζω από θηλασμό και αν τον υποστηρίζω ή όχι. Προς το παρόν είμαι νέα στην παρέα σας...εχω μέλλον!

Με την ευκαιρία θέλω να πω ότι έχω κολλήσει με το forum αυτό, είναι πράγματι καταπληκτικό

Αννα

Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #36 στις: 23 Δεκ 2006, 01:17 »
Γεια σου Tinaki

Οσον αφορά τις μαίες των μαιευτηρίων, πρέπει να παραδεχτώ ότι όχι απλά δεν βοηθούν αλλά γνωρίζουν μόνο τα απαραίτητα και συνήθως απογοητέυουν τις γυναίκες λέγοντάς τους πράγματα σαν αυτά που ανέφερες...Εγώ προσωπικά διαφωνώ πολλές φορές μαζί τους και γνωρίζουν πολύ καλά ότι στις δικές μου πελάτισσες έχουμε αποκλειστικά μητρικό θηλασμό. Δεν τολμάνε να δώσουν μπουκάλι γιατί γνωρίζουν ότι θα το κάνω  θέμα...

Οσον αφορά την κατάρτιση, είναι θέμα διάθεσης και κατάρτισης! Οι μαίες έχουν τις γνώσεις (και την κατάρτιση)  και την ευκαιρία να τις επεκτείνουν και να τις διευρύνουν απλά ...δεν το κανουν γιατί έχουν κολλήσει με τον τοκετό ή γιατί δεν συμφωνούν ή γιατι βαριούνται...ποιός ξέρει!

Μην τους κρίνετε όλους με τον ίδιο τρόπο, δεν βράζουμε όλες στο ίδιο καζάνι....

Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές. :D

Θα απουσιάσω για μια εβδομάδα (δεν θα έχω internet εκαί που θα είμαι)
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #37 στις: 23 Δεκ 2006, 15:24 »
Θα συμφωνησω ότι οι περισσοτερες μαιες δεν εχουν πραγματικα τις γνωσεις και τη διαθεση να βοηθησουν.Στο πρωτο μου παιδι ενω ειχα δηλωσει πολλες φορες πριν ότι θελω να θηλαζω το παιδι μου συνεχεια δε μου το εφερναν.ΟΙ μαιες ριχναν τα βαρη στο γυναικολογο,ο γυναικολογος στον παιδιατρο και με στελναν ο ένας στον αλλο σχετικα με τον με ποιον πρεπει να συννενοηθω για να μου φερνουν το παιδι συνεχεια.
Αυτο μου κοστισε απειρη ταλαιπωρια μεσα στην κλινική γιατι πετρωσε το στηθος και πονουσα παρα πολυ συν του ότι ήρθαν υποτιθεται να μου κανουν μασαζ στο στηθος και περασα τα πανδηνα. >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Επιπλεον Αννα μου κοστισε και το θηλασμο του γιου διοτι ειχε μαθει ήδη στο μπουκαλι και αν διαβασεις σε αλλα θεματα θα δεις ποσο πολυ ταλαιπωρηθηκα για να θηλασει με το ζορι 40 μερες και με συμπληρωμα βεβαια. :41616-4: :41616-4: :41616-4: :41616-4:

ΛΥπαμαι που τα λεμα σε σενα όμως οι περισσοτερες στη δουλεια σου ενω ειναι αρμοδιες να μας βοηθουν δεν το κανουν  στην πραξη. >:( >:( >:(

Μακαρι να κανουμε γνωστο σε περισσοτερες γυναικες τι πραγματικα ειναι το σωστο για τα παιδια μας.... ;) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #38 στις: 13 Ιαν 2007, 12:55 »
Λυπάμε για την εμπειρία σου Βάσω.
Δυστυχώς, αυτό ακριβώς που περιγράφεις γίνεται στα ελληνικά μαιευτήρια. Αν η μαία που θα έχεις δίπλα σου δεν έχει όρεξη, γνώσεις και τα κότσια (γιατί χρειάζονται κότσια) να εναντιωθεί στο μαιευτηριο και να απαιτήσει μητρικό θηλασμο το ποιο πιθάνό είναι να υπάρχει αυτή η κατάληξη.....
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #39 στις: 13 Ιαν 2007, 23:21 »
Καμιά φορά ξέρεις ίσως μερικά κορίτσια να με βρίσκουν και υπερβολική στην υποστήριξη του θηλασμού,όμως ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ όταν δεν θήλασα που δεν θέλω με τίποτα να βλέπω αλλες κοπέλες να περνανε τα ίδια πράγματα και να αναρωτιούνται τι φταιει.
Αν πήγαιναν όλα φυσικά οπως πρεπει δεν θα ειχαμε στις περισσοτερες περιπτωσεις όλα αυτά τα προβλήματα που συνανταμε και συζήταμε.
Ο θηλασμός έχει τα μειονεκτήματά του,όμως έχει πάρα πολλά υπέρ για το παιδί και την ισορροπια παιδιου και μαμας. ;)

Παρεπιπτόντως έχεις καμιά ιδέα πως απογαλακτίζουμε παιδι ή κανένα κολπάκι  για να περιορίσω τους θηλασμους της μικρής το βραδυ;Αυτο που με ενοχλει είναι ότι μου τραβαει την μπλουζα έξω  όταν ειμαστε για να θηλασει και ότι το βραδυ απο τις 3 και μετα συνηθως θηλαζει συνεχεια. :o :o :o
Εχω 3,5 χρόνια να κοιμηθω τη νυχτα οπως πρεπει και αυτο μου βγαινει την αλλη μερα σε νευρα!!! :( :( :(

Ανοιξε θεμα αν εχεις λυσεις να δωσεις.
Ευχαριστω πολυ πολυ! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #40 στις: 15 Ιαν 2007, 20:33 »
Καμιά φορά ξέρεις ίσως μερικά κορίτσια να με βρίσκουν και υπερβολική στην υποστήριξη του θηλασμού,όμως ταλαιπωρήθηκα τόσο πολύ όταν δεν θήλασα που δεν θέλω με τίποτα να βλέπω αλλες κοπέλες να περνανε τα ίδια πράγματα και να αναρωτιούνται τι φταιει.

Ε, όχι και υπερβολική......ούτε θεωρώ ότι έχει μειονεκτήματα ο θηλασμός. Ολα είναι θέμα διάθεσης και απόφασης...εχω βοηθήσει πολλές κοπέλες στον θηλασμό. Οσες δεν τα καταφέρανε είναι οι κοπέλες που κατα βάθος δεν τους άρεσε και πολύ η ιδέα ή φοβόντουσαν μηπως δεν χορταίνει, ή το έκαναν επειδή τις πίεσαν.
Το να μην έχεις σωστή καθοδήγηση & βοήθεια (όπως εσύ) είναι άλλος ένας αρνητικός παράγοντας κατά του θηλασμού.Τι να κάνεις όταν δεν ξέρεις τι πρέπει να κάνεις και σου λένε ασυναρτησίες????? Το πιο πιθανό είναι να μην καταφέρεις να θηλάσεις  :( :( :(

Παράθεση
Παρεπιπτόντως έχεις καμιά ιδέα πως απογαλακτίζουμε παιδι ή κανένα κολπάκι  για να περιορίσω τους θηλασμους της μικρής το βραδυ;.....Ανοιξε θεμα αν εχεις λυσεις να δωσεις.

ΟΚ, θα ανοίξω σχετικό θέμα σύντομα....... :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Ιαν 2007, 19:46 Aπό abraam »
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #41 στις: 15 Ιαν 2007, 20:55 »
Πως βαζουμε καποιο προγραμματισμο στο θηλασμο τη μερα, ωστε το παιδι να τρωει πιο πολλες  τροφες;
Πως μπορουμε να δινουμε συμπληρωμα  στο παιδι το βραδυ,(αν δεν υπαρχει αλλος τροπος) για να μην θηλαζει συνεχεια καθε βραδυ 3-4 ώρες ΣΥΝΕΧΕΙΑ;;;;;;;;;;;;;;;;
Αυτο με κουραζει παραααααααααααααααααα πολυ.
Κοιμαται τις πρωτες 3-4 ώρες και μετα απο τις 3 το βραδυ μεχρι το πρωί θηλαζει συνεχεια!Ε και φυσικα κοιμομαστε μαζί στο κρεβατι και με ποναει ολο το κορμι που πιανομαι  με αποτελεσμα να ειμαι ολο νευρα και πονο σε όλα όλη μερα.
Καποια τετοια τα θεωρω μειονεκτηματα του θηλασμου γιατι στην αρχή ο θηλασμος με εσωσε απο αποψη υπνου ,αλλά έλα που η κατασταση δεν αλλαξε καθολου απο την αρχη που γεννηθηκε και εμεινε σχεδον η ίδια; Ξερεις τι παστα ειναι καθε μωρο; ;D ;D ;D ;D :o :o :o

Θα περιμενω να ανοιξεις το θεμα απογαλακτισμος για να μεταφερθουν εκεί όσα γραψουμε.Ευχαριστω παρα πολυ!!! ;) ;) ;D ;D ;D

ΥΓ Ισως και να μην ειναι απογαλακτισμος αυτο που θελω να κανω ,αλλά αυτα που γραφω θελω να εφαρμοσω για να διευκολυνω λιγο τη ζωη μου . ;D ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Ιαν 2007, 20:57 Aπό Vaso »

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #42 στις: 16 Ιαν 2007, 00:20 »
Πως βαζουμε καποιο προγραμματισμο στο θηλασμο τη μερα, ωστε το παιδι να τρωει πιο πολλες  τροφες;

Να τα βάλουμε σε μια σειρά για να καταλάβω καλύτερα?
Γενικά το παιδί τρωεί τροφές ή αρνείται κατηγορηματικά και θέλει μόνο στήθος???

Παράθεση
Πως μπορουμε να δινουμε συμπληρωμα  στο παιδι το βραδυ,(αν δεν υπαρχει αλλος τροπος) για να μην θηλαζει συνεχεια καθε βραδυ 3-4 ώρες ΣΥΝΕΧΕΙΑ;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός και αν δεν είναι η πείνα του που το ξυπνάει την νύχτα και ζητάει το στήθος αλλά η συνήθεια και η επαφή μαζί σου. Αν ξυπνάει γιατί πεινάει,με υπομονή πρέπει να επιμεινεις στο μπουκάλι. Μια -δυο- τρεις,που θα πάει, θα πεινάσει πολύ και θα φάει, αλλά θέλει υπομονή στην αρχή, να μην υποκύψεις επειδή το λυπάσε (γιατί έτσι την πατάνε όλες οι μαμάδες).Θα μου πεις "μα δεν μπορώ να το βλέπω να κλαίει". Το ξέρω, αλλά δεν μπορείς άλλο και αυτό που γίνεται τώρα, οπότε θα πρέπει να διαλέξεις τι θέλεις περισσότερο να καταφέρεις.
Αν πάλι το κάνει από συνήθεια και ευχαρίστηση, ακολούθείς την ίδια τακτική, δεν του κάνεις το χατήρι μέχρι να το καταλάβει και να απόκτήσει την συνήθεια να κοιμάτε.

Παράθεση
Ξερεις τι παστα ειναι καθε μωρο; ;D ;D ;D ;D :o :o :o
Ακριβώς αυτό, κάθε παιδί είναι διαφορετιικό και, θέματα όπως πως να βάλεις ένα πρόγραμμα στο παιδί, δεν νομίζω ότι έχουν συγκεκριμένη απάντηση. Αυτό που ξέρω είναι ότι η μαμάδες, αν θέλουν να περάσουν κάποιο μήνυμα στο παιδί τους πρέπει να σφίξουν τα δόντια τους, να μάθουν να αντέχουν τα κλάμματά του παρόλο που σπαράζει η καρδιά τους που βλέπουν το παιδί τους να χτυπιέται κάτω και, να επιμείνουν στον στόχο τους.

Παράθεση
Κοιμαται τις πρωτες 3-4 ώρες και μετα απο τις 3 το βραδυ μεχρι το πρωί θηλαζει συνεχεια!
Αρα καλύπτει την πείνα του και μετά κάνει πιπίλα -  έχει μάθει να κοιμάτε με αυτόν τον τρόπο. Εχεις δοκιμάσει να το έχεις αγκαλιά και να του βάλεις μια πιπίλα?

Παράθεση
Θα περιμενω να ανοιξεις το θεμα απογαλακτισμος για να μεταφερθουν εκεί όσα γραψουμε
Θα ανοίξω ένα γενικό θέμα για τον φυσικό απογαλακτισμό και από 'κει και πέρα λέτε και σεις την γνώμη σας και την εμπειρία σας....

Παράθεση
Ισως και να μην ειναι απογαλακτισμος αυτο που θελω να κανω ,αλλά αυτα που γραφω θελω να εφαρμοσω για να διευκολυνω λιγο τη ζωη μου . ;D ;D ;D ;D
Απογαλακτισμός σημαίνει "δεν θηλάζω καθόλου και κόβω το γάλα μου". Αυτό θέλεις να κάνεις ή να το θηλάζεις λίγες φορές μέσα στην ημέρα???

vaso μου, θέλει υπομονή το θέμα, αν δεν υποχωρήσεις όμως, θα τα καταφέρεις. Το παιδί είναι όπως το μάθεις!!! Παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του, αλλά μαθένει και αυτό τι χατήρια μπορείς να του κάνεις και τι όχι.....................
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #43 στις: 09 Φεβ 2007, 15:20 »
Βάσω, να σε ρωτήσω κάτι και φυσικά όλες όσες γνωρίζεται για τον θηλασμό!
Ευτυχώς με τον μικρούλη μου πάμε πολύ καλά με τον θηλασμό μέχρι τώρα!
Όμως τώρα που πήρε κάποια κιλάκια, νομίζω ότι αρχίζει να μην του φτάνει το γάλα μου!
Δηλαδή, το στήθος μου δεν προλαβαίνει να γεμίσει, γιατί καμιά φορά θηλάζει εως και 2 1/2 ώρες!
Δεν κάνει το στήθος πιπίλα, πραγματικά τρώει!
Μόλις φάει την ποσότητα που θέλει, τότε κοιμάται αμέσως!
Ακόμα και 2 γραμ. να του λείπουν πρέπι να του τα δώσω!
Καμία φορά του συμηρώνω λίγο χαμομηλάκι, μόνο και μόνο για να μην του δώσω ξένο γάλα!

Επίσης, τώρα που θα αρχίσω την δουλειά θα πρέπει 2 γεύματα να τα δίνει ο άντρας μου, οπότε μάλλον θα πάρει ξένο γάλα που δεν θα το ήθελα!
όσο για να αποθηκεύσω το δικό μου στην κατάψυξη είναι λίγο δύσκολο, αφού δεν μου αφήνει τίποτα στο στήθος!

Κάποιες συμβουλές?

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #44 στις: 09 Φεβ 2007, 15:32 »
Βρε κορίτσια, επειδή έχω μπερδευτεί με όλα αυτά, μήπως θα μπορούσε κάπια να κατηγοριοποίησει κάποιες συμβουλές γενικά με τον θηλασμό, δηλαδή όλα αυτά που προτείνετε όλες εσείς οι κοπέλες που θηλάζετε γιατόσο μεγάλο διάστημε, για να μπορούμε να βγάλουμε κάποια άκρη και εμείς οι καινούριες στον θηλασμό?

Έχω λίγο μπερδευτεί σχετικά με τό πώς κόβεται ο βραδυνός θηλασμός κλπ. ??? ??? :-\ :-\ :pomocy: :pomocy: