Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Προσοχη στην Augmentin!!!  (Αναγνώστηκε 48752 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Προσοχη στην Augmentin!!!
« στις: 13 Δεκ 2006, 16:11 »
Eδω και λιγη ωρα βλεπω στον Παπαδακη τα απιστευτα περιστατικα που εχουν γινει σε παιδια που τους εχει χορηγηθει η συγκεκριμενη αντιβιωση. Ενα παιδακι μπηκε στην εντατικη με αποκολληση του 75% του δερματος του. Αλλο επαθε παραλυτικο ειλεο, αλλο παραισθησεις κτλ κτλ. Προσπαθουν να βρουν ακρη αλλα το μονο που λενε ειναι οτι 1 στα 10 ατομα εχουν αλλεργια στα αντιβιοτικα.
Η συγκεκριμενη αντιβιωση ειναι απο τις πολυ δυνατες και καλυπτει μεγαλο φασμα μικροβιων.

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
Απ: Προσοχη στην Augmentin!!!
« Απάντηση #1 στις: 13 Δεκ 2006, 16:28 »
H Kωνσταντίνα έχει πιει κι εγώ δεν ξέρω πόσα μπουκάλια ωγκμεντίν (την πρώτη χρονιά που πήγε παιδικό). Στο νοσοκομείο μάλιστα που ήταν για 5 μέρες, έκανε ενέσεις των 1000 με αυτό ανά 8ωρο. Δεν είχα ιδέα ότι έχει τόσο σοβαρές παρενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #2 στις: 13 Δεκ 2006, 16:49 »
Δημητρα μου ειπαν οτι μπορει να το πιεις π.χ. 5 φορες και να μην σε πειραξει αλλα την 6(!)...
Και εμενα ο μικρος πηρε την αντιβιωση περιπου 6 μηνων που ειχε ωτιτιδα. Ολα καλα. (αν την εχω γραψει λαθος ας διορθωθει).

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 14 Δεκ 2006, 16:07 »
Και ο Χρυσοβαλαντης μου την πηρε οταν ηταν πολυ χαλια με ωτιτιδα,βαρυ βηχα,πολυ πολυ χαλια.
Παρολα αυτα παντα τονιζω στο γιατρο να μην δωσει στο παιδι φαρμακο αν δεν ειναι απολυτως απαραιτητο!!!
Κοιταξτε μια ματια σε φαρμακα που παιρνετε στο χαρτι οδηγιων τι παρενεργειες εχει το καθενα... :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:

Ολα τα φαρμακα ειναι τοξικα απο ηπιως εως πολυ.
Απο το γνωστο Primeran  που δινουν σαν ψωμι ετυχε να ειμαι στο 1% των παρενεργειων που μετα το 3ο χαπι που πηρα αρχισα να μην μπορω να αναπνεω,αλλαξε η φωνη μου και στραβωσαν ο λαιμος,το σαγονι και το κεφαλι μου.Τα ματια μου γυρνουσαν γυρω και γουρλωσαν.Γενικα με εβλεπαν και τρομαζαν όλοι μεχρι να περασει μονο του. :yikes: :yikes: :yikes:

Ολες αυτες οι παρενεργειες που γραφουν εμφανιζονται σε καποιους ανθρωπους!!!! :yikes: :yikes: :yikes:
Η λεξη φαρμακο βγηκε απο τη λεξη φαρμακι .Η δοσολογια ειναι αυτή που κανει τη διαφορα!!! ::)

Ισως βρω ακρη καποια στιγμή και καταφυγω στην ομοιοπαθητική ,δεν ξερω.Ομως το ψαχνω το θεμα και προσπαθω ακομη κι αν τα παιδια μου γκρινιαζουν απο καποια ενοχληση να μην δινω ουτε depon.Δινω μονο όταν βλεπω ότι υποφερουν και πονανε πολυ απο δοντι παραδειγματος χαρην. ;)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 14 Δεκ 2006, 20:07 »
Χθες λεγανε οτι τα φαρμακα δεν κανουν παντα καλο. Απλα αντισταθμιζουν το καλο με το κακο και τοτε τα δινουν οι γιατροι...
Οταν γεννησα την Ειρηνη μου εκαναν αντιπηκτικες και μου εβαζαν ενα σωρο φαρμακα. Μου εδωσαν λοιπον να πινω ...ζαντακ νομιζω λεγοταν... Μολις το ηπια, ζαλιστηκα και επεσα στο κρεβατι. Δεν με πιστευαν οτι τους ειπα οτι με πηραξε. Καθε φορα που μου το εδιναν εγω το εκρυβα και δεν το επαιρνα ;)
Στο μαιευτηριο παλι, τοτε που γεννησα την Ειρηνη , μου εδωσε ο γυναικολογος μου τα μητροταν για την μητρα. Επειδη εχω ενα ψωνιο και διαβαζω τα χαρτακια μεσα (τελικα δεν νομιζω οτι ειναι ψωνιο αλλακατι που πρεπει ολοι να κανουμε) ειδα οτι απαγορευοταν στην περιπτωση μου να το παρω. Ειχα γεννησει λογω προεκλαμψιας και ακομη η πιεση δεν ηταν στα φυσιολογικα. Το ειπα στον γιατρο, γουρλωσε τα ματια και μου ειπε οτι καλα εκανα και δεν το πηρα >:(

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #5 στις: 14 Δεκ 2006, 21:58 »
Το πριμπεράν το ξέρω σαν υπόθετο. Το έχω δώσει στην Κωνσταντίνα δυο φορές όταν είχε γαστρεντερίτιδα και έκανε πολύ εμετό και επομένως δεν μπορούσε να πάρει τίποτε από το στόμα. Πραγματικά είναι απαίσιο. Και ο γιατρός μου λέει να το χρησιμοποιώ μόνο στην αίσχατη περίπτωση που κάνει πάνω από 7-8 φορές εμετό μέσα σε μια ώρα και δεν βελτιώνεται η κατάσταση. Οποτε κολλάει γαστρεντερίτιδα με πιάνει ένα άγχος τρομερό, μέχρι να περάσει και να μη χρειαστεί να της δώσω πριμπεράν. Οσες φορές το έχει πάρει είναι για δυο μέρες χάλια. Πετάγεται στον ύπνο της, της κάνει τα νεύρα χάλια.

Αποσυνδεδεμένος liaen

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 15 Δεκ 2006, 12:14 »
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ  :) ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΦΑΡΜΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ;)
magicalkingdoms.com Ticker" border="0

pregnancy due date" border="0

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #7 στις: 15 Δεκ 2006, 18:35 »
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ :) ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΦΑΡΜΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ ΦΥΤΙΚΕΣ ;)

Πολύ ενδιαφέρον liaen! Δώσε μας τα φώτα σου. Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ η ομοιοπαθητική, αλλά στην περιοχή μας, δεν υπάρχει ομοιοπαθητικός γιατρός.
Για παράδειγμα το θέμα της γαστρεντερίτιδας που έλεγα παραπάνω με έχει προβληματίσει αρκετά. Ο παιδίατρός μας, όπως και όλοι σ'αυτήν την περίπτωση υποθέτω- δεν δίνει φάρμακα. Μόνο σε περίπτωση που ο εμετός είναι υπερβολικός και δεν δείχνει να ελλατώνεται συστήνει πριμπεράν-υπόθετο. Και δυστυχώς η κόρη μου όταν κυκλοφορεί ίωση γαστρεντερίτιδας την πιάνει στον αέρα, σε αντίθεση με τον μικρό μας που δεν έχει αρρωστήσει ποτέ από γαστρεντερίτιδα.
Επίσης για τον απλό πονόλαιμο που δεν χρειάζεται αντιβίωση, τι συστήνει η ομοιοπαθητική για τα παιδιά ώστε να ανακουφιστούν; Η κόρη μου δεν πίνει τσάι, οπότε τα φυσικά γιατροσόφια τσαγάκι με μέλι και λεμόνι ούτε που τα δοκιμάζει. Αυτό που μας μένει είναι να της δίνω ντεπόν-σιρόπι ανά 6ωρο για δυό 24ωρα. Αλλά κι αυτό πολύ μου φαίνεται και θα προτιμούσα κάτι πιο φυσικό.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 31 Ιαν 2011, 13:19 »
Και ξαναεπιστρέφουμε στα ίδια λημέρια....

Ο γιος μου , 7 ετών, άρχισε την augmentin με δοσολογία 7,5 μλ ανά 12 ώρες λόγω ωτίτιδας στα αυτιά.

Μετά τις 3 πρώτες δόσεις άρχισε να παραπονιέται και να κλαίει ότι τον πονάει η κοιλιά. Η αλήθεια είναι ότι άρχισε από την ίδια μέρα που ξεκίνησε την αντιβίωση αλλά δεν το συνδύασα στο μυαλό μου αμέσως.
Την δεύτερη και τρίτη μέρα παρατήρησα ότι τον πονάει περίπου μισή ώρα μετά την δόση της αντιβίωσης.
Ενημέρωσα τον ωριλά και μου είπε να τρώει πολύ καλά πριν πάρει την αντιβίωση.

Περιμέναμε για δυο μέρες και μετά το παιδί άρχισε να κάνει υγρά τελείως τα κακά του ενώ αυτό χειρότέρεψε. Στη συνέχεια ξεκίνησε διάρροια. Ετσι αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε αντιβίωση την 6η μέρα της θεραπείας όπως μας ειχε πει ο ωριλά στην περίπτωση που δεν πάνε καλά τα πράγματα.
Πήγαμε στην procef τώρα και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Παρενέργειες λοιπόν υπάρχουν αρκετές και συχνές!

Αυτά προς ενημέρωση των μαμάδων για τις αντιβιώσεις και τα συναφή... :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
« Απάντηση #9 στις: 31 Ιαν 2011, 13:47 »
Επειδή φέτο η augmentin και εμείς έχουμε γίνει κολλητάρια...έχει να κάνει με το παιδί μάλλον...στο δικό μου δεν έχει φέρει καμμία παρενέργεια και ελπίζω έτσι να συνεχίσει!!!

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #10 στις: 31 Ιαν 2011, 13:53 »
Τη συγκεκριμένη αντιβίωση την έχει πάρει η Νεφέλη μόνο 1 φορά! Και αυτό λόγω πυώδους αμυγδαλίτιδας και αφού πλέον καμία άλλη αντιβίωση δεν την έπιανε. Εγώ την έχω πάρει πριν χρόνια, μόλις είχε πρωτοβγεί, για λοιμώδη μονοπυρήνωση!
Αν το στομάχι είναι άδειο στο θερίζει. Καλό φαγητό λοιπόν πρώτα και μετά να δοθεί η δόση της αντιβίωσης.

Γενικά είναι η πιο βαριά από όλες όσες κυκλοφορούν. Αν μπορέσει να το ξεπεράσει ο Βαλάντης με την Procef, που συνήθως αυτή δίνουν οι παιδίατροι για ωτίτιδα-προφανώς επειδή δεν σας πέρναγε θεώρησε σωστό ο γιατρός να δώσει Augmentin-αν και θα μπορούσε να δώσει διπλή δόση Procef (δηλαδή δύο μπουκάλια)... Οπότε καλό είναι να την αποφεύγουμε όσο μπορούμε!
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 31 Ιαν 2011, 15:30 »
Tα Χριστούγεννα δεν την πατήσαμε με την procef;
Του είχε δώσει 2 μπουκάλια μόνο που δεν είχε βάλει τη μέγιστη δόση αντιβίωσης που μπορεί να πάρει. Και μετά μας ξεκίνησαν οι επιπλοκές ξανά και ξανά κάθε 7-10 μέρες!!!
Αυτή τη φορά πήρε ένα μπουκάλι ογκμεντιν που κράτησε μετά χιλίων βασάνων για 6 μέρες (το τράβηξα από τα μαλλιά να το πάρει τόσες...) και μετά τις άλλες 4 μέρες θεραπείας παίρνει procef. Ετσι κι αλλιώς η ογκμεντιν πλεον είναι απαγορευτική για εμάς.

Μακάρι όλος ο κόσμος να είναι καλά και να μην αρρωσταίνει κανείς. Να μην τα χρειάζεται κανείς όλα αυτά! Από την άλλη έχουμε και τα φαρμακεία με απεργία... :bur2: :bur2: :bur2:

Αποσυνδεδεμένος Ελιζώ

• Ωραία τα λες! 3
  • Να μ' αγαπάς με τα λάθη μου όλα στη σειρά....
    • http://mammael.blogspot.com
« Απάντηση #12 στις: 31 Ιαν 2011, 15:39 »
Η μέγιστη δόση αντιβίωσης που μπορεί να πάρει κάποιο κυμαίνεται από 10-14 μέρες.
Τουλάχιστον έτσι ξέρω από την παιδίατρο και τον παθολόγο μου.
Είναι τόσο σημαντικό να κάνεις κάποιον ευτυχισμένο.....

Ξεκίνα από τον εαυτό σου!

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #13 στις: 22 Φεβ 2011, 23:17 »
Λιγο αργα αλλα το γραφω για να υπαρχει,την πρωτη φορα που μας εδωσε ο γιατρος την  augmentin ο γιος μου εκανε διαρροια,του το ειπα αμεσως και μου ειπε να του δινω καψουλες ultra levure για να προστατευουν το στομαχι και το εντερο.Και αυτη τη φορα παλι μας εδωσε augmentin και αυτες τις καψουλες 3 φορες τη μερα.

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
« Απάντηση #14 στις: 23 Φεβ 2011, 08:48 »
Και εμάς ακριβός τα ίδια μας έδωσε τη δευτέρα που τον είδε. Την κάψουλα όμως μας είπε 1 φορά τη μέρα να του τη δίνω μέσα σε γιαούρτι.