Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Πονος στην μητρα  (Αναγνώστηκε 15965 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Πονος στην μητρα
« στις: 20 Δεκ 2006, 23:48 »
Εδω και 3-4 μερες νιωθω εναν εντονο πονο στην μητρα. Σχεδον οπως οταν περιμενουμε να αδιαθετησουμε. Ειναι εντονοτερος οταν θυμωνω ή νιωθω τα νευρα μου τσαταλια. Μεχρι τωρα οταν θυμωνα υπερβολικα η ημουν στεναχωρημενη με χτυπαγε στο στομαχι . Ειναι δυνατον να ειναι οι πονοι απο αυτο? Καποιες φορες δεν μπορω να σταθω ορθια οχι απο τον πονο αλλα απο το βαρος που νιωθω στην συγκεκριμενη περιοχη. ειναι να αδιαθετησω περιπου στις 29 του μηνος. Εγκυμοσυνη σιγουρα δεν παιζει. αν και εζω και υπνηλιες και αυξημενη ορεξη αλλα δεν εγινε κατι... που να με βαλεις σε σκεψεις. τι μπορει να ειναι? Ξερω, θα μου πειτε να παω στον γιατρο... Εδω δεν ξερω κανεναν και δεν θελω να παω καπου ακομη. Λεω να το αφησω λιγες μερες και αν δω οτι συνεχιζει ισως παρω τον γιατρο μου στην Ελλαδα...

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Πονος στην μητρα
« Απάντηση #1 στις: 21 Δεκ 2006, 09:27 »
Εγω λεω αν συνεχισει να πας σε γιατρο γιατι εκεί θα εισαι για 2 χρονια .Μακαρι να μην χρειαστεις τιποτα ,αλλά καλό ειναι να βρεις καποιους γιατρους για ώρα αναγκης. ;)
Δυστυχως κανενας δεν ξεφευγει απο αυτους. >:( >:( :pray: :pray:

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #2 στις: 21 Δεκ 2006, 15:30 »
Το ξερω βρε Βασουλα... Δυστυχως συνεχιζεται η ενοχληση, πονος, βαρος.... Δεν ξερω πως να το πω.

Αποσυνδεδεμένος Andagr

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 21 Δεκ 2006, 18:00 »
μηπως εκανες καποια βαρια δουλεια?
μηπως κρυωσες?

οπως και να ειναι αν εξακολουθεις να πονας κοιτα να πας σε ιατρο.  Δοξα τω Θεω ιατροι πολλοι και καλοι. Ρωτα αν υπαρχει και κανας Ελληνας στην περιοχη σου.
ΝΙΚΟΣ 12 χρ.
ΡΟΥΛΑ 10 χρ.
ΟΛΥΜΠΙΑ 1 χρ.
και

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 21 Δεκ 2006, 18:16 »
Αντα μου την Δευτερα γυρισα τους καναπεδες αναποδα για να καθαρισω κτλ. Την ενοχληση ομως την εχω απο την Κυριακη. Θα δουμε... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #5 στις: 21 Δεκ 2006, 21:18 »
Κορίτσι μου μην το αφήνεις πολύ. ΕΡχόνται και γιορτές και όλα υπολειτουργούν. Ρώτα την Ελληνίδα από την εκκλησία να δεις αν έχει να σου προτείνει κανέναν  γιατρό. Και περαστικά.

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #6 στις: 22 Δεκ 2006, 17:09 »
Απο ότι κατάλαβα έχει σχάση με θυμό, ένταση, άγχος ή στεναχώρια!

Αυτό μοιάζει με σπαστική κολίτιδα μια κατάσταση όπου τα έντερα διογκώνονται και δημιουργεί έντονο πρήξιμο χαμηλά στην κοιλιά, πόνο και βάρος. Η κακή διατροφή παιζει ρόλο, το κάπνισμα,τα οιοπνευματώδη, ο καφές, τα όρπρια και κάποια λαχανικά. Σε συνδιασμό με άγχος ή στεναχώρια καταλαβαίνεις τι γίνεται...

Ούτως ή άλλως είναι καλό να δείς έναν γυναικολόγο ή έστω έναν παθολόγο και αν αποκλειστεί οτι είναι κάτι γυναικολογικό τότε είναι σχεδόν βέβαιο ότι είναι από τα έντερα!!!

Αν είναι γυναικολογικό, πιθανόν να είναι κάποια μεγάλη κύστη ή ινομύωμα ( αν και το ινομύωμα κάνει και αιμορραγίες συνήθως) ή αν είσαι στο μέσο του κύκλου σε γόνιμες μέρες πιθανόν να κάνεις ωορρηξία. Οπως και να έχει αν συνεχιστεί 2- 3 μέρες ακόμα μην το αφήσεις. Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...

Αννα Κονοβέση, Μαία
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 22 Δεκ 2006, 18:08 »
Σε ευχαριστω!!! Περσυ ειχα παθει σπαστικη κολιτιδα και ο πονος ηταν τελειως διαφορετικος.
Δεν καπνιζω και δεν πινω αλλα το καφεδακι μου το πινω ενω πριν φυγω απο την Ελλαδα επινα παρα πολυ σπανια. Τον πινω γιατι με βοηθαει στο να πηγαινω στο μπανιο :-[
Εξετασεις, τεστ παπ, υπερηχους και ψιλαφηση μαστων μου κανει ο γυναικολογος μου μια φορα τον χρονο. Τελευταια φορα ηταν τον Ιουνιο πιρν ερθω εδω.
απο χθες ειμαι καλυτερα. Σημερα το μονο που νιωθω ειναι ενα περιεργο πραγμα στον κολπο οπως οταν αδιαθετουμε. Ισως ερθει νωριτερα αυτο τον μηνα.
Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου.
Καλωσηρθες στην παρεα μας και ελπιζουμε να μας λυσεις πολλες απορίες μας ;)

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
« Απάντηση #8 στις: 22 Δεκ 2006, 23:53 »
Καμιά φορά αδιαθετούμε νωρίτερα και αλλάζει λίγο ο κύκλος, πιθανόν να είναι αυτό.

Αν παρατηρήσεις αυξημένη θερμοκρασία, αδικαιολόγητη κουραση και υπνηλία και καφετιά ή πολύ αίμα με ΠΟΛΥ πόνο (λίγο διαφορετικά συμπτώματα από την κανονική περίοδο, κάνε ενα τεστ εγκυμοσύνης (καλύτερα αίματος) μήπως και είναι κανένα εξωμήτριο!!!

Πρόσεξα ότι έχεις ήδη αναφέρει οτί δεν έχει γίνει κάτι επικίνδυνο (εκτός και αν έχεις αποχή), αλλά έτσι μου έλεγε και μια πελάτισσά μου πριν μία εβδομάδα που γέννησε το 2ο παιδάκι της πριν 5 μήνες (ακόμα θηλάζει) και τελικά είναι έγκυος...

Απλά το εξωμήτριο είναι πολύ επικίνδυνο και έχει δυνατούς πόνους συνήθως και αιμα καφέ ή κανονικό.

Εχε το στο πίσω μέρος του μυαλού σου και αυτό και ας ελπίζουμε να είναι περίοδος!!!

Αννα Κονοβέση
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #9 στις: 11 Ιαν 2007, 22:53 »
Αδιαθετησα με δυο μερες καθυστερηση και πολυ αιμα. Σε δυο μερες χαλασα 32 σερβιετες. Σταματησε την 5η6η ημερα και τωρα που ειμαι στην 10 ειδα παλι καφετι, με ποναει στομαχι (εδω και 10 τουλαχιστον μερες) και δυο μερες τωρα με ποναει και με τραβαει το στηθος. Τι γινεται? :-\

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #10 στις: 12 Ιαν 2007, 19:10 »
Επειδη το σκηνικο συνεχιζεται ο γιατρος μου στηνΕλλαδα (οπως και η μαια) μου ειπαν οτι πρεπει να αποκλησουμε μαι εγκυμοσυνη :yikes: Ετσι πρεπει να κανω τεστ (αν και ειμαι σιγουρη οτι δεν ειμαι εγκυος). Αλλιως λεει μιλαμε οτι αυτο τον μηνα κανω ωορρηξια πιο νωρις :dontknow:. Αν αποκλεισουμε εγκυμοσυνη (μακρυα απο εμας) και αν συνεχιστουν τα διαφορα για 3 μερες ακομη πρεπει να τον ξαναπαρω :-[

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #11 στις: 12 Ιαν 2007, 22:26 »
Τα αποτελεσματα του οικιακου τεστ εδειξαν οτι δεν θα πληθυνει η οικογενεια μας ;D. Αρα θα δουμε πως θα παω και θα παρω τον γιατρο τηλεφωνο!!! Ε!!! μια ανακουφιση τηνενιωσα!!!

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #12 στις: 12 Ιαν 2007, 22:55 »
Συνήθως πονάς όταν κάνεις ωορρηξία και για πόσο; Υποθέτω πως θα είσαι καλύτερα αλλά κάθε μήνα αυτό θα τραβάς από δω και μπρος;

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #13 στις: 12 Ιαν 2007, 23:18 »
Kαποιες φορες ποναω πολυ καποιες αλλες απλα τσιμπηματακια και egg white.  Αυτη την φορα ξεκινησαν νωριτερα περιπου στην 9 ημερα του κυκλου :yikes: πολυ εντονοι πονοι στην μητρα, στην μεση, στομαχι και την 9η ημερα λιγο αιμα και μεχρι σημερα πουειναι 11η  καφε κηλιδες!!!

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #14 στις: 13 Ιαν 2007, 00:20 »
   Βρε σιγουρα δεν ειναι εγκυμοσυνη  ???