Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΜΑΣ!!!!!!  (Αναγνώστηκε 6553 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 32
Απ: ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΜΑΣ!!!!!!
« Απάντηση #15 στις: 08 Φεβ 2007, 16:14 »
Τι ώρα είναι ακριβώς Ζωή;

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #16 στις: 08 Φεβ 2007, 16:16 »
9.15 το πρωι (Πεμπτη)!!!

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #17 στις: 08 Φεβ 2007, 16:22 »
Μου τελειώσανε τα δάχτυλα όταν μέτραγα. Δηλ. 16 ώρες διαφορά!!! Τελείως κουφό. Δεν ξέρω γιατί με παραξενεύει. ΄Ηξερα πως είναι περίπου 14 ώρες αλλά σκέφτομαι ότι ξέρω κάποιον που κάνει το ίδιο πράγμα που κάνω εγώ. Εγώ όμως έχω τελειώσει τη μέρα μου και όταν σταματήσω να γράφω θα πάω για ύπνο ενώ εκείνη δεν έχει κάνει πολλά πράγματα γιατί είναι πρωί, μια μέρα πριν.

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #18 στις: 12 Φεβ 2007, 19:45 »
Το ίδιο πρόβλημα έχουμε και εμείς με τα κακά!
Τώρα του είπα ότι οι πάνες τελειώσανε δεν βγάζουνε άλλες,- γιατί τα κακά του θέλει πάνα για να τα κάνει- και θα πάμε να διαλέξει εκείνος ένα γιο-γιο!
'Οσο για το βράδυ και το μεσημέρι και εμείς ακόμη φοράμε πάνα.
Αν και πάμε για τσίσα πριν να ξαπλώσουμε, παρόλα αυτά η πάνα είναι τίγκα το πρωϊ!

Αποσυνδεδεμένος Polina

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #19 στις: 13 Φεβ 2007, 10:15 »
εγώ κορίτσια την τελευταία εβδομάδα επειδή είδα ότι ο Ιωακείμ δεν θέλει να φορέσει ούτε πάνα, ούτε σλιπάκι, τον αφήνω γυμνό. Ομως τον ρωτάω αν θέλει να κάνει τσίσα για να μην λερώσει το χαλί κλπ. Οταν θέλει τρέχουμε (σαν παιχνίδι το κάνουμε) στην τουαλέτα και κάθεται στο γιογιό. Μετά σχολιάζουμε την...παραγωγή ;D. Μέχρι στιγμής τα πάει καλά. Το πρωϊ πριν φύγουμε για τον παιδικό τον βάζω να κάνει τσίσα και τις δύο τελευταίες μέρες κάνει και τα κακά του! Βέβαια στον παιδικό και όταν κοιμάται του βάζω πάνα. Ομως έχω παρατηρήσει ότι αν φοράει πάνα τα κάνει όλα πάνω του, αν δεν φοράει τίποτα τρέχει στο γιογιό! Ελπίζω να συνεχίσει έτσι και να μην παλινδρομήσει πάλι! Τώρα όμως βλέπω ότι είναι περισσότερο ώριμος σε σχέση με το καλοκαίρι. Πιστεύω ότι θα τον οφελήσει και ο σταθμός που βλέπει τα παιδάκια να πηγαίνουν στην τουαλέτα.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #20 στις: 13 Φεβ 2007, 15:36 »
Εγω καμμια φορα όταν βγαιναμε εξω για αρκετες ωρες του εβαζα πανα. Εβλεπα οτι κρατιοτανε και δεν τα εκανε. Ετσι του την εκοψα οταν βγαιναμε εξω και ολα ειναι μια χαρα!! Βεβαια πλεον ειναι και ολοκληρος γαιδαρος ;D

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #21 στις: 13 Φεβ 2007, 21:23 »
Αγόρασα ένα σωρό πάνες βρακάκια και τελικά δεν τα χρησιμοποιήσαμε και δεν τα παίρνουν πίσω! Τελικά το καλύτερο πράγμα που κάναμε είναι να τον αφήσουμε χωρίς πανές. Δεν είχαμε πολλά ατυχήματα. ΄Οσο για τα κακά του αν και κάποτε τα κάνει στην τουαλέτα πολλές φορές τα φυλάει για την πάνα του ή μπορεί να ζητήσει πάνα όταν θέλει να κάνει τα κακά του. Συνήθως προσπαθώ να του αλλάξω γνώμη αλλά καμιά φορά του βάζω πάνα για να μη γίνει 3ος παγκόσμιος.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο μεγάλη υπόθεση να κάνει τα κακά του στην τουαλέτα αφού έχουμε κόψει τις πάνες εδώ και 4-5 μήνες. Δυστυχώς δεν έχω λύσεις. Και εγώ ψάχνομαι. Προσπαθώ να τον ενθαρρύνω να πάει στην τουαλέτα και όταν πηγαίνει και κάνει κακά να του λέω πόσο ευχαριστημένη είμαι.

Εμείς για λίγο καιρό είχαμε άλλο πρόβλημα. Αστοχούσε επίτηδες! Ελπίζω να μην το ξανακάνει γιατί και εγώ δεν ξέρω τι θα γίνει!

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #22 στις: 27 Ιουν 2007, 11:46 »
Αντιμετωπίζω και εγώ πρόβλημα με τα κακάτης κόρης μου. Θα κλίσει τα 3 χρόνια το σεπτέμβρη και δεν μου έχε πει ποτέ ότι θέλει να κάνει κακά. Πριν μια εβδομάδα της έβγαλα την πάνα και της την φοράω μόνο όταν κοιμάται (μεσημέρι - βράδυ). Με τσίσια τα πάμε καλά, αν και μόνο 2-3 φορές μου το έχει πει από πριν, πάντα τη βάζω εγώ στο γιο-γιο ή τη λεκάνη. Με τα κακά καμία βελτίωση. Τα κάνει επάνω της. Την άφησα και τελείως γυμνή και τα έκανε μια φορά στη μοκέτα του δωματίου της και μια φορά στα χέρια της! Δεν την μάλωσα αλλά της είπα ότι δεν θα ήθελα να λερώνει το σπίτι και ότι θα ήθελα να μου το λέει από πριν να τηνπηγαίνω στο μπάνιο. Νομίζω ότι κάτι την φοβίζει να κάνει τα κακά της στο γιο-γιο ή την λεκάνη. Τι πιστεύετε ότι πρέπει να κάνω? Να συνεχίσω έτσι και κάποια στιγμή θα αρχίσει να τα κάνει ή να της ξαναβάλω την πάνα και να προσπαθήσω αργότερα?
url]

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Ωραία τα λες! 13
    • Happy
« Απάντηση #23 στις: 28 Ιουν 2007, 14:11 »
Παναγιώτα αν βρεις τί είναι αυτό που τα ενοχλεί αν κάνουν κακά στην λεκάνη ή στο γιο-γιο και βρεις και το κόλπο πες το και σε μένα! ;D

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #24 στις: 28 Ιουν 2007, 15:51 »
Για να βρούμε τί τα ενοχλεί όσον αφορά τα κακά πρέπει να ανατρέξουμε στον Φρόυντ και τις θεωρίες για τη σεξουαλικότητα. Τα παιδιά βιώνουν τον οργασμό από πολύ νωρίς. Υπάρχει και ο πρωκτικός οργασμός, η ευχαρίστηση δηλαδή να κάνουν τα κακά τους, η ανακούφιση που νιώθουν. Ετσι λοιπόν με βάση αυτό, τα παιδιά θεωρούν ότι τα κακά τους είναι ολόδικά τους, δεν θέλουν να τα ξεφορτωθούν. Για αυτό και όταν κόβουν τις πάνες δεν τα κάνουν και πολλές φορές κρατιούνται για πολλές μέρες....με αποτέλεσμα να γίνονται γκρινιάρικα και να μας σπάνε τα νεύρα (το έχω περάσει πρόσφατα με την Ειρήνη). Ενας τρόπος είναι να τα προτρέπουμε να τα κάνουν στο γιογιό και μετά να μην τα πετάμε αμέσως... τραυματική εμπειρία για τα μικρά. Να τα αφήνουμε να το ξεχάσουν και σε κανένα πεντάλεπτο να τα πετάμε. Οταν περάσει αυτή η φάση συνεχίζουμε λέγοντας την ώρα που τα κάνουν - πφ! είδες πώς μυρίζουν; Γρήγορα να τα πετάξουμε γιατί θα μυρίσει η τουαλέτα...κοίτα την πώς περιμένει να τα διώξει μακριά...
  και πάνω από όλα όταν θα πηγαίνει μή το αφήνετε μόνο του. Καθήστε κοντά του, πείτε ιστορίες, αστειευτείτε με την πράξη που κάνει, αφήστε το να χαλαρώσει, να μη φοβάται ότι θα χάσει κάτι πολύτιμο...εξηγείστε του ότι πρέπει να τα κάνουμε στην τουαλέτα για να είμαστε πιό καθαροί, να μη φοράμε πάνες με τη ζέστη και γεμίζουμε σπιθουράκια, πείτε του κάθε φορά που τα καταφέρνει αφού το βάλετε μπροστά στον καθρέπτη "πόσο μεγάλωσες" και δώστε του μία επιβράβευση εκτός από το μπράβο, μία βόλτα, μία καραμελίτσα, ένα παιχνιδάκι...ένα αυτοκόλλητο όμορφο στον τοίχο ή το ψυγείο...εμείς έχουμε γεμίσει με αυτοκόλλητα το ψυγείο μας...χιχι!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Ωραία τα λες! 13
    • Happy
« Απάντηση #25 στις: 28 Ιουν 2007, 18:53 »
Νάνσυ με εκπλήσσεις με αυτά που διαβάζω!
Το θεωρώ πολύ λογικό και σωστό!
Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι!
Γι' αυτό και ρνείται πολλές φορές να τα βγάλουμε ακόμη και από την πάνα!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #26 στις: 28 Ιουν 2007, 19:08 »
Ναί είναι δικά του κατάδικά του...χιχιχι!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #27 στις: 29 Ιουν 2007, 09:30 »
Το θέμα είναι να τα καταφέρουμε να τα κάνει για πρώτη φορά στην λεκάνη ή το γιο-γιό. Χθες την προλαβαίνω στη φάση που μόλις είχε αρχίσει να τα κάνει επάνω της και την πάω γρήγορα στο γιο-γιο. Ε, σας πληροφορώ σταμάτησε και δεν έκανε άλλα. Της έλεγα διάφορα για να χαλαρώσει αλλά αυτή τίποτα. Άντε να δούμε πόσο θα τραβήξει αυτό... Πάντως πάνα δεν έχω σκοπό να της βάλω πάλι.
url]

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #28 στις: 29 Ιουν 2007, 15:22 »
Μήπως να την αφήσεις για καμιά εικοσαριά μέρες ακόμη; Ισως να μην αισθάνεται έτοιμη ακόμη. Νομίζω ότι είναι καλό να μη τα πιέζουμε στο θέμα της τουαλέτας. Η Ειρήνη για παράδειγμα ενώ προσπάθησα πέρυσι το καλοκαίρι για 1-2 μέρες, δεν ήθελε, την άφησα λοιπόν. Ολος ο χειμώνας πέρασε με πάνες, έκλεισε τα τρία στις 25 Μαρτίου και ξαφνικά στις αρχές Μαίου από μόνη της μία ωραία πρωία μου ζήτησε να κάτσει στο γιογιό (βέβαια της είχαμε πάρει καινούριο γιατί δεν ήθελε της Ζήνας). Από τότε δεν ξαναέκανε στην πάνα, και φοράει μόνο το βράδυ πλέον. Νομίζω ότι το παιδί από μόνο του δείχνει. Στο κάτω- κάτω ας σκεφτούμε χαλαρά. Δεν θα φτάσουν 18 χρονών φορώντας πάνες. Το αργότερο στα 3- 3,5 όλα την  κόβουν.

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Ωραία τα λες! 13
    • Happy
« Απάντηση #29 στις: 29 Ιουν 2007, 23:07 »
Νάνσυ μου εμείς είμαστε 3,5 αλλά τίποτα!
Επιμένει τα κακά στην πάνα!
Έχω αρχίσει και εγώ και αγχώνομαι, αλλά δεν τοπυ λέω τίποτα!
Πάνα-πάνα!
Μήπως να ανησυχώ?