Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: 7 χρονη και ιντερνετ  (Αναγνώστηκε 815 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
7 χρονη και ιντερνετ
« στις: 31 Δεκ 2006, 15:42 »
Η κορη μου χειριζεται αρκετα καλα το κομπιουτερ μια και η πρωτη γνωριμια εγινε γυρω στα τρια της χρονια. Κομπιουτερ κανουν και στο σχολειο οποτε καταλαβαινετε οτι μια ανεση την εχει. Εγω δεν την πολυαφηνω στο κομπιουτερ γιατι μου το εχει κανειλαμπογυαλο ;D
Οταν ομως ειναι ο μπαμπας της ή οταν δεν βλεπω παιζει εκπαιδευτικα παιχνιδια, μπαινει στην ζωγραφικη κτλ. Ηξερα οτι που και που μπαινει σε παιδικες ιστοσελιδες που της κατεβαζε ο μπαμπας της. Πριν λιγες μερες και ενω ηταν στο κομπιουτερ μονη της, ο μακης και εγω στο σαλονι, διαπιστωσα οτι κατεβαζει μονη της ιστοσελιδες απο το ιντερνετ!!! Εμεινα με το στομα ανοιχτο. Βεβαια ειχα δει στο ιστορικο κατι με κατι αριθμους και νομιζα οτι το ειχε κανει ο μακης αλλα οταν το ρωτησα μου ειχε πει οτι ειναι μια ιστοσελιδα που μπαινουν στο σχολείο.
Το τι ειχεκατεβασει η κορη μου δεν λεγεται. Τι μπαρμπι, τι πολι ποκετ τι, δεν ξερω καιεγω τι. Ειπα του Μακη οτι δεν συμφωνω ενα 7χρονο να ειναι μονο του στο ιντερνετ αλλα ο Μακης δεν χαμπαριαζει. του ειπα οτι μπορει ξαφνικα να πεταχτει καμμια σελιδα που "δεν πρεπει" και αφου θελει η κορη του να μπαινει στο ιντερνετ τουλαχιστον να ειναι καποιος διπλα της...
Ο Μακης πηγαινοερχοταν αλλα δεν συμφωνουσε με αυτο που του ειπα. Ενα καρο κινδυνοι υπαρχουν για τους ενηλικες φανταστειται για ενα μικρο κοριτσακι!!! Αφηστε και το τι ιοι κατεβηκαν εκεινη την ημερα. Ευτυχως ο Μακης τα καθαρισε ολα.
Εγω ψιλοβαριεμαι να ειμαι διπλα της οταν κατεβαζει παιδικα.
Απο την μια δεν θελω να μπαινει αλλα απο την αλλη... Δεν ξερω.... Ποτε ομως μονη της!!!

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
Απ: 7 χρονη και ιντερνετ
« Απάντηση #1 στις: 31 Δεκ 2006, 19:04 »
Αυτόν τον κανόνα έχουμε κι εμείς, Ζωή. Στο ίντερνετ είμαστε πάντα μαζί. Και ένα καλό πρόγραμμα προστασίας, βέβαια είναι απαραίτητο για να μπλοκάρει όλα εκείνα τα παράθυρα που ανοίγουν φόρα-παρτίδα από μόνα τους, αλλά έτσι κι αλλιώς ένα παιδί στο ίντερνετ μόνο του -στην ηλικία που είναι οι κόρες μας-, δεν μου φαίνεται κι εμένα καλή ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #2 στις: 31 Δεκ 2006, 22:08 »
Συμφωνώ μαζί σας ότι καλά είναι να μην την αφήνετε μόνη της στο ίντερνετ αλλά γίνεται να βλέπετε τι κάνει αφού η μικρή ενδιαφέρεται από τη μία και από την άλλη, αν και είναι μικρή ακόμα, σε λίγο καιρό μπορεί να της ζητήσουν να κάνει κάποια εργασία και το γνώσεις ίντερνετ μπορεί  να είναι απαραίτητες. Δεν έχετε antivirus και Netnanny ή όπως αλλιώς τα λένε; Εγώ και μαζί της να ήμουν θα προτιμούσα να μην περνούν κάποια πράγματα στην οθόνη γιατί δεν είναι ότι θα τα ψάξει η μικρή αλλά πολλά ακούς και.....

Αποσυνδεδεμένος Andagr

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 01 Ιαν 2007, 04:20 »
και εμενα συχνα πυκνα μπενουν στο νετ για να κανουν εργασιες και να μαζεψουν πληροφοριες...δε τα αφηνω ποτε μονα τους...ΧΡΥΣΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ.

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ.
ΝΙΚΟΣ 12 χρ.
ΡΟΥΛΑ 10 χρ.
ΟΛΥΜΠΙΑ 1 χρ.
και