Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ.....ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ.....  (Αναγνώστηκε 36948 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 55
  • Οι άντρες της ζωής μου....ο κόσμος μου όλος!!!
    • Loved
Έχει λοιπόν να πέσει ξάπλα ανευ προηγουμένου...... ;D και τώρα μια ακόμα απορρία...Ας πουμε ότι υπάρχει εγκυμοσύνη που είναι ακόμα στην αρχη και δεν έχει γίνει αντιληπτή......Μπορεί να προκληθεί τερματισμός της , από κούραση, ή σήκωμα βαρών κλπ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος argy

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
Και αμεσως που σηκωνοσουν δεν σημαινει οτι εφευγε ολο το σπερμα εξω, μονο καποιο απο αυτο και πιθανον το λιγοτερο ενεργο, αλλιως θα ειχαμε λυσει ετσι το προβλημα της αντισυλληψης ευκολα και ευχαριστα.  ;D  ;D  ;D

Αυτο για το μαξιλαρι κατω απο τη μεση μου ειχε συστησει και μενα ο γιατρος μου ΑΛΛΑ επειδη εχω οπισθια κλιση μητρας, για κανονικες μητρες δεν το εχω ακουσει η διαβασει καπου.

Υπαρχουν πολλες εγκυμοσυνες που τερματιζονται πριν καν τις παρουμε χαμπαρι, αλλα αυτο μπορει να οφειλεται σε διαφορα αιτια.

Εγω παντως πριν αντιληφθω την εγκυμοσυνη μου ειχα μετακομιση, οποτε καταλαβαινεις τι σηκωσα και τι δουλειες εκανα.... Ευτυχως ολα πηγαν καλα...

Προσπαθησε να μην αγχωνεσαι, το αγχος φερνει την μεγαλυτερη δυσκολια στη συλληψη.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Kαι εγω δεν σηκωνομουν αμεσως. Μαλιστα ειχα και ενα σερβιετακι στο συρταρι και το εβαζα ;D Παντως και τις 3 φορες επιασε το κολπο :evillol: Καλη επιτυχία!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Φεβ 2007, 18:06 Aπό ZWH »

Αποσυνδεδεμένος mariaber

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
τελικα ησουν; :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος SHAKTI

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • 'Αδραξε την μέρα...
    • www.shakticenter.gr
Έχει λοιπόν να πέσει ξάπλα ανευ προηγουμένου...... ;D και τώρα μια ακόμα απορρία...Ας πουμε ότι υπάρχει εγκυμοσύνη που είναι ακόμα στην αρχη και δεν έχει γίνει αντιληπτή......Μπορεί να προκληθεί τερματισμός της , από κούραση, ή σήκωμα βαρών κλπ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Πιθανόν αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό, διαφορετικά θα πρέπει να είσαι συνεχώς ξακούραστη....μην το σκέφτεσαι έτσι!!!

Και αμεσως που σηκωνοσουν δεν σημαινει οτι εφευγε ολο το σπερμα εξω, μονο καποιο απο αυτο και πιθανον το λιγοτερο ενεργο, αλλιως θα ειχαμε λυσει ετσι το προβλημα της αντισυλληψης ευκολα και ευχαριστα. ;D ;D ;D

Αυτο για το μαξιλαρι κατω απο τη μεση μου ειχε συστησει και μενα ο γιατρος μου ΑΛΛΑ επειδη εχω οπισθια κλιση μητρας, για κανονικες μητρες δεν το εχω ακουσει η διαβασει καπου.

Σίγουρα δεν λύνουμε με αυτόν το τρόπο την αντισύλληψη ούτε και την γονιμότητα, αλλά μειώνεις τις πιθανότητες.....
Οσο για την οπίσθια κλίση, επείδή και γω έχω, βοηθάει το μαξιλάρι και...στην επαφή:  οποιαδήποτε στάση είναι το πάνω μέρος του σώματος (ο κορμός δηλαδή) με το κεφάλι πιο χαμηλά από την μήτρα ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Άννα Κονοβέση
Μαία – Ψυχοπροφυλάκτρια
Εκπαιδεύτρια Α’ Βοηθειών
YOGA Teacher

www.shakticenter.gr

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
    • Loved
 :) Eίναι πολύ μεγάλο το διάστημα της απουσίας και σίγουρα μου είχε λείψει η πρόσβαση στην σελίδα και να διαβάζω νέα από όλες.....Συγκεντρώθηκαν πολλά θέματα που απαιτούσαν πολύ τρέξιμο.........Ήθελα λοιπόν αν μου λύσετε μια απορρία....Κατά την διάρκεια της ωορήξίας από ότι έχω καταλάβει υπάρξει αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος....;;;Η οποία είναι μεγάλη;;;Μπορεί την συγκεκριμένη αυτή ημέρα να αισθάνεσαι και γενικότερα φουντωμένη;;;Χαζές όπως πάντα μάλλον είναι οι ερωτήσεις μου...εεε;;;Απλά την Κυριακή πριν την Καθαρά Δευτέρα.....ξαφνικά το μεσημέρι συνηδειτοποίησα ότι ήμουν υπερβολικά ζεστή, ενώ δεν αισθανόμουν άρρωστη κλπ και όταν έβαλα θερμόμετρο είχα σχεδόν 37,6 ....Συνήθως όταν έχω πυρετό από γρίππη κλπ...δεν έχω κουράγιο για τίποτα και κρυώνω και αισθάνομαι ότι θα πέσω κάτω...Εκείνη την μέρα απλά ζεσταινόμουν πολύ και την επόμενη δεν ξαναεμφανίστηκε υψηλή θερμοκρασία.....και αναρωτιέμαι αν μπορεί να συνδέεται με την ωορηξία γιατι δεν μου έιχε ξανασυμβεί ή τουλάχιστον δεν το είχα ξαναπαρατηρήσει.....

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
Αυξημένη θερμοκρασία νιώθω εγώ 1 - 2 μέρες πρίν την περίοδο και τις πρώτες μέρες κατα την διάρκεια αυτής. Πιθανόν όμως να συμβαίνει κι αυτό που λές, δηλαδή να είχες αυξημένη θερμοκρασία λόγο ωορηξίας, κάτι που δεν συμβαίνει σε μένα. Κάθε οργανισμός διαφέρει κι έτσι λογικά διαφέρουν και τα συμπτώματα ανάλογα με την κατάσταση, στην οποία βρήσκεται ο οργανισμός.

ϊσως έχουν τα κορίτσια να σου πούνε κάτι πιο χρήσιμο.

Φιλάκια !  :-*

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
37.6 μου φαινεται μεγαλη θερμοκρασια για να ειναι ωορρηξια :-\

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
Nαι ειναι μεγαλη αυξηση.
Η συνηθης σου πόσο ειναι;
Συνηθως η αυξηση λογω ωορηξιας ειναι απο 0.2 εως μισή μοναδα θερμοκρασιας,δηλαδή εως 0,5 και κραταει περιπου ετσι μεχρι να ερθει η περιοδος όχι μονο μια μερα.
Για να το δεις όμως πρεπει να μετρας και τις προηγουμενες γιατι μπορει να ανεβασες ίσως και απο αγχος ή στεναχωρια ή αλλο λογο οπως κανω κι εγω. :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Alda

• Ωραία τα λες! 55
    • Loved
Nαι ειναι μεγαλη αυξηση.
Η συνηθης σου πόσο ειναι;
Συνηθως η αυξηση λογω ωορηξιας ειναι απο 0.2 εως μισή μοναδα θερμοκρασιας,δηλαδή εως 0,5 και κραταει περιπου ετσι μεχρι να ερθει η περιοδος όχι μονο μια μερα.
Για να το δεις όμως πρεπει να μετρας και τις προηγουμενες γιατι μπορει να ανεβασες ίσως και απο αγχος ή στεναχωρια ή αλλο λογο οπως κανω κι εγω. :) :)

Είχες δίκιο...μάλλον από στεναχώρια είναι....αλλά είναι μια νέα αντίδραση του εαυτού μου που δεν την είχα...και την ξαναπαρατήρησα πριν λίγες μέρες όταν αγχώθηκα και στεναχώρηθηκα για κάτι που ανέβασα 38,2....Είναι νέο σύστημα αυτό του οργανισμού μου...Να δω τι άλλο θα εμφανίσω.....

Αποσυνδεδεμένος Athinouli

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
κοριτσια θελω τη βοηθεια σας και την εμπειρια σας σχετικα με τον υπολογισμο των γονιμων ημερων.εχω κυκλο 29 περιπου ημερων και εχω μαθει οτι οι γονιμες μερες ειναι η 11η-19η απο την πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου.εγω που τελευταια αδιαθετησα στις 31/10/10....στισ 19/11 ημουν σε γονιμες μερες?εχω πιθανοτητες να ειμαι εγκυος  :pregnant:αραγε?? :euxaristo:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
Δε θα το έλεγα γιατί  είσαι στην 20η μέρα.

Αν κοιτάξεις στο φόρουμ τη μέθοδο θερμομέτρησης και το θέμα που βρισκόμαστε , θα δεις πως μπορείς πολύ εύκολα να προσδιορίσεις ακόμη και τη μέρα που έχεις ωορηξία, όχι απλώς τις γόνιμες. Είναι εύκολο σε ένα σταθερό κύκλο όπως ο δικός σου.
Ετσι θα προσπαθείτε στοχευμένα και θα έρθει πιο γρήγορα το μπεμπέ. ;D ;D
Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις την μηχανή αναζήτησης του google επάνω δεξιά με θέμα ωορηξία, ή μέθοδο θερμομέτρησης ή γόνιμες μέρες και να βρεις ήδη πολλές πληροφορίες σχετικά με ότι ψάχνεις.
Εννοείται πως για ότι θέλεις να συζητήσεις θα είμαστε εδώ να ανταλλάξουμε απόψεις και εμπειρίες.

:) :) :) Φιλικά Βάσω.

Αποσυνδεδεμένος Athinouli

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! :euxaristo:με τον συντροφο μου ειπαμε να το παμε χαλαρα,χωρις αγχος και ολα να ερχονται αυθορμητα χωρις να προγραμματιζουμε ποτε θα ερθουμε σ'επαφη,κι αν δουμε οτι δεν εχει αποτελεσμα τοτε να παμε στην αλλη μεθοδο.μπορει να γινει συλληψη σε μη γονιμες μερες ετσι δεν ειναι?απλα ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες λογικα!!εσυ εμεινες εγκυος ολες τις φορες σε γονιμες μερες?δε θελω αυτη η ομορφη διαδικασια να επισκιαστει απο αγχος! :) μηπως ειμαι παραλογη?? :;:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
Καλώς ήρθες στην παρεα μας.
Και τις 3 φορες που εμεινα εγκυος, ξεκινουσαμε τις επαφες απο το τελος της περιοδου μερα παρα μερα.
Ολα να πανε καλα!!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 65
    • Full
    • Μωράκια
σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!! :euxaristo:με τον συντροφο μου ειπαμε να το παμε χαλαρα,χωρις αγχος και ολα να ερχονται αυθορμητα χωρις να προγραμματιζουμε ποτε θα ερθουμε σ'επαφη,κι αν δουμε οτι δεν εχει αποτελεσμα τοτε να παμε στην αλλη μεθοδο.μπορει να γινει συλληψη σε μη γονιμες μερες ετσι δεν ειναι?απλα ειναι λιγοτερες οι πιθανοτητες λογικα!!εσυ εμεινες εγκυος ολες τις φορες σε γονιμες μερες?δε θελω αυτη η ομορφη διαδικασια να επισκιαστει απο αγχος! :) μηπως ειμαι παραλογη?? :;:

Κοίτα αν το πας χαλαρά ,τότε δεν πρέπει να σκέφτεσαι κάθε μήνα μήπως είσαι έγκυος και να μετράς τις μέρες.
'Η θα το αφήσεις χαλαρά και ούτε που θα κοιτάς πότε είναι να σου έρθει περίοδος (που λέει ο λόγος) ή θα εντοπίσεις τις γόνιμες μέρες και θα προσπαθήσεις πιο στοχευμενα.
Στη δεύτερη περίπτωση μην ξεγελαστείς και το πεις στον σύζυγο γιατί θα κομπλάρει πολύ ,κατά πάσα πιθανότητα!!!

Οχι δεν πιάνεις σε μη γόνιμες μέρες!
Το ωάριο ζει 24 ώρες και μαζί με τις 3-5 μέρες το μεγιστότατο που ζουν τα σπερματοζωάρια είναι περίπου εκεί οι μέρες που πιάνεις.  Δεν πιάνεις όλο το μήνα μωρό. Δεν είναι θέμα πιθανοτήτων. Είναι θέμα ή πιάνεις ή δεν πιάνεις συγκεκριμένες μέρες.

Πολύ ωραίο είναι να θέλεις να προκύψει εντελώς φυσικά και αυτό είναι το ισορροπημένο όταν ξεκινάς για παιδί. Δεν θα έλεγα ότι είναι να θες εν μία νυκτί να μείνεις έγκυος. Αρκεί να μην αγχώνεσαι ξαναλέω...