Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: 'Εκζεμα ή ατοπική δερματίτιδα. Αλλεργία στο δέρμα. Εξανθήματα.  (Αναγνώστηκε 8929 φορές)

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
Με αφορμή το έκζεμα που εμφάνισε η Μαρία σας γράφουμε τις σχετικές πληροφορίες απο το βιβλίο "baby book" των "DR WILLIAM SEARS ANT MARTHA SEARS, R.N."
η απόδοση απο τα αγγλικά ειναι δική μας. (η Βάσω γράφει και με τυφλό, εγώ σαν χελώνα (τυφλή) :adiaforos:)

Το έκζεμα ή ατοπική δερματίτιδα είναι το πιο κοινό εξάνθημα σε βρέφη και νήπια. Προκαλείται από ένα συνδυασμό ενός γενετικά υπερενεργού ανοσοποιητικού συστήματος που κάνει το δέρμα να αντιδρά και στο περιβάλλον,μια γενετική προδιάθεση για ξηρό δέρμα και από συγκεκριμένα αλλεργιογόνα. Το εξάνθημα εμφανίζεται ως:
  • Ξηρό δέρμα. Αισθάνεστε στο δέρμα μικρά , άσπρα εξογκώματα καθώς περνάτε τα δάχτυλά σας πάνω από το ερεθισμένο δέρμα (αίσθηση γυαλόχαρτου).
  • Ξηρές στάμπες. Φολιδωτά, ξηρά, άσπρα ή ανώμαλα κόκκινα μπαλώματα που εμφανίζονται σε οποιοδήποτε σημείο του σώματος.
  • Εξάρσεις. Κατα διαστήματα, ειδικά τον χειμώνα, μερικές περιοχές του δέρματος ερεθίζονται και φουντώνουν με την μορφή φουσκωμένων, κόκκινων, ελαφρά πυώδων πιτσιλιών. Αυτά γενικά εμφανίζονται στις πτυχές του δέρματος, κυρίως στο εδωτερικό των αγκώνων και το πίσω μέρος των γονάτων, αλλά και στο λαιμό, τους καρπούς, τα χέρια και τα πόδια.
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Απρ 2011, 09:50 Aπό admin V »
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
Απ: έκζεμα ή ατοπική δερματίτιδα
« Απάντηση #1 στις: 16 Μαρ 2007, 00:43 »
Θεραπεία
Αν το έκζεμα εμφανίζεται σε λίγα μόνο σημεία και δεν ενοχλεί το παιδί σας, μπορείτε απλά να το αγνοήσετε. Αν όμως ειναι πιο έντονο ακολουθήστε τις παρακάτω οδηγίες. Η θεραπεία στοχευει στην ενυδάτωση του ξηρού δέρματος και στην απομάκρυνση αλλεργικών και ερρεθιστικών παραγόντων.

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #2 στις: 16 Μαρ 2007, 00:45 »
Ενυδάτωση και αποφυγή του ερεθισμού του δέρματος.

Απλώστε μια υποαλλεργική   (χωρίς άρωμα) λοσιόν ή κρέμα στο δέρμα του μωρού σας δύο ή περισσότερες φορές τη μέρα. Υπάρχουν πάρα πολλές εταιρίες αλλά καμιά δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι καλύτερη για ένα συγκεκριμένο παιδί.
Πειραματιστείτε με διάφορες λοσιόν μέχρι να βρείτε κάποια που να δουλεύει και να είναι ανεκτή από το παιδί σας. Δοκιμάστε αυτές τις συμβουλές για να αποφύγετε το ξηρό δέρμα:

1) Αποφύγετε τα ζεστά μπάνια. Κάντε μπάνιο το παιδί σας σε  χλιαρό νερό.

2) Μην αφήνετε το παιδί σας να καθίσει σε νερό με πολύ σαπουνάδα ή αφρόλουτρο.

3) Τρυφερά σκουπίστε το δέρμα του παιδιού, ταμπονάροντας με την πετσέτα. Μήν τρίβετε!

4) Μη χρησιμοποιείτε σαπούνι, ούτε υγρό σαπούνι για μωρά. Αυτό μπορεί να ξηράνει το δέρμα. Χρησιμοποιείστε ένα υποαλλεργικό, ενυδατικό σαπούνι.

5) Διατηρείστε την υγρασία στο σπίτι σας περίπου στο 40%.Για ακρίβεια χρησιμοποιείστε ένα μετρητή υγρασίας. Χρησιμοποιείστε υγραντήρα ή κλιματισμό ή και τα δύο, όταν ο καιρός είναι ξηρός. Τους χειμερινούς μήνες όταν έχετε κεντρική θέρμανση χρησιμοποιείστε ένα υγραντήρα.

6) Αποφύγετε τα μάλλινα και τα συνθετικά υλικά. Μπορεί να είναι σκληρά και ερεθιστικά στο δέρμα. Τα βαμβακερά ρούχα είναι καλύτερα.

7) Χρησιμοποιείστε βαμβακερά σεντόνια και μαλακές βαμβακερές κουβέρτες.

8 ) Πλύνετε τα καινούργια ρούχα πριν τα φορέσει το παιδί σας. Αυτό θα διώξει τα χημικά κατάλοιπα από τη διαδικασία κατασκευής.

9) Χρησιμοποιείστε απορρυπαντικό χωρίς χρωστικές και άρωμα. Τα υγρά απορρυπαντικά ξεβγάζονται πιο εύκολα. Ξεβγάλτε δύο φορές για καλύτερα αποτελέσματα. Αποφύγετε το μαλακτικό.

10) Κάντε μπάνιο το παιδί σας αφού παίξει στο γρασίδι ή ιδρώσει.

11) Απλώστε μια αντιηλιακή λοσιόν που δεν ερεθίζει το παιδικό δέρμα. Καλύτερα να μην περιέχει Paba (παρααμινο βενζοϊκό οξύ).

12) Ντύστε το παιδί σας άνετα ρούχα με μακριά μανίκια και παντελόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρ 2007, 00:55 Aπό abraam »

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #3 στις: 16 Μαρ 2007, 00:46 »

Δώστε τροφή και ενυδάτωση στο δέρμα
Στην παιδιατρική μας πρακτική έχουμε δει εντυπωσιακά αποτελέσματα παρέχοντας σε παιδιά με έκζεμα ή ξηρό δέρμα, διαιτολόγιο πλούσιο σε λιπαρά Ω-3, ή αυξάνοντας τα Ω-3 στην διατροφή της θηλάζουσας μητέρας. (δείτε το www.dhadoc.com για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την σημασία των Ω-3 στην παιδικά διατροφή). Επίσης, ενυδατώστε το παιδί σας ενθαρρύνοντας το παιδί  σας να πίνει αρκετά επιπλέον ποτήρια νερό την μέρα.

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #4 στις: 16 Μαρ 2007, 00:48 »
Διερευνήστε και αποφύγετε αλλεργιογόνους παράγοντες.

Αν μπορέσετε να εντοπίσετε και να αποφύγετε αλλεργιογόνα που μπορεί να προκαλούν ή να επιδεινώνουν το έκζεμα, τότε θα δείτε σημαντική βελτίωση  στο έκζεμα.

Διατροφικά αλλεργιογόνα
Οι έξι πιο κοινές τροφές που προκαλούν αλλεργίες είναι:
Γαλακτοκομικά( γάλα, γιαούρτι, τυρί, βούτυρο), αυγά, σόγια, φιστίκια, ψάρια και σιτάρι. Απομακρύνετε και τις έξι τροφές για δύο έως  τρεις εβδομάδες. Αν δείτε σημαντική βελτίωση ξεκινήστε κάθε τροφή χωριστά για να εντοπίσετε ποια ακριβώς προκαλεί την αλλεργία. Οι μητέρες που θηλάζουν πρέπει να το εφαρμόσουν στη διατροφή τους αν το παιδί τους έχει έκζεμα.
Αν χρησιμοποιείτε υποκατάστατο γάλακτος δοκιμάστε κάποιο άλλο.

Περιβαλλοντικά αλλεργιογόνα.
Η σκόνη, η μούχλα, τα κατοικίδια και οι εποχιακές αλλεργίες εξωτερικού χώρου, όπως η γύρη, είναι πιο πιθανό να προκαλέσουν αλλεργίες στο αναπνευστικό ή άσθμα παρά έκζεμα. Μπορούν όμως να συμβάλλουν στη δημιουργία εκζέματος.

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #5 στις: 16 Μαρ 2007, 00:50 »
Ανακούφιση από το κνησμό.

• Κρέμα υδροκορτιζόνης. Κατά τη διάρκειά έξαρσης μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κρέμα υδροκορτιζόνης σε περιοχές με πρόβλημα 2 φορές τη μέρα για αρκετές μέρες. Ο γιατρός σας μπορεί να σας προτείνει μια ισχυρότερη κρέμα , αν χρειαστεί. (Μη χρησιμοποιήσετε κορτιζονούχες αλοιφές ή κρέμες στο ευαίσθητο δέρμα του προσώπου του μωρού σας χωρίς την έγκριση του γιατρού σας.
  • Πόσιμα αντισταμινικά. Διαθέσιμα με ή χωρίς συνταγή, αυτό το φάρμακο μπορεί να μειώσει σημαντικά τον κνησμό ειδικά την νύχτα.
  • Κρατήστε τα νύχια του μωρού σας κομμένα κοντά και καθαρά.

Τα περισσότερα παιδιά μεγαλώνοντας ξεπερνούν το πρόβλημα του εκζέματος. Μερικά όμως θα συνεχίσουν να ζουν αυτή την κατάσταση και στην ενήλικη ζωή τους.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 20 Φεβ 2008, 16:24 »

http://iatreio.blogspot.com/2007/03/blog-post_7732.html

άλλο ένα site  πολύ καλό για το θέμα μιας και ψάχνω και για την κόρη μου πάλι μήπως και βρω κάποτε λύση. :(

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΛΕΝΑ

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 18 Απρ 2010, 01:29 »
κοριτσια γεια σας ελπιζω να ειναι καποια απο σας ξυπνια εγω πριν λιγο εβαλα τα ζουζουνια μου για υπνο,μεχρι να ξυπνησει η μπεμπουλα μου που με αφορμη αυτην και αυτο που περναμε τους τελευταιους 4 μηνες λεω να θιξω το θεμα παιδιατροι και ομοιοπαθητικη.η μικρη μου εχει ατοπικη δερματιτιδα που οσο περναει ο καιρος μαθαινω περισσοτερα για αυτην,μιας και κανεις απο τους 4 γιατρους που πηγα *(σημειωτεον οενας απο αυτους ειναι και η παιδιατρος που μας παρακολουθει)!δεν φιλοτιμηθηκε να με πληροφορησει. πληρως για το τι με περιμενε.αφου εχω μαθει αρκετα και ουτε ο παιδοδερματολογος ουτε η παιδιατρος ουτε η 2δερματολογος μου δωσανε μια λυση οχι πολλα κατι που να μην κανει το μωρακι μου να ξυπναει μες την νυχτα να κλαει και ναξυνεται λες και εχει δεν ξερω και εγω τι,υποψιν εχουμε παρει αρκετες φορες ατταραξ,κορτιζονη την γνωστη αθωα φουσιντιν και ολες τις απειρες κρεμες σαμπουανγια την συγκεκριμενη παθηση που τποτα απο αυτα δεν της εκανε κατι.σαφεστετα μονο η κορτιζονη αλλα και αυτη μονο για λιγο αλλα οχι την φαγουρα!ε κ τ ος  αν δεν υπαρχει κατι και αδικα τους βριζω!!!!!!ειπα να παω σε εναν συστημενο ομοιοπαθητικο πηγα αλλα επειδη η μικρη μου εκανα ωττιτιδα και τελικα θα παρει αντιβιωση παρολο που περιμενα απο τον ομοιοπαθητικο να ακολουθησουμε τα δικα του εβγαλε την ουρα του απ εξω και μου ειπε ματα το τελος τησς αντιβιωσης θα κανουμε την θεραπεια του για την ατοπικη.βεβαια μας ειπε νε κανουμε και ασρωματοθεραπεια με μια κυρια που φερνει καποια προιοντα απο γερμανια και φτιαχνει μια ειδικη κρεμα για αυτο!!πηγα την πηρα προχθες περιμενω να δω !!!!!!!!!!!!οτιδηποτε για το μωρο μηπως και την ανακουφισω απο το ξυσιμο..........................και ολο αυτο που ακολουθει.σας παρακαλω εχει καμια σας παρομοια εμπειρια και αν καποιον γ ι α τ ρ ο που να εχει δει αποτελεσμα περιμενω εν αγωνιως. :pomocy:

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 18 Απρ 2010, 10:36 »
Καλημέρα!
Καταρχήν θα μεταφέρω το θέμα αλλού γιατί ανοίχτηκε σε κατηγορία που δεν έπρεπε και συνεχίστηκε και σε θέμα που δεν ανήκε. :police:

Μέχρι να μπορέσω να γράψω ξανά ψάξε στο φόρουμ για τη λέξη ατοπική δερματίτιδα γιατί σίγουρα έχω ανοίξει θέμα εγώ. Εχω βρει τρόπους που δουλεύουν και μάλιστα έγραψα για μία πολυ καλή κρέμα που ανακάλυψα τώρα τελευταία. Επίσης έχω ήδη ανοίξει θέμα σχετικό με την ομοιπαθητική και την συμβατική ιατρική. Κι εκεί μπορείς να γράψεις. ;)

Θα σου πω εκτενέστερα πιο μετά γιατί σήμερα το σπίτι μου, μετά το ταξίδι ,είναι και βομβαρδίστηκε. :-\

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 18 Απρ 2010, 22:20 »

Ποσο ειναι το μωρο σου? Και ποσο καιρο ειναι που ξεκινησαν τα προβληματα?

Εγω θα σου πω την δικια μας ιστορια... απλα για να υπαρχει...

Η μια απ τα διδυμα λιγο πριν τα 3 αρχισε να κανει ξηροδερμια ... σε πρωτη φαση υποθεσαμε οτι ηταν μια μαλακτικη της τζονσον που χρησιμοποιουσαμε και μολις την ειχαμε αλλαξει (απο ροζ ειχαμε παρει την κιτρινη) σταματησαμε λοιπον να την χρησιμοποιουμε τελειως..αλλα αντι για βελτιωση...γινοταν χειροτερα μεχρι που επαθε υποχρωματισμο του δερματος (σαν λευκη αλλα δεν ηταν τα σημαδια τοσο ασπρα). Επαθα πλακα... πηγαμε σε μια πολυ γνωστη παιδοδερματολογο στην Αθηνα η οποια για μενα ηταν απαραδεκτη...γιατι ειχε καραμελα σ ολους να λεει τα ιδια πραγματα... δλδ... μας ειπε ΟΧΙ κουβερτες ΟΧΙ σφουγγαρια ΟΧΙ μαλακτικη στα ρουχα ΟΧΙ σκονη πλυντηριου στα ρουχα αλλα υγρο ΟΧΙ λουτρινα ΟΧΙ χαλια ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ...μου την εδωσε γιατι επρεπε να βαλω ενα παιδακι που μεχρι τα 3 του ζουσε κανονικα στην γυαλα :bur2: ... χωρις να βρουμε τι ιεναι αυτο που την  ενοχλει!!!
  Τελικα με διαφορα που ειχα διαβασει στο νετ σε φορουμ κτλ καποια στιγμη ειχε αναφερθει οτι ενα παιδακι ειχα αλλεργια στο γαλα και ποναγε η κοιλια του οταν επινε... ηταν κατι που γινοταν και στο δικο μου παιδι...αλλα οχ πολυ εντονα .Λιγο καιρο πριν ξεκινησει η ξηροδερμια ..αλλαξε το νουνου kid σε νουνου απλο και το παιδι αρχισε να μειωνει την ποσοτητα και δεν πολυ ηθελε(αλλα επινε σε γενικες γραμμες) ....βασικα δεν εδωσα και πολυ βαση σ αυτο... το παιδι απο τοτε αρχισε να παραπονειτε και καποιες φορες για την κοιλια του μετα απο καποια ωρα που ειχε πιει γαλα....
  Δεν ειχα και τιποτα να χασω και ξεκινησα να ψαχνομαι...αλλαξα γαλα και το παιδι ηρεμησε..ξαναρχισε να πινει γαλα... και το δερμα της αρχισε να επανερχεται... τωρα της δινει μονο ΟΛΥΜΠΟΣ και αν τυχει να πιει καποιο αλλο γαλα... βλεπω οτι αμεσως αγριευει η κοιλιτσα της (εννοω ξεκιναει ξηροδερμια)
  Και ολα αυτα σαν το στραβαδη τα βρηκα...δλδ και να σταματαγα ολα αυτα που ελεγε η κυρια ''εξυπνη'' το παιδι δεν θα εβλεπε βελτιωση γιατι πολυ απλα θα ειχε ακομα την ουσια που την ενοχλουσε .... οποτε τσαμπα θα καναμε το οτιδηποτε
  Να σημειωσω οτι τελικα δεν της εδωσα κανενα φαρμακο και καμια αλοιφη

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 19 Απρ 2010, 17:15 »
Εδώ συγχωνεύτηκαν τα δυο θέματα και τα μηνύματα μπήκαν με χρονολογική σειρά. ;)

Η ατοπική δερματίτιδα έιναι εκδήλωση αλλεργική.

Για να μην επαναλαμβάνω τη δική μου περίπτωση , του πως βρήκα λύση και το τι έχει γραφτεί ας τα διαβάσει η μαμά που ψάχνει και συνεχίζουμε τη συζήτηση από εδώ και περα.

Εγώ συνοπτικά πως το έβαλα υπό έλεγχο:
1) έλεγξα και βρήκα ότι η κόρη μου ήταν αλλεργική στο αγελαδινό γάλα οπότε το αντικατέστησα με κατσικίσιο. Τις υπόλοιπες  γαλακτοκιμικές τροφές τις περιόρισα.
2) κάνει ομοιοπαθητική και φυτοθεραπεία. Εκτός της ομοιπαθητικής παίρνει το Kedrus Libani της φυτοθεραπείας (υπάρχει και ιστοσελίδα όπου λέει σε ποιες περιπτώσεις το δίνουμε..).
3) της βάζω στο πρόσωπο και την κοιλιά όπου ξύνεται μέχρι να ματώσει αλοιφή καλέντουλας της οποίας τα στοιχεία έδωσα παραπάνω.

4)Πρόσφατα, εδώ και μήνες, βγάζει εντελώς ξαφνικά φουσκωμένα εξανθήματα τα οποία την τρώνε πάρα πολύ και μερικές φορές την πονάνε. Μοιάζουν σα να  έχουν μαζέψει πύον μέσα (ασπρίζει σε κάποιο σημείο) αλλά δεν έχει μύτη πουθενά ,ούτε και φτιάχνει μύτη ή πύον κάπου στο σημείο εκείνο!

Βάζοντας γάζα εμποτισμένη με βαλσαμέλαιο και τυλίγοντάς το πάνω στο σημείο ώστε να μείνει για ώρες, το παιδί ανακουφίζεται άμεσα σε λίγα λεπτά από τη φαγούρα!! Στις περισσότερες των περιπτώσεων τα εξανθήματα της κόρης μου (τα οποία είναι προφανέστατα αλλεργικά...) εξαφανίζονται σε λίγες ώρες!!!!
Είναι μία λύση που μπορείτε να δοκιμάσετε μέχρι τουλάχιστο να πάτε στο γιατρό ή να επικοινωνήσετε μαζί του.

Το πρόβλημα δεν εξαφανίστηκε όμως είναι σε μια πολύ ήπια ελεγχόμενη κατάσταση χωρίς να παίρνει κορτιζόνη ή Xozal! ;) ;) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Απρ 2011, 09:46 Aπό admin V, Αιτία: Προσθήκη κειμένου »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΛΕΝΑ

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 20 Απρ 2010, 00:05 »
:n:vaso γεια σου αλλα ειμαι καινουρια στο φορουμ και ισως να τα μπερδεψα λιγακι τα θεματα και τη σειρα τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :;: (πιστεψε πριν γραψω εκει εψαξα στο φορουμ και δεν μου εβγαζε κατι σχετικο, να φανταστεις ουτε θυμαμαι που εγραψα.τελοσπαντων η μικρη μου ειναι 6μιση μηνων εχει 2 μερες που με αυτη την κρεμα της αρωματοθεραπειας ειναι τελειως καλα τα ομοιοπαθητικα δεν τα πηρε λογω αντιβιωσης και ωττιτιδας.εμας ο ομοιοπαθητικος μας εδωσε  γραφιτη σαν φαρμακο.βεβαια φοβαμαι να χαρω και λεω απλα στον ευατο μου οτι απλα περασαμε μια φαση εξαρσης που φανταζομαι πως παραμονευει παλι. :( σημερα πηρα και τα αποτελεσματα του ραστ και ειναι αλλεργικη και στο γαλα αγελαδος!οποτε θα πρεπει να βασω της παιδιατρου να σταματησω ολα τα γακτοκομικα και απλα να περνω ασβεστιο μιας και την θηλαζω αποκλειστικα :breast:θα ηθελα να μου πεις αν θες τον δικο σου ομοιοπαθητικο και τι σας εδωσε απλα απο περιεργεια γιατι ξερω οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και οταν λες φυτοθεραπεια? ευχαριστω και ελπιζω να καταφερω να βρω αυτα που ειχες γραψει. :euxaristo: και την αλλη κοπελια για την ανταποκριση πηγαμε και εμεις σε δερματολογο και εμας την ιδια καραμελα μας ειπε!φαινεται οτι κυκλοφορει πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #12 στις: 20 Απρ 2010, 07:09 »
Λοιπόν να τα πάρουμε με τη σειρά!
Τα υπόλοιπα που έχουν γραφτεί σχετικά είναι στο θέμα που είσαι απλά θα πας να διαβάσεις το θέμα από την αρχή για να δεις ότι έχει γραφτεί από όλους μας. Στο τέλος της σελίδας σου βγάζει αριστερά κάτω αριθμούς από το 1 ,2,... .Αυτές είναι οι σελίδες του θέματος.

Από φυτοθεραπεία παίρνει το Kedrus Libani.Αν βάλεις στο google Kedrus Libani είμαι σίγουρη ότι θα σου βγάλει τη σελίδα που εξηγεί τα φάρμακα και σε ποιες περιπτώσεις δίνονται.

Ομοιοπαθητικό είχα κάποιο εδώ στη Λάρισα και τώρα άλλαξα πηγα σε μια κοπελα με την οποία συνεργάζομαι καλά. Μένω Λάρισα. Εσύ που μένεις;
Οσον αφορά την ωτίτιδα πρέπει να σου πω ότι αν ο ομοιπαθητικός το χειριστεί σωστά η μικρή δε θα χρειάζεται αντιβίωση!!!
Ο γιος μου παθαινε δεκάδες ωτίτιδες και αφότου ξεκίνησε ομοιοπαθητική δεν πάθαινε εύκολα αλλά κι αν πάθαινε δεν ξαναπήρε αντιβίωση μέχρι τώρα που είναι 6 χρονών. Σημείωσε ότι ξεκίνησε ομοιοπαθητική στα 3,5 περίπου. ;) ;)

Αν το παιδί σου θηλάζει είναι ευτυχία για εκείνο γιατί θα μπορεί να πιει το καλύτερο γάλα που υπάρχει (το δικό σου) για αρκετό καιρό και μετά να της δίνεις σόγιας με κακάο ας πούμε ή σόγιας λευκό όπως δίνω κι εγώ στα δικά μου. Φατνάζεσαι αυτό το παιδί πόσο θα ταλαιπωριόταν αν δεν το θήλαζες και έπρεπε να δίνεις αγελαδινό ή να πληρώνεις για εργοστασιακό γάλα υποαλλεργικό τρελλά λεφτά;Το γάλα σου αξίζει περισσότερο κι από το εργοστασιακό που είναι περίπου στα 30 ή 50 ευρώ το κουτί από όσο ακούω.. ;) ;)

Υπάρχουν τα γαλακτοκομικά που στηρίζονται σε πρόβεια ή αίγας ή σόγιας προιόντα τα οποία έχουν ασβέστιο.

Οταν θηλάζεις δε χρειάζεται αναγκαστικά να παίρνεις ασβέστιο. Ερευνες έχουν δείξει (πηγή LLLI) ότι η μαμά χάνει σε ασβέστιο όταν θηλάζει αλλά όταν σταματήσει αποκτά στα κόκκαλα όσο ειχε πριν ίσως και λίγο παραπάνω ακόμη κι αν δεν πάρει τίποτα!!!! Η φύση προνοεί για όλα...

Το ομοιοπαθητικό που πήρε δεν το θυμαμαι τώρα αλλά όπως θα γνωρίζεις ήδη το ομοιοπαθητικό φάρμακο είναι συνάρτηση της ασθένειας αλλά και της ψυχολογικής κατάστασης του παιδιού. Θα ψάξω και θα στο πω.

ΓΕΜΜΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Απρ 2011, 09:48 Aπό admin V, Αιτία: Αλλαγή link »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΛΕΝΑ

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
καταρχιν μενω αθηνα,οποτε ακυρο το ονομα του ομοιοπαθητικου.δεν ξερω αν καταλαβες λαθος μαλλον ναι !γιατι ισα ισα που χαιρομαι που θηλαζω  απλα απογοητευτηκα που η μικρη εχει αλλεργεια συν τα αλλα που δεν της εφταναν.γαλα σογιας μου το απαγορευσε και ο ομοιοπαθητικος λογω αλλων αλλεργειων που μπορει να προκυψουν και απο γαλα μονο μια φορα την ημερα επιλεγω τι θα φαω  η γαλα η γιαουρτι η τυρι και μονο κατσικισιο και αυτο επιφυλακτικα.Εχω και ενα αγορακι 3,5χρονων που και αυτο κανει ομοιοπαθητικη.αλλα ακομα εχω την απορια γιατι δεν μου εδωσε κατι για την ωττιτιδα της μικρης τελος του μηνα η μικρη εχει να κανει εμβολιο τι λες να κανω να παω σε αυτον? η να συνεχισω στην παιδιατρο μου μιας και αυτος σε κατι δυσκολο δεν μας εδωσε κατι οπως λες και εσυ υπαρχει,εξαλλου και ο γραφητης οπως εψαξα που μας εδωσε για την ατοπικη κανει και για ωττιτιδα.σε ρωταω μιας και ο δικος σου κανει καιρο ομοιοπαθητικη. :Confused2:ασχετο παντως εισαι τυχερη που μενεις εκτος αθηνας!αν και η Λαρισα μια απο τα ιδια ειναι.αλλα τουλαχιστον εισαι εκτοςςςςςςςς!
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Απρ 2011, 09:51 Aπό admin V, Αιτία: αλλαγή τίτλου »

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
Καλημέρα.
Αυτές τις μέρες αντιμετωπίζουμε έντονο πρόβλημα ατοπικής δερματίτιδας με την κόρη μου, ξανά. Μάλιστα έχει εμφανιστεί σε πολυ συγκεκριμενη περιοχη στο σώμα της αλλά με πολύ ένταση!
Πριν 3 μέρες ξύπνησε τα ξημερώματα με κλαματα και πρησμένα χέρια τα οποία ήταν κατακόκκινα σε όλη σχεδόν την παλάμη, πρησμένα, πονεμένα και ανυπόφορη φαγούρα.
Παίρνει υπερικουμ 30 CH  (το βαλσαμόχορτο σε δυναμοποίηση ομοιοπαθητική) και της βάζω βαλσαμέλαιο  στα χέρια της. Μαλιστα τα τυλίγω με γάζες ωστε να μένει το λάδι για ώρες πανω της. Διανύει φάσεις όπου τα χέρια της είναι κοκκινα αλλά μπορεί να γραφει και να παιζει ,αλλά παίρνει το παραπανω φαρμακο όταν βρίσκεται σε έξαρση. Μαλιστα στην αρχή για λίγα λεπτά χειροτερεύει (αναμενομενο στην ομοιοπαθητική) και μετά ηρεμεί για ώρες.

Συμπληρωματικά λοιπόν με όλα τα παραπανω που έχω ήδη γραψει από παλια και τα οποία δουλευουν καλά έχω να προτείνω και αυτά. Ολα αυτά μπορούν να συνεργαστουν μεταξύ τους χωρίς κανένα πρόβλημα.

Επιπλεον έχω παρατηρήσει ότι οι στιγμές της ζωής της που το εμφανίζει με ένταση έχουν άμεση σχέση με έντονο στρες! Την προηγούμενη φορά που το εμφανισε με ένταση ήταν το Φθινόπωρο όπου αγχωνόταν πολύ καθώς ξεκινούσε στην πρώτη δημοτικού. Μάλιστα το άγχος της εμφανιζοταν και με καθημερινά κλαματα και αρνηση να μπει στην ταξη.

Το σημερινο επεισόδιο έχει άμεση σχέση με το στρες που περασε την προηγουμενη εβδομάδα... όπου ο μεγάλος μας σκύλος σκοτωσε το μικρό κουταβακι που αγαπούσε και έπαιζε μαζί του καθημερινά! Η μικρή μου έκλαιγε για 2 μέρες γιαυτό! Επιπλεον τις ίδιες μερες ειχε φρικάρει με το συνεργείο των γιατρων που ήρθε στο σχολείο για εμβολιασμό. Είχα δηλώσει να μην εμβολιαστεί, όπως κι έγινε, όμως κι εγώ η ίδια αγχώθηκα όταν έτυχε να παω στο σχολείο και να ακουω τα παιδάκια να τσιρίζουν  καθως έκαναν τα εμβόλια.

Θα πει κανείς "καλά τόσο ευαίσθητοι είστε εσείς;"
Και απαντώ:" Ναι ,ίσως και να παραείμαστε ευαίσθητοι".
Κανείς όμως δεν μπορεί να κατηγορήσει τον συνανθρωπό του για το βαθμό ευαισθησίας που έχει. Ούτε  μπορούμε να πούμε γιατί εσύ έχεις προβλημα στομαχιού ενώ εγώ έχω προβλημα αλλεργίας ή υπερβολικής ευαισθησίας, όσο κι αν είναι δυσκολο στους καιρους που ζούμε να το αντιληφθούν αυτό ακομη και γιατροί...

Μετά από 7 χρονια ζωής με παιδί που έχει ατοπική δερματίτιδα και αφού οι γιατροί δεν κατεληξαν πουθενά (οπως γίνεται σε όλες σχεδόν τις περιπτωσεις ...), έχω να συμπληρώσω στο θεμα ότι έχει άμεση σχέση με κάποιο παραγοντα έντονου άγχους που θα περασει το παιδί! Υπαρχουν περίοδοι που ειναι πιο ήπιο και σίγουρα έχει και αλλεργικά αίτια σε κάποιους παραγοντες, αλλά έχει και άμεση σχεση με το στρες.

Περαστικά σε όσους έχουν το συγκεκριμένο θέμα και φυσικά θα ενημερώνω το θεμα στην πορεία καθώς θα συνεχίσω να ψάχνω. :protasi: :protasi: :protasi:
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Δεκ 2012, 17:13 Aπό abraam »