Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Καμπύλες ανάπτυξης για μωρά που θηλάζουν. Καμπύλες ανάπτυξης και θηλασμός.  (Αναγνώστηκε 39011 φορές)

Αποσυνδεδεμένος avraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
Στις παρακάτω εικόνες φαίνεται η (φυσιολογική) διαφορά στο τρόπο ανάπτυξης των παιδιών που θηλάζουν. Η πηγή  είναι: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/growthcharts.html

Το παραπάνω είναι το διάγραμμα για τα παιδιά απο Αμερική και οι κόκκινες κουκίδες δείχνουν τον μέσο όρο (την γραμμή του 50% δηλαδή) για παιδιά που θηλάζουν τουλάχιστον 12 μήνες. Το δείγμα για τα παιδιά που θηλάζουν είναι 2000 παιδιά.
Αυτό που δείχνουν τα διαγράμματα ειναι οτι τα παιδιά που θηλάζουν (γενικά) παίρνουν περισσότερο βάρος στους πρώτους 3 έως 6 μήνες ζωής ενώ στην συνέχεια περισσότερο βάρος παίρνουν τα παιδιά που δεν θηλάζουν. Είναι ίσως ποιο πρακτικό, για μητέρες που θηλάζουν να παίρνουν υπόψιν τους και αυτή την ιδιαιτερότητα.
Στην παραπάνω διεύθυνση υπάρχουν και πολλά σχόλια (στα αγγλικά)

Τα διαγράμματα που προκύπτουν για αγόρια και κορίτσια που θηλάζουν είναι τα παρακάτω.

« Τελευταία τροποποίηση: 04 Απρ 2012, 11:46 Aπό admin V »
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
Αν λοιπόν κρίνω από το ότι 3 μηνών ο μπεμπούλης μου ήταν 6,300, είμαστε μιά χαρούλαΚαλά κατάλαβα Αβραάμ? ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκ 2011, 14:24 Aπό admin V »

Αποσυνδεδεμένος avraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
Αν λοιπόν κρίνω από το ότι 3 μηνών ο μπεμπούλης μου ήταν 6,300, είμαστε μιά χαρούλαΚαλά κατάλαβα Αβραάμ? ::)

Εντελώς φυσιολογικά!
Και η Μαρία μας ακολούθησε την τροποποιημένη καμπύλη που φαίνεται στις παραπάνω εικόνες για τα μωρά που θηλάζουν. Τότε μας φάνηκε παράξενο, ειδικά όταν την βλέπαμε να περνά σταδιακά από την καμπύλη του 90% στην καμπύλη του 50% ανησυχήσαμε, αλλά τελικά ήταν αναμενόμενο για μωρό που θηλάζει αποκλειστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκ 2011, 14:24 Aπό admin V »
Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Αποσυνδεδεμένος aglaiap

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
Για να μην ανησυχούν οι μανούλες, αυτά τα διαγράμματα αφορούν τα αμερικανάκια που είναι κάπως πιο μεγαλόσωμα. Τα ελληνόπουλα έρχονται πιο συμμαζεμένα, τα διαγράμματα βέβαια που έχουμε στα βιβλιάριά μας αφορούν κυρίως τα παιδιά που δε θηλάζουν, όμως προσεγγιστικά, πλησιάζουν και τα άλλα...
« Τελευταία τροποποίηση: 15 Δεκ 2011, 14:26 Aπό admin V »
Αγλαΐα Παπαδήμα
Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού & Γαλουχίας (IBCLC)
International Board Certified Lactation Cosultant

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
<a href="http://www.youtube.com/v/Oh_2yGxswNE&amp;ap=%2526fmt%3D18&amp;rel=0&amp;fs=1" target="_blank">http://www.youtube.com/v/Oh_2yGxswNE&amp;ap=%2526fmt%3D18&amp;rel=0&amp;fs=1</a>
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος paramithenia

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Me and my men....
Το εντυπωσιακό είναι πως οι καμπύλες που δίνονται μέσα στο βιβλιάριο παιδιού δεν έχουν καμία σχέση...
Ο παιδίατρος μας ευτηχώς μας ενημέρωσε σχετικώς και έχουμε εκτυπωμένες καμπύλες που είναι πιο κοντά σε αυτές που
παραθέτεις πιο πάνω.
Ο μικρός μου είναι 5 μιση και κάτι 9,500 κιλά 70εκ με αποκλειστικό θηλασμό .Σύμφωνα με το βιβλιάριο θα έπρεπε να θεωρείται
γιγαντάκι!!!! :yikes:¨Οχι ότι δεν έιναι :fofl: :fofl: αλλά τουλάχιστον σε φυσιολογικά πλαίσια..

Αποσυνδεδεμένος amazon

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Μες στα δύσκολα, εγώ να με κρατώ!
    • Μωράκια
Τα μωράκια που θηλάζουν μέχρι την ηλικία των 6-7 μηνών, μερικές φορές και παραπάνω, δείχνουν να είναι "παχύσαρκα". Ξεπερνούν πολλές φορές και τα ανώτερα όρια των καμπυλών. Σύντομα όμως κρατανε σταθερό αυτό το βαρος για λίγο καιρό και με την κίνηση και την αναπτυξη μετά πέφτουν.Αυτό φαινεται και στην εμφανισή τους.
Συνήθως οι γιατροί στην αρχή λενε ότι δεν τρεφονται σωστα ενώ μετά από λίγο καιρό λενε ότι θα πρεπει να κανουν και δίαιτα!!! :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:
Με λίγα λόγια σπάνια ένας παιδίατρος είναι γνωστης των πραγματικων καμπυλων που ισχύουν για τα μωρά που θηλαζουν. :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe: :hehehe:
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Απρ 2012, 11:46 Aπό admin V »
Ποιός πραγματικά ΕΙΣΑΙ;

Βρες το και ΝΑ ΕΙΣΑΙ!