Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ηλεκτρικό, χειροκίνητο, τι μάρκα, τί να προσέξω  (Αναγνώστηκε 15421 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Natalia

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 10
Γειά σας κορίτσια,
Ήθελα να σας ρωτήσω τι θήλαστρο με συμβουλεύετε να πάρω (ηλεκτρικό, χειροκίνητό, τι μάρκα, τί να προσέξω).
Σκέφτομαι να επιστρέψω στη δουλειά τον Ιούνιο. Βέβαια η Ραλλού συνεχίζει να πίνει και ξένο γάλα παρόλο που τη θηλάζω με μανία. Γιαυτό σκεφτόμουν οτι με το θήλαστρο μπορεί να καταφέρω να αυξήσω και την παραγωγή μου...
Επίσης ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να μάθω πού και πόσο διατηρείται το γάλα. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε "Τι να παιδεύεσαι τώρα! Μεγάλη ταλαιπωρία το θήλαστρο.", οπότε δεν μπόρεσα να μάθω περισσότερα.Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω και να πάει άχρηστο; Λέτε να βολεύει περισσότερο να νοικιάσω ένα; (αν και νομίζω πως ένας μήνας κοστίζει όσο να το αγοράσεις!)
Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Σεπ 2009, 10:40 Aπό Vaso »

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: ΘΗΛΑΣΤΡΑ
« Απάντηση #1 στις: 04 Μαι 2007, 20:16 »
Το καλύτερο είναι το ηλεκτρικό της μέντελα. Καλό θα είναι να το πάρεις από τώρα ώστε να αυξήσεις την παραγωγή σου από τώρα. Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις :

http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=1624.15

και εδώ:

http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?topic=1684.0

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Voula

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 13
  • TΙΠΟΤΑ ΤΕΛΕΙΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ
    • Happy
« Απάντηση #2 στις: 06 Μαι 2007, 01:28 »
Λοιπόν Ναταλία εγώ πήρα μέσα από το Ιασώ που γέννησα της Medela ηλεκτρικό, μικρό βολικό και λειτουργελι και με μπαταρίες!
Τέλειο!
Το αγόρασα 80 ευρώ και τόσο μου ζητούσαν να νοικιάσω τα πιο επαγγελματικά και μεγαλύτερα για 1 μήνα.
Να σκεφτείς ότι το μεταφέρω στην τσάντα μου γαι να βγάζω το γάλα όταν  είμαι στην δουλειά!
Πολύ καλό!
όσο για το γάλα, στη συντήρηση του ψυγείου διατηρείται 24 ώρες από την ώρα που θα το βγάλεις.
Οπότε καλό είναι να κολλάς μία ετικετούλα πάνω  με την ημερομηία και την ώρα που το έβγαλες για να θυμάσαι!
Στην κατάψυξη διατηρείται μέχρι και 3 μήνες.
Αν πάλι το βγάλεις από την κατάψυξη και το αποψύξεις, θα πρέπει να καταναλωθεί πάλι μέσα σε 24 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 65
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Full
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 06 Μαι 2007, 16:14 »
Της Μedela  ειναι τα καλύτερα.
Της Avent το χειροκίνητο που αγόρασα δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένη. ;) :) :)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #4 στις: 07 Μαι 2007, 13:04 »
Και εγώ της medela το ηλεκτρικό χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ικανοποιημένη. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο καλύτερο. Επίσης εγώ χρησιμοποιούσα και τα σακουλάκια για φύλαξη μητρικού γάλακτος της medela. Είναι πολύ καλά.
Άντε και καλή παραγωγή.......   ;D :D :D
url]

Αποσυνδεδεμένος aglaiap

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 20 Μαι 2007, 18:51 »
Γειά σας κορίτσια,
Ήθελα να σας ρωτήσω τι θήλαστρο με συμβουλεύετε να πάρω (ηλεκτρικό, χειροκίνητό, τι μάρκα, τί να προσέξω).
Σκέφτομαι να επιστρέψω στη δουλειά τον Ιούνιο. Βέβαια η Ραλλού συνεχίζει να πίνει και ξένο γάλα παρόλο που τη θηλάζω με μανία. Γιαυτό σκεφτόμουν οτι με το θήλαστρο μπορεί να καταφέρω να αυξήσω και την παραγωγή μου...
Επίσης ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να μάθω πού και πόσο διατηρείται το γάλα. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε "Τι να παιδεύεσαι τώρα! Μεγάλη ταλαιπωρία το θήλαστρο.", οπότε δεν μπόρεσα να μάθω περισσότερα.Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να το χρησιμοποιήσω και να πάει άχρηστο; Λέτε να βολεύει περισσότερο να νοικιάσω ένα; (αν και νομίζω πως ένας μήνας κοστίζει όσο να το αγοράσεις!)
Ευχαριστώ!

H medela που αναφέρθηκε έχει πολλά ηλεκτρικά θήλαστρα: mini electri, mini electric plus, swing, pump in style advanced, lactina, symphony.

Έξι θήλαστρα από τα οποία τα 4 πρώτα απευθύνονται σε μητέρες που έχουν εδραιώσει παραγωγή, δηλαδή που θηλάζουν αποκλειστικά τα παιδιά τους και θέλουν να αντλήσουν γάλα για να αφήσουν στο μωρό όταν απουσιάζουν. Αν η μητέρα δεν έχει όλο το γάλα για το μωρό της, τότε η χρήση αυτών των θηλάστρων θα οδηγήσει σε επιπλέον μείωση της παραγωγής.

Συγκεκριμένα
mini electric   34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, κατάλληλο για τη μητέρα που θέλει να αφήσει 1 γεύμα την ημέρα
mini electric plus, το ίδιο στο μισό χρόνο γιατί είναι διπλό
swing για 1-2 γεύματα την ημέρα, θήλαστρο νέας γενιάς με άντληση δύο φάσεων, 45+ θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (ρυθμίζεται), πολύ καλύτερο από τα δύο προηγούμενα
pump in style advanced σε σακίδιο πλάτης, κατάλληλο για μέχρι 5 αντλήσεις την ημέρα, με τσαντάκι θερμομονωτικο και παγοκύστεις, διπλό σύστημα άντλησης, άντληση δύο φάσεων, ακριβό...
lactina, νοσοκομειακό, ενοικιαζόμενο, 50 Ευρώ το μήνα, αγοράζονται το/τα μπουκαλάκια, 53 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό, εξαιρετικό!
symphony, νοσοκομειακό, ενοικιαζόμενο, 60 ευρώ το μήνα, αγοράζονται το/τα μπουκαλάκια, 60-78 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (ρυθμίζεται), άντληση δύο φάσεων, ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή στον κόσμο (δεν είναι σχημα λόγου, είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας και δεν υπάρχει ανταγωνιστής)
Αγλαΐα Παπαδήμα
Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού & Γαλουχίας (IBCLC)
International Board Certified Lactation Cosultant

Αποσυνδεδεμένος aglaiap

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 20 Μαι 2007, 18:56 »
Ναταλία, αν θέλεις να μειώσεις το συμπλήρωμα που δίνεις στο μωρό στείλε μου pm.

Λυπάμαι που το λέω αλλά η παιδίατρός σου δεν είναι απλώς άσχετη με το θηλασμό αλλά μάλλον υπονομευτική, έως εχθρική....
Αγλαΐα Παπαδήμα
Σύμβουλος Μητρικού Θηλασμού & Γαλουχίας (IBCLC)
International Board Certified Lactation Cosultant