Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: εμβολιο ανεμοβλογιας  (Αναγνώστηκε 7861 φορές)

Αποσυνδεδεμένος elena

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
  • Γράψτε το προσωπικό σας σλόγκαν!
Re: εμβολιο ανεμοβλογιας
« Απάντηση #15 στις: 09 Δεκ 2004, 03:35 »
Βάσω αλήθεια σε ποιόν παιδίατρο πας τον γιό σου; είσαι ευχαριστημένη; αν μπορείς γραψε καποιες πληροφορίες και ειδικά ποιά εμβόλια σας έκανε το πρώτο εξάμηνο...έχω ακούσει ότι υπάρχουν διαφορετικές αντιμετωπίσεις από τους παιδιάτρους....δεν κάνουν όλοι τα ίδια....όταν έχεις χρόνο αν θές γράψε μου....
αλήθεια για το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς τί σας είπε; να το κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #16 στις: 09 Δεκ 2004, 13:22 »
Eλενα ειχα τον Σπανουδη που ειναι και στο Ικα.Θα τα πουμε τηλεφωνικως με λεπτομερειες ή με μηνυμα.Για το εμβολιο της ανεμοβλογιας αργει ακομα κι ετσι δεν ξερω τι θα γινει μεχρι τοτε.Τα λεμε... :-* :-* :-*Ημουν πολυ ευχαριστημενη με εξαιρεση στο θηλασμό που δεν δουλεψε η υποθεση θηλαμσος και μετα μπιμπερο και σιγα σιγα αποσυρω το μπιμπερο όπως μου ελεγε! :( :(
Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #17 στις: 09 Δεκ 2004, 15:27 »
Πρίν απο λίγο με πήραν τηλέφωνο απο τον παιδικό, σημειώθηκε κρουσμα ανεμοβλογιάς σε ένα αγοράκι μεγαλύτερο απο τον Νίκο.

Δεν είναι στο ίδιο τμήμα, αλλα φυσικά αυτό δεν έχει καμία σημασία!

Εύχομαι να κολλήσει...... όμως ας μας κάνει το χατήρι να κολλήσει μέσα στις γιορτές γιατί αλλιώς θα συναντήσουμε δυσκολία στο ποιος θα τον κρατήσει στο σπίτι... εγώ μπορώ να να πάρω μόνο μια εβδομάδα άδεια, την άλλη δεν μπορώ και ουτε ο Κώστας μπορει γιατί έχει πολλή δουλειά λόγω ενος ταξιδιου στην Γαλλία που πρεπει να κάνει... οπότε αν κολλήσει στις γιορτες θα είναι πολύ καλό!

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #18 στις: 09 Δεκ 2004, 16:26 »
Η ανεμοβλογιά κολλάει πριν ή όταν είναι σε έξαρση το άλλο παιδάκι, και εκδηλώνεται μετά από 7-15 μέρες περίπου αν θυμάμαι καλά! Πάντως κολλάει εύκολα.. οπότε αν είχατε κρούσμα στο σταθμό μάλλον θα περάσουν όλα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #19 στις: 09 Δεκ 2004, 19:15 »
Συμφωνώ απολυτα.Εγω ειχα βρεθει με μια φιλη μου έξω στα 2 μετρα και κολλησα !Εμφανιστηκε πολλες μερες μετα νομιζω 1 εβδομαδα αν θυμαμαι καλά. ::) ::)
Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #20 στις: 10 Δεκ 2004, 09:12 »
Λίγα πράγματα για την ανεμοβλογιά από στο site της Ελληνικής Παιδιατρικής Εταιρείας.

«Η ανεμευλογιά είναι μία ήπια μεταδοτική ασθένεια που προκαλείται από τον ιό της ανεμευλογιάς και του έρπητα ζωστήρα. Ο ίδιος ιός μετά από μια μεγάλη λανθάνουσα περίοδο προκαλεί τον έρπητα ζωστήρα και στους ενήλικες.

Η ανεμευλογιά προσβάλλει κυρίως το δέρμα και το εσωτερικό (βλεννογόνο) του στόματος και του λαιμού. Αφού κυκλοφορήσει στο σώμα, ο ιός έχει μία περίοδο επώασης 7 έως 21 ημερών.

Ποια είναι τα συμπτώματα;

Το κύριο και συχνά το πρώτο σύμπτωμα της ανεμευλογιάς είναι ένα εξάνθημα. Ομάδες μικρών κόκκινων κηλίδων με υγρό εμφανίζονται σε πολλά σημεία του σώματος. Μετά από μερικές ημέρες, οι κηλίδες (σπυράκια) σκάνε ή ξεραίνονται και στη συνέχεια κάνουν κακάδι. Τα σπυράκια αυτά προκαλούν έντονη φαγούρα και είναι δύσκολο να αποφύγει κανείς να τα πειράξει. Εκείνα που βρίσκονται γύρω από το στόμα, τα μάτια ή στον κόλπο, μπορεί να είναι πολύ επώδυνα.

Το παιδί μπορεί να έχει ελαφρύ πυρετό, αλλά συνήθως δεν φαίνεται άρρωστο. Ωστόσο, οι ενήλικες που έχουν ανεμευλογιά, έχουν συχνά συμπτώματα παρόμοια με αυτά της γρίπης για 2 έως 3 ημέρες πριν την εμφάνιση του εξανθήματος. Τα παιδιά αναρρώνουν πολύ γρήγορα, σε 7-10 ημέρες, αλλά οι ενήλικες είναι πιθανότερο να εμφανίσουν επιπλοκές και αναρρώνουν αργότερα.

Ποιοι είναι οι κίνδυνοι;

Η ανεμευλογιά είναι μία αρκετά συνήθης και πολύ μεταδοτική παιδική ασθένεια και σπάνια εμφανίζεται σε ενήλικες.

Αν πειραχθεί πολύ, το εξάνθημα μπορεί να μολυνθεί και να παράγει πύον. Ο γιατρός σας μπορεί να σας συστήσει μία αντιβιοτική αλοιφή ή φάρμακο αν το εξάνθημα μολυνθεί.

Ποια είναι η θεραπεία;

Η εφαρμογή λοσιόν βοηθά στην ανακούφιση από τη φαγούρα. Αν το εξάνθημα στο στόμα ή γύρω από τα μάτια είναι επώδυνο, ο γιατρός μπορεί να σας συστήσει ένα παυσίπονο. Μην δίνετε ασπιρίνη σε παιδιά ή ενήλικες που έχει ή μπορεί να έχει ανεμευλογιά, καθώς η ασπιρίνη έχει συνδεθεί με το σύνδρομο  Reye , μία πιθανώς θανατηφόρο πάθηση».

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκ 2004, 09:33 Aπό Anconic »

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #21 στις: 10 Δεκ 2004, 09:17 »
Και πέρυσι είχαμε κρούσμα απο ένα παιδιάκι που ήθρε απο άλλον παιδικό στην μέση της χρονιάς και αρρώστησε μόνο αυτό το παιδάκι ανάμεσα σε 40!!!

Μην πανικοβαλλόμαστε!

Φυσικά το καλύτερο είναι ολα τα παιδιά να την περνάνε και μάλιστα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα - γιατί δεν έχω και ιδιαίτερη εμπιστοσύνη στο εμβόλιο - όμως αυτό δεν το ελέγχει κανένας! Εχει να κάνει με το ανοσοποιητικό του κάθε παιδιού!

Ο χρονος θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #22 στις: 10 Δεκ 2004, 09:39 »
Στο δικό μας σταθμό πάντως πέρασαν όλα! Και μάλιστα η ιστορία κράτησε ένα δυο τρεις μήνες μέχρι να κάνει τον κύκλο και να κολλήσουν όλα. Η Κατερίνα την πέρασε πάρα πολύ ελαφρά.

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #23 στις: 10 Δεκ 2004, 09:44 »
Σημασία έχει και το πότε το απομακρύνουν το παιδί και το πότε επιστρέφει το παιδί στον παιδικό!

Και αν θυμάμαι καλά ο άντρας της Αναστασίας είχε κολλήσει ανεμοβλογιά και ο Νικόλας της που ζουν στον ίδιο χώρο δεν κόλλησε!!!

Αν το δει το μήνυμα η Αναστασία ας μας τα πει πιο αναλυτικά γιατί και εγώ δεν τα θυμάμαι ακριβώς...

Δεν ειναι απαραίτητο ότι θα κολλήσουν όλοι! έχει να κάνει με το ανοσοποιητικό και με το σε τι φάση θα σε βρει ο ιός.

Εμένα η μάνα μου με έβαζε σαν τρελλή να κολλήσω ανεμοβλογιά και ερυθρά, ερυθρά δεν κόλλησα ποτε! και ανεμοβλογιά κόλλησα στο σχολείο όταν πια είχε παραιτηθεί! δεν προσπαθούσε άλλο! ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκ 2004, 09:52 Aπό Anconic »

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #24 στις: 10 Δεκ 2004, 09:59 »
Όλα αυτά που λες παίζουν ρόλο. Απλά η ανεμοβλογιά νομίζω ότι κολλάει λίγο πιο εύκολα από τις άλλες, ακριβώς γιατί κολλάει και πριν εκδηλωθεί. Δε σημαίνει ότι θα κολλήσουν ΟΛΑ! Αλλά όπως και να έχει ας κολλήσει δεν έγινε και τίποτα! :)

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #25 στις: 10 Δεκ 2004, 10:23 »
Το αντίθετο! μακάρι να κολλησει! τα φυσικά αντισώματα είναι ότι καλύτερο!

Γενικά δεν είμαι των εμβολίων....... προτιμώ τον φυσικό τρόπο! ;D, φυσικά οχι για θανατηφόρες ασθένειες σαν την μηνιγγίτιδα! :o, αλλά η ανεμοβλογιά είναι σαφώς λιγότερο επικίνδυνη!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #26 στις: 10 Δεκ 2004, 11:18 »
Αντζυ μου, επανερχομαι στο θεμα της ανεμοβλογιας κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Ισως σας το εχω ξαναπει αλλα πριν 2 χρονια περιπου και ενω η κουμπαρα μου διενυε την 37 εβδομαδα κολλησε ανεμοβλογια. αμεσως ο γιατρος την εστειλε στο μαιευτηριο και ηταν σχεδον ετοιμος να την υποβαλλει σε καισαρικη. Επικοινωνησε ο ιδιος με καποιον γυναικολογο στην Αμερικη οπου του ειπαν οτι επρεπε να αφησει το εμβρυο ενα 24ωρο μεσα στην μητρα για να παρει αντισωματα. Μετα απο ενα 24ωρο η κουμπαρα μου γεννησε, την εβαλαν σε μονοκλινο δωματιο και το μωρο μεταφερθηκε στην εντατικη. Του εκαναν θεραπεια νομιζω με ζοβιραξ (αν δεν κανω λαθος) και υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα το μωρο να παθει εγκεφαλιτιδα. Ευτυχως δεκα μερες μετα επεστρεψε σπιτι του υγειεστατος. επειδη ειχαμε τον ιδιο γυναικολογο και ημουν και εγω εγκυος, δεν μου επετρεψε να ερθω σε επαφη με την κουμπαρα μου τουλαχιστον για 40 μερες παροτι ειχα περασει την ανεμοβλογια σε ηλικια 12 ετων.  

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #27 στις: 10 Δεκ 2004, 12:10 »
Ζωή εγώ την έχω περάσει την ανεμοβλογιά, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να κολλήσω και να μεταδώσω τα αντισώματα ή την ασθένεια στο έμβρυο.

Αυτο μου είπαν όλοι οι γιατροί, απαξ και την έχει περάσει η μητέρα δεν υπάρχει κίνδυνος, δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που δεν την έχει περάσει η μητέρα, αλλά προφανώς γίνεται ότι έγινε και στην περίπτωση της κουμπάρας σου που την κόλλησε.

Το ίδιο ισχύει και με την Ερυθρά που είναι η επικίνδυνη ασθένεια για το έμβρυο σε οποιαδήποτε ηλικία κύησης. Γι αυτό άλλωστε και ελέγχουμε αν έχουμε αντισώματα ή όχι και αν έχουμε έχει καλώς, άν δεν έχουμε τότε κινδυνεύει το έμβρυο αν κολλήσει η μητέρα.

Για την Ερυθρά δεν έχω αντισώματα........

Πάντως σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου! :-* Είσαι γλυκύτατη! :D

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκ 2004, 12:12 Aπό Anconic »

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #28 στις: 10 Δεκ 2004, 14:55 »
Είναι όντως περίεργο αυτό με τις αρρώστιες! Θυμάμαι όταν ήταν ο πρώτος ανηψιός μου4  χρονών και ο δεύτερος 1,5, ο μεγάλος είχε κολλήσει από τον παιδικό ανεμοβλογιά. Την πέρασε ελαφρά, με λίγα σπυράκια και λίγο πυρετούλι. Ο μικρός δε δεν την πέρασε τότε! Ενα χρόνο μετά την κόλλησε από τον παιδικό και αυτός, παρόλο που και στην ηλικία που είχε ο αδελφούλης του πήγαινε και αυτός παιδικό!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Brigitte

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #29 στις: 10 Δεκ 2004, 20:02 »
Η μεγαλη κορη μου εφερε ανεμοβλογια στο σπιτι οταν ηταν στο νηπιο. Κολλησανε και τα αλλα δυο. Η μικρη ηταν καλα καλα 6 μηνων. Δυο σπυρακια στο μετωπο ειχε...  [smiley=fam06.gif]

Στο εξωτερικο γινονται και "παρτυ ανεμοβλογιας" ......
για να κολλησουν οσο γινεται περισσοτερα παιδια νωριτερα [smiley=fam15.gif]

Θα κοιταξω για την περιπτωση της εγκυμοσηνης.

Για τα ερυθρα ξερω οτι καλα θα ηταν να κανουν αιματολογικη εξεταση πριν την εγκυμοσηνη. Και αν δεν υπαρχουν αντισωματα να γινει εμβολιασμο...
Καλυτερα: Τα κοριτσια που δεν εχουν περασει ερυθρα εμβολιαζονται στα 15/16 τους
[smiley=doctor.gif]
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Δεκ 2004, 20:11 Aπό Brigitte »
Brigitte Signer Τουλούπη
Κέντρο Πληροφορήσης Θηλασμού Νάξου