Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Υψηλη χοριακη!!!!  (Αναγνώστηκε 15665 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Υψηλη χοριακη!!!!
« στις: 17 Ιουλ 2007, 13:35 »
Ξεκαθαριζω οτι δεν προκειται για εμενα  ;D.
Μια φιλη μου εμαθε οτι ειναι εγκυος απο οικιακο τεστ. Εκανε χοριακη και η χοριακη της ειναι σχεδον 4πλαισα απο αυτη που αναμενονταν. Εγω της ειπα οτι δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν, η οτι το μωρακι το επιασε νωριτερα ή οτι η κυηση ειναι διπλη.
Υπαρχει περιπτωση να συμβαινει κατι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
Απ: Υψηλη χοριακη!!!!
« Απάντηση #1 στις: 17 Ιουλ 2007, 13:44 »
Μάλλον είναι ένα από τα δύο. Εκτός κι αν ξέρει την ημέρα συλληψης οπότε...η μόνη πιθανότητα θα είναι να είναι δίδυμα... Αχ θέλω κι εγώ...αααααααααααααααα!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #2 στις: 17 Ιουλ 2007, 13:50 »
Συμφωνα με την μερα της συληψης μαλλον ισχυει το δευτερο. Υπαρχει περιπτωση να παιζει κατι αλλο? Εχετε ακουσει εσεις κατι "κακο" οταν η χοριακη ειναι αρκετα υψηλη?
Εγω οταν ημουν εγκυος στις διδυμες η χοριακη μουηταν υψηλη, δεν θυμαμαι ποσε μοναδες, και μου εδειχνε οτι ημουν στην 6η εβδομαδα, ασχετα αν εγω ηξερα οτι μετα την περιοδο ειχα παει στον γιατρο και μου ειχε πει να βαλω μπροστα και εμεινα εγκυος. Δεν θα μπορουσε δηλαδη με τιποτα να ημουν 6 εβδομαδων... οπως και η φιλεναδα μου.

Αποσυνδεδεμένος Hara

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 17 Ιουλ 2007, 17:18 »
Ξεκαθαριζω οτι δεν προκειται για εμενα  ;D.

Είπα και εγώ!!!!  :D  :D  :D  :yeah:

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 17 Ιουλ 2007, 17:40 »
Για αυτο το ξεκαθαρισα απο την αρχη. Σας ειπα οτι το σκεφτομουν αλλα θελει πολυ σκεψη ακομα ;)

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 18 Ιουλ 2007, 23:59 »
Αποτι ξερω ενδεχεται μεν να ειναι και διδυμακια, αλλα ας μην αποκλειουμε και τον παραγοντα οργανισμο.
Αλλες εχουν χαμηλη χοριακη *λογω αντισωματων κτλ* και γιαυτο εχουν συλληψη αλλα δεν μπορουν να διαπεραιωσουν την κυηση.
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος βασιλω

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 18 Μαρ 2010, 15:25 »

καλημερα η χοριακη μου ειναι 1019,00 και η προηγουμενη 331,76
λετε να πανε ολα καλα?ο γιατρος μου μου ειπε οτι ισως θα εχω προβλημα στην κυηση, αλλα αυριο θα παω σε αλλο γιατρο για δευτερη γνωμη

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 18 Μαρ 2010, 15:32 »
Ποτε εκανες την πρωτη χοριακη και ποτε την δευτερη? Ανα δυο μερες θα πρεπει να διπλασιαζεται η χοριακη.
Καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος βασιλω

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 18 Μαρ 2010, 15:34 »
την πρωτη την εκανα στις 4/3 και την δευτερη χθες
εχω απελπιστει και φοβαμαι τρελα

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #9 στις: 18 Μαρ 2010, 15:40 »
Αρχικα ηρεμησε οσο μπορεις. Δεν κανει καλο στην κατασταση σου να εισαι αναστατωμενη.
Η πρωτη χοριακη με την δευτερη εχουν δυο εβδομαδες διαφορα? Διαβασα καλα? Δηλαδη σε 2 εβδομαδες τριπλασιαστηκε...... :-\   Αυτο το διαστημα δεν πηγες καθολου στον γιατρο? Δεν εκανες καθολου υπερηχο? (Αν και για να δεις κατι στον υπερηχο χρειαζεται η χοριακη να ειναι απο 1000 μοναδες και πανω).
Ποτε ειχες τελευταια φορα περιοδο και ποσες μερες κραταει ο κυκλος σου? Ο γιατρος σου δεν ζητησε να σε δει?

Αποσυνδεδεμένος βασιλω

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 18 Μαρ 2010, 15:49 »
εδω και 14 χρονια εχω σταθερο κυκλο 24-28 μερες, αδιαθετησα στις 01/02 και περιμενα να μου ξαναρθουν στις 25/02 μεχρι 02/03, οποτε αφου δεν ηρθαν εκανα 3 τεστ φαρμακειου οπου το ενα βγηκε λαθος και τα αλλα 2 με μια αχνη αρνητικη γραμμη, δεν πειστηκα και εκανα απο μονη μου μια β χοριακη στις 04/03 και βγηκε θετικη 331,76, ειδα τον γιατρο (δημοσιου) την δευτερα στις 15/03 οπου ειδαμε εναν σακο και σημειωσε πανω στον υπερηχο ενα φασολακι και οτι ακουσε παλμους, διαπιστωσε οτι δεν ειναι εξωμητριο και  μου εδωσε εξετασεις τις γνωστες, πινω και 3 utrogestan την μερα οπως μου ειπε.
χθες εκανα την χοριακη 2η φορα και βγηκε 1019,00 τον πηρα τηλεφωνο και ειπε οτι ισως να μην παει καλα η κυηση και οτι θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 8000-10000, επειδη παλι δεν πειστηκα πηρα εναν αλλο γιατρο (ιδιωτικο) και μου ειπε οτι ενταει αυξανεται και να μην αγχωνομαι και αυριο εχω ραντεβου μαζι του.
αλλα απο οτι ξερω ειναι χαμηλο το 1019,00 επειδη θα επρεπε να διπλασιαζεται καθε 2 μερες. σωστα?
υπαρχει περιπτωση να μην ηταν εξωμητριο και να εγινε στην πορεια?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #11 στις: 18 Μαρ 2010, 15:58 »
Να ακουσεις παλμους με τοσο χαμηλη χοριακη, δεν το εχω ξανακουσει. Στις 1000 μοναδες με το ζορι φαινεται ο σακος, αντε και ιχνη εμβρυου.
Συμφωνα ομως με την τελευταια σου περιοδο θα μπορουσε να ακουσεις καρδουλα. Μηπως η δευτερη χοριακη σου δεν ειναι σωστη?
Ακομη και αν οντως ακουσε καρδουλα  και ειδε εμβρυο ειναι λιγο απιθανο ακομη και αν προεκυψε προβλημα στην εγκυμοσυνη να πεσει τοοοσο πολυ η χοριακη σου....
Προσωπικα θα εκανα μια ακομη χοριακη αυριο το πρωι, στο ιδιο εργαστηριο. Οι χοριακες για να μπορεις να συγκρινεις θα πρεπει να γινονται παντα στο ιδιο εργαστηριο. Αληθεια ομως, γιατι εκανες την χοριακη χθες αφου φαινοντουσαν τα πραγματα να πηγαινουν καλα?
Ειπες στον ιδιωτη γιατρο οτι ακουσες καρδουλα με τις 1000 μοναδες χοριακης?
Οντως η χοριακη θα πρεπει μεχρι ενα διαστημα να διπλασιαζεται ανα 48-60 ωρες.
Κανε μια χοριακη αυριο το πρωι και μετα πηγαινε μια βολτιτσα απο τον γιατρουλη σου.
Σου ευχομαι να ειναι ολα καλα και σε λιγους μηνες να κρατας το μωρουλινι σου.

Αποσυνδεδεμένος βασιλω

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #12 στις: 18 Μαρ 2010, 16:05 »
ειμαι πολυ φοβισμενη, τον ρωτησα τον γιατρο την ωρα που εκανε τον υπερηχο, αν φαινονται ολα φυσιολογικα και απαντησε οτι ολα φαινονται σωστα.
δεν ξερω τι να κανω φοβαμαι τα αποτελεσματα.............

Αποσυνδεδεμένος βασιλω

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 18 Μαρ 2010, 16:07 »
επισης εω διαβασει περιπτωσεις σε αλλα site  οπου οι χοριακες δεν ανεβαιναν αλλα η εγκυμοσυνη πηγαινε μια χαρα και μαλιστα ο γιατρος τους ειπε να μην ξανακανουν τεστ χοριακης γιατι δεν ειναι αναγκαιο
ακομα υπαρχουν γυναικες που δεν εχουν κανει ποτε τεστ χοριακης , και αμεσως εκαναν υπερηχο, και πηγαν ολα καλα
αν και απο οτι ξερω η χοριακη ειναι για γυναικες ανω των 35 ετων

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #14 στις: 18 Μαρ 2010, 16:10 »
Να μην φοβασαι...
Εγω γιατρος δεν ειμαι και ουτε θελω να σε ανησυχησω για κατι. Αφου σου ειπε ο γιατρος σου οτι ειναι ολα καλα, ετσι θα ειναι τα πραγματα.
Γιατι δεν παιρνεις τον γιατρο σου να του μιλησεις παλι, και ισως να πας παλι για εναν υπερηχο? Για να ηρεμησεις σου το λεω γιατι δεν κανει να εισαι αναστατωμενη. Για αυτο εχουμε τους γιατρουληδες μας  ;) ή μαλλον και για αυτο :).
Η χοριακη δεν εχει ηλικια. Την β χοριακη την κανεις για να διαπιστωσεις την εγκυμοσυνη και κατα ποσο προχωραει καλα χωρις αυτο να ειναι απολυτο.
Απο την στιγμη που ειδες εμβρυο και καρδουλα δεν χρειαζοταν αλλη χοριακη. Εγω στον γιο μου ειχα κανει 3 φορες μεχρι να δουμε υπερηχογραφικα οτι πανε ολα καλα (και αυτο λογω ιστορικου).
Αληθεια utrogestan γιατι σου εδωσε?