Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Ποτε γιορταζει η αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.  (Αναγνώστηκε 11780 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Οπως ξερετε η κορη μου ειναι ταμενη στην Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου. Καθε χρονο την γιορταζω στις 10 Αυγουστου που γιορταζει και το μοναστηρι της Αγιας Ειρηνης στην Μεταμορφωση. Η πεθερα μου καθε χρονο τετοια μερα μου ευχεται για την κορη μου. Σημερα γιορταζει και η εκκλησια στην Νεα Υορκη.
Ξερω οτι η Αγια Ειρηνη ειναι παλιοημερολογιτισα.
Τελικα ποτε πρεπει να γιορταζω το παιδι μου? Συνεχιζει το μοναστηρι να γιορταζει στις 10 Αυγουστου η αλλαξε?
« Τελευταία τροποποίηση: 02 Φεβ 2011, 18:02 Aπό admin V, Αιτία: Τροποποίηση τίτλου »

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Απ: Τελικα ποτε γιορταζει?
« Απάντηση #1 στις: 28 Ιουλ 2007, 19:30 »
Ζωίτσα να τους χαιρόμαστε!
Εγώ τον γιορτάζω σήμερα όπως είναι κανονικά με το ημερολογιο που ακολουθούμε.
Το μοναστήρι στην Μεταμόρφωση παει με το παλιό συνεπώς γιορτάζει την αγία στις 10 Αυγούστου.
Οταν έζησε η αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου υπήρχε ένα ημερολογιο σε όλους!Δεν τίθεται θέμα εκεί.Η αξία και η τιμή της αγίας τηρείται από όλους μας.
Τώρα τι να σου πω; Αλλοι γιορτάζουν τα παιδιά τους στις 10 Αυγούστου και άλλοι σήμερα ,όπως νιώθει κανεις καλύτερα ή σωστότερα... ::) ::)

Παω όταν μπορώ έστω μια φορά το χρόνο στο μοναστήρι αλλά όχι στις 10 Αυγούστου γιατι έχει πολύ κόσμο ενώ όταν παω μονη μου προσεύχομαι και ηρεμώ πολύ.

Οπως και να έχει να χαιρόμαστε τα θαυματάκια μας και να είναι φωτισμένα και γερά πάντοτε! ;D ;D ;D ;D ;D ;) :yeah: :yeah: :yeah: :yeah:
Παω να ετοιμαστώ για το τραπέζι απόψε... ;D ;D ;D ;D ;D
Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
« Απάντηση #2 στις: 28 Ιουλ 2007, 21:36 »
Χρόνια πολλά στα παιδάκια σας που γιορτάζουν και στην μεγάλη μου και πολυαγαπημένη ανιψούλα μου! :)
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 33
« Απάντηση #3 στις: 29 Ιουλ 2007, 09:18 »
Χρόνια τους πολλά λοιπόν και να τους χαίρεστε. Φιλάκια πολλά.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #4 στις: 29 Ιουλ 2007, 16:40 »
Βασουλα μου Χρονια πολλα να χαιρεσαι το αγγελουδι σου. Ελπιζω χθες να το "καψατε" ;). Αντιγονη μου πολυχρονη και η ανηψουλα σου.
Εγω τελικα θα την γιορταζω στις 10 αυγουστου οπως εκανα χρονια τωρα. Αλλωστε οταν ημουν στην Ελλαδα παντα τετοια μερα πηγαιναμε στο μοναστηρι και γιορταζαμε.

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #5 στις: 29 Ιουλ 2007, 23:08 »
Χρόνια πολλά στον Χρυσοβαλάντη πάντα γερός και ευτυχισμένος!

Στην Ειρηνούλα θα ευχηθούμε σε λίγες μέρες!

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #6 στις: 30 Ιουλ 2007, 00:38 »
Χρόνια πολλά στον Βαλάντη, Βάσω! Να τον χαίρεστε!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #7 στις: 27 Ιουλ 2009, 21:33 »
Επαναφερω το θεμα γιατι εχω μπερδευτει...
Μιλουσα με φιλικο προσωπο και μου ειπε οτι γιορταζει αυριο!!!! Την ρωτησα ποτε γιορταζει το μοναστηρι και μου ειπε οτι εδω και 2-3 χρονια γιορταζει στις 28/7. Ισχυει οντως κατι τετοιο?
Με ενδιαφερει επειδη εχω ταμενο το παιδι και θελω να γιορταζει μαζι με το μοναστηρι.

Αποσυνδεδεμένος LITSA

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 5
  • Το ευχαριστώ ειναι λίγο.....
« Απάντηση #8 στις: 28 Ιουλ 2009, 08:01 »
Το συγκεκριμένο μοναστήρι ειναι παλαιαοημερολογητικο και γιορτάζει τη μνημη της Αγίας στις 10 Αυγούστου.
Τα αλλα πιθανόν να γιορτάζουν σήμερα τη μνημη της.Πάντως εμενα η κουμπαρα μου που ειναι Ειρηνη Χρυσοβαλάντου γιορτάζει στις 10.Συνέχισε λοιπόν να κάνεις τη γιορτή της μικρής στις 10, το ίδιο ειναι.
Χρόνια πολλά Βασούλα μου να χαιρεσαι το γιόκα σου και να τον καμαρώνεις!!
Ζωή μου να χαιρεσαι και εσύ την Ρηνούλα ασχέτως με το πότε θα γιορτάσει.
ConnectedMoms.com Ticker" border="0

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
« Απάντηση #9 στις: 28 Ιουλ 2009, 22:40 »
Εγώ πάντως, μπήκα, για να ευχηθώ τόσο στο Χρυσοβαλάντη όσο και στην Ειρηνούλα χρόνια πολλά γεμάτα υγεία και χαρά! Η ανιψιά μου δέχεται ευχές και στις δύο μέρες! :)
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 33
« Απάντηση #10 στις: 29 Ιουλ 2009, 00:16 »
Να ευχηθώ και εγώ μετη σειρά μου χρόνια πολλά στο Βαλάντη και στην Ειρήνη. Να χαίρεστε τα παιδάκια.  :sendkiss:

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 29 Ιουλ 2009, 08:52 »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ευχές. Χρόνια πολλά σε όλα τα παιδάκια που γιόρταζαν χθες ή στις 10 Αυγούστου που γιορτάζει το μοναστήρι με το παλιό ημερολόγιο.

Εγώ αποφάσισα να το γιορτάζω με το δικό μας γιατί δεν ήθελα να δημιουργείται ανακατοσούρα με διάφορους φίλους που έπαιρναν τηλέφωνο.

Για άλλη μια χρονιά όμως η νονά του δεν ακούστηκε πουθενά... ΤΟ ξέχασε και πάλι! :bur2: :bur2: :( :(

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
« Απάντηση #12 στις: 29 Ιουλ 2009, 10:41 »
Βασω μου,εγω για να μην πικραθει το παιδι, θα την επαιρνα μερικες μερες πριν τηλ. και θα της το...υπενθημιζα... :bur2: μόνο για χαρη του παιδιου μου...δυστυχως υπάρχουν καποιες καταστασεις που θα πρεπει να ριχνουμε τα μουτρα μας...τωρα θα μου πεις για ποσο? εγω θα το εκανα μεχρι να ειναι σε θεση το παιδι να καταλαβει καποια πραγματα....οτι ο κοσμος δεν ειναι αγγελικά πλασμένος.... :( :( :( :(

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 29 Ιουλ 2009, 12:28 »
Ο Χρυσοβαλάντης έχει καταλάβει ήδη τι γίνεται γιατί βλέπει τους νονούς της Μαρίας και καταλαβαίνει. Δεν είναι κουτός. Γιαυτό ότι κι αν λέμε εμείς δεν πλησιάζει εύκολα τη νονά του τις 2-3 φορές που την έχει δει ούτε και τους θείους μου (οι γονεις της νονάς) όταν έρχονται.
Στα 5,5 χρόνια που έχει γίνει ο Βαλάντης ξέρετε πόσες φορές την είδε; Ζήτημα να την είδε 4-5 ώρες. :bur2: :bur2: :yikes: :yikes: :yikes: :yikes:

Και είμαστε και συγγενείς! Μένει μακριά από τη Λάρισα αλλά θα μπορούσε να έρθει όταν έρχονται οι θείοι μου κάθε τόσο κι όχι μόνο να στέλνει λαμπάδα και δώρο το Πάσχα.

Τέλος πάντων ήταν λάθος επιλογή ανθρώπου και ο χρόνος το απέδειξε περίτρανα. Ναναι καλά το παιδακι μου και όσο μπορούμε θα καλύψουμε εμείς ότι μπορούμε. Επειδή ξέρω από τη δική μου νονά όμως την πίκρα που ένιωθα δεν ήθελα να την νιώσουν τα παιδιά μου.

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Angelic
« Απάντηση #14 στις: 29 Ιουλ 2009, 13:06 »
 :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(  Κρίμα για τον Βαλαντακο.....Αυτη η νονα θελει πολύ  :mastigio: :mastigio: :mastigio: :mastigio:

Ρε γμτ γιατί αναλαμβανουν μια τοσο μεγαλη ευθυνη τη στιγμη που στην πραγματικοτητα δεν το θελουν? :bur2: :bur2: :bur2:

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0