Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Αερολιν κτλ, καλο ή κακο?  (Αναγνώστηκε 24410 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Αερολιν κτλ, καλο ή κακο?
« στις: 07 Νοε 2007, 15:50 »
Αυτη την εποχή τα περισσοτερα παιδάκια στην Ελλαδα παιρνανε ιωσουλες. Αλλες πιο ελαφρια αλλες ποιο βαρια. Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο παιδιων ακουω οτι χρησιμοποιεί μασκα με αερολιν ή αλλα σπρει. Οσο ειμασταν Ελλαδα, τα παιδια μου την χρησιμοποιουσαν τοσο συχνα που νομιζες οτι ηταν προεκταση του προσωπου τους. Με φοβο ηρθα στην Αμερικη ξεροντας οτι υπαρχει πολυ υγρασια, κατι που θα επηρεαζε τα παιδια. το πρωτο που εβαλα στις βαλιτσες μου ηταν η μασκουλα μαζι με αερολιν και φλιξοταιτ. Οταν δεν εμαθα οτι για να τα χρησιμοποιησουν τα παιδια στο σχολειο χρειαζεται ιατρικη συνταγη επαθα πανικο!!!
Για καλη μας τυχη και ειδικα των παιδιων δεν χρειαστηκαν καθολου την μασκα.
Ετσι αρχιζει να μου γεννιεται η απορια. Μηπως η συνεχομενη χρηση των συγκεκριμενων φαρμακων τελικα κανει κακο αντι για καλο? Μηπως τα συνηθιζει ο οργανισμος? Στην Ελλαδα δεν υπηρχε μηνας χωρις την "φιλεναδα" μας. Τι γινεται βρε κοριτσια? Σαφως η ατμοσφαιρα ειναι πιο καθαρη εδω, δεν καπνιζουν, οι θερμοκρασιες πεφτουν πολυ των χειμωνα. Αλλα τοσο μεγαλη αλλαγη? Ναι μεγαλωσαν και τα παιδια αλλα περσι ο μικρος ηταν 3 χρονων και (φτου μας) δεν αρρωστησε καθολου. Εχετε αναρωτηθει ποτε? Χρησιμοποιείται συχνα την μασκα και τα παρελκόμενα?

Αποσυνδεδεμένος zouzoulini

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Το βλέμα της η Ζωή μου όλη
Απ: Αερολιν κτλ, καλο ή κακο?
« Απάντηση #1 στις: 07 Νοε 2007, 19:34 »
Εμένα η παιδίατρος , δεν μου την έχει γράψει καθόλου , και για να μου δώσει κάτι περιμένει να περάσουν τα 3 πρώτα 24ωρα με υψηλό πυρετό (που τα αντιμετωπίζουμε με depon σιροπάκι και ορό για τη μύτη) μετά την εξετάζει αυτάκια - ακροαστικά και λαιμό και μου λέει αναλόγως. Μέχρι στιγμής μετά το 4ο 24ωρο είναι μια χαρά . Είναι και αυτή της άποψης όπως και εγώ οτι καμιά φορά οι υπερβολές κάνουν τα παιδιά πιο ευαίσθητα και ευάλωτα.Μάλιστα μου έχει πεί οτι πολλές φορές οι μαμμάδες γίνονται καταπιεστικές για να τους γράψει φάρμακα!!!!!
Η Δέποινα έχει περάσει μόνο μια βαρβάτη ίωση(τη γύρισε σε ωτίτιδα) μέχρι στιγμής που χρειάστηκε να της δώσουμε αουκμεντίν αντιβίωση και δεν την "προσέχουμε" και πολύ , δηλαδή βρισκόμαστε συνέχεια σε χώρους με παιδάκια τα Σαβατοκύριακα, ταξιδεύουμε πολύ συχνά το χειμώνα για τα χιόνια κ.λ.π.
Η κουνιάδα μου έχει 3 παιδάκια(να μας ζήσουνε 7 - 4 & 1 1/2 χρονών) και όλο το χειμώνα είναι κρυωμένα(τα παιδάκια δεν μπόρεσε να τα θυλάσει και δεν ξέρω μήμπως παίζει και αυτό ρόλο) και μονίμως όποτε πάμε στο σπίτι τους είναι με τη μάσκα που αναφέρεις ,που πέρσυ την έκανε παραγγελία στο φαρμακείο γιατί είχαν αδείασει οι φαρμακαποθήκες της Πάτρας και την οποία της την σύστησε παιδοπνευμολόγος.
Τώρα ΖΩΗ τι να σου πω ίσως να θέλει και λίγο ρέγουλα όλη η κατάσταση με τα φάρμακα , δεν ξέρω εκεί τι γίνεται αλλά εδώ στην Ελλάδα τα έχουμε κάνει καραμέλες .
Lilypie2nd Birthday Ticker" border="0" width="400" height="80

Αποσυνδεδεμένος Rea

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Ο άνθρωπος γεννιέται από την αγκαλιά
« Απάντηση #2 στις: 08 Νοε 2007, 14:40 »
Πράγματι ρε κορίτσια. Κι εγώ αναρωτιόμουν για το θέμα τις προάλλες. Κι αυτό γιατί η μικρή μου αρρώστησε πριν λίγες μέρες και στο νοσοκομείο που την πήγα διέγνωσαν βρογχιολίτιδα και βρογχίτιδα αλλά αερολύν δεν της δώσανε. Μόνο αντιβίωση κι ένα σιρόπι για το βήχα. Όταν άρχισα να το συζητώ δεξιά και αριστερά, άρχισαν να με πανικοβάλλουν! Γιατί δεν έδωσαν αερολύν και τέτοια. Την ξαναπήγα σε άλλο γιατρό για μια δεύτερη γνώμη και εκείνο που μου είπε είναι ότι ουσιαστικά τα εισπνεόμενα είναι η μετεξέλιξη των σιροπιών και σε πολλές περιπτώσεις θεωρούνται πιο αποτελεσματικά και λιγότερο τοξικά, γι αυτό και τα προτείνουν οι γιατροί. Στη δική μας περίπτωση, είπε, δεν χρειαζόταν γιατί τη μικρή την κάλυπτε η αγωγή που έκανε. Πάντως, "για καλό και για κακό" μου έγραψε και τα εισπνεόμενα σε συνταγή ώστε αν επιδεινωνόταν η κατάσταση με το βήχα, να κόψω το σιρόπι και να δώσω αερολύν. Ευτυχώς τα πράγματα πήγαν καλά και δεν ταλαιπωρήσαμε την κορούλα μας με μάσκες και τέτοια. Και λέω ευτυχώς γιατί όσα παιδάκια έχουν ξεκινήσει τις μάσκες τα βλέπω συνέχεια να αρρωσταίνουν και να τις επαναλαμβάνουν. Σε σημείο που δεν μπορώ παρά να αναρωτηθώ κι εγώ: μήπως εθίζεται τελικά ο οργανισμός στο φάρμακο από τις εισπνοές και μόλις σταματήσουν τα παιδιά ξανακυλούν σε ιώσεις; Αλλά και τι να κάνεις όταν σου το προτείνει ο γιατρός; Να αγνοήσεις τη γνώμη του; Δεν γίνεται. Άλλωστε εκείνος είνια ο ειδικός!!!

Αποσυνδεδεμένος christinak

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 09 Νοε 2007, 10:15 »
Γεια σας,
εμενα το μικρο μου ειναι 23 μηνων και τον 3ο μηνα της ζωης του μου αρρωστησε με βρογχιολιτιδα και ωτιτιδα, νοσηλευτηκε και εκτοτε ζουσαμε με τη μασκα. Μαλιστα για πιο αποτελεσματικη θεραπεια πηραμε νεφελοποιητη. Χρησιμοποιουσαμε Berovent μονο, που ειναι Αερολιν+καποια αλλη ουσια. Οπως ειπε και η Ζωη, καθε τρεις και λιγο μασκα. Βεβαια εμας ηταν ολες απυρετες καταστασεις οποτε η γιατρος ειπε οτι ειναι αλλεργικης φυσεως και δεν αντιμετωπιζονται με αντιβιωση παρα μονο μασκα και προληψη οσον αφορα τους αλλεργιογονους παραγοντες. Μου ειπε οτι οσο μεγαλωνει θα μειωνεται η ευαισθησια του και πραγματικα αυτο το ειδα τον 2ο χρονο. Τωρα οσον αφορα αυτο που ειπε η Ζωη για την Αμερικη, ισως το περιβαλλον που ζουνε εκει εχει λιγοτερο αλλεργιογονους παραγοντες/ιους κι ετσι τα μικρα δεν χρειαστηκαν τη μασκα.

Εγω εζησα 5 χρονια στη Ν. Υορκη και δεν αρρωστησα ουτε μια φορα. Με το που γυρισα Ελλαδα ημουν συνεχεια αρρωστη, κολλαγα τη μια ιωση μετα την αλλη ωσπου αναγκαστηκα να κανω ομοιοπαθητικη και γλυτωσα. Περιμενω να μεγαλωσει λιγο κι ο μικρουλης μου και θα τον παω κι αυτον στον ομοιοπαθητικο.

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #4 στις: 09 Νοε 2007, 13:26 »
Εμείς μάσκα με αερολίν χρησιμοποιήσαμε αρκετά την χρονιά που η Κωνσταντίνα ξεκίνησε προνήπιο. Ήταν πρώτη φορά που ήρθε σε καθημερινή επαφή με πολλά παιδάκια και ότι ίωση κυκλοφορούσε την άρπαζε κατευθείαν. Ο μικρός ήταν τότε μωρό οπότε μετά από λίγες μέρες ήταν κι αυτός άρρωστος. Κι αυτός μάσκα. Κάθε εβδομάδα πότε για το ένα πότε για το άλλο παιδί είμασταν στον γιατρό. Ο δε φαρμακοποιός κάποια στιγμή είπε στον άντρα μου "να σου δώσω τα κλειδιά καλύτερα; Εσύ έρχεσαι εδώ πιο συχνά κι από μένα!"

Ήταν πολύ ανώριμο το ανοσοποιητικό της. Χρόνο με το χρόνο όμως βλέπω σταθερή βελτίωση. Μάσκα δεν έχουμε ξαναχρησιμοποιήσει από τότε. Ο Δημήτρης τον προηγούμενο μήνα που είχε έντονο βήχα σε βαθμό να μην μπορεί να κοιμηθεί το βράδυ, του έδωσε ο γιατρός σταγόνες κορτιζόνη και ένα σιρόπι. Όσο έπινε τις σταγόνες (3 μέρες) ήταν μια χαρά, το σιρόπι (ασθμοτράτ) το έπινε δεν τον έπινε ήταν το ίδιο. Μόλις πέρασαν οι 10 μέρες που είναι το ανώτερο που μπορεί να το πάρει, το σταματήσαμε. Άσε που είναι και πολύ διουρητικό και βράδυ παρά βράδυ ο μικρός ξύπναγε βρεγμένος. Ενώ είχε σταματήσει να βρέχεται το βράδυ εδώ και περισσότερο από χρόνο προτού βγάλει τις πάνες. Το τί ποσότητες τσίσα έκανε εκείνες τις ημέρες δεν λέγεται. Τελικά έκανε τον κύκλο του συνέχισε για μία ακόμη εβδομάδα και έφυγε χωρίς τίποτα άλλο. Μόνο πολύ συχνό καθάρισμα της μύτης με ορό. Αντιβίωση δεν έχουμε πάρει ακόμη.

Σίγουρα η πολύ συχνή χρήση φαρμάκων δημιουργεί εθισμό και ρίχνει το ανοσοποιητικό. Πάντως θυμάμαι το γιατρό που μου έλεγε ότι τα εισπνεόμενα φάρμακα είναι καλύτερα γιατί πηγαίνουν απευθείας εκεί που πρέπει (στον πνεύμονα) δρουν άμεσα και έχουν λιγότερες παρενέργειες.

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #5 στις: 09 Νοε 2007, 16:00 »
Ρε κορίτσια διαβάζω όσα γράψατε και μου κινεί την περιέργεια για το πόσο εύκολα οι γιατροί σας δώσαν αερολίν. Τα φάρμακα αυτά δεν τα παίρνεις για ιώσεις, ούτε για τον απλό βήχα από ένα κρυολόγημα ή τη γρίπη. Το αερολίν, το μπεκοτάιτ είναι φάρμακα για το βρογχικό άσθμα που προκαλείται κυρίως από αλλεργίες. Αλλεργία ακόμη και στη σκόνη ή την υγρασία. Εγώ πέρασα μία τέτοια κατάσταση πριν από 10 περίπου χρόνια και ο γιατρός (πνευμονολόγος) μου έδωσε να κάνω εισπνοές και έκανα για δύο περίπου χρόνια ώσπου κόπηκαν τελείως τα συμπτώματα. Η Ειρήνη μου έκανε και κάνει αλλά είναι διαγνωσμένο ότι έχει άσθμα. Συμφωνώ λοιπόν με τη Ζωή ότι δίνουν εύκολα οι γιατροί τα εισπνεόμενα φάρμακα αλλά νομίζω ότι καλό είναι σε κάθε φάρμακο που παίρνουμε να ρωτάμε το φαρμακοποιό αλλά να διαβάζουμε και τις ενδείξεις. Γιατί  ναι στο κάτω κάτω Ρέα ο γιατρός είναι γιατρός και ξέρει καλύτερα, αλλά αν δει μία μητέρα να την έχει ψάξει και να του λέει διάφορα μπορεί να μη το δώσει το φάρμακο. Αλλωστε μή ξεχνάμε ότι οι συνταγές των γιατρών κρύβουν και λεφτά από πίσω ή συνέδρια ή ταξίδια δωρεάν...

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος mama

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 09 Νοε 2007, 21:38 »
   Eξαρταται απ το γιατρο φανταζομαι και κατα ποσο ευκολα δινει φαρμακα.Εμενα η Ελενα μεχρι τα 4 της ειχε παρει μονο μια φορα αντιβιωση και εκει κοντα στα 4 εκανε και μια φορα μασκα. Στο προνηπιο πηρε αλλες 2-3 φορες αερολιν και στο νηπιο πηγε κολυμβητηριο και τελειωσαν ολα...Τα διδυμα παλι οταν η Ελενα πηγαινε προνηπιο ειχαν κολλησει και αυτα και πηραν 2-3 φορες (δεν θυμαμαι καλα μασκα.
  Βεβαια για να μας πει να παρουμε επρεπε να μην βηχοπυν αρκετα και να ειναι ο βηχας περιεργος (καναμε αμαν να καταλαβουμε την διαφορα ενος απλου βηχα απ αυτου που επρεπε να παρουν εισπνεομενα)
  Δλδ εμεις ταλαιπωρηθηκαμε κανα χρονο μονο(γιατι ναι μεν 3 φορες μονο αλλα επι 3 σε διαφορετικα χρονικα διαστηματα,,,πηγαινε μακρυα η βαλιτσα :adiaforos:)

Εγω παντως θεωρω σημαντικο ποσο ευκολα δινει ο γιατρος αντιβιωση και ποσο επιμενει να δωσεις ας πουμε στο παιδι συγκεκριμενες κρεμες πχ.
  Τα φαρμακα που μας εχει δωσει ειναι απο ελαχιστα εως καθολου και οσες φορες επεμενα να μου προτινει καποια εταιρεια απο γαλατα κρεμες και τα λοιπα..παντα μου ελεγε οτι θα δικομασω και θα δωσω αυτη που αρεσει στο παιδι μου ;)..ακομα και φαρμακευτικες κρεμουλες για το σωμα που ηθελα να μου προτινει παντα εγραφε τουλαχιστον απο 3-4 εταιρειες

Αποσυνδεδεμένος abraam

• Αρμόδιος για τεχνικά θέματα
  • Μωράκια Administrator
  • Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 4
  • Υπάρχει ανωνυμία στο Ιντερνετ?
    • Thirsty
    • Θέλω να Μάθω
« Απάντηση #7 στις: 09 Νοε 2007, 21:56 »
Με φοβο ηρθα στην Αμερικη ξεροντας οτι υπαρχει πολυ υγρασια, κατι που θα επηρεαζε τα παιδια. το πρωτο που εβαλα στις βαλιτσες μου ηταν η μασκουλα μαζι με αερολιν και φλιξοταιτ.
...
Για καλη μας τυχη και ειδικα των παιδιων δεν χρειαστηκαν καθολου την μασκα.

η δικιά μου προσωπική εμπειρία είναι ότι το περιβάλλον παίζει καθοριστικό ρόλο στα αναπνευστικά προβλήματα.
Εμφάνισα βρογχικό αλλεργικό άσθμα ως φοιτητής στα Γιάννενα και έπαιρνα φάρμακα εισπνεόμενα για 2 ή 3 χρόνια.Τα φάρμακα μου τα δώσανε για να μειώσουν το πρόβλημα και όχι ως θεραπεία. Όταν πήγα στο στρατό δεν μου χορηγούσαν φάρμακα, αλλά σιγά σιγά υποχώρησαν και τα συμπτώματα με αποτέλεσμα να μη  έχω εμφανίσει πρόβλημα από τότε. Πιστεύω οτι την διαφορά την έκανε το κλίμα της Ορεστιάδας.

Για δυο πράγματα δεν πρέπει κάποιος να στεναχωριέται:
1) Για αυτά που δεν μπορεί να αλλάξει
2) Για αυτά που μπορεί να αλλάξει

Διαλέγεις ποσοστό έκπτωσης και κατηγορία και βλέπεις ποια προιόντα έχουν σήμερα την εκπτωση που θές στο μεγαλύτερο ηλεκτρονικό κατάστημα!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #8 στις: 09 Νοε 2007, 22:04 »
Ωχ δηλαδη επιστρεφοντας ισως εχουμε τα ιδια? Ολες τις ιωσεις ο μικρος της γυρναγε σε αναπνευστικο!!!

Αποσυνδεδεμένος Rea

• **
  • Ωραία τα λες! 0
  • Ο άνθρωπος γεννιέται από την αγκαλιά
« Απάντηση #9 στις: 12 Νοε 2007, 19:27 »
... αν δει μία μητέρα να την έχει ψάξει και να του λέει διάφορα μπορεί να μη το δώσει το φάρμακο. Αλλωστε μή ξεχνάμε ότι οι συνταγές των γιατρών κρύβουν και λεφτά από πίσω ή συνέδρια ή ταξίδια δωρεάν...

Συμφωνώ απολύτως ότι το κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις. Κι εγώ προσπαθώ να ενημερώνομαι, ακούω γνώμες δεξιά κι αριστερά αλλά όσο "διαβασμένη" κι αν είμαι, δύσκολα θα αγνοήσω τη γνώμη του γιατρού. Γι΄αυτό και δίνω μεγάλη σημασία στη "χημεία" που αναπτύσσεται από το πρώτο κιόλας ραντεβού όχι μόνο στην περίπτωση του παιδίατρου αλλά και του γυναικολόγου και του παθολόγου κλπ. Αν δω ότι το στυλ του μου πάει, ότι με πείθει για τις γνώσεις του και για το πώς εκτιμά το κάθε περιστατικό, δεν θα καθήσω να αμφισβητήσω την αγωγή που μου δίνει. Γιατί και σε άλλο γιατρό να πάω κι εκείνος από κάποια άλλη φαρμακευτική θα τα παίρνει, έτσι δεν είναι; Εξάλλου νομίζω ότι χειρότερη από την αμάθεια είναι η ημιμάθεια και ό,τι κι αν πει μια "ψαγμένη" μητέρα, αν δεν είναι η ίδια γιατρός, δεν μπορεί να αξιολογήσει σωστά την κατάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
« Απάντηση #10 στις: 12 Νοε 2007, 22:29 »
Με τον παιδιατρο μου ημουν πολυ ευχαριστημενη. Δεν εχουμε τον ιδιο παιδιατρο με τις αλλες μαμαδες που δινουν αερολιν στα παιδια τους. Η ειναι γενικο το "κακο" ή οντως κανει καλο στο αναπνευστικο. Απο την αλλη ομως τα χρησιμοποιουμε συχνα....ισως και να εθιζονται τα παιδια...