Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Εργασια σε τετραχρονο.  (Αναγνώστηκε 2383 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Εργασια σε τετραχρονο.
« στις: 13 Νοε 2007, 20:06 »
Διαβαζοντας κάτι, θυμηθηκα οτι η Ειρήνη στο προνηπιο διαβαζε καθε παρασκευη ενα βιβλιο που τους εδιναν απο το σχολειο. Μετα συπληρωνε μια φορμα που τους εδιναν επισης απο το σχολείο, οπου έπρεπε να γραψουν το ονομα τους, τον τιτλο του βιβλίου και να ζωγραφισουν οτι ηθελαν απο την ιστορια που τους διαβασε η μαμα τους ή ο μπαμπας τους.
Σκεφτομαι να το εφαρμοσω στον Κωστη αν και ειναι αρκετα πισω...
Τι λέτε? Θα τον βοηθησω ή θα τον μπερδεψω περισσοτερο? Σκεφτομαι επισης να κανουμε και αλλες εργασιες με τα γραμματα ομως ξερω οτι και στον παιδικο που πηγαινει μαθαινουν καθε μηνα καποια γραμματα της αγγλικης αλφαβητου. Λετε να πιεστει? Μηπως τον μπερδεψω χειροτερα? Τι λέτε?

Αποσυνδεδεμένος μέλος Δ

• Ωραία τα λες! 0
Απ: Εργασια σε τετραχρονο.
« Απάντηση #1 στις: 14 Νοε 2007, 03:17 »
Εγώ πιστεύω πως θα του κάνει καλό αυτό, να το εφαρμώσεις στα Ελληνικά βιβλία. Την αγγλική αγφαβήτα την έχει μάθει; Μπορεί να διαβάσει αγγλικό βιβλίο; Τότε κάν΄το και σε αγγλικά βιβλία. Δοκίμασέ το κι αν δείς οτι του είναι δύσκολο, άς το για του χρόνου.

Εδώ δεν το έκαναν φέτος αυτό στο νηπιαγωγίο. Πιθανών να το κάνουν αργότερα !  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αλλά γενικά, όταν η Χρυσούλα διαβάζει ενα παραμυθάκι στην Αθανασία μετά κάθοντε μαζί και ζωγραφίζουν κάτι που έχει σχέση με το παραμύθι. Η Αθανασία ούτως η άλλως ζωγραφίζει πολύ και μαζί της κολλάει και η Χρυσούλα.

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #2 στις: 14 Νοε 2007, 07:39 »
Ο Ηλίας αναγνωρίζει τα περισσότερα γράμματα και τους αριθμούς στα αγγλικά αλλά δεν μπορεί να διαβάσει. ΄Ολο λέω να ασχοληθώ περισσότερο μαζί του αλλά δεν το κάνω. Του διαβάζω βιβλία αλλά δεν του βάζω να κάνει πράγματα. Γράφει το μισό του όνομα σχεδόν. Το Ε το γράφει με περισσότερες από 3 οριζόντιες γραμμές πάμε καλά με το l και το i και μετά καθότι τελειομανείς τα παρατάμε. Μου αρέσει η ιδέα να ζωγραφίσουν τα παιδιά κάτι από το βιβλίο που άκουσαν.

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #3 στις: 14 Νοε 2007, 10:42 »
Εμένα πάλι μου φαίνεται υπερβολικό, κορίτσια, να μάθουν τα γράμματα από τόσο μικρά. Γιατί να μην κάνουν κάτι πιο εύκολο που θα τους δώσει την ικανοποίηση ότι τα κατάφεραν και να κάνουν κάτι τόσο δύσκολο; Μιλάμε για την πλειοψηφία των τετράχρονων, έτσι; Που τα περισσότερα δυσκολεύονται να τραβήξουν μια ευθεία γραμμή, όχι να γράψουν το Α πχ.

Ασκήσεις προγραφής σε αυτή τη φάση είναι καλύτερες και τους δίνουν την αίσθηση ότι καταφέρνουν πράγματα. Επίσης, ασκησούλες με ταξινομήσεις , ομαδοποιήσεις, χωροχρονικές έννοιες (μπρος-πίσω, κοντά-μακριά, πάνω-κάτω, μέσα-έξω, ψηλά-χαμηλά, αριστερά-δεξιά), αντιστοιχίες είναι μια χαρά για το προνήπιο.

Ο Δημήτρης ένα τέτοιο βιβλίο έχει στο προνήπιο κι άλλο ένα στο ίδιο στυλ του έχω πάρει στο σπίτι και του αρέσει πολύ. Η ζωγραφική βέβαια είναι πάντα καλή ιδέα, αλλά ο δικός μου προτιμά να σχεδιάζει αφηρημένα! Πιο πολύ απολαμβάνει αυτές της ασκησούλες.

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 14 Νοε 2007, 10:53 »
Θα συμφωνησω απολυτα με την Δημητρα.
Εξαλλου το να ξερει ενα παιδι τα γραμματα η τα νουμερα ειναι κατι το σχετικο σαυτη την ηλικια. Διοτι στην ουσια απλα τα αναγνωριζουν μεσω φωτογραφικης μνημης, δηλ. τα απεικονιζουν μεσα τους σαν εικονες χωρις να μπορουν να καταλαβουν το νοημα τους.
Για παραδειγμα αν ενα παιδι 4 χρονων μπορει να μετραει ως το 20 δεν σημαινει τιποτα αυτο για την νοητικη του αναπτυξη, παρα μονο οταν εχει ηδη αναπτυξει την ικανοτητα της συλλογικοτητας. Δηλ να καταλαβαινει οτι το 6 ειναι οταν εχεις 4 πορτοκαλια και ερθουν και αλλα δυο και ετσι γινονται εξι.
Αν δεν μπορει να προσθεσει δεν εχει νοημα να μιλαμε για φωστηρες.
Το να πιεζεις ενα παιδι σαυτη την ηλικια, αν και μερικα το ξερουν τους αρεσει να ασχολουνται με αυτα, αισθανονται μεγαλα, και ο δικος μου το κανει.
Αλλα χρειαζονται και χρονο να ειναι προνηπια και νηπια και απλα παιδια. Χρειαζονται χρονο και ανεση για την φαντασια και το παιχνιδι τους.
Το παιχνιδι ειναι ο καλυτερος δασκαλος για ενα παιδι.
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Ειρήνη

• Ωραία τα λες! 32
« Απάντηση #5 στις: 14 Νοε 2007, 11:37 »
Δεν νομίζω να μίλησε η Ζωή για πίεση απλά καμιά φορά παρατηρώντας αλλα παιδάκια βλέπεις κάποια διαφορά. Γενικά δεν έχω κανει κάτι συγκεκριμένο παρά γενικά μέσω του παιχνιδιού. Από κάποιο βιβλιο προσχολικής ηλικίας που έχω επιλέγω κάποια πράγματα καμιά φορά για τα περισσότερα δεν μπορεί να τα κάνει. Αναγνωρίζει τους αριθμούς αλλά δεν μπορεί να τους γράψει και δεν θέλω να νιώθει άσχημα ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι. ιισα ίσα θέλω να επιβραβεύσω ότι ξέρει. Προχτές μου είπε, σχεδόν την αλφαβήτα και τον ρώτησα αν το έμαθε στο σχολείο ή από την τηλεόραση και μου είπε πως μόνος του την έμαθε. επίσης προσπαθώ να καταλάβει κάποιες έννοιες όπως αντίθετα και πάνω κάτω τα καταφέρνει.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 14 Νοε 2007, 15:41 »
Κοριτσια δεν εννοω να το πιεσω το παιδι. Αλλωστε γνωριζω τις δυνατοτητες του. Ο κωστης μου ειναι αρκετα χαλαρος... σαν αγορακι ;D. Δεν εχω σκοπο να κανω τα παιδια μου Αινσταιν και να περιφερομαι σαν τις χαζομαμαδες λεγοντας στις αλλες "το παιδι μου ξερει αυτο, το παιδι μου ξερει εκεινο".
Απλα επειδη ειμαστε σε μια ιδιορυθμη κατασταση, δεν θα μεινουμε μονιμα εδω, θα επιστρεψουμε Ελλαδα και θα παει σε Ελληνικο σχολειο. Η ομιλια του δεν ειναι ακομη πολυ καθαρη... Φυσικα δεν υπαρχει αλλος ανθρωπος να τον βοηθησει περα απο την Ειρηνη, τον μπαμπα του και εμενα.
Νιωθω αρκετα μπερδεμενη μην ξεροντας τι να κανω. Χρειαζεται τα αγγλικα για να επικοινωνει με τα αλλα παιδακια στο σχολειο (ευτυχως εχει βρει τροπους), μαθαινει τραγουδακια, γραμματακια οπως σας ειπα απο την αγγλικη αλφαβητο. Δεν πρεπει να κανει κατι και στα Ελληνικα αφου θα επιστρεψει Ελλαδα?

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #7 στις: 14 Νοε 2007, 17:25 »
Η ομιλια του δεν ειναι ακομη πολυ καθαρη...

Που να ακούσεις τον Δημήτρη! Το ποίημα του για την γιορτή των Χριστουγέννων το λέει ως εξής:

Φωτεινά λαμπάκια
μεγάλα και μικλά
φτολίβουμε τουθ βλόμουθ (=στολίζουμε τους δόμους!)
φε κάθε γειτονιά

Που να πάμε και στις υπόλοιπες στροφές, έχει να πέσει πολύ γέλιο ακόμη!

Γιατί δεν του παίρνεις κανένα βιβλίο για προνήπια από εδώ; Να βλέπει τις έννοιες και να τις δουλεύει και στα ελληνικά; Αυτό που έχουμε εμείς στο σπίτι είναι αυτό:

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=3520584

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 14 Νοε 2007, 17:28 »
Δημητρουλα με καθυσηχασες λιγακι!!!
Με το καλο να πειτε το ποιημα σας. Εμενα θα πει ενα τραγουδακι στην αυριανη γιορτη του σχολειο και παρεπιπτοντως το λεει αρκετα καλα... Καλε μηπως εχει γεννηθει σε λαθος χωρα :evillol:?
Σκεφτομαι να πω στην κουνιαδα μου να φερει κανενα τετοιο βιβλιαρακι. Θυμαμαι ειχα και στην Ειρηνουλα.
Σε ευχαριστω Δημητρουλα!!! :-*

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #9 στις: 14 Νοε 2007, 20:10 »
Ναι συμφωνώ με τη Δήμητρα, ένα βιβλίο για προνήπιο είναι ότι καλύτερο. Θα τον βοηθάς κι εσύ τα απογεύματα να κάνετε 2-3 σελίδες, είναι σαν παιχνιδάκι, άλλωστε τα ξέρεις από την Ειρήνη τί στα λέω. Και εγώ έχω για την Ρηνούλα μου και κάνουμε όποτε έχει διάθεση, αν και είναι  τρισήμιση μόνο προσπαθεί η γλυκούλα μου. Είναι η καλύτερη λυση. Μη τον μπερδέψεις ακόμη με τα ελληνικά γράμματα , να τα μάθει δηλαδή. Μπορείς να το κάνεις σαν παιχνίδι, λίγα λίγα στην αρχή και μέσα από τις εργασίες που έχουν τα βιβλία. Καλή επιτυχία σας!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών