Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Οχι καλη χοριακη?  (Αναγνώστηκε 10128 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
Οχι καλη χοριακη?
« στις: 18 Ιαν 2005, 13:06 »
Καλημερα κοριτσια. Να σας προλαβω και να σας πω οτι δεν προκειται βεβαια για μενα (εγω εκλεισα ως μανα  :D) αλλα για μια πολυ καλη μου φιλη. Εχει ηδη ενα παιδακι αλλα προσπαθησε αρκετα για να το εχει καθως στο παρελθον ειχε 2 παλινδρομες κυησεις. Αποφασισε λοιπον να χαρισει ενα αδελφακι στον γιο της και εχοντας καθυστερηση λιγων ημερων αποφασισε να κανει β χοριακη. Την εκανε λοιπον την προηγουμενη δευτερα και πηρε τεστ θετικο με γυρω στις 315 μοναδες απ οτι θυμαμαι. Την Πεμπτη ξαναεκανε χοριακη μετα απο συμβουλη του γιατρου η οποια ειχε ανεβει ελαχιστα (δεν νομιζω να ειχε παει πανω απο 350 μοναδες). Προβληματιστηκαμε αρκετα και ο γιατρος της ειπε να την επαναλαβει την επομενη μερα για να αποκλεισουν καποιος λαθος. Πραγματι την επομενη την ξαναεκανε και η χοριακη βγηκε περιπου 400 + (δεν θυμαμαι ακριβως). Στο ραντεβου της με τον γιατρο δεν ειδε τιποτα στο υπερηχο παρα μονο παχυ ενδομητριο. Σημερα θα κανει αλλη μια χοριακη και ελπιζουμε να ειναι ολα καλα. Ηδη της εχει χορηγησει ο γιατρος ενα καρο φαρμακα τα οποια βεβαια ειχαν αποτελεσμα στην προηγουμενη εγκυμοσυνη της. Εσεις βρε κοριτσια απο οσα εχετε ακουσει τι λετε? Υπαρχει αραγε προβλημα?

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
Re: Οχι καλη χοριακη?
« Απάντηση #1 στις: 18 Ιαν 2005, 13:34 »
Ζωίτσα θα σου πω πιο μετα ...Θα ψαξω το χαρτι με την χοριακή για το πως αυξάνει.Αν θυμαμαι καλά όμως κσυνεχως διπλασιαζεται.Εγω στην πρωτη λιγων ημερων καθυστερηση ειχα 1000 και κατι.Μπορει απλα να άργησε να έγινε η συλληψη.Θα τα ξαναπουμε κι ευχομαι να πανε όλα καλά. ;) ::)

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 18 Ιαν 2005, 20:39 »
Βασουλα μου και εγω προβληματιστηκα γιατι κοιταξα τις δικες μου χοριακες (που ειχα στον Κωνσταντινο) και ειδα οτι ειχαν αυξηθει παρα πολυ.Μαλιστα απ οτι θυμαμαι σε 8 μερες μεσα απο 239 που ειχα ειχε παει στις 18800. Η φιλη μου πριν απο λιγο πηρε τις απαντησεις απο την καινουργια χοριακη και ναι μεν ανεβηκε αλλα ανεβηκε λιγο. απο 400+ πηγε στις 750.  Δηλαδη μεσα σε 8 μερες η χοριακη της ανεβηκε μονο 435 μοναδες. Ολο και περισσοτερο βεβαιωνομαι οτι υπαρχει προβλημα. Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ανεβαινει η χοριακη εστω και λιγο. Αργοτερα θα επαιρνε τον γιατρο της τηλεφωνο και απ οτι ξερω εχει ραντεβου αυριο μαζι του. Δεν θελω ομως να την ξαναπαρω σημερα για να μην της αυξησω την ανησυχια που ηδη εχει. Ελπιζω να πανε ολα καλα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #3 στις: 19 Ιαν 2005, 12:13 »
Zωίτσα έψαξα και δεν βρηκα τιποτα εκτος του ότι πανω απο 5 ξεκινά συνηθως εγκυμοσύνη.Πιστευω ότι υπαρχει προβλημα γιατι δεν ανεβαινει φυσιολογικά α λλά φυσικά δεν ειμαι γιατρος για να ξερω τι μπορει να συμβαινει. :( :( :(Καλυτερα να μην της πεις τιποτα προς το παρον... :( :(

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #4 στις: 19 Ιαν 2005, 14:08 »
Ζωή δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά έτσι ήταν η δική μου χοριακή στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και τελικά κατέληξα σε παλίνδρομη.
Μήν λες τίποτε στη φίλη σου ακόμα μπορεί με την αγωγή που παίρνει να πάνε όλα καλά! Εγώ είχα δει και αίμα.
url]

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 21 Ιαν 2005, 12:16 »
Λοιπον την Τεταρτη ειχε ραντεβου με τον γιατρο. της εκανε υπερηχο και αυτην την φορα ειδα τον σακο. ακομη ομως δεν ειδαν το εμβρυο. Εχω τρελαθει με αυτη την ιστορια. Με αυτην την κοπελα δεν ειμαστε απλα φιλες αλλα κατι παραπανω. Μαζι εχουμε περασει ολυ δυσκολες εγκυμοσυνες. Ο γιατρος (εχουμε τον ιδο ) της συνεστησε να κανει καποιες αντιπηκτικες ενεσεις στην κοιλια. Δεν ξερω το γιατι. Του εχω τρομερη εμπιστοσυνη αλλα καποιες στιγμες νιωθω οτι εμεις και τα εμβρυα που κυοφορουμε γινομαστε πειραματα στα χερια των γιατρων!!!!

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 21 Ιαν 2005, 13:58 »
Ζωή μου να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό. Να κάνει ότι της πεί.
Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα δει αίμα και ενημέρωσα τον γιατρό. Μου είπε να πάρω κάποια χάπια και εγώ επειδή διάβασα στις οδηγίες τους κάποι πράγματα που δεν μου άρεσαν δεν τα πήρα! Στη συνέχεια το έμβρυο παλινδρόμησε. Η ξαδέλφη μου που είχε τα ίδια συμπτώματα και ακολούθησε την ίδια αγωγή γέννησε ένα υγειέστατο κοριτσάκι.
Δεν ξέρω τι θα συνέβαινε αν ακολουθούσα την αγωγή του γιατρού, αλλά από τότε είπα ότι θα κάνω ότι μου πει!
url]

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #7 στις: 29 Ιαν 2005, 19:34 »
Δυστυχως κοριτσια τα πραγματα δεν ειναι καθολου καλα για την φιλη μου. την Τεταρτη πηγε ξανα στον γιατρο, ειδανε οτι ο σακος ελαχιστα μεγαλωσε αλλα εμβρυο δεν ειδανε. Κανονικα στην 8η εβδομαδα θα επρεπε να χτυπαει η καρδουλα αλλα ... :'( τιποτα. Ο γιατρος της εφησε περιθωριο μεχρι την επομενη Τεταρτη αλλα της ειπε οτι ειναι πολυ πιθανο να δει αιμα μεσα στο Σαββατοκυριακο οποτε δεν θα χρειαστει να κανει ουτε αποξεση. Ειμαστε στην αναμονη. ξερουμε οιτ δεν υπαρχουν περιθωρια να γινει το θαυμα. Τουλαχιστον εχει ηδη ενα παιδακι. Ειναι και αυτο μια παρηγορια.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #8 στις: 30 Ιαν 2005, 11:24 »
Στο μελλον αν θελει πολυ κι αλλο παιδακι μπορει να ξαναπροσπαθησει.Γιατι όχι;Καλο κουραγιο στην φιλη σου και πεστης να μην απελπιζεται.Ο Θεος ειναι μεγαλος!Να της δωσεις την αγαπη μας.Φιλια!!

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 02 Φεβ 2005, 11:21 »
Ζωή μου δεν πειράζει μην στεναχωριέται η φίλη σου! Αφου έχει και άλλο παιδί δεν ήταν τίποτε σοβαρό. Ήταν τυχαίο γεγονός. Εμένα ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι ένα 10% των κυήσεων έχει αυτή την κατάληξη δυστυχώς. Θα ξαναμείνει έγκυος και θα πάνε όλα καλά! Μιλάω εκ πείρας.....
url]

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #10 στις: 02 Φεβ 2005, 12:51 »
Τελικα κοριτσια ολα τελειωσαν. σημερα την πηρα τηλεφωνο για να δω πως παει και μολις ειχε γυρισει απο το μαιευτηριο οπου εκανε αποξεση. το εμβρυο σταματησε να αναπτυσεται λιγο πριν αρχισει η καρδιακη λειτουργια. το πιθανοτερο ειναι το εμβρυο να ειχε προβληματα. Θα δειξειη ιστολογικη. την ακουσα ευτυχως πολυ ψυχραιμη. Ειναι η τριτη φορα που δεν παει καλα εγκυμοσυνη της. Δυστυχως δεν ξερω τι να της πω. Τα λογια σε τετοιες περιπτωσεις και οταν ειναι επαναλαβανομενες ειναι περιτα. παντως σας ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερονσ ας και τα καλα σας λογια.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #11 στις: 02 Φεβ 2005, 18:03 »
Αν έχει καποια σας το χαρτι που δειχνει τις τιμες της χοριακης και τις εβδομαδες παρακαλω βαλτε τα. ;) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #12 στις: 05 Απρ 2005, 21:53 »
Να σαι καλά κοντευα να σκασω που δεν ειχα τα χαρτια γιατι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη που δεν πηγε καλά μου ειχαν δωσει ένα χαρτι που τα έγραφε αναλυτικά (μαλλον αυτα που έγραψες ) και τα έχω καταχωνιασμενα καπου στη Λαρισα.
Στελλα τι σχεση έχεις με Λαρισα; Εγω ήρθα Ξάνθη λογω δουλειας του άντρα μου για λιγα χρονια εδω.Μεχρι το Σεπτεβρη εκεί ήμασταν.
Επισης ειναι απο εκεί η Αντιγονη και η Ρουλα.Λοιπον; ;D ;D ;D

thinkpositive

• Επισκέπτης
« Απάντηση #13 στις: 06 Απρ 2005, 13:00 »
Είμαι Αθηναία, αλλά διορίστηκα στη Λάρισα (είμαι φυσικοθεραπευτρια στην Εντατική) οπότε τα τελευταία 2 χρόνια μένω εκεί και σκοπεύω να μείνω...
τώρα λόγω της εγκυμοσύνης και ο γιατρός εδώ πήρα αναρρωτική και μένω Αθήνα. Όταν με το  καλό έρθει η μπέμπα θα γυρίσω πάνω γιατί τη Λάρισα την αγάπησα πολύ!!!!!
Καλήμέρα!!

Αποσυνδεδεμένος ALEX

• Σημαντικός Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...!!
« Απάντηση #14 στις: 19 Δεκ 2005, 12:02 »
Κορίτσια καλή σας ημέρα!
Εχω μια απορία και θα ήθελα να ην μοιραστώ μαζί σας!
Την προηγούμενη βδομάδα , καθώς θα πήγαινα για πρώτη φορά στον γιατρό , μίλησα με μια φίλη μου , που πρόσφατα γέννησε μια κουκλάρα!!
Της είπα λοιπόν ότι θα πάω στον γιατρό  και μου είπε ότι χωρίς να έχω κάνει εξέταση αίματος για β΄χοριακή , η επίσκεψη θα είναι άχρηστη.Και αυτή την φορά αλλά και για αρκετές ακομα βδομάδες( δεν θυμάμαι ΄πόσες μου είπε)Κάθε φορά θα έχω την εξέραση στα χέρια μου για να βλέπει πώς μεγαλώνει το μωρό.....

Ρε κορίτσια , .εχω προβληματιστεί πολύ!Ο γιατρός μου δεν μου ανέφερε κάτι τέτοιο.Μου έκανε υπέρυχο..είδαμε το μωρό , ο γιατρός μόνο το είδε γιατί εμείς δεν ξεχωρίζαμε τίποτα...μου είπε τί να προσέχω και μου έδωσε μια σειρά εξετάσεων να κάνω και θα ξαναπάω σε 2 βδομάδες ( θα είμαι τότε 8 βδομάδων ) να με ξαναδεί .!
Μήπως κάτι δεν πάει καλά?Μήπως θα πρέπει να δώ το θέμα του γιατρού??Ή έχω αγχωθεί τσάμπα??
Το όνομα του γιατρού είναι κ.Αλέκου και είναι στο ΙΑΣΩ.

Έυχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Φιλάκια πολλά σε όλες σας ! :-* :-*