Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ  (Αναγνώστηκε 3512 φορές)

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ
« στις: 24 Ιαν 2005, 14:49 »
Εδώ και πάρα πολλές εβδομάδες, απο τις αρχές του β τριμήνου, το στήθος μου βγάζει πρωτόγαλα.

Ολα είναι κανονικά χωρίς πόνο ή κάτι άλλο, όπως και στην πρώτη εγκυμοσυνη, με την διαφορά ότι στην πρωτη εγκυμοσύνη δεν είδα γάλα τόσο νωρίς, απλά σκέφτομαι..... θα έπρεπε να αρχίσω να βάζω κάποια κρέμα;

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα βάλει τίποτα πριν τον τοκετό και μετά έβαζα την purelan τον πρώτο καιρό που δεν ήξερα να κρατάω το μωρό σωστά και πληγωνόμουν.

Εσείς βάζατε ή θα βάλετε κάποια κρέμα πάνω στις θηλές;

Φιλιά
Αντζυ
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιαν 2005, 08:16 Aπό Anconic »

Hara

• Επισκέπτης
Re: ΠΡΩΤΟΓΑΛΑ
« Απάντηση #1 στις: 24 Ιαν 2005, 16:43 »
Θα σου πούν και οι κοπέλες που ξέρουν καλύτερα βέβαια και κυρίως η Αγλαϊα.

Εμένα οι Σύμβουλοι θηλασμού το μόνο που μου ανέφεραν ίσως σαν προετοιμασία είναι να αφήνω το στήθος έκθετο χωρίς σουτιέν για λίγες ώρες μέσα στη μέρα.

Εμένα βέβαια δεν βγάζει πρωτόγαλα ή κάτι τέτοιο.

Γενικά απο όσο έχω καταλάβει δεν χρειάζεται καμμιά ιδιαίτερη προετοιμασία.
Δεν νομίζω να μου είπαν για κάποια κρέμα προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 24 Ιαν 2005, 18:21 »
Μονο αυτο που ειπε η Χαρα Αντζυ μου νασκληρίνουν λιγο οι θηλες απο μονες τους .Κατα τα αλλα  μαθε τις σωστες θεσεις θηλασμου και αυτή η αλοιφή που ειπες όταν δεις ότι αρχιζουν να πληγωνονται ή την Λανσινοχ που ειναι κι αυτή 100% λανονίνη και μπορει να μπει στη θηλη μια χαρα.Οτι αλλο θες εδω ειμαστε όλες! ;D ;D ;D :-* :-* :-* :-*

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #3 στις: 25 Ιαν 2005, 08:10 »
Ούτε και εγώ είχα βάλει τίποτε στις θηλές πριν τον τοκετό, αλλά ούτε και μετά. Βέβαια εμένα δεν πληγώθηκαν για να χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κάποια κρέμα. Πιστεύω τώρα που ξέρεις πως να κρατάς το μωρό κατά το θηλασμό δεν θα χρειαστεί να βάλεις τίποτε!  :-* :-* :-*
url]

Αποσυνδεδεμένος Rike

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 25 Ιαν 2005, 10:27 »
Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα δει κι εγώ πρωτόγαλα γύρω στον 8ο μήνα, αλλά δεν έβαζα απολύτως τίποτα. Ίσως μερικές φορές την κρέμα που έβαζα στην κοιλιά για τις ραγάδες (αραιά και που).
Μετά κατά το θηλασμό, έβαζα κάποια κρέμα περίπου τις πρώτες 6-7 μέρες γιατί είχε πληγωθεί η μία θηλή.
Κατά τα άλλα τώρα ακόμα δεν είδα πρωτόγαλα ούτε κάνω κάτι.
Αυτό για το σουτιέν Χαρά που σου είπαν, εννοείς να αφήνεις το στήθος ελεύθερο μέσα από τα ρούχα? Αυτό το έκανα και το κάνω έτσι κι αλλιώς κάποιες ώρες στο σπίτι.
Κατά τα άλλα η διαφορά που είδα ήταν ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ευαισθησία και πόνο στο στήθος από την αρχή, ενώ τώρα ΚΑΘΟΛΟΥ! Ούτε στην αρχή ούτε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μέχρι τώρα. Σημαίνει κάτι άραγε ή είναι ορμονικό?
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Ιαν 2005, 10:29 Aπό Roula »

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 25 Ιαν 2005, 11:10 »
Και εμένα στην πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ευαίσθητο, τώρα δεν είναι ευαίσθητο και γενικά δεν με ενοχλεί καθόλου και επίσης φούσκωσε στο πρώτο τρίμηνο με τη μία, ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη φούυσκωνε σιγά σιγά και με ενοχλήσεις, δεν θα το έλεγα πόνο, απλά ένιωθα το φούσκωμα καθ όλη τη διάρκεια και με ενοχλούσε.

Φοράω απο τώρα το σουτιέν θηλασμού και δεν με ενοχλεί είναι και στο σωστό μέγεθος και έχει και παχιές τιράντες που δεν κόβουν απο το βάρος.
Στο σπίτι γενικά αποφεύγω να φοράω σουτιέν για να νιώθω πιο άνετα.

Αποσυνδεδεμένος Brigitte

• Ικανοποιητικός Δημιουργός
  • **
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 25 Ιαν 2005, 11:10 »
 :DΝαι, δεν χρειαζεται ιδιαιτερη φροντιδα με κρεμες και αλοιφες ουτε πλυσιμο με σαπουνι ή οινοπνευμα (αντιθετως απαγορευεται γιατι ξεραινει το δερμα και προκαλει ετσι τον τραυματισμο των θηλων >:(). Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να απλωσεις μερικες σταγονες πρωτογαλα σε ολη την σκουρη περιοχη γυρο απο την θηλη και να το αφησεις να στεγνωσουν ετσι.
Παλαιωτερα συνηστουσαν στις γυναικες να τριβουν τις θηλες με μια σκληρη πετσετα ή και μια οδοντοβουρτσα  :-/  για να τις κανουν πιο ανθεκτικες. Δεν εχει αποδεικτει οτι βοηθαει.
Κατα την γνωμη μου βοηθαει μονο στην γυναικα να μην αισθανεται τοση ευαισθησια και οτι μαθαινει να πιασει το στηθος της. Κατι που πολλες γυναικες δεν κανουν, ντρεπονται ή και φοβουνται να το αγγιξουν :-[.
Εγω συνηστω στις γυναικες να μαθουν το μασαζ του στηθου οχι γιατι ειναι προετοιμασια για το θηλασμο αλλα για να μαθουν οι γυναικες να πιασουν το στηθος τους. Να καταλαβαινουν τις αλλαγες του στηθου και το πως μπορουν να βοηθουν τον εαυτο τους αν χρειαστει. (Και εδω ισχει "των φρονιμων τα παιδια μαγηρευουν πριν πεινασουν...") Και αν δεν χρειαστει τοσο το καλυτερα ;D
Brigitte Signer Τουλούπη
Κέντρο Πληροφορήσης Θηλασμού Νάξου

Hara

• Επισκέπτης
« Απάντηση #7 στις: 25 Ιαν 2005, 11:38 »
Παράθεση
Αυτό για το σουτιέν Χαρά που σου είπαν, εννοείς να αφήνεις το στήθος ελεύθερο μέσα από τα ρούχα? Αυτό το έκανα και το κάνω έτσι κι αλλιώς κάποιες ώρες στο σπίτι.
Κατά τα άλλα η διαφορά που είδα ήταν ότι στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα ευαισθησία και πόνο στο στήθος από την αρχή, ενώ τώρα ΚΑΘΟΛΟΥ! Ούτε στην αρχή ούτε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μέχρι τώρα. Σημαίνει κάτι άραγε ή είναι ορμονικό?

Ναί να το αφήνεις ελεύθερο κάτω απο τα ρούχα.

Και εγώ το ίδιο Ρούλα!!
Ενώ στην πρώτη είχα τρομερή ευαισθησία και πόνο στο στήθος απο την πρώτη μέρα, αυτή τη φορά τίποτα!! ???

Μάλλον θα είναι ορμονικό!

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #8 στις: 25 Ιαν 2005, 14:17 »
Κορίτσια η δεύτερη εγκυμοσύνη εκτός του ότι είναι διαφορετική από την πρώτη στην κοιλιά  ;D και στον τοκετό  ;D είναι διαφορετική και στο στήθος. Τώρα πιά το σώμα έχει μάθει, γνωρίζει....οπότε όσα είχατε στην πρώτη εγκυμοσύνη είναι λογικό να μην εμφανίζονται στη δεύτερη. Είναι όπως και ο θηλασμός. Στο δεύτερο ξέρεις... Εγώ στην πρώτη με τον θηλασμό ερεθίστηκε η μία θηλή μου που ήταν και λίγο προς τα μέσα και έτρεχε αίμα. Στην δεύτερη είχαν ήδη σκληρύνει από τους προηγούμενους θηλασμούς και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα εκτός από την δερματίτιδα που πέρασα πριν λίγο καιρό και την μαστίτιδα που πέρασα μέσα στο καλοκαίρι και είχα πάρει τηλέφωνο την Αγλαία να μου πει τί να κάνω....
Είναι όπως ο τοκετός. Στο δεύτερο το σώμα γνωρίζει έχει αποθηκεύσει στη μνήμη όλη τη διαδικασία για αυτό γίνεται πιό εύκολα, πιό γρήγορα....
Πάντως και εγώ άλειφα το γάλα μου μετά από κάθε θηλασμό... Εϊναι πολύ καλό. Ακόμη και σε κάποια σπυράκια του προσώπου μου έβαζα γάλα και έκανε πολύ καλό!

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 1
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 29 Ιαν 2005, 19:39 »
Εγω στις δυο πρωτες εγκυμοσυνες μου ειχα πρωτογαλα με το που εκλεισα τον 5ο μηνα. Ετσι αναγκαζομουν και εβαΖα μεσα απο το σουτιεν επιθεματα στηθους. Στην τριτη μου εγκυμοσυνη ο γιατρος μου μου ειπε να βαζω οινοπνευμα στις θηλες για να σκληρηνουν. Σε αυτην την εγκυμοσυνη αργησε να μου ερθει πρωτογαλα. Νομιζω οτι ηταν γυρω στον 8ο μηνα.

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #10 στις: 31 Ιαν 2005, 18:26 »
Κορίτσια εγω ακομη έχω σταγονες με γαλα που βγαινουν απο το στήθος όταν το πιεσω.Πρεπει να ειναι παρα πολυ αραιο γαλα υποθετω. :o :o :o
Θα μεινω έγκυος κι ακομη θα βγαζω ίχνη γαλακτος. ::) ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος μέλος Α

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 01 Φεβ 2005, 09:13 »
Βάσω θηλάζεις ακόμα;

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #12 στις: 02 Φεβ 2005, 13:18 »
Βάσω ξέρω ότι ακόμη και έναν χρόνο μετά τον απογαλακτισμό μπορεί να βγαίνουν σταγόνες γάλα από το στήθος. :o Οπότε μη στενοχωριέσαι δεν τίθεται θέμα για σύλληψη.  ;D

Ζηνοβία 11 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 10 ετών
Κοραλία 6 ετών
Αριάδνη 4 ετών

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
« Απάντηση #13 στις: 02 Φεβ 2005, 17:57 »
Μακαρι Αντζυ μου να θηλαζα.Δυστυχως τα καταφερα μονο 2 μήνες.
Τι περιμενεις που απο την αυπνια και τα νευρα που ειχα έτρωγα ένα γιαουρτακι.Πως να έχω γαλα και να θελει το παιδί να θηλασει εκτος του ότι του άρεσε και το μπουκαλι. >:( >:( >:( >:(