Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Απ: Κολικοι?? Κολικοί και αντιμετώπιση. Τι κάνουμε;  (Αναγνώστηκε 20064 φορές)

Αποσυνδεδεμένος butterfly

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
    • το blog μου
Εκτός από την αγκαλίτσα, το τρίψιμο της κοιλιάς, το λύγισμα των ποδιών προς την κοιλιά, τι άλλο μπορεί να ανακουφίσει ένα μωράκι από τους κολικούς; Τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό θηλασμό και προσέχω τη διατροφή μου. Η παιδίατρος συνέστησε ένα ρόφημα χαμομηλιού από το φαρμακείο, αλλά εκτός του ότι δεν της αρέσει δε φαίνεται να κάνει και δουλειά. Η κατάσταση επιδεινώνεται το βράδυ. Γιατί; :pomocy:

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Εδω τουλαχιστον υπαρχουν κατι μαξιλαρακια γεματα με κουκουτσια απο κερασια. Αυτο το μαξιλαρακι μπορεις να το βαλεις στο φουρνο μικροκυματων, ειναι απο υφασμα απ'εξω.
Επειδη και ο Μαριουλης βρεφος υπεφερε απο κολικους αυτα που εγραψες και το μαξιλαρακι που σου γραφω εγω τον ανακουφιζανε.

Αν δεν βρεις τετοιο μαξιλαρακι βαλε ζεστο πανακι στην κοιλιτσα του. Προσεχε μην καιει ομως.Αεριζεται και ξελαφρωνει το μωρο

Τσαι απο φινοκιο(μαραθο) βοηθαει επισης στους κολικους. Το προβλημα ειναι πως δεν ενθουσιαζονται τα μωρακια με αυτο

Κατα τ'αλλα υπομονη και αγκαλιτσες

Κολικους εχουν πολλα μωρακια που θηλαζουν, μην σε παιρνει απο κατω, προσεχε μονο μην τρως λαχανο κτλ και κοιτα οταν ηρεμει να ξεκουραζεσαι και συ

...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Stavroula

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Κολικοί

Κανείς δεν ξέρει πως και γιατί δημιουργούνται στα μωρά, απλά εικάζεται ότι φταίει ο αέρας που μπορεί να καταπίνουν μαζί με το γάλα τους.
Ξεκινάνε περίπου στις 20 ημέρες μετά τη γέννηση και συνήθως τελειώνουν μέχρι την 14η εβδομάδα. Για αυτό κουράγιο.

Βασικές συμβουλές και ματζούνια!

1) Προσπαθήστε να κάνετε το παιδί να ρευτεί καλά μετά το φαγητό και ακόμη καλύτερα και ενδιάμεσα.

2) Συνήθως τα παιδιά που θηλάζουν δεν εμφανίζουν κολικούς εκτός και αν χρησιμοποιείται θηλή θηλασμού.

3) Υπάρχουν στο εμπόριο ειδικά μπιμπερό που είναι για την αντιμετώπιση των κολικών. Αυτά έχουν κλίση προς τα πάνω και τρύπες στον πάτο τους για να παίρνουν από εκεί τον αέρα και όχι από την θηλή τους.

Αν το μωρό εμφανίσει κολικούς μετά από αυτά, εκτός από υπομονή και ψυχραιμία μπορούμε να κάνουμε τα εξής απλά:

1) Ζεσταίνουμε την κοιλιά του με το χέρι μας είτε όταν είναι ξαπλωμένο είτε στην αγκαλιά μας.

Κομπρέσες με ζεστά πανάκια βοηθάνε επίσης πολύ και μιας και θα είσαστε με τη σιδερόστρα αγκαλιά για πολύ καιρό, σιδερώστε ένα πανάκι και βάλτε του στην κοιλίτσα.

2) Μασάζ στην κοιλιά επίσης βοηθάει.

3) Ροφήματα. Κάθε παιδί ηρεμεί με το δικό του ρόφημα.

Κίντερτε:  Μάλλον το πιό "άχρηστο", ειδικά σε κολικούς. Για ένα περίεργο λόγο έχει αποκλειστεί από πολλούς παιδιάτρους.

Χαμομήλι: Αρκετά καλό, το φυσικό όμως. Μην βαρεθείτε να βράσετε δικό σας φτιάχνοντας από τη σκόνη του εμπορίου. Κίντερτε και χαμομήλι σε σκόνη περιέχουν γλυκαντικά.

Γλυκάνισο: Αρκετά καλό. Στην περίπτωσή μας το καλύτερο.

4) Επάληψη με λάδι ποτισμένο με χαμομήλι.

Βάζουμε το λάδι σε ένα σκεύος και το βράζουμε σε σιγανή φωτιά με χαμομήλι. Πριν αυτό κάψει και βρωμίσει την κουζίνα το βγάζουμε. Δεν θέλουμε τηγανιτό χαμομήλι στην τελική.
Με αυτό αλοίφουμε την κοιλιά και το στομάχι του μωρού όταν το αλλάζουμε.
Στα περισσότερα μωρά δουλεύει, σε άλλα απλά τους δίνει μία μυρωδιά τηγανιτής πατάτας.

5) Gripe Water

Κυκλοφορεί στα φαρμακεία, είναι λάδι με απόσταγμα χαμομηλιού, γλυκάνισου, ginger κλπ. Στα μωρά δίνουμε ένα κουταλάκι του γλυκού πριν εμφανίσουν τους κολικούς, δηλαδή το πρωί και το μεσημέρι.

Τα περισσότερα "φυσικά" σκευάσματα, όπως επίσης και το Gripe Water έχουν εμετική γεύση για εμάς τους μεγάλους, αλλά τα μωρά συνήθως δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μόνο σε περίπτωση που το μωρό δεν πίνει με τίποτα το χαμομήλι ή το γλυκάνισο που φτιάχνουμε εμείς είναι καλό να πάμε σε έτοιμο παρασκεύασμα, γιατί δεν είναι καλό να ξεκινάμε από βρεφική ηλικία την ζάχαρη, αν και μπορούμε να γλυκάνουμε λίγο τα φυσικά με ελάχιστη καφέ ζάχαρη πριν καταφύγουμε στην ευκολία της σκόνης.

6) Θηλάστε κατά το δυνατό περισσότερο και έχετε επαφή δέρμα  με δέρμα μαμα και μωρό έχοντας γυρω σας τυλιγμένη μια κουβερτουλα.

Το μητρικο γαλα και η ζέστη ειναι ιδανικά για την κοιλίτσα του μωρού που υποφέρει από κολικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Φεβ 2013, 13:02 Aπό Ντόρις, Αιτία: Προσθήκη και επεξεργασία μηνύματος »

Αποσυνδεδεμένος butterfly

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
    • το blog μου
Ευχαριστώ για τις προτάσεις! Ξεκινώ πειράματα...

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 69
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Confused
    • Μωράκια
Πρόσφατα ανακάλυψα ένα σκεύασμα διττανθρακικού νατρίου (κοινώς σόδας) σε ορισμένη συγκέντρωση που έδωσε ένας παιδίατρος στο νεογέννητο που μένει δίπλα μας. Το ζευγάρι μου είπε ότι είδε μεγάλη διαφορά στον πόνο και τους κολικούς που είχε το παιδί , καθότι μιλάμε για ένα μωρό που έκλαιγε με τις ώρες κάθε μέρα λόγω των κολικών.

Το συστήνω λοιπόν άφοβα και ως προιόν αλλά και ως χημική ουσία!

Αν μάθω συγκεκριμένη εταιρία θα σας πω.

:) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 04 Φεβ 2013, 13:02 Aπό Ντόρις »

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος rouka1234

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Καλημερα...μηπως εχει καμμια μαμα κατι να προτεινει για την αντιμετωπιση των κολικων? εχω χασει τον υπνο μου!! ηθελα να ρωτησω πριν παμε ιατρο.. :;:
« Τελευταία τροποποίηση: 03 Φεβ 2013, 18:41 Aπό Ντόρις, Αιτία: Αλλαγή τίτλου »

Αποσυνδεδεμένος μπισκοτάκι

• Ωραία τα λες! 10
  • το χαμόγελο σας όλη μου η ζωή
    • Stressed
Και εμείς τραβήξαμε μεγάλο ζόρι με τους κολικους. Εγώ τους έφτιαχνα το γάλα με χαμομιλάκι, τους έτριβα την κοιλίτσα με ζεστο λαδάκι με χαμομίλι, τους είχε δόσει και η γιατρός κάτι σταγονίτσες. Επίσης και όταν τα έβαζα με την κοιλίτσα στο γόνατο ψιλοηρεμούσαν. Είναι μεγάλο ζόρι οι κολικοι, Ελπίζω να περάσουν γρήγορα και να ηρεμήσετε

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
σευχαριστω πολυ! σημερα θα παμε ιατρο.. να δω τι θα πει κιαυτος!!

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
http://www.mwrakia.gr/smf/index.php?action=search2

Στη σελιδα αυτή η μηχανή αναζητησης του φορουμ εχει βγαλει πολλα θεματα. Επελεξε ότι σου αρεσει. Ειμαι σιγουρη οτι υπαρχουν διαφορες οδηγιες και προτασεις.
Πόσο ειναι το μωρακι κοπελια;

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 48
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
τον δικό μου,αν και δεν υπέφερε ιδιαίτερα, τον ανακούφιζε μια ζεστη πετσετούλα στην κοιλίτσα:έπαιρνα μια πετσετούλα μικρή, την πατούσα λίγο με το ζεστό σίδερο και την έβαζα στην κοιλίτσα πάνω από το φανελάκι. Μόλις κρύωνε η πετσετα, το επαναλάμβανα. Επίσης, αν θηλάζεις, πρόσεξε τα ωμά κρεμμύδια, τα φασόλια, το μπρόκολο, το κουνουπίδι,τα σπαραγγια, τα άσπρα μανιταρια, το λάχανο και το σπανάκι. Φερνουν αερια στα μικρα και πονανε, μου το είχει πει ο παιδίατρος και απέφευγα αυτές τις τροφές, οπότε και ο μικρός δεν "υπέφερε". Καλή δύναμη!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
4αρων μηνων ειναι..θα δοκιμασω αυτα που μου γραψατε θα δω και τι θα πει ο ιατρος μας..ευχαριστω πολυ παντως!

Αποσυνδεδεμένος κλαραμπελ

• Ωραία τα λες! 48
  • είμαι ερωτευμένη με τους άντρες μου!!
Δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται δύσκολο να έχει κολικούς σε τετοια ηλικία. Δεν ξέρω στα σίγουρα... Νομίζω ότι οι κολικοί εμφανίζονται τους 2 πρώτους μήνες με αποκορύφωμα εκεί γύρω στις 40 μέρες. Μήπως είναι απλώς κρυωμένο και πονάει η κοιλίτσα του; Ό,τι και να'ναι, να περάσει γρηγορα!

Αφού δεν μπορούμε να προσθέσουμε μέρες στη ζωή μας, ας προσθέσουμε ζωή στις μέρες μας!!

Συνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 69
    • Confused
    • Μωράκια
4αρων μηνων ειναι..θα δοκιμασω αυτα που μου γραψατε θα δω και τι θα πει ο ιατρος μας..ευχαριστω πολυ παντως!

Συχνά οι κολικοι κρατανε μέχρι 3 μήνες.
Τι συμπτωματα έχει ; Μπορεις να εισαι αναλυτική; Το θηλαζεις; Πώς τρεφεται; Εχει δυσκοιλια ή ευκοιλια;

Καμια φορα ειναι αλλεργικο συμπτωμα στο έντερο σε σχεση με το βιομηχανοποιημενο αγελαδινο γαλα, όταν δε θηλαζουν!

Αν μπορεις πες μας σε παρακαλω κι αλλα στοιχεια οπως αυτα που ζηταω ή από ποτε ξεκινησε ποσο συχνο ειναι, ποιες ώρες ποναει κλπ.

Φιλικά Βάσω

Συνδεδεμένος mamamaria

• Ωραία τα λες! 56
Οι κολικοί μπορεί να κρατήσουν μέχρι και έξι μήνες το περισσότερο, απ' όσο ξέρω. Το πιο συνηθισμένο είναι όμως στος 2-3 μήνες να σταματάνε. Δεν υπάρχει κανόνας απ' ό,τι λένε οι παιδίατροι. Εγώ παιδεύτηκα με το δεύτερο παιδί μου (που κατά τα άλλα ήταν Παναγίτσα, δεν με κούρασε). Το μόνο που τον ηρεμούσε ήταν η αγκαλιά και οι ψαλμοί! Δεν αστειεύομαι. Είχα δοκιμασει τα πάντα (όλα αυτά που είπαν τα κορίτσια πιο πάνω), αλλά δεν είχα δει κανένα αποτέλεσμα. ΜΕ την αγκαλιά και το να του ψάλλω, ηρεμούσε τουλάχιστον για λίγο και πάλι κλάμα και πάλι ψαλμοί μέχρι το πρωί. Με τα τραγουδάκια και τα νανουρίσματα δεν ηρεμούσε. Γι αυτό κάποια στιγμή πάνω στην απελπισία μου άρχισα να ψάλλω ό,τι θυμόμουν από το κατηχητικό κι εκεί έμεινα με το στόμα ανοιχτό, μου ΄κοιμήθηκε για πρώτη φορά από τη στιγμή που είχαν αρχίσει οι κολικοί. Πήγαμε έτσι μέχρι 6 μηνών. Ξύπνιος από τις 12 τη νύχτα έως τις 6 το πρωί. Μετά όμως, μόλις μπήκε στον 6ο, το παιδί σταμάτησε, ηρέμησε, είχε τη ρέγουλά του, ούτε κόλπα μου έκανε που είχε μάθει τόσους μήνες αγκαλιά, ούτε τίποτα.
Καλή δύναμη, μωρομανούλα, καλή υπομονή και εύχομαι να σταματήσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται! :bearhug:

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
Πραγματικα σας ευχαριστω για τις ευχες και τις συμβουλες σας! πηγαμε ιατρο και μου ειπε πως ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα με τους κολικους..μου εψραψε ενα σιροπακι φυτικο το Carmino baby..τρεις φορες τη μερα 2,5 μλ για λιγες μερες να δουμε πως θα παει..θα εχω νεοτερα εντος ολιγων ημερων..ευχαριστω και παλι!!