Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Παιδική ασπιρίνη!  (Αναγνώστηκε 7246 φορές)

Αποσυνδεδεμένος zouzou_moo

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα χαμογελάκια σας,όλη μου η ζωή...
Παιδική ασπιρίνη!
« στις: 23 Μαρ 2008, 21:39 »
Γεια σας κορίτσια!Λοιπόν ειμαι στον 2ο μήνα κύησης και ο γυναικολόγος μου μου συνέστησε να παίρνω μόνο φολικό οξύ και παιδική ασπιρίνη το πρώτο τρίμηνο.Φολικό οξύ πρωί-βράδυ και παιδική ασπιρίνη το μεσημέρι μετα το φαγητό.
Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με παρακολουθούσε άλλη γιατρός,η οποία μου έδινε και φολικό οξύ και μαγνήσιο και σίδηρο και ασβέστιο από την αρχή...Ο συγκεκριμένος όμως γυναικολόγος μου είπε ότι δεν χρειάζεται να με φορτώνει με όλα αυτά,καθώς το πρωτο τρίμηνο το μόνο απαραίτητο ειναι το φολικό οξύ και η παιδική ασπιρίνη,η οποία λέει ότι βοηθάει στη καλύτερη αιμάτωση του πλακούντα!
Δεν μπορώ να τον διαψευσω,γιατί είναι πάρα πολλά χρόνια γιατρός και διακεκριμένος στη πόλη μας.Όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε ακούσει κάτι τέτοιο,ή αν παίρνατε εσείς παιδική ασπιρίνη στην αρχή της εγκυμοσύνης σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Μαρ 2008, 21:41 Aπό Stellitsa »

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: Παιδική ασπιρίνη!
« Απάντηση #1 στις: 23 Μαρ 2008, 21:59 »
Το φολικο οξυ ειναι απαραιτητο! Να σου πω και το ιωδιο..τουλαχιστον τους πρωτους τρεις μηνες....μετα εξαρταται απτα αποτελεσματα αιματος...το μαγνησιο δεν ειναι παντα αναγκαιο να χορηγηθει.
Τωρα για ασπιρινη.....παιδικη ή οχι, αντεδεικνυεται αυστηρως! η χρηση του ακετυλοσακετυλικου οξεος τοσο κατα την κυηση οσο και κατα την διαρκεια του θηλασμου....
Αυτα ξερω εγω. Τωρα....
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Μαρ 2008, 22:01 Aπό FWTEINH »
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 23 Μαρ 2008, 22:04 »
Ευχαριστώ Φωτεινή μου,όμως ο συγκεκριμένος είναι πολύ καλός γιατρός...Λες να το ψάξω το θέμα?

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 23 Μαρ 2008, 22:39 »
Λοιπον εγω επαιρνα παιδικη ασπιρινη κατα την διαρκεια την πρωτης μου εγκυμοσυνης. Απο την αρχη μεχρι λιγο πριν γεννησω. Ειχα ομως ιστορικο. Στην πρωτη εγκυμοσυνη επαθα κεντρικη αποκολληση πλακουντα και στην δευτερη πορεκλαμψια. Δεν αντιλεγω με αυτα που λεει η Φωτεινη αλλα πιστευω οτι σε ορισμενες περιπτωσεις βαζουν τα υπερ και τα κατα και επιλεγει ο γιατρος. Αν θεωρει οτι τα καλα ειναι περισσοτερα απο τα κακα προχωραει.
Σου ευχομαι καλη συνεχεια.

Αποσυνδεδεμένος pan

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Τα παιδιά μας δίνουν νόημα στη ζωή μας!!!
« Απάντηση #4 στις: 24 Μαρ 2008, 09:02 »
Και εμένα Στέλλα μου έδινε ο γιατρός στη δεύτερη εγκυμοσήνη φολικό οξύ και παιδική ασπιρίνη. Αυτό γιατί είχα αποβολή στην πρώτη εγκυμοσύνη και η παιδική ασπιρίνη βοηθούσε στο να μην υπάρχουν θρομβόσεις στον πλακούντα. Βέβαια εγώ παρουσίασα αλλεργία στην ασπιρίνη που δεν ήξερα ότι είχα, και έτσι την έκοψα.
url]

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 24 Μαρ 2008, 10:55 »
Σας ευχαριστώ κορίτσια.Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα μικρή αποκόλληση του πλακούντα(στη 13η εβδομάδα) και η κύηση είχε χαρακτηριστεί επαπειλούμενη.Επίσης ήμουν υποψήφια για προεκλαμψία.Ίσως γι'αυτό να μου δίνει τώρα ασπιρίνη.Μου είπε όμως ότι θα την σταματησω μετά τον τρίτο μήνα και θα παίρνω σιδηρο>(με φολικό οξύ),ασβέστιο και μαγνήσιο.

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 24 Μαρ 2008, 13:21 »
Eγω επαιρνα σιδηρο με φολικο οξυ πριν καν μεινω εγκυος. Μου ειχε πει να τα ξεκινησω δυο μηνες πριν μεινω εγκυος. Μαγνησιο μου εδινε αλλα δεν θυμαμαι ποτε το ξεκινησαμε και ηταν σε αμπουλες. Ασβεστιο μου εδωσε για πολυ μικρο χρονικο διαστημα γιατι τοτε μου ειχε πει οτι δεν εκανε λογω του ιστορικου μου. Δεν ξερω ομως αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε.

Αποσυνδεδεμένος LENA

• Ωραία τα λες! 20
  • Να σε βλέπω να γελάς!
« Απάντηση #7 στις: 24 Μαρ 2008, 15:27 »
Το 1ο τρίμηνο έπαιρνα μόνο φολικό οξύ.
Απο το 2ο και μετά έπαιρνα σίδηρο και σβέστιο.
Μαγνήσιο δεν πήρα ποτέ,αν δεν κάνω λάθος είναι για τις συσπάσεις ε?

Αποσυνδεδεμένος christie.m

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 24 Μαρ 2008, 15:35 »
εγω απο την πρωτη μερα παιρνω buscopan,3 την ημερα για τις συσπασεις(ναι και το μαγνησιο την ιδια δουλεια κανει)και ενα filicine.

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #9 στις: 26 Μαρ 2008, 08:34 »
Το 1ο τρίμηνο έπαιρνα μόνο φολικό οξύ.
Απο το 2ο και μετά έπαιρνα σίδηρο και σβέστιο.
Μαγνήσιο δεν πήρα ποτέ,αν δεν κάνω λάθος είναι για τις συσπάσεις ε?

Ναι Λένα μου.Το μαγνήσιο είναι για τις συσπάσεις,απλά το δίνουν προληπτικά,ενώ αν κάποια έχει πρόβλημα δίνουν μεγαλύτερη δόση.

Αποσυνδεδεμένος luna

• Ωραία τα λες! 15
    • Made by Luna
« Απάντηση #10 στις: 26 Μαρ 2008, 10:54 »
Το μαγνήσιο το δίνουν επίσης γιατί χρειάζεται στο σχηματισμό των οστών του μωρού.

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #11 στις: 26 Μαρ 2008, 11:41 »
Το μαγνήσιο το δίνουν επίσης γιατί χρειάζεται στο σχηματισμό των οστών του μωρού.

Ναι,όπως και το φολικό οξύ.

Αποσυνδεδεμένος zeka

• Μωράκια Moderator
  • Ωραία τα λες! 37
    • Busy
« Απάντηση #12 στις: 26 Μαρ 2008, 13:53 »
Πάντως η παιδική ασπιρίνη δίνεται στις γυναίκες  για τις θρομβώσεις. Εγώ στην εγκυμοσύνη της Ζήνας πήρα για κάποιο χρονικό διάστημα προς το τέλος επειδή πονούσε το πόδι μου χαμηλά στη γάμπα, εκτός του πόνου που έχεις ψηλά στον μηρό λόγω του νεύρου. Ετσι ο γιατρός μου έδωσε τότε ασπιρίνη παιδική να παίρνω και στον τοκετό φόρεσα και καλτσες ειδικές μέχρι το γόνατο (μιά ομορφιά με την κάλτσα την ώρα του τοκετού τί να σας πω)...

Ζηνοβία 10 ετών
Ειρήνη- Ραφαέλα 9 ετών
Κοραλία 5 ετών
Αριάδνη 3 ετών

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #13 στις: 26 Μαρ 2008, 14:11 »
Ισως δεν το αμφισβητω. Παντως εδω δεν υπαρχει καν παιδικη ασπιρινη!
Η ασπιρινη δεν δινεται στα παιδια καθολου σε καμια δοση. Αν υπαρχει καποια κληρονομικη ασθενεια θρομβωσεων χορηγουνται αλλα φαρμακα στα παιδια.
Παρομοια ισχυουν και στις εγκυες καθοτι εχουν εμβρυο στην κοιλιτσα τους.
Η ασπιρινη σαν αντιθρομβωτικο φαρμακο εδω δεν χορηγειται τουλαχιστον οχι προληπτικα
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Fairymoon

• Ωραία τα λες! 9
  • "Πόση ζωή μου δίνεις... να'ξερες μόνο..."
    • Stressed
« Απάντηση #14 στις: 26 Μαρ 2008, 16:50 »
ΕΜ, ΕΚΕΙ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΤΙ ΑΙΩΝΕΣ ΠΙΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΣΑΡΟΥΧΙΑ....

"Είσαι Νεράϊδα της Αυγής
  Η πιο όμορφη ολής της Γης
  Μ'ένα χαμόγελο μπορείς
 Τα Θαύματα να πεις....."

http://www.youtube.com/watch?v=kzVwlSRdrb0