Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: Τεστ εγκυμοσυνης και ωορηξια.  (Αναγνώστηκε 19447 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 59
  • Μες στα δύσκολα, εσύ να με κρατάς...
    • Smart
    • Μωράκια
Τεστ εγκυμοσυνης και ωορηξια.
« στις: 17 Φεβ 2005, 18:29 »
Επειδή μερικες απο εμας και αλλες στην συνεχεια έχουμε μπει στη διαδικασία για αλλο παιδακι θα ήθελα να ενημερωσω ότι καλό θα ειναι να μην μπειτε στην αγωνία των τεστ όπως λενε ότι ανιχνευουν απο την 5η μερα συλληψης γιατι ειναι παρα πολυ νωρις και πολυ σπανια ανιχνευουν τη β χοριακή.

Η β χοριακή αρχιζει να βγαινει μολις ξεκιναει η εμφυτευση του γονιμοποιημενου ωαριου στη μήτρα που γινεται μεταξύ 6η και 12η μερας μετα τη σύλληψη.

Σπανια αν γινει νωρις η εμφυτευση ανιχνευει το τεστ τοσο νωρις εγκυμοσύνη πραγμα που οδηγει σε απογοητευσεις και περιττο κοστος!
Η β χοριακή στο αίμα ανιχνευει και πριν την αναμενομενη περιοδο τα ποσοστα στο αίμα αρα και την εγκυμοσύνη. ;D ;D ;) ;) :-* :-* :-*

Κάθε μέρα γίνε αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ!

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρεύω την Αγγελικούλα και το Γιαννάκη μου!
Re: Τεστ εγκυμοσυνης και ωορηξια.
« Απάντηση #1 στις: 18 Φεβ 2005, 17:22 »
Βάσω μου, από ό,τι ξέρω αυτά τα τεστ ανιχνεύουν πολύ μικρές μονάδες β χοριακής. Επειδή έκανα πρόσφατα ένα τέτοιο τεστ (αρνητικό, δυστυχώς και μακάρι να κάνω λάθος!), έγραφε μέσα ότι έχει ποσοστό επιτυχίας σχεδόν 100%. Επιπλέον τόσο η κουμπάρα μου, όσο και η Πέγκυ (νομίζω ότι κάτι τέτοιο μας είχε πει) διέγνωσαν πολύ νωρίς την εγκυμοσύνη με αυτά τα τεστ. Από που αντλείς τις πληροφορίες σου; Αχχχ, μακάρι να έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκαιο!!!! :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Φεβ 2005, 17:31 Aπό Antigoni »
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #2 στις: 18 Φεβ 2005, 23:25 »
Καταρχήν Αντιγονη μου διαβαζω στο διαδίκτυο διαφορα και σε σελιδες με  γυναικολογικα απο ερωτησεις που ήδη έχουν κανει αλλες κοπέλες.
Στον καθε οργανισμό η χοριακή σε καθε εγκυμοσύνη δεν ανεβαινει με τον ίδιο τροπο ουτε η εμφυτευση γινεται την ίδια μερα.Μπορεί 2 γυναικες να έχουν σύλληψη ας πουμε την 16η και στη μια να γίνει η εμφύτευση αρα και η το ανεβασμα της β χοριακης  απο την 22η ή την 28η ...
3ον και τις 2 φορες που έμεινα εγκυος έκανα και το clear bleu και το self clear που ειναι πιο ευαισθητο απο ΌΛΑ , και μετα βίας την 28η μερα του κύκλου με κυκλο 27ή 28 μερες τοτε, έδειχνε παρα πολυ αχνα τη δευτερη γραμμή!!! :o :o :o :o
Οχι να το έκανα και νωριτερα...
Αυτος ο μήνας αποκλειεται για μενα παω για τον επομενο... :-/ :-/ :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 19 Φεβ 2005, 10:25 »
 Κι εγώ, Βάσω μου το self clear έκανα αυτή τη φορά και για πρώτη φορά. Το έκανα την 5η και την 6η ημέρα μετά την ωορηξία και ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ αρνητικό. Πάντως εγώ ακόμη περιμένω, αν και σήμερα πονάω πολύ και είμαι βέβαιη πλέον ότι πάμε για τον άλλο μήνα!  :-/
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #4 στις: 19 Φεβ 2005, 13:25 »
Kουραγιο μαζί θα μείνουμε έγκυες! ;D ;D ;D ;D ;D :-* :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 20 Φεβ 2005, 09:14 »
Αχχχχ, μαζί< Βάσω μου, μαζί....Αρκεί να μη με πιάσει εμένα η κλιμακτήριος! ;D :P
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Ντόρις

• Μωράκια Administrator
  • Ωραία τα λες! 59
    • Smart
    • Μωράκια
« Απάντηση #6 στις: 20 Φεβ 2005, 12:33 »
Ftoy soy ....φτου σου και παλι φτου σου που το βαζεις 'ετσι ευκολα κατω.Θα παμε συστηματικα αυτον το μηνα όπως όταν έμεινα εγκυος στον Χρυσοβαλαντη.Δηλαδή μερα παρα μερα. ;D ;D ;D ;D ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Renia

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
  • love rules without rules
« Απάντηση #7 στις: 17 Ιουλ 2005, 02:57 »
Εμεις εχουμε ξεκινησει 1 μηνα την προσπαθεια, και τωρα εχω 10 μερες καθυστερηση.
Εχω κανει (μη με κοροιδευετε  :-[) 4 clear blue και ειναι ολα αρνητικα  :(. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω κανενα συμπτωμα, ουτε περιοδου, ουτε εγκυμοσυνης, και ανησυχω μηπως εχω παλι καμια κυστη στις ωοθηκες (μου ειχε συμβει αυτο πριν 3 χρονια, πηρα 5 μερες κατι χαπια και εξαφανιστηκε). Την Δευτερα θα μιλησω με τον γυναικολογο μου.
Την τελευταια φορα που πηγα μου ειπε οτι βλεπει μικροπολυκυστικες ωοθηκες (δεν ειχα στο παρελθον), αλλα δεν το θεωρησε προβλημα. Διαβασα καπου το ιντερνετ οτι η εικονα μικροπολυκυστικων ωοθηκων ειναι τελειως διαφορετικο απο το συνδρομο πολυκυστικων ωοθηκων και δεν τιθεται θεμα υπογονιμοτητας. Εγω παρολα αυτα ανησυχω, εσεις κοριτσια εχετε ακουσει κατι για αυτο?
Ειμαι σχεδον 32 και  με εχει αγχωσει καπως η ηλικια μου, μα πολυκυστικες οωθηκες ξαφνικα στα 32?  :o
love rules without rules

Αποσυνδεδεμένος Antigoni

• Πολύγραφος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #8 στις: 17 Ιουλ 2005, 12:35 »
 Ρένια, κατ΄αρχάς καλώς όρισες στην παρέα μας! Όταν ήμουν 19 έχοντας ασταθή κύκλο, επισκέφτηκα πολλούς γυναικολόγους. Όλοι σχεδόν μου έλεγαν πως υπάρχει υποψία πολυκυστικών ωοθηκών. Υποψία... Και μου έδιναν αντισυλληπτικά και τίποτε άλλο. Κάποια στιγμή πήγα σε έναν ενδοκρινολόγο που μου σύστησαν. Είναι κορυφή στη Θεσσαλονίκη και τον εμπιστεύτηκα. Διέγνωσε σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Είχα παραπανίσια κιλά πάντοτε, αλλά όχι τριχοφυία ή κάποιο άλλο από τα συμπτώματα. Όλα αυτά περίπου στα 20 μου. Έκανα 2 χρόνια ορμονική θεραπεία. Από τότε αφέθηκα στο πρόβλημά μου. Στα 26 περίπου άρχισα να έχω κανονικό κύκλο.Πάντα πίστευα ότι ποτέ δε θα αποκτήσω παιδιά. Είχα πειστεί γι αυτό από τους γιατρούς. Δε θα μιλήσω για τα ψυχολογικά προβλήματα που είχα....
Ασχολήθηκα και πάλι με το πρόβλημα στα 32 μου, όταν αρραβωνιάστηκα. Πήγα τρομοκρατημένη σε έναν εξαιρετικό γυναικολόγο της Θεσσαλονίκης, ο οποίος διέγνωσε..."υγεία"! Με διαβεβαίωσε ότι θα αποκτούσα πανεύκολα παιδιά (και είχε δίκαιο! ) Όσο για το Σύνδρομο... μου είπε ότι μια γυναίκα είναι δυνατό να εμφανίσει κάποια στιγμή στη ζωή της πολυκυστικές ωοθήκες, που όμως εξαφανίζονται! Το σύνδρομο έχει γίνει "καραμέλα" στα χείλη των γυναικολόγων!
Είμαι λοιπόν, βέβαιη ότι σύντομα θα έχεις στην αγκαλιά σου το μωράκι που επιθυμείς!

Φιλιά
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλ 2005, 12:36 Aπό Antigoni »
Αντιγόνη

Αποσυνδεδεμένος Renia

• Ολιγόγραφος Δημιουργός
  • *
  • Ωραία τα λες! 0
  • love rules without rules
« Απάντηση #9 στις: 18 Ιουλ 2005, 01:59 »
Aντιγονη,  σε ευχαριστω πολυ. Τελικα το φορουμ μου εφερε γουρι, διοτι αδιαθετησα σημερα! Βεβαια ειχα αρκετες μερες καθυστερηση και αν συνεχιστει αυτο και τον επομενο μηνα θα το ψαξω περισσοτερο. Μα τι τυραννια ειναι αυτη, παλια αγχος μην τυχον και μεινω εγκυος και τωρα αγχος μηπως και δεν μεινω!   :furious3:
love rules without rules