Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε κάνοντας κλικ εδώ... Η εγγραφή είναι εντελώς δωρεάν και επιτρέπει την καλύτερη παρακολούθηση του φόρουμ

Μωράκια

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Αποστολέας Θέμα: χωρις αυτοπεποιθηση  (Αναγνώστηκε 1087 φορές)

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Διακεκριμένος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
  • Λατρευω τα κουκλιά μου!!!!!!
χωρις αυτοπεποιθηση
« στις: 23 Απρ 2008, 14:56 »
Σημερα ο αντρας μου ειχε συναντηση με την δασκάλα του Κωστη. Του ειπε οτι μεγαλωνουμε εναν καλλιτεχνη. Ειναι παρα πολυ αγαπητο παιδι, οτι ζηταει και αυτος την αγαπη αλλα οτι δεν εχει αυτοπεποιθηση και ειναι αρκετα ντροπαλος. Αμεσως ειπα στον αντρα μου οτι ο μικρος δυστυχως πηρε τον χαρακτηραμου και οτι θα χασει πολλα απο την ζωη του. Ο μικρος μας εχει παρα πολυ αγαπη. Ζηταει ομως παραπανω. Ειναι πολυ προσκολημενος πανω μου και ειναι συνεχεια με την γλυκια κουβεντα στο στομα. Νιωθω ομως οτι κανει σαν να ζηταει επιβεβαιωση της αγαπης μας. Εγω γενικα πιστευα οτι ειναι ενα πολυ κοινωνικο παιδι. Τον εβλεπα μαζι με τα αλλα. Ακομη και αν δεν τα ηξερε πηγαινε και επαιζε μαζι τους. Η δασκαλα ειπε οτι την ωρα του φαγητου δεν τρεχει στα καρεκλακια οπως τα αλλα παιδια αλλα περιμενει να του πουν να καθησει... Μας ειπε οτι τους τελευταιους δυο μηνες εχει βελτιωσει πολυ τα αγγλικα του αν και στο γραψιμο εχει καποιες δυσκολιες. εγω ποτε δεν τον εβαλα στο σπιτι να γραψει ειτε αγγλικα ειτε Ελληνικα. Ηταν αυτο λαθος μου? Απλα δεν ηθελα να το πιεσω προς λανθασμενη κατευθυνση. Τι να κανω να βοηθησω το παιδι μου? Μπορω να το κανω να μην ντρεπεται? Να εχει αυτοπεποιθηση?

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Πολυγραφότατος Δημιουργός
  • Ωραία τα λες! 0
Απ: χωρις αυτοπεποιθηση
« Απάντηση #1 στις: 23 Απρ 2008, 16:39 »
Καθε παιδι ειναι κατι το ιδιαιτερο και δεν πιστευω πως χρειαζεται κατι συγκεκριμενο κατι σαν ωθηση για να ακολουθησει την πορεια των αλλων.
Αρκει να αισθανεται καλα το παιδι. Αν δεν εχει προβλημα να γνωρισει αλλα παιδια και να παιζει μαζι τους, αν δεν ξεχωριζει ιδιαιτερα ως προς το αρνητικο προς τι ο λογος να το αλλαξεις;

Οσο για το γραψιμο...
εγω ποτε δεν εβαλα τον Μαριο να μαθει να μετραει και να γραφει...ωσπου εφτασε 3 και το ζητησε απο μονος του βλεποντας κατι τετραδιακια σε ενα βιβλιοπωλειο. Αρχισαμε με το να ζωγραφιζει διαφορα και τωρα του εχω βρει κατι φυλλαδια απτο ιντερνετ απο ενα ιδιωτικο νηπιαγωγειο και τα εχω βαλει σεναν ντοσιε κοντα στα παραμυθακια του. Οποτε θελει παει και τα παιρνει βγαζει και τους μαρκαδορους και ερχεται και με ρωταει μονο τι γραφει τι πρεπει να κανει.
Ασχολειται σχεδον καθε μερα απο μονος του. Περναει και φασεις ομως που δεν ασχολειται καθολου. Προς το παρων τον εχει πιασει η ορεξη και κανει καθε μερα κατι.
Οσο του αρεσει, ποτε δεν τον πιεσα.

Και αν ειναι ντροπαλο....και τι με αυτο; Απο αυτα που σας ειπε η δασκαλα εγω βγαζω σαν συμπερασμα πως ειναι ευαισθητο παιδι με καλλιτεχνικες τασεις!
Κακο ειναι αυτο;

...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #2 στις: 23 Απρ 2008, 17:15 »
O Kωνσταντινος δεν εχει προβλημα να πιασει το μολυβι του. Οι ζωγραφικη ειναι το παθος του. Ολη μερα ασχολειτε με αυτο, για αυτο ειπε η δασκπάλα  οτι μεγαλωνουμε εναν καλλιτεχνη. Μαλιστα η δασκάλα του πλαστικοποιησε καποιες ζωγραφιες του για να τις κρατησει. Γραφει το ονομα του στα αγγλικα Kostas και που και που γραφει γραμματακια. Πλεον βλεπω οτι χρησιμοποιεί περισσοτερο το αριστερο για να ζωγραφισει ή να γραψει και το δεξι για να φαει :yikes:.
Εγω γενικα τον εχω δει οτι παιζει με τα αλλα παιδακια χωρις ντροπες ή οτιδηποτε οποτε δεν καταλαβαινω αυτα που λεει η δασκάλα :dontknow:. Παντως συνεχεια ζηταει αποδειξη της αγαπης μας.
Δεν ξερω, εχω μπερδευτει :-\.

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #3 στις: 23 Απρ 2008, 17:49 »
ε τοτε απορω γιατι ανοιγεις το θεμα
...ένα καλυβάκι, μια μικρούλα αυλή...για το παιδί! Τούτη ειν η ζωή μας, τιποτε αλλο

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #4 στις: 23 Απρ 2008, 17:59 »
Γιατι εχω μπερδευτει βρε Φωτεινη. Στο σχολειο μου λενε οτι ειναι ετσι αλλα εξω δεν βλεπω να εχει προβλημα με τα αλλα παιδια. Επισης θεωρω οτι φυσιολογικο να ειναι πιο πισω στην γλωσσα και στο γραψιμο απο αλλα παιδακια που τα αγγλικα ειναι η μητρικη τους γλωσσα. Δεν ξερω... οντως λετε να εχει προβλημα και εγω να εθελοτυφλω?

Αποσυνδεδεμένος Αλκυόνη

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #5 στις: 23 Απρ 2008, 18:16 »
Ζωιτσα δεν θελω να σου πω πως εχει καποιο προβλημα το παιδι αλλα πως καλα θα ηταν αν δυσκολευεται σε κατι...πχ στην γλωσσα να βγει στην επιφανεια ετσι ωστε να μπορεις να το βοηθησεις.
Η που λες πως ειναι κοινωνικο. Δεν το αμφισβητω. Μηπως ομως εχει το θαρρος οταν εισαι εσυ μαζι του εστω και απο μακρυα και οταν βρισκεται σε μια παρεα 15 παιδιων να εχει καποιους ενδοιασμους;...Δηλ. θα ηταν παραξενο κατι τετοιο; Σε δυο μηνες θα κλεισει τα 5 το παιδι. Δεν ειναι παραξενο. Ως τωρα δεν σε ειχε αποχωριστει και ξαφνικα...εναν χρονο δεν εκλεισε ακομη στο παιδικο..πρεπει να ανταπεξελθει σε ενα σωρο απαιτησεις.

Απτην αλλη ισως συμβαινουν και ολα αυτα αλλα να μην ειναι αυτα ο λογος για το οτι δεν εχει τοση αυτοπεποιηθηση αλλα να ειναι απλα ντροπαλο το παιδι. Να ειναι στον χαρακτηρα του.

Εγω πιστευω πως ολα παιζουν καποιον ρολο αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο. Παντως πρεπει να ξερεις πως ενας χρονος δεν φτανει για να ξεπεταχτει το παιδι και να ανοιχτει, τουλαχιστον οχι οταν δεν ειναι αλανιαρικο το παιδι αλλα ευαισθητο.

Το γεγονος πως του αρεσει η ζωγραφικη, δηλωνει πολλα νομιζω. Ειναι αγιατρευτα ρομαντικος :-*

Επισης αν εχω καταλαβει καλα σαυτην την ηλικια ολο επιβεβαιωση και επιβραβευση θελουν. Προσπαθησε να τονισεις αυτο που μπορει καλυτερα.
Και αν μενατε παραπανω εκει θα σου ελεγα να μιλησεις με την δασκαλα πως να βοηθησεις το παιδι στην γλωσσα, αλλα τωρα για λιγους μηνες νομιζω θα ηταν λιγο υπερβολικο για το παιδι.

Ρωτησατε αν τρεχει αν παιζει εξω στην αυλη; Εχουν τιποτα εκει να σκαρφαλωνουν πχ. ή ποδηλατα; Τα μπορει αυτα ολα σιγουρα; Ισως καπου αδυναμει και δισταζει...

Αποσυνδεδεμένος Μέλος Κ

• Ωραία τα λες! 0
« Απάντηση #6 στις: 23 Απρ 2008, 18:36 »
Exoυν αυλη στο σχολειο με τσουληθρες, πραγματα να σκαρφαλωνουν κτλ. Γυριζει πισω καταμαυρος και ευχαριστημενος, δειγμα οτι εχει παιξει και με το παραπανω. Αν δεν γυριζα πισω, σιγουρα θα εκανα πολλα πραγματα. Τωρα τα εχω αφησει ολα στο φλου και ισως ειναι λαθος μου... Δεν ηθελα να το πιεσω στο θεμα της γλωσσας... για αυτο ειμαι μπερδεμενη... Στην Ελλαδα θα του δωσω περιθωριο μεχρι τον Δεκεμβρη. Η ομιλια του βελτιωνεται καθημερινα. Τωρα πλεον μπορει να λεει παγωτατζιδικο ανετα. Χθες πηγαμε σε ενα μαγαζι να παρουμε καφε και σαντουιτς και μου ειπε οτι θελει χοτ ντογκ. Του ειπα εκει ειναι ο ταμιας, παρηγγειλε του. Πηγε κανονικα και παρηγγειλε. Μαλιστα ο ταμιας τον ρωτησε αν θελει 5 ή 1 και ο δικος μου του απαντησε οτι θελει δυο. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω. Ισως ειναι αυτο που λες, οτι κοντα μου νιωθει αυτοπεποιθηση και δεν ειναι ντροπαλος.